MOHSEN AZAD
قـــــــــــــــــارچ شناســـــــــــــــــــــی پزشکــــــــــــــــــــی

ادويه‌ها از جمله موادي هستند كه شايد هزاران سال است توسط انسان براي طعم‌داركردن غذاها مورد استفاده قرارمي‌گيرند.

به گزارش جام جم آنلاين، ادويه علاوه بر اين‌كه به طعم‌داركردن غذاها كمك مي‌كند، خواص زيادي نيز دارد و بسياري مواقع به عنوان دارو نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ادويه كاري جزو ادويه‌هايي است كه در شرق دنيا بخصوص پاكستان، هندوستان و افغانستان به مقدار بسيار زياد در وعده‌هاي غذايي مصرف مي‌شود.

«كاري» ادويه‌اي است كه در آن 20 نوع گياه معطر از جمله زيره، رازيانه، گشنيز و... وجود دارد و هر گياه خواص بسيار عالي دارد. در فرمولاسيون كاري فلفل و زردچوبه پايه اصلي است.

به دليل اهميت ادويه‌ها در اكثر رژيم غذايي، بتازگي گروهي از محققان دلايل جالبي كشف كرده‌اند كه نشان مي‌دهد چرا بيش از هزار سال است انسان‌ها از ادويه‌ها و بويژه ادويه كاري استفاده مي‌كنند.

آنها طي آزمايش‌ها و تحقيقات زيادي متوجه شدند ادويه زردچوبه به طور قابل ملاحظه‌اي مي‌تواند سبب افزايش پروتئيني خاص شود كه به طور طبيعي در حفظ و تقويت سيستم ايمني بدن موثر است.

اين پروتئين با تقويت سيستم ايمني بدن، مانع ابتلا به بيماري‌هاي عفوني مي‌شود.

اين پروتئين كه GAMP نام دارد، به سيستم ايمني بدن براي مبارزه با انواعي از ميكروب‌ها و باكتري‌ها كمك مي‌كند. در حقيقت سبب مي‌شود سيستم ايمني بتواند براحتي با ويروس‌ها و باكتري‌ها مقابله و آنها را نابود كند.

از طرفي قبلا محققان دريافته بودند ويتامين D نيزدرافزايش اين پروتئين نقش دارد. اين محققان سال‌هاست طي مطالعاتي درصدد شناسايي مكانيسم‌هايي هستند كه سبب افزايش سطح اين پروتئين در خون مي‌شود.

اين ژن يا پروتئين به‌عنوان يك پروتئين ضدميكروبي شناخته و تا به حال تنها در انسان‌ها ديده شده است. اين پروتئين با تاثيري كه بر سيستم ايمني بدن دارد، نقش موثري در از بين بردن انواع ميكروب‌ها و باكتري‌ها دارد.

خاستگاه اصلي كاري مانند بيشتر ادويه‌ها هندوستان و جنوب آسياست. استفاده از اين ادويه نزديك به 2500 سال قدمت دارد، علاوه بر چاشني به عنوان دارو نيز موارد مصرف زيادي دارد.

از جمله خواص ديگر اين ادويه مي‌توان به خواصي چون محافظ كبد، ضدميكروب، ضدنفخ، محرك معده، مقوي معده، معرق، حاوي ويتامين C، ضدسرطان و خنثي‌كننده راديكال‌هاي آزاد نيز اشاره كرد.

از سوي ديگر، ادويه كاري بوي مواد ناخوشايند مانند گوشت را هم پوشش مي‌دهد و به طور كلي مصرف متعادل آن براي سلامت فرد بسيار مفيد است.

مطالعه‌اي كه روي غذاهاي غربي و شرقي انجام شده نشان داده در شرق دنيا كه ادويه بيشتري مصرف مي‌شود، سلامت بدن بويژه در قبال امراضي مانند سرطان و مشكلات كبدي بيشتر تامين مي‌شود.

همچنين مطالعات نشان داده ماده كوركومين موجود درادويه كاري، عامل ضدالتهاب و يك آنتي‌اكسيدان قوي است و موجب كاهش التهاب مفاصل مي‌شود حتي ممكن است اين عنصر ژن ناقل سرطان پستان را غيرفعال كند و روند پيشرفت سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ را كاهش دهد.

كوركومين تاثير مثبت و چشمگيري در درمان سرطان لوزالمعده دارد. گروهي از پژوهشگران معتقدند كوركومين مي‌تواند با سرطان پوست نيز مبارزه و ملانوم سلول‌هاي سرطاني پوست را خراب كند.

به نظر مي‌رسد كوركومين موجود در پودر كاري از آلزايمرنيز پيشگيري مي‌كند و حافظه را بهبود مي‌بخشد.

همچنين گروهي از متخصصان تغذيه مي‌گويند ادويه كاري مي‌تواند به لاغرشدن و كاهش وزن نيز كمك كند.

يكي از مواد اصلي موجود در ادويه‌هاي كاري، فلفل قرمز است كه دماي بدن را افزايش مي‌دهد و با افزايش ميزان سوخت و ساز بدن، به سوختن كالري‌ها و چربي‌ها كمك مي‌كند. نكته جالب‌تر اين كه اين ادويه به فرد كمك مي‌كند در وعده غذايي بعدي كمتر غذا بخورد.

با توجه به خواص زياد اين ادويه محققان در مطالعات متعددي سعي كردند به دلايل اين خواص پي ببرند و اين‌كه كاري چگونه مي‌تواند اين اثرات شگفت‌انگيز را داشته باشد.

در مطالعات جديد محققان با كمال شگفتي متوجه شدند كاري يا زردچوبه هندي اثرات شگفت‌انگيزي روي ژن يا پروتئين GAMP و تقويت سيستم ايمني بدن دارد زيرا اين ادويه با مكانيسمي جالب سبب افزايش فعاليت اين پروتئين و تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود.

لذا محققان با يافته‌ها اميدوارند بتوانند درآينده داروهاي زيادي را براي تقويت سيستم دفاعي بدن در برابر بسياري از بيماري‌ها بويژه بيماري‌هايي كه منجر به ضعف سيستم ايمني بدن مي‌شوند، توليد كنند.

البته يافته‌ها نشان مي‌دهد اثرات كاري به اندازه ويتامين D نيست، زيرا اثرات ويتامين D بر اين پروتئين قوي‌تر است، با اين حال اثرات فيزيولوژيك گسترده‌اي بر سيستم دفاعي بدن دارد.

با توجه به خواص مفيد اين ادويه محققان توصيه مي‌كنند حتما در رژيم غذايي از اين ادويه مفيد استفاده شود زيرا مصرف مداوم و كافي اين ادويه مي‌تواند به حفظ سلامت بدن در برابر عفونت‌ها بخصوص عفونت‌هاي معده و روده كمك كند.

در اين مطالعات همچنين مشخص شده است مصرف همزمان كاري و اسيدهاي چرب امگا3 به طور قابل ملاحظه‌اي مي‌تواند بر فعاليت ژن GAMP موثر باشد.در اين مطالعات مشخص شد همراهي امگا3 با كاري يا زردچوبه هندي نيز مي‌تواند برفعاليت اين ژن اثرات قابل ملاحظه‌اي داشته باشد، هرچند هنوز مكانيسم و چگونگي تأثير امگا3 كاملا مشخص نشده است يعني هنوز مشخص نيست امگا3 چگونه بر عملكرد اين ژن تاثير مي‌گذارد.

همچنين محققان توصيه مي‌كنند از ويتامين D نيز به وفور استفاده شود زيرا تحقيقات اخير نشان داده اين ويتامين در درمان عفونت‌ها و پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي عفوني، سرطان و ديگر بيماري‌ها اثرات زيادي دارد بنابراين توصيه مي‌شود افراد حتما در رژيم غذايي خود از ميزان كافي ويتامين D، امگا 3 و ادويه كاري يا همان زردچوبه هندي استفاده كنند تا از اين طريق با تقويت سيستم ايمني بدن، از ابتلا به انواع عفونت‌ها پيشگيري کند. منبع چنين اطلاعاتي بسيارجالب است ، يکي از بزرگترين توليد کننده هاي دارو در دنيا . اين کارخانه بزرگ دارويي فاش ساخته است که آزمايشات آزمايشگاهي که ازسال 1970 انجام شده است نشان مي دهد که ليمو ترش سلول هاي سرطاني را در 12 نوع سرطان ازجمله سرطان روده ، سينه ، پروستات ، ريه و پانکراس نابود مي کند.اگرمي توانيد يک درخت ليمو در حياط يا پاسيوي خود بکاريد .


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۳۰ ] [ 13:34 PM ] [ محسن آزاد ]

مشاور وزير بهداشت و مسوول دفتر آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از تشكيل 5/13 ميليون پرونده الكترونيك سلامت براي شهروندان ايراني خبر داد.'حسين رياضي' در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: سامانه پرونده الكترونيك سلامت در برنامه پزشك خانواده در حقيقت پرونده پايه سلامت به شمار مي رود.

پرونده الكترونيك سلامت مجموعه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پيش از تولد تا پس از مرگ است كه به ‌صورت مداوم و با گذشت زمان به‌صورت الكترونيكي ذخيره شده و در هنگام نياز، بدون وابستگي به مكان يا زمان خاص، تمام يا بخشي از آن به سرعت در دسترس افراد مجاز قرار خواهد گرفت.مركز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تحت نظارت مستقيم وزير بهداشت در سال 1386 تشكيل شد و از ابتداي تشكيل مركز مديريت آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به‌منظور به‌كارگيري علوم و فنون نوين حوزه فناوري اطلاعات سلامت در نظام سلامت كشور معاونت تحقيق و توسعه تشكيل و به‌ دنبال آن طراحي نرم‌افزار پرونده الكترونيكي سلامت آغاز شد.

از جمله اهداف اصلي طرح مي‌توان به مواردي مثل يكپارچه‌سازي اطلاعات سلامت شهروندان، ارتقاي كيفيت خدمات بهداشتي و درماني و كيفيت سلامت شهروندان، توزيع عادلانه منابع سلامت، بهينه‌سازي‌ مصرف منابع سلامت و اصلاح مديريت نظام سلامت كشور مبتني بر اطلاعات صحيح، دقيق و با قابليت دسترسي سريع، تسريع و تسهيل توليد و مديريت دانش پزشكي و كمك به توسعه پزشكي مبتني بر شواهد اشاره كرد.رياضي در ادامه گفت: هم اكنون ويزيت پايه در برنامه پزشك خانواده در برخي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور هم شروع شده و ويزيت جاري و مراقبت هاي حوزه پزشك خانواده در مراحل بعدي برنامه صورت مي گيرد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۹ ] [ 16:37 PM ] [ محسن آزاد ]

صندوق تأمين‌اجتماعي مقررات مربوط به مهلت پرداخت حق‌بيمه و ارسال ليست و جرايم تأخير آن را اعلام کرد.به گزارش ايسنا، مهلت قانوني براي تحويل ليست و پرداخت حق‌بيمه هر ماه طبق ماده 39 قانون تأمين‌اجتماعي، حداکثر تا پايان آخرين روز ماه بعد است و کارفرمايان کارگاه‌هاي مشمول قانون معافيت حق‌بيمه سهم کارفرما که تا ميزان 5 نفر کارگر دارند، اين مهلت تا آخرين روز 2 ماه بعد خواهد بود.

براين اساس، درصورت تأخير يا عدم ارسال ليست و همچنين تأخير يا عدم پرداخت حق‌بيمه مربوط به هر ماه در مهلت تعيين شده طبق قانون جرائم، کارفرما در هر مورد ملزم به پرداخت جريمه تأخير ليست و پرداخت حق‌بيمه خواهد بود و از طرفي درصورت عدم ارسال ليست صورت مزد و حقوق کارگران، کارفرما ملزم به پرداخت جريمه به ميزان 10درصد مبلغ حق‌بيمه به اضافه بيمه بيکاري همان ماه خواهد بود.درصورتي که کارفرما به دليل تأخير در پرداخت حق‌بيمه يا عدم پرداخت آن همچنين تأخير يا عدم ارسال ليست، مشمول جريمه شود و اصل حق‌بيمه و بيمه بيکاري را قبل از صدور برگ لازم‌الاجراء يکجا پرداخت کند، از پرداخت 40 درصد جريمه‌هاي مربوطه معاف خواهد شد و از طرفي با صدور و ابلاغ برگ لازم‌الاجرا، معافيت 40 درصد جريمه‌هاي متعلقه لغو و علاوه بر آن يک‌بيستم بدهي به عنوان نيم‌عشر اجرايي به بدهکار (کارفرما) تعلق خواهد گرفت.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۹ ] [ 16:36 PM ] [ محسن آزاد ]

 مدير کل دفتر آموزشهاي آزاد وزارت علوم با تشريح جزئيات افزايش شهريه موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي گفت: موسسات غيردولتي که هيأت امنا ندارند بايد ظرف 3ماه براي تشکيل هيأت امنا اقدام کنند در غيراينصورت وزارت علوم رأسا براي افزايش شهريه آنها اقدام مي کند.غلامعلي نادري در گفتگو با مهر در خصوص افزايش 15 درصدي شهريه دانشگاهها و موسسات غيردولتي غيرانتفاعي با دسته بندي اين دانشگاهها به دانشگاههاي داراي هيأت امنا و بدون هيأت امنا توضيحاتي را درباره نحوه به تصويب رساندن افزايش 15 درصدي شهريه در اين موسسات عنوان کرد.

اعمال افزايش در دو شهريه ثابت و متغير

وي با بيان اينکه اين افزايش 15 درصدي در دو شهريه متغير و ثابت موسسات اعمال شده است، گفت: دانشگاههاي غيردولتي غيرانتفاعي تا سقف عدد اعلام شده امکان افزايش شهريه را براي سال تحصيلي آينده دارند و دانشجويان ورودي جديد و دانشجويان فعلي اين موسسات ملزم به پرداخت افزايش شهريه هستند.

يک برداشت اشتباه از افزايش 15 درصدي شهريه ها

اين مقام مسئول در وزارت علوم با يادآوري اين موضوع که پيش از اين ميزان 10 درصد به شهريه دانشگاهها افزوده مي شد، اظهار داشت: عده اي بر اين باورند عدد 15 درصد جدا از رقم 10 درصدي است که هر ساله به شهريه ها افزوده مي شد و با حساب و کتابي که انجام مي دهند گمان مي کنند شهريه دانشگاههاي غيردولتي 25 درصد افزايش يافته است.نادري تاکيد کرد که براي سال تحصيلي جديد تنها 15 درصد به شهريه ها افزوده شده و رقم 25 درصد اصلاً در اعمال افزايش شهريه ها صحت ندارد.

وضعيت هيأت امناي 332 موسسه غيردولتي

مديرکل دفتر آموزشهاي عالي آزاد وزارت علوم، در ادامه با بيان اينکه امسال افزايش شهريه ها لازم است به تصويب هيأت امناي دانشگاه برسد و بعد اعمال شود، اظهار داشت: طبق آخرين آماري که در دو روز گذشته اعلام شده هم اکنون 332 موسسه غيردولتي غيرانتفاعي داراي مجوز قطعي در حال فعاليت هستند. از اين تعداد 160 دانشگاه داراي هيأت امنا هستند.وي اظهار داشت: يک گروه ديگر از 332 موسسه غيردولتي، 80 دانشگاهي هستند که ظرف دو سال گذشته از سوي وزارت علوم مجوز دريافت کرده اند.وي ادامه داد: از تعداد 332 موسسه، 12 موسسه غيردولتي در سال جاري موفق به دريافت مجوز فعاليت شدند و 80 موسسه ديگر که پيش از سال 89 مجوز دريافت کرده اند داراي هيأت امنا نيستند.به گفته نادري 12 موسسه اي که به تازگي مجوز دريافت کرده اند به علت تازه تاسيس بودن هيأت امنا ندارند و بايد يک سال از پذيرش دانشجو توسط اين موسسات بگذرد اما 80 موسسه اي که پيش از سال 89 مجوز دريافت نکرده اند هيچ اقدامي براي هيأت امنا انجام نداده اند.اين مقام مسئول در وزارت علوم به 160 موسسه اي که داراي هيأت امنا هستند اشاره و اعلام کرد که افزايش شهريه بايد به تصويب هيأت امناي اين موسسات برسد و لازم است يک نسخه از مصوبه هيأت امنا را براي دفتر هيأت امنا در وزارت علوم و يک نسخه ديگر را براي دفتر آموزشهاي آزاد ارسال کنند.وي درباره 80 موسسه اي که از سال 89 به اين طرف مجوز گرفته اند، اظهار داشت: اين دانشگاهها لازم است هر چه زودتر براي تشکيل هيأت امنا توسط دفتر هيأتهاي امنا و هيأتهاي مميزه وزارت علوم اقدام کنند. در صورت اقدام براي داشتن هيأت امنا توسط اين دانشگاهها دفتر هيأت امناي وزارت علوم با نامه اي که براي اين دانشگاهها ابلاغ خواهد کرد ميزان افزايش شهريه را براي اين دانشگاهها مشخص مي کند.نادري در ادامه گفت: ميزان افزايش شهريه 12 موسسه اي هم که در سال جاري مجوز فعاليت گرفتند از سوي وزارت علوم اعلام خواهد شد زيرا فعلاً امکان تشکيل هيأت امنا ندارند.مدير کل دفتر آموزشهاي آزاد وزارت علوم درباره 80 موسسه اي که براي داشتن هيأت امنا هيچ اقدامي نکرده اند هشدار داد و گفت: به اين موسسات 3 ماه مهلت داده شده تا نسبت به تشکيل هيأت امنا اقدام کنند و اگر اقدامي صورت نگرفت هيأت امناي وزارت علوم راساً نسبت به افزايش شهريه يا درصد آن اقدام خواهد کرد و حتي ممکن است در مورد اين موسسات هيچ افزايش شهريه اي اعمال نشود يا درصد کمتري براي اين موسسات اعمال خواهد شد. نادري تاکيد کرد که آخرين مهلت براي اين موسسات تا پايان شهريورماه سال جاري اعلام شده است.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۹ ] [ 16:33 PM ] [ محسن آزاد ]

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي از برگزاري آزمون سراسري رشته‌هاي علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در دو نوبت صبح و عصر امروز در تهران و 74 حوزه امتحاني در سطح كشور خبر داد.دكتر ناصر اقبالي در گفت‌و‌گو با ايسنا، افزود: بيش از 245 هزار داوطلب در اين آزمون شركت نموده‌اند كه از اين تعداد 68 درصد زن و 32 درصد مرد مي‌باشند.

وي يادآور شد: توزيع كارت داوطلبان آزمون رشته‌هاي گروه علوم پزشكي از ساعت 11 صبح روز يكشنبه (25 تيرماه) از طريق پايگاه اينترنتي مركز آزمون به آدرس www.azmoon.org آغاز شده و داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به اين پايگاه و از طريق شماره پرونده و كد رهگيري كه در زمان ثبت‌نام دريافت نموده‌اند، نسبت به مشاهده و تهيه پرينت برگه ورود به جلسه آزمون خود اقدام نمايند.اقبالي ادامه داد: داوطلبان اين آزمون در 14 رشته و براي پذيرش در 175رشته با يكديگر رقابت خواهند كرد. آزمون رشته‌هاي مقطع دكتري حرفه‌اي در صبح امروز و آزمون ساير رشته‌ها در عصر امروزبرگزار خواهد شد. نوبت امتحاني آزمون هر داوطلب در برگه ورود به جلسه آزمون درج گرديده است.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۹ ] [ 16:33 PM ] [ محسن آزاد ]حتما شما هم دوست دارید در سطح قابل قبولی جذاب و دوست داشتنی باشید، ماهم در این نوشتار سعی میکنیم تا شما دوستان پرشین استاری را با شیوه های موثری که میتوانید بوسیله آنها بیش از گذشته جذاب باشید، آشنا میکنیم.

1. اصلی ترین اولویت ما چیست؟
اولین چیزی که باید همیشه بیاد داشته باشیم این است که بدنیا آمده ایم تا انسانی با ویژگی ها و صفات والای انسانی و اخلاقی باشیم، پس هیچ چیز بر انسانیت و ویژگی های اخلاقی انسانی ما اولویت ندارد و تنها این صفات برجسته انسانی است که میتواند ما را بعنوان فردی جذاب و دوست داشتنی معرفی کند، شاید بارها در خیابان و مهمانی و محل کار با افراد زیادی برخورد داشتید که سعی میکنند تا با پوشیدن لباس های گرانقیمت و شیک و یا انواع آرایش ها خود را دوست داشتنی نشان دهند اما نهایتا موفقیتی را بدست نمی آورند و یا در حالی که متوهم کسب موفقیت هستند بیشتر وسیله ای برای سود جویی دیگران هستند. این افراد همان گروهی هستند که اولویت های خود را از دست داده و یا فراموش کرده اند، بخاطر همین اقداماتشان طبق یک اصل تکرار پذیر به قیمت نابودی شان به بهای کسب علاقه دیگران تمام میشود.

2. با کسی باشیم که صد عالم است

خداوند عالم عدد صد به معنای تکامل در صفات و ویژگی های عالی است که بنابر این هرکسی که تلاش کند عدد 100 را بدست بیاورد طبیعتا در این مسیر اعداد پایینتر و ویژگی های ابتدایی تر را نیز بدست می آورد، پس فراموش نکنید که با خدا باش و پادشاهی کن و غیر آن هر چه میخواهی باش و گدایی کن که این گدایی شامل جلب و جذب محبت و احترام دیگران هم میشود که انگیزه ای است برای بدست آوردن جذابیت های بیشتر و سطح وسیع تری از نگاه دیگران. ضمن اینکه با خدا بودن یعنی آرامش و اگر تنها اندکی به خدا فکر کنیم و یادمان نرود که او سرچشمه همه زیبایی های عالم است خداوند زیبایی را در سیما، صدا و افکار ما تزریق میکند و حتی اگر زشت ترین صورت دنیا را هم داشته باشیم یا نازیباترین صدای شنیده شده را؛ باز خداوند جاذبه هایی را در وجود ما قرار میدهد که افرادی برای نزدیک شدن به ما ثانیه شماری میکنند، بنابر این برای بدست آوردن دل ها خدا را بدست بیاوریم و بدانیم هرکس رابطه بین خود و خدایش را اصلاح کند و دوستی برقرار کند خداوند بین او و عموم مردم دوستی و محبت را برای همیشه و با شکلی ماندگار برقرار خواهد کرد. حتما فراموش نکنیم که آدم های دلنشین دوستان و بندگان خوب خدا هستند و به این واسطه در یک لحظه دلربایی کرده و برای همیشه در حافظه ما خواهند ماند.

3. بدنبال نگاه کسی نباشید

اغلب انسان هایی که تباه میشوند کسانی هستند که بدنبال جذب نگاههای دیگران هستند، این نگاهها مثل یک رسانه و مثل یک پدیده پیش رونده کم کم شما را برنامه ریزی میکند، اجازه ندهید نگاه دیگران شما را برنامه ریزی کند چرا که ممکن است روزی جذابیت را غرق شدن شما در دریاچه ای از لجن یا مواد متعفن تعریف کند، حال آنکه اگر بدنبال خوبی های واقعی و کمال حقیقی باشیم همیشه مسیر ترقی روحی و اجتماعی را طی خواهیم کرد.

با تمام توان اعتماد به نفس مفید و سازنده را در خود تقویت کنید و بدانید تنها زمانی دوست داشتنی خواهید بود که خودتان باشید و برای خودتان بپوشید، بگویید، بشنوید و ببینید و بعد برای دیگران اندکی ملاحظه کنید تا فقط حقوقشان ازین هایی که شما را مشغول کرده است، ضایع نشود. اینطور شما جذابیتی ادبی، منطقی و متعادل را سبب میشوید که با هر بادی ویران شدنی و نابود شدنی نیست و به نگاه کسی هم بند نیست.

4. متعادل باشیم

تعادل در پوشش، گفتار، روابط و تفکر مجموعه ای است که باعث میشود تا طیف کسانی که میتوانند دوست داشتن شما را باور کنند، گسترش میدهد به این معنا که دایره افرادی که میتوانند با شما تعامل داشته باشند شعاع بیشتری می یابد و شخصیت مطلوب تری را برای معاشران شما به نمایش میگذارد. استفاده از طیف های کلمات آرام تر، رنگ های آرام و لحن ساده تر و آرام باعث میشود تا رنج و هزینه های احتمالی ناشی از معاشرت با شما به اقل ترین سطح ممکن کاهش پیدا کند، بنابراین همواره سعی کنید در یک محیط تعادلی حرکت و برنامه ریزی کنید.

5. خوب باشیم

خوب بودن ساده ترین کاری است که از یک انسان متعادل و دارای شخصیت توسعه یافته برمی آید، حتی ساده ترین و کم اطلاع ترین افراد هم میدانند خوب بودن یعنی چه. مثلا میدانند خوب بودن یعنی زندگی سالم داشتن، حق کسی را پایمال نکردن، به دیگران احترام گذاشتن، دروغ نگفتن، صداقت و تعامل بجا و غیر افراطی، طبیعی است که رعایت این ویژگی ها باعث میشود که تا دیگران وقتی درباره شما سخن میگویند، شما را خوب معرفی کنند و بگویند فلانی آدم خوبی است و همین خوب بودن میزان قابل توجهی جذابیت راستین شما را افزایش میدهد.

بسیاری از موفقیت های واقعی و معادلاتی که برای کسب موفقیت تعریف میشود تنها در گرو راه حل های بسیار ساده ای مثل خوب بودن است که در اغلب موارد خوب بودن با مومن بودن و پرهیزگاری و البته بدرستی تعریف میشود.

6. صبور باشید

کمی به عقب برگردید و درباره شخصیت های صبوری که در زندگی با شما برخورد داشته اند اندکی فکر کنید. آیا تصویر خوب و دوست داشتنی از آنها در ذهن شما نقش بسته است؟ اگر اینطور هست بنابر این همین راز را کشف کنید و در زندگی بکار ببندید و در حد توان صبور باشید و سعی کنید از یاد نبرید که عجول بودن یا زود عصبانی شدن میتواند حاصل موفقیت های شما و کامیابی شما را به زیر صفر کاهش دهد.
شما اگر شخص صبوری باشید عملا این امکان را در اختیار دیگران قرار میدهید که از واکنش های شما نترسند و برای گفتگو یا معاشرت با شما نگرانی نداشته باشند در واقع صبور بودن نوعی مقدمه در هر نوع رابطه ای است که قرار است پایدار و ماندگار باشد.

7. هدف از جذب دیگران را بدانید

بسیاری از ما مدت زیادی را صرف جذب افرادی میکنیم که بدلیل عدم هدفمندی و برنامه ریزی اساسا جذب شدن آنها جز دردسر و حاشیه هایی غیر مفید برای ما بهره ای ندارد، بنابر این هدفگذاری کنید. همین زمان فرصت و انگیزه های بعدی شما را برای دوست داشته شدن توسط دیگران در سطح غیر قابل تصوری کاهش میدهد، شما نیاز به این دارید تا زمانی که زنده هستید دیگران دوستتان داشته باشند و باید بدانیم صرفا جذاب بودن یک هدف نیست و چه بسا میتواند این تمنای دائمی برای کسب جذابیت زندگی شما را با مخاطرات زیادی دست به گریبان کند.موضوعات مرتبط: تنظیم خانواده
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۸ ] [ 13:31 PM ] [ محسن آزاد ]
در سال ۱۹۸۴ در شهر برلینگتون واقع در ایالت کارولینای شمالی، برای جنیفر تامپسون، دانشجوی ۲۲ ساله، حادثه شومی اتفاق افتاد که پیامدهای آن منجر به شکل گیری یکی از بزرگترین چالشهای قضایی در دادگاههای امریکا گردید.در شب حادثه، جنیفر در آپارتمان خودش خوابیده بود.به گزارش پارس ناز جوانی سیاهپوست، چراغ ورودی خانه وی را شکست، سیم اصلی تلفن را قطع کرد و وارد اتاق او شد. لبه چاقو را زیر گلویش گذاشت و تهدیدش کرد که اگر کوچکترین صدایی کند، او را خواهد کشت. جنیفر می گوید: «به او گفتم کارت اعتباری، کیف پول، و ماشین من را بردار و برو، ولی او گفت پول مرا نمی خواهد… و آن موقع بود که فهمیدم چه اتفاقی قرار است بیفتد…»

جنیفر با خودش قسم خورد که اگر از آن مهلکه جان سالم به در ببرد، انتقام خود را از مرد متجاوز بگیرد: او باید می توانست او را به پلیس معرفی کند، باید به هر قیمتی او را به دست قانون بسپرد و به سزای عمل پلیدش برساند، او باید آنقدر در زندان بماند تا بپوسد. اینها افکاری بود که در آن سی دقیقه جهنمی در سر جنیفر می چرخید. او تمام تلاش خود را کرد تا شکل و شمایل، خطوط صورت و تُن صدای مرد را به خاطر بسپارد تا بعدا بتواند هرچه دقیق تر به پلیس گزارش بدهد.

 
داستان عجیب تجاوز جنسی به دختر جوان دانشجو + عکس
 
خوشبختانه جنیفر زنده ماند. او مدعی بود که چهره جنایتکار را خوب به خاطر دارد و هرجا او را ببیند، می تواند شناسایی اش کند. در  جریان چهره  نگاری، عکس فرضی متهم با استفاده از توصیفات او بازسازی گردید و چند نفر مظنون دستگیر شدند. سه روز بعد از حادثه، جنیفر به اداره تشخیص هویت فراخوانده  شد تا از بین عکس های شش مظنون، مجرم اصلی را شناسایی کند. او عکس ها را با دقت بسیار نگاه کرد و بعد از پنج دقیقه یک عکس را نشان داد: رانـِلد کاتِـن.

همه متهمان به اداره پلیس احضار شدند. آنها را در یک اتاق به صف کردند تا این بار بطور فیزیکی توسط شاهد، تعیین هویت شوند.به گزارش پارس ناز جنیفر این بار هم انگشت اتهام خود را به سمت رانلد نشانه رفت. او می گوید: «به من گفتند این همان فردی است که قبلا هم عکسش را شناسایی کردم، و من خیلی خوشحال شدم… پس او دیگر خودش بود و من اشتباه نکرده بودم.»

دادگاه تشکیل شد، جنیفر دستش را بر روی کتاب مقدس گذاشت و قسم خورد که جز حقیقت چیزی نگوید. او علیه رانلد شهادت داد و هیئت منصفه ظرف تنها چهل دقیقه، رأی خود را صادر کرد: حبس ابد باضافه ۵۰ سال. جنیفر می گوید: «آن روز بهترین روز زندگی من بود. در آن لحظه حس کردم عدالت اجرا شده، من یک قربانی بودم و او یک جنایتکار وحشتناک که دیگر هرگز قرار نبود از زندان بیرون بیاید.»

 
داستان عجیب تجاوز جنسی به دختر جوان دانشجو + عکس
 
در دوره ای که رانلد سال سوم محکومیت خود را می گذراند، اتفاق عجیبی افتاد. او می گوید: «یک روز وقتی در زندان بودم، یک مجرم دیگر را که متهم به تجاوز بود، به آنجا آوردند. من احساس بسیار عجیبی داشتم. او خیلی به تصویر بازسازی شده من در اداره پلیس شباهت داشت. اسمش بابی پول بود و اهل همان محله ای بود که من ساکن بودم. او هم مثل من در آشپزخانه زندان مشغول به کار شد. نگهبان ها و زندانی های دیگر ما را با هم اشتباه می گرفتند و حتی گاهی اوقات من را بابی صدا می کردند.»
 

در زندان شایع شده بود که یک نفر از بابی پول شنیده که جنایت آن شب را او مرتکب شده است. رانلد به وکیلش در این مورد نامه نوشت و درخواست کرد که پرونده مجددا بررسی شود. رانلد یک بار دیگر، و این بار به همراه بابی پول در دادگاه حاضر شد. او به این جلسه امید بسیار بسته بود: اگر جنیفر چهره مجرم اصلی را می دید، حتما او را به یاد می آورد… هر دو متهم در مقابل جنیفر قرار گرفتند، لحظه ای بسیار تعیین کننده در پیش بود. جنیفر اما در کمال ناباوری مدعی شد که بابی پول را هرگز در زندگی اش ندیده و کسی که به او تجاوز کرده، رانلد کاتن بوده است! همه امیدها درهم ریخت.

 
همانند محاکمه قبلی، گفته های جنیفر به عنوان شاهد عینی واقعه، و اطمینان خاطر او در معرفی مجرم، برای اقناع هیئت منصفه کفایت کرد. رانلد دوباره مجرم شناخته شد و این دفعه به دو بار حبس ابد محکوم گردید. جنیفر می گوید: «من خیلی عصبانی بودم. چطور به خودشان جرئت داده بودند که شهادت من را زیر سؤال ببرند؟! چطور می توانستند فکر کنند که من ممکن است قیافه آن جنایتکار را، آن قیافه ای که هرگز از خاطرم محو نمی شد را فراموش کرده باشم؟!»
 
داستان عجیب تجاوز جنسی به دختر جوان دانشجو + عکس
 
راست: رانلد کاتن- چپ: بابی پول

بدین ترتیب رانلد هفت سال دیگر در زندان ماند تا آنکه یک روز، در حالی که داشت از طریق رادیوی کوچکش جلسه دادگاه یک متهم دیگر را پیگیری می کرد، چیزی به گوشش خورد که تا آن روز نشنیده بود: DNA. او دوباره به وکیلش نامه نوشت. در اداره پلیس برلینگتون تنها دو بسته قدیمی ده ساله، حاوی مدارک باقیمانده از واقعه آن شب موجود بود و خوشبختانه در یکی از آنها قسمتی از تنها یک عدد اسپرم که حاوی DNA بود، یافت شد! و همان زندگی رانلد را نجات داد. از او رفع اتهام شد و بابی پول به جرم ارتکاب تجاوز به حبس ابد محکوم گردید.

پارس ناز:جنیفر تماماً در هم شکست… ضربه تحمل ناپذیری بود. نمی توانست باور کند که زندگی یک انسان بی گناه به خاطر اشتباه او تباه شده: «مثل آن بود که یک نفر زندگی من را گرفته باشد و سر و ته کرده باشد. مردی که اطمینان داشتم هرگز در زندگیم ندیده ام، همان کسی بود که تنها به فاصله چند سانتیمتر از من چاقویش را زیر گلویم گذاشته بود و تهدید به مرگم کرده بود، همان کسی که مرا آزار داده بود و روح مرا نابود کرده بود؛ و مردی که من چندین و چند بار و با چنان اعتقاد راسخی متهم کرده بودم، مردی که شبانه روز آرزوی مرگش را کرده بودم، پاک و بی گناه بود. عذاب وجدان و شرمساری داشت مرا خفه می کرد…» او از رانلد درخواست کرد که در یک کلیسای محلی همدیگر را ملاقات کنند.

جنیفر می گوید: «نمی توانستم درست روی پاهای خودم بایستم، وقتی او را دیدم که وارد کلیسا شد، به گریه افتادم… به او گفتم که اگر من هر یک ساعت باقیمانده از روزهای عمرم را، و هر دقیقه از هر ساعت آن را، و هر ثانیه از هر دقیقه آنرا صرف عذرخواهی و اظهار تاسف کردن کنم، باز هم نخواهم توانست، هرگز نخواهم توانست، آن ندامت عمیقی را که در قلبم احساس می کنم، به زبان بیاورم… و… رانلد فقط خم شد، دستهای من را در دست گرفت، و گفت: جنیفر! من تو را می بخشم….»

 
سرنوشت عجیب این دو انسان پیوندی پر فراز و نشیب و ناگسستنی برایشان رقم زده بود. از آن پس آنها با یکدیگر دوست شدند و تا امروز هم رابطه دوستی شان پابرجا مانده است. رانلد که امروز در آستانه ۵۰ سالگی خود قرار دارد، تلاش بسیار کرد تا زندگی خود را از نو بنا کند. او پس از آزادی سخت مشغول به کار شد، ازدواج کرد و صاحب یک دختر شد. اکنون به همراه خانواده اش در خانه ای زندگی می کند که پول آن را دولت، بعنوان جبران خسارت به او پرداخت کرده: ۱۰ هزار دلار به ازای هر یک از سالهایی که او در زندان سپری کرده است.
 
داستان عجیب تجاوز جنسی به دختر جوان دانشجو + عکس

از آن تاریخ به بعد رانلد و جنیفر در بسیاری از محافل عمومی در کنار یکدیگر حاضر شدند تا پیام خود را به دیگران برسانند، با این امید که داستان زندگی شان نجات بخش زندانیان بی گناه دیگر شود و مسئولان دست اندرکار را به بازنگری در قوانین موجود ترغیب کند. آنها همچنین تصمیم گرفتند تجربه های الهام بخش و منحصر به فرد خود را به رشته تحریر درآورند. در سال ۲۰۰۹ مشترکاً کتابی با عنوان Picking Cotton را به چاپ رساندند که در لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز قرار گرفت و جوایزی را از آن خود کرد. این کتاب تصویرگر داستانی حیرت آور درباره بی عدالتی و بخشش است.

 
بسیاری از مسائل اجتماعی از قبیل حقوق قربانیان تجاوز، نقش تعصبات نژادی در صدور حکم دادگاهها، کارکرد زندان ها در جوامع، اصلاح قوانین کیفری، و خطاهای سهوی شاهدان عینی در این کتاب خواندنی مطرح شده است. شیوه نگارش آن به نحوی است که هر کدام به طور جداگانه داستان خود را از دریچه چشم خود روایت می کنند و بدین ترتیب خواننده از دو زاویه مختلف با آنها همگام می شود و در جریان جزئیات افکار و اتفاقاتی که بر آنها گذشته، قرار می گیرد.
 
مطالعه این کتاب برای تمام علاقمندان، و به طور خاص برای هر کسی که به نحوی با مسائل قضایی و حقوقی سروکار دارد، مفید و روشنگر خواهد بود.داستان تکان دهنده جنیفر تامپسون و رانلد کاتن در بسیاری از شبکه های تلویزیونی، وب سایت ها و کتاب های روانشناسی و دانشگاهی منعکس گردید. سؤال بزرگ و گیج کننده برای همه این بود که چرا جنیفر با آنکه آگاهانه سعی کرده بود از آن فاصله نزدیک خصوصیات ظاهری مجرم را به حافظه بسپرد تا بعدا بتواند او را به پلیس معرفی کند، چنین اشتباه بزرگی مرتکب شد؟ و از آن بدتر، چرا سه سال بعد زمانی که در اتاق دادگاه با چهره فرد اصلی روبرو شد، نتوانست او را به یاد بیاورد؟!

به دنبال این ماجرا، بیش از ۲۳۰ زندانی دیگر نیز در سراسر امریکا یکی پس از دیگری از طریق آزمون DNA تبرئه شدند! بیشتر آنها درگیر پرونده های جدی و مهمی مثل قتل و تجاوز بودند. این روند باورنکردنی، جرم شناسان و روانشناسان کیفری و اجتماعی را به بررسی دقیق و موشکافانه مسئله سوق داد. آنها دریافتند که بیش از ۷۵ درصد این «محکومان بی گناه» به دلیل آنکه یک شاهد عینی اشتباها علیه آنها شهادت داده، به زندان افتاده اند.


موضوعات مرتبط: مطالب دیگر
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۷ ] [ 20:13 PM ] [ محسن آزاد ]

 در اولين نشست تشکل هاي دانشجويي عملکرد وزارت علوم از زبان نمايندگان اين تشکل ها مورد انتقاد قرار گرفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ طي برگزاري اولين نشست تشکل هاي دانشجويي در دانشکده اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي عملکرد وزارت علوم از زبان نمايندگان اين تشکل ها مورد انتقال قرار گرفت که اين انتقادات به شرح زير است:

محمد جعفري نژاد، نماينده جنبش عدالت خواه در بيان انتقادات خود از عملکرد وزارت علوم گفت: در خصوص مسائلي چون دانشجوي پولي، خصوصي سازي خوابگاه ها، فضاي سياسي دانشگاه ها، مشکل وجود دارد.

بحث کرسي هاي آزاد انديشي و بيان مسائل و مشکلات دانشجويان در اين خصوص قانع کننده نيست. سيد ايمان مير زاده نماينده جامعه اسلامي دانشجويان در ادامه انتقادات خود را از وزارت علوم اين طور بيان کرد که هنوز در بحث علوم انساني در اين چند سال تغيير جدي صورت نگرفته ما بايد به فکر پرورش اساتيد انقلابي در دانشگاه ها باشيم و هنوز توجه جدي به بومي سازي علوم صورت نگرفته است. ميکائيل دياني نماينده انجمن اسلامي مستقل دانشجويي گفت: برخي از افراد نمي خواهند دانشگاه و دانشجو وارد مسائل سياسي شوند که در اين امر روساي برخي از دانشگاه ها و حراست دانشگاه ها مطرح هستند.

مسائل واگذاري خوابگاه خصوصي به دولتي ضربه مهلكي به جامعه است که هزينه آن از سمت بيت المال تامين مي شود .

در ادامه مهدي اميربان نماينده تحکيم وحدت گفت: هنوز ارتباط واقعي بين دانشگاه و صنعت محقق نشده. امروزه بحث تفکيک جنسيتي در دانشگاه ها به يک موضوع سياسي تبديل شده است.

در ادامه رامين شمسايي نماينده بسيج دانشجويي گفت: در بحث اسلامي شدن دانشگاه ها بايد بگويم فعاليت چنداني صورت نگرفته است چنانچه هنوز با وجود کتب اسلامي ايراني که توسط اساتيد دانشگاهي منتشر مي شود اما همچنان کتب اساتيد غربي در دانشگاه ها تدريس مي شود.

* پاسخ وزير علوم تحقيقات و فناوري در خصوص انتقادات نمايندگان تشکل هاي دانشجويي

کامران دانشجو، وزير علوم و تحقيقات و فناوري در پاسخ به سوالات نمايندگان تشکل ها در اولين نشست تشکل هاي اسلامي به شاخص هاي زير اشاره کرد و گفت: در هنگام شروع کار هيچ معاونت فرهنگي وجود نداشت و هم اکنون هفتاد معاونت فرهنگي در دانشگاه ها وجود دارند.

2376 تشکل دانشجويي ايجاد شده، تعداد فضاهاي فرهنگي و خانه فرهنگ در سال 90 به 40 مورد رسيده است.

وي افزود: همانطور که مقام معظم رهبري اشاره کرده است مطالبه گري با پرخاشگري متفاوت است ، جنبش دانشجويي بايد مطالبه گر باشد نه پرخاشگر.

تعداد نشريه هاي دانشگاهي به 84 مورد اضافه گشته است و تعداد کل دانشجويان ما از اول انقلاب که 175 هزار نفر بوده هم اکنون به 4 ميليون و 200 هزار نفر رسيده است از سال 84 در حدود 2 ميليون نفر افزايش دانشجو در کشور داشته ايم و اين در حالي است که با همين امکانات اندک توانسته ايم به اين رشد بالا برسيم.

وي تصريح کرد: هم اکنون 6هزار استاد جذب اعضاي هئيت علمي شده اند و تعداد استاد تمام دانشگاه هاي ما به 1200 نفر افزايش يافته است حال سوال اينجا باقي است که اگر کيفيت دانشگاه هاي ما خوب نبوده چطور توانسته ايم نفر اول در منطقه شده و ترکيه را پشت سر بگذاريم؟

وي در ادامه به تشکل هاي غير علمي و غير دانشجويي اشاره کرد و گفت: در سه سال گذشته 105 تشکل غير علمي و غير دانشجويي اضافه شده است.در خصوص موسسات پژوهشي بايد بگويم که 251 موسسه پژوهشي اضافه شده است.

وي در خصوص مسأله ارتباط دانشگاه با صنعت گفت: چطور ارتباط بين دانشگاه و صنعت وجود ندارد درحالي که 71 مرکز رشد اضافه شده.

آمارهاي کلي در ارتباط با آموزش عالي نشان مي دهد 17 هزار تا 21 هزار شغل فن آوري در کارت هاي علمي و فناوري اضافه شده در خصوص مسأله ي حجاب و عفاف بايد بيان کنم که ما توانستيم بعد از 33 سال با صراحت اعلام کنيم که دانشگاه دخترانه را بايد راه اندازي کنيم. همچنين بعد از سي سال گفتمان دانشگاه تبديل به گفتمان منطقي شده است در حالي که هشتاد سال دانشگاه هاي ما از غرب کپي برداري مي کردند آيا اين رشدي که هم اکنون در دانشگاه ها صورت گرفته قابل تامين نيست.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ ] [ 23:14 PM ] [ محسن آزاد ]

 به گفته مدير کل نظارت و ارزيابي فرهنگي وزارت علوم، با ثبت علاقمندي فرهنگي دانشجويان در سيستم آموزشي دانشگاه، براي دانشجويان کارنامه فرهنگي تدوين خواهد شد. احمد علمشاهي در گفتگو با مهر از طرح پايش استعدادهاي و توانمنديهاي دانشجويان جديدالورود به دانشگاهها خبر داد و درباره ساز و کار اين طرح، گفت: دانشجوياني که از سال تحصيلي جديد وارد دانشگاه مي شوند پيش از انتخاب واحد، در سيستم آموزشي دانشگاه فرم علاقمندي به فعاليت در حوزه هاي فرهنگي، اجتماعي و ورزشي را تکميل خواهند کرد.

وي با بيان اينکه پيش از اين دانشگاهها به صورت نامنظم فرمهاي کاغذي را براي تکميل اطلاعات ذکر شده در اختيار دانشجويان قرار مي دادند، ادامه داد: پس از تکميل اين فرمها به صورت اينترنتي، اطلاعات در اختيار ستاد فرهنگي وزارت علوم قرار خواهد گرفت و برنامه هاي فرهنگي دانشگاهها همسو با علاقه دانشجويان برنامه ريزي مي شود.

به گفته مدير کل نظارت و ارزيابي فرهنگي وزارت علوم، در درگاه جديد فرهنگي اين وزارتخانه بانک اطلاعات فرهنگي دانشگاهها گسترش مي يابد و از اين طريق براي دانشجويان هم کارنامه فرهنگي تدوين خواهد شد.

علمشاهي در اين باره توضيح داد که فاز نخست اطلاعات فرهنگي دانشجويان در طرح پايش توسط دانشگاههاي علمي کاربردي، پيام نور و فني و حرفه اي علاوه بر دانشگاههاي دولتي در درگاه فرهنگي وزارت علوم ثبت خواهد شد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ ] [ 23:13 PM ] [ محسن آزاد ]

 رئيس مرکز توسعه و هماهنگي اطلاعات و انتشارات علمي وزارت بهداشت گفت: تمامي دانشگاههاي علوم پزشکي موظف شدند براي اعضاي هيات علمي خود دسترسي به منابع الکترونيک را در خارج از دانشگاه فراهم کنند. مهندس ابوالفضل رضايي در گفتگو با مهر افزود: تمامي دانشگاهها ملزم هستند که نماينده اي را به منظور پيگيري منظم دسترسي دانشگاه به منابع الکترونيک تعيين کنند و دسترسي براي خارج از محدوده دانشگاه نيز فراهم شود.

مذاکره با الزوير براي برقراري دسترسي دانشگاههاي علوم پزشکي به منابع الکترونيک

وي با اشاره به رفع مشکل خريد منابع الکترونيک براي دانشگاهها گفت: براي تامين منابع الکترونيک مستقيم با ناشران خارجي مذاکره کرديم و در مذاکره با رئيس انجمن ناشران بين المللي به نام "الزوير"، دسترسي براي دانشگاههاي علوم پزشکي برقرار شد.رضايي خاطرنشان کرد: در يکسال و نيم گذشته کميته اي براي بررسي تخصصي بيشترين منابع مورد استفاده دانشگاهها تشکيل شد و بر اساس آخرين تصميم، مقرر شد دانشگاهها بر اساس ميزان استفاده خود از منابع الکترونيک، دسترسي به آن منابع را براي اعضاي هيات علمي خود فراهم کنند.وي اضافه کرد: مشکلي که براي منابع الکترونيک دانشگاهها وجود داشت، پرداخت ارز به نمايندگان انتشارات بين المللي بود که بانک مرکزي در اين زمينه همکاري کرد و پس از آن دانشگاهها با دستور بانک مرکزي توانستند براي پرداخت اين مبالغ از ارز دولتي بهره بگيرند.رئيس مرکز توسعه و هماهنگي اطلاعات و انتشارات علمي وزارت بهداشت اظهار داشت: مشکلاتي براي ارسال پول به دليل تحريم از سوي آنها براي ايران ايجاد شده بود که ما به آنها اعلام کرديم در زمان جنگ هم موضوعات پزشکي شامل تحريم نمي شود. در واقع به طرف خارجي اعلام کرديم که مشکل از آنها است.وي گفت: آنها پذيرفته اند که عدم امکان ارسال پول براي منابع خريداري شده، به ضرر آنها تمام مي شود که به تازگي دو بانک آلماني با فشار ناشران بين المللي در نامه رسمي اعلام کرده اند که امکان پرداخت هزينه حق دسترسي به منابع الکترونيک را براي ايران فراهم مي کنند.وي گفت: سال 89 معاونت آموزشي کنسرسيوم خريداري منابع الکترونيک را به معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت واگذار کرد و پس از پيگيري هاي لازم براي تامين منابع مالي خريداري منابع الکترونيک دانشگاهها، بندي در برنامه پنجم توسعه به همين منظور گنجانده شد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ ] [ 23:12 PM ] [ محسن آزاد ]

کیت هافر’ از شرکت داروسازی ‘براش بیوتک’ در داکوتای جنوبی و مجری این طرح، این واکسن را در دو نسخه JH17 و JH18 از هورمون’ پپتیدی سوماتوستاتین’ ساخته است.

او این واکسن ها را بر روی دو گروه از موش های نر چاق شده با رژیم غذایی آزمایش کرد و نتایج را با گروهی از موش ها که نمک به آنها تزریق می شد مقایسه کرد.

هورمون ‘سوماتوستاتین’ مانع از عملکرد هورمون رشد و فاکتور رشد انسولین مانند (IGF1) می شود؛ هر دوی این ترکیبات سوخت و ساز را افزایش می دهد و موجب کاهش وزن می شود. از این رو محققان تلاش کردند فعالیت هومرون سوماتوستاتین را مختل کنند تا هورمون رشد و فاکتور رشد IGF1 سوخت و ساز را افزایش دهند.

موش ها در تمامی گروه ها با رژیم غذایی پرچرب به مدت هشت هفته پیش از مطالعه تغذیه شدند. سپس همان رژیم غذایی به مدت شش هفته مطالعه نیز ادامه یافت. محققان واکسیناسیون را دوبار در شروع مطالعه انجام دادند .

چهار روز پس از نخستین تزریق، موش های واکسینه شده ۱۰ درصد کاهش وزن یافتند. این کاهش در موش هایی که تحت تزریق نمک قرار داشتند روی نداد.

سپس نتایج نشان داد هر دوی این واکسنها بشدت موجب کاهش وزن و حفظ وزن مطلوب بدون تاثیر بر میزان طبیعی هورمون رشد و یا میزان انسولین شده اند.

به گفته کیت هافر، این مطالعه نشان دهنده احتمال درمان چاقی با واکسن است. درمان چاقی انسان با واکسیناسیون می تواند نیاز به دارو و عمل های جراحی را از بین ببرد.

چاقی و بیماری های مرتبط با چاقی سلامت مردم را در سراسر جهان تهدید می کنند.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ ] [ 23:8 PM ] [ محسن آزاد ]

 ملانوم در واقع نوعی سرطان پوست می باشد که از سلولهایی در پوست بنام ملانوسیت منشاء می گیرد و به سایر نواحی بدن و عمدتاً گره های لنفاوی ، کبد ، ریه ها و دستگاه عصبی مرکزی گسترش می یابد .

پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است که وظایف متعددی را بر عهده دارد. سرطان پوست یکی از مشکلات پوستی است که متاسفانه در سال‌های اخیر روند رو به گسترشی داشته است. در سرطان پوست سلول‌های بدخیم که از بافت پوست نشأت می‌گیرند به طور نامنظم و فزاینده‌ای تکثیر و به طریقی از سیستم ایمنی و دفاعی بدن عبور می‌کنند بدون این‌که موجب عکس‌العمل تدافعی و تهاجمی در سیستم ایمنی بدن شوند.

مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان پوست، جهش در سلول بر‌اثر اشعه ماورای بنفش خورشید است با توجه به نوع سلول پوستی که دچار جهش ژنی شده است اشکال مختلفی از سرطان پوست به‌وجود می‌آید که هر کدام نشانه‌ها و عوارض خاص خود را دارند.

همانطور که می دانیم پوست بزرگترین عضو بدن است و سایر اعضای بدن را در مقابل گرما ،  نور ،‌ جراحت و عفونت محافظت می نماید و به کنترل دمای بدن کمک می نماید ، آب و چربی را ذخیره می نماید و ویتامین دی تولید می نماید .

پوست دارای دو لایه اصلی می باشد : لایه خارجی ( اپیدرم ) و لایه داخلی (‌درم )‌ .

سلولهای ملانوسیت در قسمت داخلی لایه اپیدرم قرار گرفته اند و البته سلولهای اصلی تشکیل دهنده رنگدانه های پوست و خال ها می باشند . در واقع ملانوسیتها رنگدانه ملانین را تولید می کنند که رنگ طبیعی را به پوست می دهند . زمانیکه پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد ملانوسیتها رنگدانه بیشتری تولید می کنند و پوست برنزه یا تیره می شود .

ملانوما در هر سنی دیده می شود اما با افزایش سن احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد . در هر نقطه ای از بدن نیز ممکن است دیده شود . در مردان ، ملانوما بیشتر در تنه دیده می شود و همچنین در سر و گردن نیز دیده می شود ، لیکن در زنان بیشتر در قسمتهایی از ساق دیده می شود . ملانوم در افراد سیاهپوست کمتر دیده می شود . در سیاهپوستان در زیر ناخنهای دست و پا ، کف دست یا پا دیده می شوند .

بدخیم‌ترین

ملانوم پوستی از ملانوسیت‌های پوست که استحاله بدخیمی پیدا کرده‌اند منشا می‌گیرد. ملانوسیت‌ها رنگدانه تیره پوست، مو، چشم و خال‌های بدن را تولید می‌کنند. از این رو تومورهای ملانوما اکثراً قهوه‌ای یا سیاه است. ولی در موارد معدودی نیز سرطان‌های ملانوم رنگدانه تولید نکرده و به رنگ پوست صورتی قرمز یا بنفش ظاهر می‌شوند. این سرطان از بدخیم‌ترین سرطان‌های پوست محسوب می‌شود. شیوع ملانوما در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، به‌طوری که در دنیای صنعتی به عنوان یک سرطان شایع مطرح است. علت اصلی ملانوم ناشناخته است. اما عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی، تابش اشعه ماورای بنفش و تماس‌های محیطی در ایجاد این بیماری دخیل است. ملانوم با انتشار سطحی، ملانوم گره ای(ندولر) و ملانوم آکرال از انواع این سرطان محسوب می‌شود.

علائم شایع :

گاهی اولین علامت تغییر در اندازه ، شکل و یا رنگ یک خال موجود می باشد .

اکثریت ملانومها تیره یا آبی تیره هستند . لبه های ضایعه اغلب نامنظم بوده و ممکنست خونریزی داشته باشد . ضمنآً در داخل ضایعه تقارنی وجود ندارد و شکل یک نیمه یا نیمه دیگر متفاوت است .

خارش و پوسته ریزی ممکنست از دیگر علائم یک ملانوم تازه تشکیل شده باشند . لیکن در ملانومای پیشرفته بافت تغییر می یابد . بعنوان مثال سخت یا برجسته می شود . با پیشرفت بیشتر ، ملانومها ممکن است دچار خارش شدید و خونریزی شوند . البته ملانومها معمولاً منجر به درد نمی شوند .

معاینه پوست همواره بعنوان یکی از ارکان اصلی معاینات پزشکان بحساب می آید . البته هرشخصی می تواند تغییرات پوستی خود را بعنوان اولین فرد مورد ارزیابی و معاینه قرار دهد . تغییرات پوستی بخصوص تغییر در مشخصات یک خال باید هر چه سریعتر به یک پزشک گزارش شود .

یک ملانوم در مراحل اولیه تشخیص کاملاً قابل درمان می باشد . اگر چه ، یک ملانوم در صورتیکه در مراحل ابتدایی تشخیص تحت درمان قرار نگیرد به سمت داخل پوست تهاجم نموده و بافتهای ساده را نیز درگیر می کند . زمانیکه ملانوم ضخیم و عیمق شد ممکن است به بافتهای دیگر گسترش یابد و کنترل آن  دیگر دشوار خواهد بود .

کسانیکه دچار یک ملانوم شوند احتمال عود بالایی دارند لذا باید پوست خود را بطور منظم تحت بررسی و معاینه توسط افراد ذیصلاح قرار دهند .

علل و عوامل افزایش دهنده خطر :

دلایل اصلی ملانوم کاملاً مشخص نیستند .

اما عوامل زیر بعنوان افزایش دهنده خطر بحساب می آیند :

تعداد فراوان خالهای پوست ( بیش از ۵۰ عدد )

افراد سفید پوست بور : شاید بدلیل اینکه پوست این افراد تحت تأثیر نور آفتاب مورد تخریب قرار می گیرند .

سابقه شخصی ملانوم قبلی یا سایر سرطانهای پوست

سابقه خانوادگی ملانوم

آفتاب سوختگی شدید در طی سنین کودکی و نوجوانی

اشعه درمانی با نورماوراء بنفش

مشاغل یا فعالیتهایی که با تماس زیاد با آفتاب در ارتباطند .

پیشگیری :

از تماس بیش از حد با آفتاب اجتناب کنید : بخصوص آفتاب میانه روز ( ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر )

از ترکیبات ضدآفتاب باحداکثر قدرت حفاظتی بر روی پوست نواحی در معرض آفتاب استفاده کنید . ( بخصوص در سنین نوجوانی )

از نورهای ماوراء بنفش منعکس شده از آب ، برف و … خود را محافظت نمائید .

از عینکهای آفتابی با لنزهای مناسب جذاب اشعه ماوراء بنفش استفاده نمائید . . عینک های آفتابی چشمها و پوست اطراف چشمها را محافظت می نمایند .

در مورد هر گونه تغییر پوستی به ویژه در نواحی قهوه ای یا سیاه به صورت چند رنگه شدن ، نامنظم شدن لبه ها یا سطح ضایعه ، خونریزی از ضایعه یا هرگونه تغییر دیگر با پزشک مشورت کنید .

تشخیص :

در صورت شک به ملانوما ، باید بلافاصله ضایعه بیوپسی شده و جهت تشخیص صحیح به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال شود . تنها راه دقیق تشخیص راه فوق می باشد .

درمان :

درمان ملانوم به وسعت ضایعه ، سن بیمار و سایر فاکتورها ارتباط دارد .

بهرحال مهمترین قسمت درمان برداشتن ضایعه و غدد لنفاوی مجاور ( در صورت گسترس تومور به آنها ) می باشد .

در درمان می توان در صورت صلاحدید پزشک از رادیوتراپی و شیمی درمانی استفاده نمود .

بهرحال بیماران مبتلا به ملانوم باید حتی پس از درمان تحت معاینات منظم قرار گیرند چرا که احتمال عود ملانوم بسیار بالاست .


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ ] [ 23:6 PM ] [ محسن آزاد ]

دكتر «مائو» يكي از متخصصان علم پزشكي است كه روش‌هاي او براي افزايش طول عمر و سلامت بيشتر، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين پزشك چيني همچنين با تأليف كتاب بسيار پرفروش «رازهاي طول عمر» اشتهار خود را بين‌المللي كرد. در اين مقاله بر آنيم تا به يكي از مقالات اين پزشك چيني كه مستقيماً افزايش طول عمر را به دنبال دارد، بپردازيم.

همه ما مي‌دانيم كه كم كردن وزن و تناسب اندام باعث سلامت و افزايش طول عمر مي‌شود. دكتر مائو در جديدترين مقاله خود به 8 راه براي كم كردن كالري و بالطبع افزايش طول عمر پرداخته است كه در ادامه، اين تكنيك‌ها از نظر شما مي‌گذرد.

به گزارش اطلاعات، آيا مي‌دانستيد كه 550 گرم چربي مساوي 3500 كالري است. بهتر است بدانيد كه مي‌توان با كم كردن فقط 500 كالري در روز، هفته‌اي 550 گرم وزن كم كرد و اين روش را تا بدانجا ادامه داد كه به وزن دلخواه رسيد. خبر خوب اينكه، ديگر نيازي نيست تا خود را با گرسنگي‌هاي طولاني مدت و ورزش‌هاي سخت و طاقت‌فرسا آزار دهيد. فقط كافي است تا شما در يك رژيم منظم و فعاليت بدني مستمر به وزن و اندام دلخواه خود دست يابيد. اين روش تا اندازه‌اي مثمرثمر واقع مي‌شود كه شما تا به حال هيچگاه نتيجه‌اي همانند آن را تجربه نكرده‌ايد. شايد كم كردن 500 كالري در روز به صورت ناگهاني، اندكي سخت و غيرمنتظره به نظر برسد. بهتر است ابتدا با كم كردن 250 كالري در روز شروع كنيد. در ادامه به 8 راز بسيار سودمند براي افزايش طول عمر شما اشاره مي‌كنيم.

در هنگام غذا خوردن هميشه سعي كنيد تا خوراكي‌ها را به دقت انتخاب و مصرف كنيد و در برخي عادات غذايي خود تجديدنظر به عمل بياوريد. من در طول 20 سال مطالعه و تحقيق دريافتم، افرادي كه كالري كمتري به بدن خود مي‌رسانند طول عمر بيشتري دارند. شما مي‌توانيد با به كارگيري راهبردهاي زير از رسيدن كالري‌هاي اضافه به بدن خود جلوگيري كنيد:

1ـ ليوان و بشقاب خود را كوچك كنيد

نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد كه بيشتر افراد به اندازه بشقاب غذاي خود، غذا مي‌خورند. حال آنكه ممكن است يك بشقاب پر از غذا باشد و فرد هم كاملاً سير. پزشكان چيني نيز از صدها سال پيش از مردم خواسته‌اند كه پس از تمرين، به صورت ذهني معده خود را به 4 قسمت تقسيم كنند و زماني كه دريافتند سه چهارم معده آنها پر شده، دست از خوردن غذا بكشند. اين كار باعث مي‌شود تا دستگاه گوارش زمان و انرژي كمتري را براي هضم غذا صرف كند. كوچك كردن اندازه بشقاب مي‌تواند به صورت رواني بر كمتر خوردن شما تأثيرگذار باشد. جالب است بدانيد كه كم شدن 20 تا 25 درصدي حجم غذاي شما دقيقاً همان كم كردن 500 كالري است كه به آن احتياج نداريد. در هنگام خوردن انواع نوشيدني به غير از آب نيز سعي كنيد از ليوان‌هاي كوچك‌تر استفاده كنيد. بدانيد كه خامه و شير پرچرب بسيار پركالري هستند. يك ليوان قهوه مخلوط شده با خامه، حدود 700 كالري انرژي به بدن شما مي‌رساند.

2ـ در خوردن دانه‌ها و غلات دقت كنيم

اگر چه خوردن دانه‌ها به علت مواد مغذي موجود در آنها براي سلامت قلب مفيد است، اما گاهي زياده‌روي در خوردن همين مواد غذايي مي‌تواند دردسرساز شود. يك مشت حبوبات حدود 175 تا 200 كالري انرژي دارد و اگر شما در خوردن دقت نكنيد ناگهان متوجه مي‌شويد كه 500 يا حتي 700 كالري از خوردن دانه‌ها و حبوبات به بدن خود رسانده‌ايد. طب چيني خوردن نصف مشت مغز پسته در روز را توصيه مي‌كند.

3ـ افزودني‌هاي غيرضروري را كنار بگذاريد

چه چيز سالم‌تراز خوردن يك ظرف پر از سبزي‌هاي تازه است! اگر چه خوردن سالاد براي بدن مفيد است اما در رابطه با چاشني‌هاي مورد استفاده قرار گرفته در آن دقت كنيد. اضافه كردن يك مشت دانه‌هاي خوش عطر و مزه يا ميوه‌هاي خشك شده در سالاد مشكلي براي شما ايجاد نمي‌كند. اما اضافه كردن ورقه‌هاي نان سرخ شده در كره، پنير،‌گوشت، نمك زده و انواع سس‌هاي پرچرب مي‌تواند به شدت سلامت شما را به خطر بياندازد. توصيه مي‌شود كه حتماً سالاد خود را با يك قاشق غذاخوري سركه بالزاميك و يك قاشق روغن زيتون ميل كنيد. همچنين شما مي‌توانيد سالاد خود را با سبزيجات معطر و آب‌ليموي تازه طعم‌دار كنيد.‏

نكته:

افزايش حجم عضلات نيازمند متابوليسم (سوخت و ساز) بيشتر بدن است. ورزش مستمر و برنامه‌ريزي شده مي‌تواند ضمن سوزاندن انرژي و افزايش ميزان متابوليسم به حجيم شدن و قدرتمند شدن عضلات نيز كمك كند. اين در حاليست كه افزايش كنترل شده ميزان سوخت و ساز همچنين باعث عملكرد بهتر قلب و سلامت عروق بدن نيز مي‌شود. فقط به ياد داشته باشيد كه هنگام ورزش در خارج از منزل حتماً از كرم ضد‌آفتاب به منظور محافظت پوست در مقابل اشعه‌‌هاي ماوراي بنفش خورشيد، استفاده شود.

4ـ در هنگام دويدن شاد باشد

توصيه شده در هنگام دويدن يا ورزش كردن حتماً به موسيقي دلخواه نيز گوش فرا داده شود. راه رفتن تند يا دويدن 20 دقيقه‌اي 270 كالري را در بدن شما مي‌سوزاند. گوش فرا دادن به موسيقي دلخواه ضمن افزايش انرژي در بدن، موجب مي‌شود تا بتوانيد مسافت طولاني‌تري را بپيماييد و كالري بيشتري را بسوزانيد.

5ـ مثل ماهي راه برويد

شايد خنده‌دار به نظر برسد، اما اگر به شنا كردن ماهي دقت كنيد،‌ توجه مي‌شويد كه اين جاندار دريايي از تمامي عضلات خود براي حركت استفاده مي‌كند. شما هم سعي كنيد كه با پيچش در نواحي مختلف بدن خود، تمامي عضلات را به كار گيريد. شما با اين روش راه رفتن دست كم 50 كالري بيشتر مي‌سوزانيد.

6ـ پدال بزنيد

دوچرخه‌سواري در 20 دقيقه بيش از 250 كالري را مي‌سوزاند. شما مي‌توانيد با كودك يا كودكانتان به پارك برويد و در فضاي فرح‌‌بخش آنجا به دوچرخه‌سواري بپردازيد. توصيه مي‌شود كه هر فرد بايد 45 دقيقه تا يك ساعت در روز دوچرخه‌سواري كند.

8ـ باغباني كنيد

حتماً نياز نيست كه يك باغ بزرگ براي باغباني داشته باشيد. رسيدگي به گلدان‌ها يا باغچه‌ كوچك منزل مي‌تواند ضمن ايجاد يك انگيزش و حس خوب، شما را وادار به فعاليت بدني و سوزاندن كالري كند. جالب است بدانيد كه تميز و رفت و روب كردن خانه به مدت 40 دقيقه نيز مي‌تواند تا 250 كالري انرژي بسوزاند. سعي كنيد در فعاليت‌هاي روزمره خود كوتاهي نكنيد و بدانيد كه همين فعاليت‌ها موجبات سلامتي شما را فراهم خواهد كرد.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۵ ] [ 22:59 PM ] [ محسن آزاد ]

اميرعابد‌زاده ديروزدرجلسه‌اي با رويانيان مديرعامل باشگاه پرسپوليس شرکت و با عقد قراردادي سه ساله به تيم فوتبال پرسپوليس پيوست.وي پسر احمدرضا عابدزاده است و سابقه دروازه باني درليگ آمريکا را دارد.عابدزاده ازامروزدرتمرينات پرسپوليس شرکت خواهد کرد.

محمد رويانيان درباره قرارداد سه ساله با امير عابد‌زاده گفت:مدت زيادي بود که وضعيت امير عابد‌زاده را مانند جوانان جوياي نامي که جذب کرديم زيرنظر داشتيم.ايشان موقعيت بسيار عالي‌ داشت و انشاءالله بتواند در پرسپوليس هم جاي پدرخود را پر کند.اميرعابد‌زاده سن زيادي ندارد و قرارداد او با باشگاه ما نامحدود است و انشاءالله تا سن 35 سالگي در خدمت او باشيم.خوشحالم که اين اتفاق براي باشگاه بزرگ پرسپوليس افتاده و اين موفقيت را به هواداران تبريک مي‌گويم.بايد قبول کنيم احمد‌رضا عابدزاده از بزرگان فوتبال ما بوده و پسر او با توجه به موفقيت‌هايش درچند سال آينده مي‌تواند جاي اورا پر کند.وي در پاسخ به اين سوال که آيااحمدرضا عابد‌زاده در هنگام تمديد قرارداد پسرش حضور داشت يا خير عنوان کرد:عابد‌زاده در مسافرت است اما مي‌دانم دل او که يک پرسپوليسي اصيل است نيز شاداست.اميدوارم اين جوان برومند در پرسپوليس موفق باشد.

اميرعابدزاده:

جايگاه پدرم را پس مي‌گيرم

اميرعابد‌زاده دروازه‌بان جديد تيم فوتبال پرسپوليس پس ازعقد قرارداد گفت:روزخوبي در زندگي فوتبالي من بود.درجلسه‌اي با مديرعامل باشگاه پرسپوليس شرکت کردم و به او گفتم دلم مي‌خواهد به خانه خودم برگردم.رويانيان نيزبا حسن نيت صحبت‌هاي من را گوش کرد و خوشبختانه روي من نظر مثبتي داشت.اگر هر جاي دنيامي‌رفتم آرزو و هدفم اين بود که دربهترين و بزرگترين تيم ايران يعني پرسپوليس بازي و پيشرفت کنم.خدارا شکر مي‌کنم که امروزاين اتفاق افتاد.قطعا پدرم از شانسي که به من داده شده بسيارخوشحال است.عابدزاده خاطرنشان کرد:به پرسپوليس آمدم تا انشاءالله جايگاه پدرم را پس بگيرم.احمد رضا عابدزاده هميشه افتخار مي‌کند که در پرسپوليس بوده و با شادي‌هاي اين تيم خوشحال و با اتفاقات ناخوشايند اين تيم ناراحت شده و امروز که من را در پرسپوليس مي‌بيند بسيار خوشحال است.وي عنوان کرد:از حسن نيت رويانيان و نگاه او به جوانان و از لطف بزرگي که به من کرد تشکر مي‌کنم.حالا وظيفه‌ام سنگين است و انشاءالله بتوانم با تلاش و کوشش نظر ژوزه را جلب کنم.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۵ ] [ 22:56 PM ] [ محسن آزاد ]

بشر در طول زمان چاق‌تر شده است اما اگر چاقي را همان‌طور كه محققان مي‌گويند مثل سرطان يا بيماري‌هاي قلبي يك نوع مريضي بدانيم، شايد وقت آن باشد كه ديگر دليل چاقي افراد را كمبود اراده آنها ندانيم و بدون قضاوت بپرسيم چرا انسان‌ها چاق شده‌اند؟

به گزارش اعتماد، جواب‌ها به اين سوال ممكن است برنامه رژيم غذايي‌تان را تا حد زيادي تغيير دهد.

بهداشت بهتر

بله!‌ شايد تعجب كنيد اگر بفهميد كه بهداشت فردي باعث شده بشر در طول زمان چاق‌تر شود. اگرچه غذاهاي پرچرب، كمبود تحرك و زندگي مدرن از مهم‌ترين دلايل چاقي انسان‌ها هستند اما ما ممكن است گزينه شستن دست‌ها و آب پاك را به آنها اضافه كنيم. بر اساس تحقيقات جديدي كه انجام شده انواعي از باكتري مي‌تواند به سوختن كالري و دفع آن از بدن و حتي كم كردن اشتها كمك كند. اين باكتري‌ها زماني كه ما دست‌هايمان را مي‌شويم و استحمام مي‌كنيم از بين مي‌روند. استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها دليل ديگر حذف شدن اين باكتري‌ها از چرخه زندگي بشر است.

والدين

همه اسير تغييرات محيطي نشده‌اند. آدم‌هاي لاغر هنوز وجود دارند. اين آدم‌هاي خوش شانس در انداختن تاس لاغري شانس آورده‌اند. تحقيقات جديد نشان مي‌دهد ژن‌ها در ايجاد احساس سيري و در نتيجه لاغر ماندن اشخاص تاثير بسزايي دارند. كساني كه لاغر هستند و با وجود پرخوري چاق نمي‌شوند ممكن است به نظرشان تلاش افراد چاق براي لاغرشدن عجيب باشد. آنها نمي‌دانند از اين بابت بايد از پدر و مادر خود متشكر باشند.

ژن‌ها

تحقيقات جديد نشان داده است كودكان چطور پيغام‌هاي اپيژنيك را زماني كه در رحم مادر هستند دريافت مي‌كنند. اين پيغام‌هاي ژنتيكي در ميزان وزني كه كودك دارد تاثير مي‌گذارد. اپيژنيك نشان مي‌دهد اگرچه ممكن است ژن‌ها جايگزين يكديگر نشوند اما قطعا در زمان رشد تغيير مي‌يابند. محققان در موسسه مطالعات تغذيه كودكان در آركانزاس نوزادان تازه به دنيا آمده موش‌ها را كه وزني معمولي‌ داشتند، از مادران‌شان جدا كردند و آنها را در خانواده‌هاي موش‌هاي چاق قرار دادند. با وجود ژن‌هاي تقريبا مشابه و شرايط رشدي كه كمابيش يكسان بود تنها موش‌هايي كه از خانواده مادران چاق بودند نسبت به همسالان خود اضافه وزن داشتند. اين اتفاق با وجود آن افتاد كه موش‌هاي لاغر از همان غذايي مي‌خوردند كه موش‌هاي چاق خورده بودند. همين مورد نشان مي‌دهد چگونه ژن‌ها مي‌توانند در وزن افراد موثر باشند و بشر در طول زمان ژن‌هاي اضافه وزني را بيشتر از پيش به نسل‌هاي بعد منتقل مي‌كند.

اطرافيان

تحقيقات نشان مي‌دهد افراد بر اساس وزن اطرافيان‌شان وزن خود را مي‌سنجند و اگر چاق باشند در ميان كساني كه وزن بالاتري دارند احساس بهتري دارند.

اين مطالعات نشان مي‌دهد اگر دوستاني با وزن بالا داشته باشيد احتمال اينكه خودتان نيز وزن بالايي داشته باشيد يا در آينده اضافه وزن پيدا كنيد بيشتر است. حتي اگر اين دوستان از شما از لحاظ فاصله مكاني دور باشند شما چون با وجود آنها احساس راحتي مي‌كنيد و سعي مي‌كنيد خود را با آنها مقايسه كنيد. يك دليل ديگر آن ممكن است اين باشد كه آنچه شما به عنوان نرمال مي‌شناسيد مي‌تواند با تغيير عضوي از اعضاي يك گروه تغيير كند و باعث شود احساس بدي درباره خود پيدا كنيد يا برعكس نسبت به اضافه شدن چربي‌ها بي‌تفاوت شويد. اين مطالعات مي‌تواند نشان دهد همان‌طور كه ژن‌ها در ميزان چاقي و لاغري افراد موثر هستند، مسائل فرهنگي و محيطي هم در اين زمينه دخيلند.

ماشين‌ها، صندلي‌ها و مبل‌هاي راحتي

ما آن طور كه اجداد شكارچي-گردآورنده‌مان حركت مي‌كردند، ‌تحرك نداريم. اين عامل شايد يكي از مهم‌ترين دلايلي باشد كه در طول زمان اضافه وزن پيدا كرده‌ايم. از اين رو ورزش و انجام تمرينات مداوم نقش مهمي در نگه داشتن وزن ما در اندازه‌هاي مطلوب ايفا مي‌كند اما اگر مي‌خواهيد سريع وزن كم كنيد و صبور نيستيد ورزش صرف چندان راه‌حل عاقلانه‌يي نيست. با ورزش مداوم مي‌توان از وزن كم كرد اما در مدت زمان بسيار طولاني‌تري. بشر با تكنولوژي بالاتر خود را از انجام حركات فيزيكي خلاص كرده است و اين با اضافه‌وزن جمعيت‌هاي انساني مساوي بوده است.

فست‌فودها

اگر همبرگرها نبودند بيشتر ما از اين چيزي كه هستيم لاغرتر بوديم. كارنل، رييس مطالعات اضافه وزن دانشگاه بوستون در ادامه مي‌گويد: بيشتر غذاهايي كه در فست‌فودها فروخته مي‌شوند، نمك، ‌چربي و شكر بالايي دارند و اين مواد چنانچه در غذايي بالا باشند ما به هيچ عنوان از خوردن‌شان احساس سيري نمي‌كنيم. بلكه با خوردن آنها باز هم مي‌خواهيم بيشتر بخوريم. از طرف ديگر مطالعات جديدتري نشان مي‌دهد خوردن اين غذاها درست نقاطي در مغز را تحريك مي‌كنند كه استفاده از چيزهاي ديگر از قبيل رابطه جنسي، الكل و مواد مخدر ايجاد مي‌كنند. مقاومت در برابر اين غذاها در حالي كه در هر گوشه از خيابان يكي از آنها قرار دارد كار سختي است اما سرطان، بيماري‌هاي قلبي و ديابت تنها يكي از نتايج خوردن مداوم فست‌فودهاست. در حالي كه مسائل ژنتيكي و محيطي در اضافه وزن بشر مهم بوده است، شايد بتوان گفت زندگي شهري و سريع ما بعد سومي به آن داده است كه بيشتر در حوزه روانشناسي قرار مي‌گيرد. استرس‌ها، فشارها و كمبود خواب ما را به خوردن بيشتر و كم شدن متابوليسم بدن‌مان هدايت مي‌كند. مطالعات جديد مركز تغذيه امريكا نشان مي‌دهد با وجود نرخ بالاي بهداشت و امكانات پزشكي در كشورهاي توسعه يافته، كشورهاي در حال توسعه نرخ اضافه وزن كم‌تري دارند و علاوه بر عوامل مختلف، آداب و رسوم غذا خوردن در افزايش اين نرخ در كشورهاي توسعه‌يافته نقش مهمي داشته است. زندگي شهري زمان كمي براي غذا خوردن مي‌گذارد و اغلب افراد ترجيح مي‌دهند پشت ميزهاي كار با عجله غذا بخورند. خانوادگي غذا خوردن و رعايت آداب و رسوم سر سفره غذا تا حد زيادي از اضافه وزن جلوگيري مي‌كند.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۵ ] [ 22:55 PM ] [ محسن آزاد ]

 برخی از بی‌فنیل‌های پلی‌کلرینه (PCBs) شبیه به دیوکسین که خواص سمی مشابه با ان دارند، نیز گاهی در گروه دیوکسین‌ها قرار داده می‌شوند.

حدود ۴۱۹ نوع ترکیب دیوکسینی شناسایی شده‌اند، که تنها ۳۰ تای آنها سمیت قابل‌توجهی دارند، و TCDD از همه آنها سمی‌تر است.

دیوکسین‌ها عمدتا ترکییاتی هستند که در فرآیندهای صنعتی تولید می‌شوند،‌ اما ممکن است در نتیجه فرآیندهای طبیعی مانند فوران‌های آتشفشانی یا آتش‌سوزی جنگل‌ها به وجود آیند.

دیوکسین‌ها به طور ناخواسته در طیف گسترده‌ای از فرآیندهای صنعتی مانند ذوب فلزات، سفید کردن خمیر کاغذ با کلرین و تولید برخی از حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها تولید می‌شود.

از لحاظ وارد شدن دیوکسین به محیط زیست، زباله‌سوزهای غیراستاندارد و کنترل‌نشده (زباله‌های جامد و زباله‌های بیمارستانی) به خاطر سوزاندن ناکامل، اصلی‌ترین مقصر محسوب می‌شوند. تکنولوژی‌های وجود دارند امکان سوزاندن کنترل‌شده زباله را می‌دهند و میزان گازهای خروجی آنها کم است.

دیوکسین‌ها در سراسر جهان در محیط زیست یافت می‌شوند و در زنجیره غذایی، عمدتا در بافت‌های چربی حیوانات تجمع پیدا می‌کنند.

بیش از ۹۰ درصد موارد قرارگیری انسان‌ها در معرض دیوکسین‌ها از طریق غذا عمدتا فراورده‌های گوشتی، لبنیات، ماهی و صدف خوراکی است. بسیاری از کشورها برنامه‌هایی برای نظارت بر صنعت مواد غذایی از لحاظ آلودگی به دیوکسین دارند.

دیوکسین‌ها بسیار سمی هستند و می‌توانند باعث عوارض در جنین و نوزاد، آسیب به دستگاه ایمنی، تداخل با هورمون‌های بدن، و نیز سرطان شوند.

از آنجایی که دیوکسین‌ها در همه جا وجود دارند،‌ همه افراد سابقه‌ای از قرارگیری در معرض آن را دارند. با این حال به خاطر اثرات بالقوه بسیار سمی این دسته از ترکیبات لازم تلاش‌هایی به عمل آید تا حتی المقدور از این آلودگی زمینه‌ای کاسته شود.

بهترین شیوه برای پیشگیری از قرارگیری در معرض دیوکسین‌ها اقدامات در جهت رفع منابع آلاینده برای مثال کنترل فرآیندهای صنعتی برای کاهش تولید دیوکسین تا حد ممکن است.


موضوعات مرتبط: فارماكولوژي
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۴ ] [ 13:5 PM ] [ محسن آزاد ]
Smile

۱٫ لبخند جذابتان می کند

همه ما به سمت افرادیکه لبخند می زنند کشیده می شویم. لبخند یک کشش و جذبه فوری ایجاد می کند. دوست داریم نسبت به آنها شناخت پیدا کنیم.

۲٫ لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد.

دفعه بعدی که احساس بی حوصلگی و ناراحتی کردید، لبخند بزنید. لبخند به بدن حقه می زند.

۳٫ لبخند مسری است.

لبخند زدن برایتان شادی می آورد. با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می کنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می کشید.

۴٫ لبخند زدن استرس را از بین می برد.

وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینکار استرستان کمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید.

۵٫ لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

به این دلیل عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود که شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.

۶٫ لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد.

وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید. لبخند بزنید و خودتان امتحان کنید.

۷٫ لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند.

تحقیقات نشان داده است که لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است.

۸٫ لبخند زدن چهره تان را جوانتر نشان می دهد.

عضلاتی که برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می کشند. پس نیازی به کشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی کنید همیشه لبخند بزنید.

۹٫ لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید.

به نظر می رسد که افرادیکه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند.

۱۰٫ لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید.

لبخند بزنید. حالا سعی کنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یک مسئله منفی فکر کنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم بدن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد که “زندگی خوب پیش می رود”. پس با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۲۳ ] [ 15:31 PM ] [ محسن آزاد ]

دکتر عبداله زندي متخصص جراحي عمومي و لاپاروسکوپيست، بمياري بوليميا (بي‌اشتهايي عصبي) را بيشتر يک اختلال روحي رواني مي‌داند تا يک بيماري جسمي و مي‌گويد: بوليميا در واقع زاييده تصور نادرستي است که مبتلايان به اين بيماري از وضعيت جسمي خويش دارند و همواره فکر مي‌کنند بايد لاغرتر شوند.

به گزارش همشهري آنلاين، اين بيماري بيشتر کساني را درگير خود مي‌کند که به نوعي شغل يا موقعيت اجتماعي‌شان ارتباط مستقيم با وضعيت بدني آنان دارد مثل مدل‌ها، هنرپيشه‌ها، خواننده‌ها و ... و شيوع آن بين زنان و دختران جوان بيشتر است.

بوليميا يا آنورکسيا به دو شکل بروز مي‌کند:

1- رژيم‌هاي طولاني و هولناک و اجتناب شديد از خوردن.

2- پرخوري مفرط و انجام حرکات جبراني مانند استفراغ کردن يا استفاده بي‌رويه از داروهاي مسهل و ادرارآور

مبتلايان به بوليميا، در ابتدا پس از خوردن غذا، سعي مي‌کنند با تحريک گلوي خود هرآنچه را که خورده‌اند، استفراغ کنند اما به مرور زمان و پس از تکرار اين وضعيت، اين موضوع روحي رواني مي‌شود و به محض خوردن يا نوشيدن، دچار دل درد و استفراغ مي‌شوند.

دکتر زندي در مورد ديگر عوارض اين بيماري مي‌‌گويد: بوليميا همچنين باعث اختلالات آبوالکتروليت شده يعني تنظيم سديم و پتاسيم و کلسيم بدن به هم مي‌خورد که همين وضعيت هم يکي از دلايل تشديد حالت تهوع و استفراغ در بيمار است.

از ديگر نشانه‌هاي اين بيماري افت فشار خون بيمار است که اين افت فشار خون به چند دليل اتفاق مي‌افتد که عبارتند از:

کم شدن آب بدن در اثر استفراغ‌هاي مکرر، اختلالات سديم - پتاسيم و تحليل عضلات قلب‌ بيمار که باعث افت حجم ضربه‌اي قلب مي‌شود.

کاهش وزن شديد در اين بيماران باعث تحليل مفرط عضلات بدن از جمله عضلات قلب مي‌شود که در اثر آن قلب ديگر قادر به پمپاژ مناسب خون نيست.

اين افراد به محض اينکه سر پا مي‌ايستند بيشتر افت فشار خون پيدا مي‌کنند.

بيشتر علت مرگ و مير مبتلايان به بوليميا اختلالات قلبي عروقي گزارش مي‌شود.

بي اشتهايي عصبي يا آنورکسيا مي‌تواند موجب اختلالات کليوي نيز مي‌شود زيرا آب به اندازه کافي به کليه‌ها نمي‌رسد و در شکل پيشرفته‌تر موجب نارسايي‌هاي کبدي هم مي‌شود.

اما معمولا پيش از رسيدن به اين مرحله مرگ اين بيماران فرا مي‌رسد.

علايم جسمي بيماري بوليميا

- دل درد، نفخ، يبوست و دفع گاز

- علايم ريوي ناشي از ورود مواد غذايي به مجراي تنفسي و عفونت ريه

- بي نظمي و حتي قطع قاعدگي

- ورم پاها به علت استفاده بي رويه از داروهاي مسهل و ادرار آور

- زخم‌هايي روي زبان و لثه در اثر تماس با اسيد معده در کساني که استفراغ را تحريک مي‌کنند

- به هم خوردن ضربان قلب

- خرابي و پوسيدگي دندان‌ها وزخم لثه‌ها

- کاهش شديد آب بدن، کاهش سطح پتاسيم که به ضعف شديد و ريتم‌هاي نامنظم قلب منجر مي‌شود

علايم روحي - رواني بيماري بوليميا

- افسردگي و اضطراب

- خستگي و بي حالي

- پرهيز از برقراري ارتباط چشمي

- آشفتگي روحي

- ضعف اراده

- داشتن افکار خودکشي يا ديگرکشي

معمولا درمان بيماري بوليميا بايد به صورت گروهي متشکل از پزشک متخصص داخلي، متخصص تغذيه و روانپزشک انجام شود. زيرا بسياري از مبتلايان به علت تصور نادرستي که از وضعيت جسمي خود دارند حتي آمادگي پذيرش داروها يا مواد غذايي براي جبران کمبودهاي بدني‌شان را ندارند.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۲۳ ] [ 13:4 PM ] [ محسن آزاد ]

تغذيه سالم حق هر انسان است اما زندگي شهرنشيني و صنعتي سبب شده است که الگوهاي تغذيه‌اي انسان تغيير کرده و انسان به استفاده از انواع غذاها و آشاميدني‌هاي صنعتي و کنسرو‌شده گرايش پيدا کند.

غذاهايي که براي ماندگاري، طعم، رنگ و بوي آنها از انواع مواد افزودني استفاده مي‌شود؛ موادي که اگر به ميزان مجاز از آنها استفاده نشود، موجب تخريب بافت‌هاي مختلف بدن انسان شده و در اين صورت غذايي که بايد به سلامت انسان کمک کند خود باعث نابودي او مي‌شود.

درباره خطرات استفاده از مواد افزودني با 2نفر از متخصصان تغذيه گفت‌وگو کرده‌ايم.

دکتر منصور رضايي، متخصص تغذيه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در اين‌باره به همشهري گفت: اگر مواد افزودني درحد غيرمجاز در مواد‌غذايي يا نوشيدني اضافه شود مي‌تواند عوارض نامطلوبي به‌دنبال داشته باشد.

به‌عنوان نمونه، ماده افزودني نيترات سديم که براي طعم، خوشرنگ کردن و جلوگيري از فساد به سوسيس و کالباس افزوده مي‌شود اگر بيش از حد مجاز استفاده شود براي بدن خطرناک مي‌شود چرا که کبد محل خنثي کردن و سم‌زدايي انواع افزودني‌هاست اما تا حدي مي‌تواند عمل سم‌زدايي را به‌خوبي انجام دهد.

بنابراين اگر مواد افزودني که يکي از آنها نگهدارنده‌ها هستند بيش از ميزان مجاز استفاده شوند، کبد نمي‌تواند عمل سم‌زدايي را انجام دهد و نتيجه آن است که مواد افزودني در داخل بدن ذخيره شده و اين مسئله سبب تخريب بافت‌هاي مهم بدن ازجمله قلب، کبد و ساير اندام‌ها مي‌شود.

حال تصورکنيد که خانمي باردار باشد و از ماده غذايي يا نوشيدني‌اي استفاده کند که در آن بيش از حد از مواد افزودني استفاده شده است، اين مواد داخل بافت‌هاي چربي ذخيره شده و به جنين نيز مي‌رسد.

دکتر رضايي گفت: علاوه براين، اسپارتام و ساخارين که از مواد افزودني شيرين‌کننده هستند اگر بيش از حد استفاده شوند مي‌توانند ايجاد سرطان کنند، به همين دليل کارخانه‌ها حتما بايد از افزودني‌ها به ميزان مجاز استفاده کنند.

از سوي ديگر، بايد نظارت‌هاي مستمر از سوي مسئولان ذي‌ربط در اين زمينه صورت گيرد.

همچنين حق مصرف‌کننده است که بداند در ماده غذايي و نوشيدني‌اي که مصرف مي‌کند چه افزودني‌هايي وجود دارد چرا که ممکن است بدن به برخي از افزودني‌ها حساسيت داشته باشد، به همين جهت افرادي که آلرژي دارند بايد از خوردن غذاهاي صنعتي خودداري کنند.

وي گفت: متأسفانه در کشورهاي در حال توسعه و ازجمله در کشور ما نظارت‌ها جدي و مستمر نيست و همين امر سبب مي‌شود که سلامت مردم همواره در خطر باشد.

دکتر هدايت حسيني، معاون پژوهشي انستيتو تغذيه و صنايع غذايي کشور نيز در اين باره گفت: افزودني‌ها موادي هستند که به مواد‌غذايي افزوده مي‌شوند و براساس عملکردي که دارند باعث بهبود طعم، رنگ، قوام، افزايش زمان ماندگاري و خواص ضدميکربي مي‌شوند.

وي افزود: مواد افزودني به حدود 25نوع تقسيم مي‌شوند که يک گروه از آنها مواد نگهدارنده هستند.

دکتر حسيني گفت: افزودني‌ها بايد چند شرط داشته باشند تا بتوان آنها را به مواد‌غذايي و نوشيدني‌ها اضافه کرد.

اول اينکه از نظر کاربرد تاييد شده باشند؛ يعني براساس يک نياز تکنولوژيک وارد موادغذايي شوند. دوم اينکه سبب فريب مصرف‌کننده نشوند و سوم آنکه استفاده از ماده افزودني، ضرري براي مصرف‌کننده نداشته باشد.

از سوي ديگر، يک افزودني در يک ماده غذايي مي‌تواند مجاز و در ماده غذايي ديگر غيرمجاز باشد. به‌عنوان نمونه استفاده از رنگ در فراورده‌هاي گوشتي ممنوع اما در فراورده‌هاي لبني مثل بستني مجاز است؛ البته اگر به حد مجاز باشد.

يا به‌عنوان نمونه، استفاده از نيتريت اگر درحد مجاز، يعني 120ppm باشد مشکلي ندارد اما اگر بيش از اين باشد غيرمجاز خواهد بود چرا که اگر نيتريت بيش از حدمجاز وارد فراورده‌هاي گوشتي شود مي‌تواند با پروتئين‌هاي گوشت ترکيب شده و توليد نيتروامين کند که يک ماده سمي است و براي بدن خطر دارد. استفاده از نيتريت در پنير ممنوع است و به هيچ عنوان حد مجاز ندارد.

دکتر حسيني خاطرنشان کرد: در فصل تابستان مردم بايد از خريد نوشيدني‌ها و شربت‌هايي که به صورت فله در بازار وجود دارد جداً پرهيز کنند چرا که ممکن است مواد افزودني غيرمجاز داشته باشند که قطعا روي سلامت آنها تأثيرات نامطلوب خواهد?داشت.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۲ ] [ 13:24 PM ] [ محسن آزاد ]

درگیر رویای تو ام ، منو دوباره خواب کن
دنیا اگه تنهات گذاشت ، تو منو انتخاب کن

دلت از آرزوی من ، انگار بی خبر نبود
حتی تو تصمیم های من ، چشمات بی اثر نبود

خواستم بهت چیزی نگم ، تا با چشام خواهش کنم
درا رو بستم روت تا ، احساس آرامش کنم

باور نمی کنم ولی ، انگار غرور من شکست
اگه دلت می خواد بری ، اصرار من بی فایده است

هرکاری می کنه دلم ، تا بغضمو پنهون کنه
چی می تونه فکر تو رو ، از سر من بیرون کنه؟

یا داغ رو دلم بزار ، یا که از عشقت کم نکن
تمام تو سهم منه ، به کم قانعم نکن

خواستم بهت چیزی نگم ، تا با چشام خواهش کنم
درا رو بستم روت تا ، احساس آرامش کنم

باور نمی کنم ولی ، انگار غرور من شکست
اگه دلت می خواد بری ، اصرار من بی فایده است


موضوعات مرتبط: مطالب عاشقانه
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۲ ] [ 0:3 AM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: سرپرست سازمان سنجش با اشاره به امکان بازبيني آيين نامه پذيرش دانشجوي دکتري گفت: پيشنهاد سازمان سنجش اين است که با توجه به تخصصي شدن آزمون دکتري، آزمون سال 92 در سال 91 برگزار شود تا دانشگاه ها فرصت بيشتري براي انجام مصاحبه داشته باشند. دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با مهر افزود: اينکه در آيين نامه گفته شده بود آزمون دکتري دوبار در سال برگزار شود، زماني قابل اعمال بود که اين آزمون به صورت عمومي انجام مي شد.

وي افزود: پيش از اين آزمون نيمه متمرکز دکتري که براي اولين بار در سال 90 برگزار شد، آزمون GRE يا عمومي بود اما در حال حاضر آزمون به صورت اختصاصي طراحي مي شود. در حال حاضر 130 رشته در کارشناسي ارشد وجود دارد اما 285 رشته تخصصي در دکتري داريم که همين موضوع حجم آن را بيشتر مي کند.خدايي اظهار داشت: اکنون مشکل اجرايي در آزمون دکتري اين است که به دليل اينکه آزمون در فروردين برگزار مي شود، زمان مصاحبه با زمان تعطيلي دانشگاهها همزمان است.وي گفت: ممکن است سازمان سنجش پيشنهاد دهد که آزمون دکتري سال 92 در سال 91 برگزار شود تا دانشگاهها براي مصاحبه هاي با کيفيت بهتر فرصت داشته باشند.سرپرست سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آيين نامه آزمون دکتري هم با توجه به اين تغييرات مورد بازبيني قرار مي گيرد. چرا که از نظر اجرايي با توجه به اينکه آزمون تخصصي شده و 1500 درس داريم، ظرفيت اجرايي آن بسيار سخت است که تجديدنظر آيين نامه هم مي تواند کمک کند.آيين نامه آزمون‌هاي نيمه متمرکز ورودي دوره دکتري در 8 ماده و 6 تبصره تنظيم و در تاريخ 8/8/89 به تصويب وزير علوم، تحقيقات و فناوري رسيد و از آن تاريخ ابلاغ شد. در ماده 8 آيين نامه تاکيد شده است که اين آيين نامه به صورت آزمايشي دو سال اجرا خواهد شد و مورد ارزيابي مجدد قرار خواهد گرفت.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۱ ] [ 22:57 PM ] [ محسن آزاد ]

استفاده نادرست از آنچه صنعت و فناوري در اختيار ما قرار داده باعث شده تا اين روزها به هر كجا نگاه كنيم تبعات صنعتي شدن جوامع انساني را ببينيم.البته خيلي مواقع اين آثار به منطقه‌اي كه توليد مي‌شود محدود نيست و در نقطه‌اي دورتر باعث ايجاد مشكلات متعدد مي‌شود و به نوعي اثر پروانه‌اي از خود برجا مي‌گذارد.به گزارش جام جم آنلاين، «اثر پروانه‌اي» نام پديده‌اي است كه به دليل حساسيت سيستم‌هاي آشوب‌ناك ايجاد مي‌شود.اين پديده به اين اشاره مي‌كند كه تغييري كوچك در يك سيستم آشوب‌ناك چون جو سياره‌ زمين (مثلاً بال‌زدن پروانه) مي‌تواند باعث تغييرات شديد (‌قوع توفان در كشوري ديگر) در آينده شود.مصداق اين مساله كم نيست. از آلودگي‌هاي ناشي از افزايش ميزان دي‌اكسيد و مونواكسيدكربن و تاثير آن بر گرمايش جهاني گرفته تا از بين بردن جنگل‌ها و مراتع به عنوان ريه‌هاي سبز زمين به بهانه گسترش كلانشهرها را ‌بايد از جمله اين مصاديق دانست.

اما يكي از پديده‌هايي كه ابتدا و در زمان اختراعش تحولات زيادي در جوامع ايجاد كرد و اكنون به نوعي بلاي جان ما شده پلاستيك است.توليد و استفاده گسترده و بدون حساب و كتاب اين ماده شيميايي آنقدر زياد شده كه ديگر كمتر فضاي سبزي را عاري از زباله‌هاي پلاستيكي مي‌توان پيدا كرد.البته حضور اين مواد به كوه و دشت و به طور كلي طبيعت و جنگل‌ها محدود نمي‌شود و معضلي به نام پلاستيك گريبانگير آب‌هاي جهان هم شده است.چرخه طبيعي آب مجموعه‌هاي بزرگي از زباله را گرد مي‌آورد كه گاهي به آنها «وصله‌هاي زباله» مي‌گويند. يكي از اين مجموعه‌هاي بزرگ زباله بين ‌هاوايي و كاليفرنيا در شمال شرقي اقيانوس آرام قرار دارد كه حجم بزرگ آن باعث شده تا با نام قاره هفتم (مساحت آن بالغ بر 3.5 ميليون كيلومتر مربع اندازه‌‌گيري شده است. يعني به‏‏ طور مثال، 6 برابر مساحت كشور فرانسه شناخته شود.تحقيقات جديد دانشمندان اقيانوس‌شناس موسسه اسكريپس نشان مي‌دهد شمار خرده پلاستيك‌هاي شناور در اين منطقه طي 40 سال گذشته تقريبا 100 برابر شده و متاسفانه بيش از 9 درصد ماهي‌هاي اين منطقه ضايعات پلاستيكي در شكم دارند.البته اقيانوس‌شناسان معتقدند بجز مسموميت موجودات زنده ‌بايد عوارض كلان زباله‌هاي پلاستيكي بر زيست‌بوم را نيز هم جدي گرفت، چراكه عمق زباله‌‏هاي قاره هفتم به بيش از 30 متر مي‌رسد.اما به نظر مي‌رسد مشكل پلاستيك‌ها به اين منطقه خلاصه نمي‌شود و در واقع شايد بتوان گفت اقيانوس‌هاي جهان در دريايي از پلاستيك در حال غرق‌شدن هستند.در جديدترين كشفيات، محققان انجمن مطالعات دريايي وودز هول ماساچوست طي مطالعاتي طولاني، مرزهاي شمالي و جنوبي يكي از بزرگ‌ترين زباله‌دان‌هاي پلاستيك جهان را در اقيانوس اطلس به ثبت رساندند.براساس اين گزارش، عظيم‌ترين توده زباله‌هاي پلاستيكي براي اولين بار در شمال اقيانوس اطلس به ثبت رسيد.ابعاد اين منطقه آلوده با ابعاد بزرگ‌ترين زباله‌داني كه در اقيانوس آرام شناسايي شده، رقابت مي‌كند.اين زباله‌دان جديد كه در منطقه‌اي در شرق برمودا كشف شده، متشكل از اجزايي پلاستيكي است كه بسختي از چند ميلي‌متر بزرگ‌تر است.اما تمركز آنها و سطحي از اقيانوس كه توسط اين زباله‌ها پوشيده شده است، موجب آشفتگي و نگراني محققاني شده كه در حال مطالعه روي اين پديده هستند.بنابر آخرين آمار و ارقام منتشر شده توسط گرين‏ پيس، سالانه بيش از 100 ميليون تن فرآورده پلاستيكي توليد مي‏شود كه از اين ميزان، 10درصد فرآورده‏‌ها كه پس از مصرف به زباله تبديل مي‏شود، به اقيانوس‏‏‌ها ريخته مي‏شود.يعني 10ميليون تن پلاستيك در سال كه بازهم در اين ميان، 70درصد زباله‌هاي پلاستيكي به اعماق اقيانوس‏‌ها مي‏رود، ولي 30درصد باقيمانده در سطح آب شناور مي‏ماند؛ يعني 3 ميليون تن زباله پلاستيكي در سال، اعم از بطري، كيسه و... اما خطر بزرگ فرآورده‌‌هاي پلاستيكي اين است كه مدت زمان لازمه براي از بين رفتن طبيعي آنها بين 500 تا 1000 سال به‏ طول مي‌انجامد.در اين ميان تنها در چند سال اخير، تمهيدات مختلفي در كشورهاي صنعتي و پيشرفته جهان براي مقابله با معضل پلاستيك اتخاذ شده كه بايد گفت اقدامات آنها در برابر حجم زباله‌هاي پلاستيكي موجود در جاي جاي كره زمين نه‌تنها بسيار ناچيز، بلكه كاملا نامحسوس و بي‌اثر است.

به نظر مي‌رسد حالا كه براي زباله‌هاي پلاستيكي كه سال‌ها آنها را توليد و در طبيعت رها كرده‌ايم هيچ راه‌حل اساسي نمي‌توانيم ارائه دهيم حداقل سعي كنيم نسبت به استفاده گسترده و بي‌حد و حساب از اين پديده صنعتي بازنگري كنيم.از اين نظر تك‌تك ما انسان‌هاي ساكن كره خاكي مي‌توانيم سهم قابل توجهي داشته باشيم، چرا كه با نگاهي كوتاه به كارهاي روزمره و محيط اطرافمان درمي‌يابيم در طول روز هر كدام از ما چقدر زباله پلاستيكي توليد مي‌كنيم.اين در حالي است كه براحتي مي‌توانيم به جاي انواع و اقسام كيسه‌ها و ظروف يكبار مصرف پلاستيكي از كاغذها و مواد قابل بازيافت استفاده كنيم و به اين ترتيب گامي موثر در نجات زمين از مصنوعات پلاستيكي برداريم.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۱ ] [ 22:56 PM ] [ محسن آزاد ]

 
معاون فرهنگي و امور دانشجويي وزارت بهداشت از چاپ چهار كتاب از آثار برتر دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم‌پزشكي كشور در چهارمين جشنواره فرهنگي و دهمين المپياد فرهنگي – ورزشي امسال خبر داد.به گزارش ايسنا، محمدحسين‌ آيتي با اشاره به برگزاري چهارمين جشنواره فرهنگي و دهمين المپياد فرهنگي – ورزشي دانشجويان پسر دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور از نهم تا نوزدهم شهريور ماه در تبريز، اظهار كرد: امسال با ارسال 18 هزار و 917 اثر، افزايش 2.07 درصدي را در آثار شاهد بوديم. وي از برگزاري جشنواره امسال در دو مرحله دانشگاهي و كشوري خبر داد و گفت: در 48 دانشگاه و دانشكده علوم پزشكي، دبيرخانه و كاربر دانشگاهي جشنواره تشكيل شده است.معاون فرهنگي و امور دانشجويي وزارت بهداشت عنوان كرد: داوري از 27 تير ماه آغاز و تا 30 تير ماه ادامه دارد و 466 داور در 48 دانشگاه آثار را بررسي خواهند كرد و هر اثر توسط دو داور ارزيابي مي‌شود.

وي اضافه كرد: در بخش كشوري 40 داور بين‌المللي و برجسته كشور آثار ارسالي دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور را داوري مي‌كنند.به گفته آيتي، آثار برتر دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي در جشنواره امسال در چهار كتاب چاپ مي‌شود تا آثار برتر دانشجويان مورد توجه ويژه بخش‌هاي وزارت بهداشت كشور قرار بگيرد.معاون فرهنگي و امور دانشجويي وزارت بهداشت با بيان اينكه دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي 3.5درصد كل دانشجويان كشور هستند، آنها را سرآمد دانشجويان كشور، متوليان سلامت و درمان آينده ايران و فعال دانشجويي در مراكز بهداشتي و درماني معرفي كرد.وي با اشاره به اينكه جشنواره‌هاي امسال در راستاي سلامت و نشاط در شهريور ماه برگزار خواهد شد، وظيفه دستگاه‌هاي اجرايي را همگاني كردن امر ورزش بيان كرد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۱ ] [ 22:55 PM ] [ محسن آزاد ]

 آنها استفاده از واکسنی را توصیه می کنند که آنتی بادی یا پادتن را به تمام بدن می فرستد تا به نیکوتینی که وارد بدن می شود حمله و با آن مقابله کند.

بر اساس مطالعه ای که در این باره بر روی موش ها انجام شده ،  میزان مواد شیمیایی در مغز موش هایی که این واکسن را دریافت کرده بودند ۸۵ درصد کاهش یافت. به گفته کارشناسان هنوز لازم است سالها تحقیقات و مطالعه در این زمینه صورت بگیرد تا این آزمایش را بتوان روی انسان ها انجام داد.

پروفسور رونالد کریستال، سرپرست گروه تحقیقاتی که بر روی این موضوع کار می کنند در این مورد می گوید بهترین راه درمان اعتیاد به نیکوتین سیگار استفاده از همین آنتی بادی هایی است که در بدن می چرخند و خون را پیش از اینکه نیکوتین بتواند هر گونه اثر بیولوژیک بر جای بگذارد، تمیز می کنند.
شیوه جدید

سایر واکسن های ضد سیگار طوری تهیه شده اند که سیستم ایمنی بدن را به تولید آنتی بادی هایی وا می دارند که به نیکوتین حمله می کنند. این همان سیستمی است که واکسن های بیماری ها بر اساس آن کار می کنند.

هدف این بوده که به اندازه کافی آنتی بادی تولید شود که بتواند جلوی ورود نیکوتین به مغز را بگیرد و مانع از این بشود که نیکوتین در مغز تاثیرات خوشایند بگذارد.

شیوه دانشمندان کورنل مدیکال کالج در این زمینه کاملا متفاوت است. آنها از ژن درمانی استفاده می کنند و می گویند این روش برای ترک سیگار امیدوار کننده تر است.

در روشی که این دانشمندان برگزیده اند، کبد را به یک ویروس که ژنهایش را اصلاح کرده اند و حاوی دستورالعمل هایی برای ساخت پادتن ها یا آنتی بادی های ضد نیکوتین است، آلوده می کنند. همین روند باعث می شود، کبد تبدیل به یک کارخانه ساخت آنتی بادی بر ضد نیکوتین بشود.

گروه تحقیق، به دو گروه موش نیکوتین تزریق کردند و سپس، نیکوتین موجود در مغر موش های معمولی را با نیکوتین موجود در مغز موش هایی که با ایجاد اصلاحات در سیستم ایمنی بدنشان مصونیت پیدا کرده بودند، مقایسه کردند و معلوم شد که نیکوتین در مغز موش هایی که این واکسن را دریافت کرده اند ۸۵ درصد کمتر از بقیه است.

معلوم نیست که آیا این موضوع در مورد انسان ها هم صدق می کند یا خیر .

پروفسور کریستال همچنین گفت: “اگر چنین واکسنی را بتوان برای انسانها تهیه کرد، آنوقت مردم دیگر خواهند دانست که اگر دوباره شروع به سیگار کشیدن کنند، این واکسن باعث می شود دیگر هیچ لذتی نبرند و همین می تواند موجب شود که این عادت را برای همیشه کنار بگذارند.”

وی افزود: “ما خیلی امیدواریم که این شیوه، سایر روش های ترک سیگار موجود در بازار را کنار بزند و به کمک سیگاری هایی بیاید که با این روش ها موفق نشده اند سیگار را ترک کنند.”
از دوران کودکی

البته ژن درمانی هم مسائل ایمنی خودش را دارد و سوالاتی در این شیوه وجود دارد که باید پاسخ داده شود.

دارن گریفین، استاد علم ژنتیک در دانشگاه کنت گفته است: “این یافته ها تاثر گذار و برانگیزاننده است.” اما هشدار داده که هنوز موضوعات بسیاری در آن وجود دارد که باید روشن شود.

دکتر سیمون ودینگتون از دانشگاه لندن می گوید “تکنولوژی ژن درمانی مدام در حال پیشرفت است و این نتایج اولیه بسیار نویدبخش است و نشان می دهد که ممکن است بتوان از این شیوه برای ترک سیگار که اعتیاد به آن سلامت مردم را به خطر می اندازد، استفاده کرد.”

اگر چنین واکسنی تهیه شود، حتی ممکن است بتوان افراد را از کودکی واکسینه کرد تا در بزرگسالی اصلا کشیدن سیگار را آغاز نکنند.

نتایج این تحقیق در نشریه ترجمان علوم پزشکی (Science Translational Medicine) منتشر شده است،


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۱ ] [ 15:23 PM ] [ محسن آزاد ]

استفاده منظم از كرم‌هاي ضدآفتاب، همچنين بهره‌گيري از كلاه لبه‌دار و عينك آفتابي مي‌تواند شما را همچون ديگر افراد از شر آفتاب‌سوختگي و عوارض ناشي از اشعه فرابنفش خورشيد حفظ كند.

اما تنها نور خورشيد نيست كه در فصول گرم سال با پوست شما سر ناسازگاري دارد، بلكه قرار گرفتن در محيط‌هاي بسيار گرم، ورزش‌كردن در فصل تابستان يا استحمام با آب بسيار گرم نيز مي‌تواند، عوارض پوستي خاصي را به همراه آورد كه شناخته شده‌ترين آنها «عرق‌سوز» ناشي از تعريق زياد و كهير‌هاي پوستي كولينرژيك ناشي از بالا رفتن حرارت بدن است.

دكتر سيدمسعود داوودي، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با «جام‌جم» مي‌گويد: «بسياري از افراد تصور مي‌كنند كه آزاردهنده‌ترين عارضه پوستي در فصل گرما، يعني عرق‌سوزشدن ناشي از تعريق زياد در محيط‌هاي گرم و خشك است.

در حالي كه استحمام بيش از حد و قرار گرفتن طولاني‌مدت در محيط‌هاي مرطوبي چون استخرها نيز مي‌تواند عوارض پوستي خاصي چون عرق‌سوز و كهيرهاي پوستي را در برخي افراد ايجاد كند.»

لباس‌هاي سبك و خنك بپوشيد

اگر شما هم جزو آن دسته افرادي هستيد كه در فصول گرم يا به علت گرم‌شدن بدن و به دنبال آن تعريق زياد، هنگام ورزش يا فعاليت بدني زياد، دچار نوعي عارضه پوستي به صورت برجستگي‌هاي كوچك سر سوزني همراه با قرمزي‌، خارش و سوزش مي‌شويد؛ بدانيد كه پوست‌تان مستعد بروز عرق‌سوز يا واكنش پوستي نسبت به گرما و تعرق ناشي از آن است.

دكتر داوودي در پيشگيري و كنترل اين نوع واكنش‌هاي پوستي توصيه مي‌كند: اگر از آن دست افرادي هستيد كه در فصول گرم يا هنگام بالارفتن حرارت بدن دچار ضايعات پوستي چون عرق‌سوز مي‌شويد، بايد سعي كنيد كه هميشه لباس‌هاي خنك و راحت بپوشيد.

بخصوص وقتي به منزل مي‌‌رسيد، لباس‌هاي تنگ و پلاستيكي را كنار بگذاريد و دوش بگيريد. نكته مهم‌تر آن‌كه پس از دوش‌گرفتن به‌دقت خود را خشك كنيد، چراكه مرطوب ماندن پوست، احتمال عرق‌سوز را تشديد مي‌كند.

وي با تاكيد بر اين‌كه بروز واكنش‌هاي پوستي همچون عرق‌سوز، افرادي را كه دچار اضافه وزن هستند، بيشتر تهديد مي‌كند، مي‌افزايد: كساني كه فعاليت بدني زيادي دارند يا زياد پياده‌روي مي‌كنند و مستعد عرق‌سوز هستند بايد از پودر تالك يا پودر بچه استفاده كنند.

حساسيت به آب

شايد براي شما هم به دفعات اتفاق مي‌افتد كه پوست بدن يا صورت‌تان پس از استحمام با دانه‌هاي قرمز رنگي پوشيده مي‌شود كه پس از حداكثر نيم‌ساعت از بين مي‌رود.

بسياري بر اين باورند كه اين دانه‌هاي قرمز پوستي نوعي حساسيت به آب است، اما متخصصان پوست از اين عارضه پوستي به‌عنوان نوعي «كهير» نام مي‌برند.

دكتر داوودي در اين باره توضيح مي‌دهد: كهير‌هاي «كولينرژيك» در برخي افراد و بيشتر در زنان به دنبال استحمام با آب‌گرم يا هنگام بالارفتن حرارت بدن در پي فعاليت ورزشي بروز مي‌كند.

دانه‌هاي ريز و قرمز ناشي از اين كهيرها تنها با سوزش همراه است و پس از مدت كوتاهي فروكش مي‌كند، اما اگر اين نوع كهيرها آزارتان مي‌دهد، مي‌توانيد در مواردي كه بالارفتن حرارت بدن قابل پيش‌بيني است از آنتي‌هيستامين استفاده كنيد.

استفاده از تركيبات بهداشتي ضد عرق

چندي پيش در خبرها صحبت از سرطانزا بودن تركيبات آرايشي بهداشتي ضدعرق چون دئودورانت‌ها يا اسپري‌ها شده بود.

دكتر داوودي ضمن نفي اين نوع اثرات براي تركيبات بهداشتي ضدعرق، اضافه مي‌كند: «فقط در صورت بروز حساسيت‌هاي پوستي چون قرمزي و خارش پوست، استفاده از اين نوع تركيبات بايد متوقف شود.

البته استفاده از اسپري‌ها و دئودورانت‌هاي ضدعرق براي افرادي كه دچار اشكال شديد عرق‌سوز هستند، توصيه نمي‌شود. چنين افرادي بايد از فرآورده‌هاي درماني و دارويي كه دهانه غدد عرقي را مسدود مي‌كند، استفاده كنند، البته تعداد افرادي كه به اين نوع داروها نياز پيدا مي‌كنند، معدود هستند.»

اين متخصص پوست تاكيد مي‌كند: « بروز عفونت‌هاي ميكروبي يا ويروسي در كنار واكنش‌هاي پوستي مانند عرق‌ سوز نيز، درمان‌هاي خوراكي و موضعي آنتي‌بيوتيكي را ضروري مي‌‌كند.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۱ ] [ 13:22 PM ] [ محسن آزاد ]

  در بی خوابی فرد همراه با آن دارای افکار آزار دهنده نخوابیدن، خواب ماندن صبح، نرسیدن به کارها واضطراب بوده و بدون وجود عامل بیرونی دارای دلواپسی است . منظور از بی خوابی حالات غیر عادی و کیفیت نا مطلوب خوابیدن است و این کمبود استراحت در سلامتی و زندگی روزانه ی فرد تاثیر می گذارد .

شایع ترین اختلالات خواب ، بی خوابی است و بیش از۳۱ درصد افراد جمعیت عمومی به آن مبتلا هستند

 بسیاری از افراد که بی خواب هستند نیز به پزشک مراجعه نمی کنند زیرا به بی خوابی  گذرا و ساده مبتلا هستند که بعد از مدتی برطرف می شود. بی خوابی  گاه اولین علامت یک بیماری جسمی یا یک اختلال روانپزشکی است، پس شناخت دقیق علت بی خوابی  به درمان و رفع اختصاصی آن کمک زیادی می کند. عواملی که باعث افزایش شیوع اختلالات خواب می شوند عبارتند از :
۱-  جنس مؤنث، وجود بیماری ها و اختلالات طبی و روانی، سوء مصرف مواد و سن بالا.
۲- گاهی اوقات بی خوابی  عارضه ای از یک تجربه اضطراب برانگیز و یا انتظار چنین تجربه ای می باشد. مثلاً کسی که فردا امتحان دارد یا می خواهد در یک مصاحبه شغلی و تحصیلی شرکت کند
۳-واکنش سوگ و فقدان عزیزان فرد و یا سایر استرس های زندگی می تواند باعث اضطراب و بی خوابی  شود. این نوع بی خوابی  ها که واکنشی است اغلب ادامه نمی یابد و به درمانِ دارویی و برنامه ریزی شده دیگر نیاز ندارد. توصیه می شود اگر رعایت توصیه های بهداشت خواب اثر نکرد گاهی تجویز یک داروی آرامبخش و خواب   آور به طور کوتاه مدت لازم می شود. بی خوابی  مداوم معمولاً فرد را مجبور به مراجعه به پزشک می کند.

انواع بی خوابی بر اساس مدت زمان آن
۱- بی‌خوابی گذرا- تنها به مدت چند روز تا یک ماه طول می‌کشد و اغلب در اثر استرس شدید، یک بیماری حاد یا خود درمانی ایجاد می‌شود.
بی‌خوابی گذرا بیشتر در سالمندان رواج دارد، ولی این بدان معنا نیست که تنها سالمندان به این عارضه مبتلا می‌شوند، بلکه ممکن است در هر سنی به سراغ افراد بیاید.
۲ – بی‌خوابی‌های کوتاه‌مدت- از یک تا ۶ ماه طول می‌کشد.
۳- بی خوابی مزمن-اگر بی‌خوابی بیشتر از ۶ ماه به طول انجامد، مزمن تلقی شده و معمولا دلایل مختلفی هم دارد. از عوامل این نوع بی‌خوابی می‌توان به مصرف بیش از حد الکل و داروها و نگرانی وسواسی درباره ی بی‌خوابی اشاره کرد.
بی خوابی در کودکان
۱- یکی از علل شایع بی خوابی در شیرخواران و کودکان، تغذیه نامناسب و گرسنگی است. همچنین اجابت مزاج و سوختگی ادرار، گرما و سرمای زیاد محل خواب، نور و سر و صدای زیاد، باعث اشکال در شروع بی خوابی می شود.

۲-  یکی از علل مهم دیگر بی خوابی کودکان آپنه خواب است که بیشتر در نوزادان و شیرخواران دیده می شود که در طی خواب مکررا تنفس قطع شده و بطور واکنشی باعث بیداری کودک می شود و متاسفانه عامل مرگ در گهواره نوزاد یا شیرخوار می شود و به مراقبت بیشتری نیاز است.

تاثیر  استفاده از اینترنت و تماشای تلویزیون بر خواب

بررسی ها نشان می دهد افرادی که قبل از خواب ساعاتی را صرف تماشای تلویزیون یا کار با اینترنت می کنند احساس کم خوابی خواهد داشت که این موضوع در استفاده کنندگان از اینترنت بیشتر است . امواج صادر شده از صفحه تلویزیون یا کامپیوتر باعث بروز احساسی مانند روز بودن در چشم ها شده و مانع به خواب رفتن می شود بنابراین لازم است حداقل یک ساعت قبل از خواب از تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر اجتناب کرد.

اختلالات جسمی – روانی و بی خوابی

 اضطراب به دو صورت ساده و مزمن باعث بی خوابی می شود. اضطراب های ساده بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی منجر به بی خوابی می شود، مثل اضطراب قبل از امتحان یا موقعیت خاص، تغییر محل خواب، مسافرت و … در این موارد اغلب مشکل در آغاز خواب است.

به ندرت این حالت به صورت مزمن و طولانی در می آید که مداخله دارویی الزامی می شود. در جریان اضطراب های مزمن مثل اضطراب جدایی ، ترس از خواب دیدن و کابوس ، ترس از مردن و اتفاق ناگوار،افکار مزاحم وسواسی، شب ادراری، تنش های عضلانی مزمن نیز افراد دچار بی خوابی می شوند به طوری که هم در شروع خواب و هم در ادامه خواب دچار مشکل می شوند و بیدار شدن های مکرر باعث خستگی مفرط و خواب آلودگی در طول روز می شود.

ـ افسردگی یکی از معیارهای تشخیص افسردگی، بی خوابی است. در جریان افسردگی، شروع و ادامه خواب مشکل است
ـ پرکاری تیروئید ممکن است منجر به بی خوابی و کاهش خواب شود؛ معمولاً خواب کوتاه و منقطع می شود

درمان بی خوابی

اولین اقدام برای درمان بی خوابی ، ارزیابی دقیق مشکل بی خوابی است. گاهی افراد از بی خوابی شکایت می کنند اما پس از بررسی مشخص می شود که فرد با مشکل بی خوابی مواجه نیست این حالت بیشتر در سنین بالا و در سالخوردگی دیده می شود که بیشتر ناخودآگاه از بی خوابی گله مند هستند اما با واقعیت منطبق نیست و شرح حال دقیق می تواند در علت یابی بی خوابی کمک کند.

مثلاً در جریان افسردگی، الگوی کلی خواب به هم می ریزد و بی خوابی اتفاق می افتد. طبعا در چنین حالتی توجه بیشتر به درمان علت بی خوابی یعنی افسردگی معطوف می شود و پس از مدتی بی خوابی نیز مرتفع می گردد.

بنابراین مطابق با علت بی خوابی و تشخیصی که مطرح می شود، طرح درمانی تنظیم می شود. برای رفع و درمان بی خوابی به چند نکته باید توجه نمود:

ـ برنامه خواب و بیداری خانواده باید از نظم و هماهنگی برخوردار باشد
ـ فقط در صورت خواب رفتن در رختخواب دراز کشیده ولی از رختخواب برای مطالعه و یا فکر کردن استفاده نشود
ـ در صورت بروز بی خوابی، دوش آب گرم مفید است
ـ از خوردن غذای سنگین و پرچرب در شب خودداری شود
ـ اگر بی خوابی طولانی بشود بایستی به پزشک مراجعه شود و بر اساس تشخیص پزشک، داروی تجویزشده مصرف شود
ـ از خوددرمانی بخصوص استفاده خودسرانه از داروهای خواب آور اجتناب به عمل آید
ـ در موارد محدودی مثل آپنه خواب و چاقی مفرط که منجر به بی خوابی می شود، بر اساس تشخیص پزشک لازم است از روش های جراحی و غیر دارویی استفاده شود.

عواقب بی خوابی

مبتلایان به بی خوابی نوعا با خوابهای شبانه کوتاهی روبرو هستند. این افراد معمولا در طول روز با خواب آلودگی و عدم تمرکز ذهنی و بعضا تند خویی و عصبانیت مواجه می شوند. نداشتن خواب کافی ،به زندگی شبانه روزی این قبیل افراد صدمه می زند.

توصیه هایی برای مقابله با اختلال خواب در سالمندان

- انجام ورزش روزانه و مفید مخصوصا پیاده روی
- کم کردن چرت زدن های روزانه
- خوابیدن سر ساعت معینی و بیدار شدن سر یک ساعت معین در صبح
- هنگامی به بستر بروید که واقعا احساس خواب می کنید
- اگر زمانی که به بستر رفتید، خوابتان نمی برد، از بستر خارج شده و خود را با کاری سرگرم کنید تا زمانی که احساس کنید خوابتان گرفته است
- از تماشای تلویزیون یا مطالعه در بستر پرهیز کنید
- برای شب غذای سبک میل کنید
- بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر مایعاتی مانند چای و نوشابه گاز دار کمتر مصرف کنید
- از مصرف چای و قهوه پس از شام خودداری کنید
- از خوابیدن در محیط های پر سر و صدا و در نور زیاد خودداری کنید


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۰ ] [ 12:27 PM ] [ محسن آزاد ]

ديابت يکي از بيماري‌هاي شايع در جامعه‌ امروزي است، اما مي‌توان از ابتلا به ديابت نوع 2 (رايج‌ترين نوع ديابت) پيشگيري کرد.

به گزارش اطلاعات، اگر شما در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به ديابت هستيد (مثلاً اگر دچار چاقي به ويژه چاقي شکمي هستيد، يا سابقه خانوادگي ابتلا به ديابت در خانواده شما موجود است)، حتما بايد پيشگيري از ديابت را در اولويت قرار دهيد.تحقيقات نشان داده‌اند که هر دو مورد ورزش هوازي و تمرينات مقاومتي مي‌توانند در کنترل ديابت موثر باشند و بهترين منفعت زماني حاصل مي‌شود که يک الگوي تناسب اندام، شامل هر دوي آن‌ها باشد.

هم اکنون با انجام چند تغيير ساده در شيوه زندگي خود ممکن است بتوانيد خود را از عوارض جدي ديابت مانند تخريب کليه، اعصاب و قلب در سال‌هاي آينده در امان نگه‌ داريد.

پس با بي‌توجهي، سلامت خود را به خطر نيندازيد و از همين امروز تلاش براي حفظ سلامت خود را شروع کنيد.

5 توصيه‌ي جديد متخصصين تغذيه

1- افزايش فعاليت بدني

فعاليت بدني منظم مزاياي بسياري در بر دارد.

ورزش و فعاليت بدني مي‌تواند به شما در موارد زير کمک كند:

* کاهش وزن

* کاهش قند خون

* افزايش حساسيت به انسولين که به شما در حفظ قند خون تان در حد استاندارد کمک مي‌کند.

2- مصرف مقدار فراواني فيبر

فيبرها در ميوه، سبزي، غلات کامل، حبوبات، مغزها و بذرها يافت مي‌شوند.

فيبرها مي‌توانند به شما در موارد زير کمک کنند:

* کاهش خطر ديابت از طريق بهبود کنترل قند خون

* کاهش خطر بيماري قلبي

* کمک به کاهش وزن با تقويت احساس سيري

3- ارتقاي مصرف غلات کامل

هر چند فيبر موجود در غلات کامل را مفيد مي‌دانند، اما هنوز به طور کامل روشن نشده است که چه عواملي علاوه بر محتواي فيبر غلات کامل در کاهش خطر ديابت و تثبيت سطوح قند خون موثرند. امروزه بسياري از محصولات تهيه شده از غلات کامل در بازار موجودند.

بنابراين مصرف محصولات داراي کربوهيدرات‌هاي سبوس‌دار را در ارجحيت قرار دهيد.

سعي کنيد حداقل نيمي از غلات و کربوهيدرات مصرفي روزانه شما از نوع غله کامل (سبوس دار) باشد.

4- کاهش دادن وزن اضافي

اگر دچار اضافه وزن هستيد، پيشگيري از ديابت در شما منوط به کاهش دادن چربي‌هاي اضافه بدن تان است.

هر نيم کيلو کاهش وزن مازاد در ارتقاي سلامت شما موثر است.

ممکن است متعجب شويد اگر بدانيد که اندکي کاهش دادن وزن اضافه مي‌تواند تا اندازه ي زيادي در بهبود سلامت‌تان موثر باشد.

با کاهش هر کيلوگرم وزن، شانس ابتلا به ديابت تا 16درصد در افراد مورد مطالعه کاهش مي‌يابد. همچنين افرادي که کاهش وزن معتدل (حداقل 5 تا 10 درصد از وزن اوليه) و فعاليت بدني منظمي دارند، خطر توسعه ديابت در آن‌ها در طي سه سال، در حدود 60 درصد کاهش مي يابد.

5- اصلاح الگوي غذايي و انتخاب غذاهاي سالم‌تر

رژيم کم کربوهيدرات، رژيم پر پروتئين و ديگر رژيم‌هاي غذايي زودگذر در ابتلا به کاهش وزن شما کمک مي‌کنند،

اما اثربخشي آن‌ها در پيشگيري از ديابت شناخته نشده است و دراز مدت بودن تأثير آن‌ها نيز مبهم است. همچنين حذف يا محدود كردن مصرف يک گروه خاص غذايي، ممکن است مانع دريافت کافي برخي مواد مغذي مورد نياز بدن تان شود.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۰ ] [ 0:4 AM ] [ محسن آزاد ]

احتمالاً بارها مواد غذايي كپك‌زده را ديده‌ايد و حتي خيلي مواقع بخش كپك‌زده را دور ريخته، بقيه را مصرف كرده باشيد و به مريضي يا مسموميتي هم دچار نشده باشيد.به گزارش جام جم آنلاين، بخت يارتان بوده و آن چند بار از چنگ بيماري يا حتي مرگ جسته‌ايد! باور نداريد؟ بفرماييد بخوانيد:

كپك، ميكروارگانيسمي است كه بهترين مكان براي رشد و گسترش آن محيط مرطوب و سرشار از مواد مغذي‌ است. اين موجود ذره‌بيني مي‌تواند شرايط محيطي سخت را تحمل كند و به بقا ادامه دهند تا زماني كه شرايط مناسب براي تكثير سريع‌ فراهم شود.

يكي از دلايلي كه تجمع كوچكي از آنها گاهي حتي روي پرده حمام يا كاشي‌هاي دستشويي هم ديده مي‌شود، همين است.

حالا تصور كنيد زن بارداري هنگام تهيه غذا بخش كپك‌زده رب يا آبليمو را دور مي‌ريزد و قسمت به تصور خود سالم و كپك‌نزده را مصرف مي‌كند.

كپك‌هاي مضري وجود دارد كه با توليد نوعي ماده سمي به نام مايكوتوكسين باعث تولد نوزادان ناقص‌الخلقه مي‌شود. اين ماده با چشم ديده نمي‌شود، اما در لايه‌اي عميق از مواد غذايي نفوذ و آن را آلوده مي‌كند.

اين مادر از كجا خواهد فهميد تولد كودك ناقص‌اش نتيجه انجام چه كاري بوده است؟ مايكوتوكسين باعث ابتلا به انواعي از سرطان در مردان و زنان نيز مي‌شود.

مي‌دانيد تشخيص سرطان در مراحل اوليه چقدر سخت است؟ ما مردم عادي، علم و امكانات تشخيص مفيد يا مضر‌بودن كپك‌ها را نداريم و بهتر است به جاي دور ريختن سطحي قابل ديد از كپك‌هاي روي ميوه، غذا و... همواره سطحي غيرقابل ديد و سمي را در نظر بگيريم كه به اعماق نفوذ كرده. اگر نمي‌خواهيد مسموميت ، سرطان و حتي مرگ را براي خود يا خانواده‌تان رقم بزنيد:

1‌‌ـ‌كمتر بخريد تا زودتر مصرف كنيد

2‌‌ـ‌ رطوبت مواد غذايي، ميوه‌ها و ظروف را پيش از گذاشتن در يخچال بگيريد

3‌‌ـ‌ قفسه يا قسمت‌هاي آلوده به كپك يخچال را با دستمال آغشته به جوش‌شيرين بشوييد

4‌‌ـ‌ نان و غذا را در حالي كه هنوز گرم است، درون يخچال يا مكان بسته نگذاريد.

5‌‌ـ ‌ميوه‌ها و مواد خراب و حتي اندكي لك‌زده را بسرعت جدا و از محيط دور كنيد

6‌‌ ـ ‌همواره يادتان باشد اگر سطح كپك‌زده را جدا كرديد، ممكن است عمق آن آلوده مانده باشد!


موضوعات مرتبط: قارچ شناسي پزشكي
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۹ ] [ 12:34 PM ] [ محسن آزاد ]

 مديركل دفتر گسترش وزارت علوم از افزايش حداكثر 15 درصدي شهريه دانشجويان دانشگاه پيام‌نور با تصويب هيات امنا در سال تحصيلي جديد تحصيلي خبر داد.دكتر حسني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به افزايش شهريه براي اكثر دانشگاه‌هاي شهريه‌اي در سال تحصيلي جديد، گفت: شهريه دانشجويان دانشگاه پيام‌نور نيز با تصويب هيات امنا تا 15 درصد افزايش يافت.

وي ادامه داد: شهريه دوره‌هاي شبانه دانشگاه‌هاي دولتي در مقطع كارشناسي ارشد نيز 15 درصد رشد يافته است.همچنين در سال تحصيلي جديد افزايش شهريه حداكثر 15 درصدي موسسات و دانشگاههاي غيرانتفاعي در مقطع كارداني و كارشناسي براي دانشجويان ورودي جديد و قديم اعمال مي‌شود.براساس اعلام قبلي؛ سقف شهريه دكتري دانشگاه‌ها نيز 45 تا 55 ميليون تومان برآورد شده است.

شهريه دانشگاه آزاد در سال جديد تحصيلي

در همين راستا فرهاد دانشجو رييس دانشگاه آزاد با اشاره به برگزاري جلسه آتي هيات امناي دانشگاه آزاد در اواخر تير ماه نيز گفت: ميزان افزايش شهريه دانشگاه در اين جلسه بررسي مي‌شود. وي درخصوص كاهش شهريه دانشجويان گفت: بنده از اول مسئوليتم اعلام كردم كه تا پايان سال دوم مديريتم 20 درصد از شهريه‌ها با ايجاد منابع مالي جديد چون تجاري‌سازي نتايج تحقيقات، ايجاد گردش پولي و افزايش ارزش افزوده، كاهش يابد.دانشجو افزود: البته در دوره كارداني و كارشناسي ناپيوسته بر اساس معدل دانشجويان كاهش شهريه تا سقف 20 درصد اجرايي مي‌شود و همچنين در نظر داريم از سال تحصيلي 91 كاهش شهريه براي دانشجويان دكتري را در نظر داشته باشيم.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۹ ] [ 0:9 AM ] [ محسن آزاد ]

  (IVF)  مخفف لغت های انگلیسی “باروری در درون بدن انسان” است. اولین بار با این روش در سال ۱۹۷۸ نوزادی را در یک زوج نابارور به دنیا بیاورند. چه کسانی برای انجام این روش انتخاب می شوند؟در ابتدا این روش برای زنانی به کار می رفت که لوله های تخمدانی شان دارای کارآیی لازم برای انتقال تخمک نبود.

ولی امروزه از این روش برای موارد زیادی استفاده می شود. به طور مثال مردانی که دارای اسپرم های کافی برای باروری هستندبا این روش دارای فرزند می شوند.فواید روش IVF: این روش توانسته نوزادان زیادی را چه از زنان نابارور و چه از مردان نابارور به دنیا آورد.

گرچه لقاح مصنوعی با کاشتن تخمک‌های باورشده (تخم‌ها) برای مدت درازی در پرورش حیوانات مورد استفاده بوده است، ‌اولین مورد موفقیت آمیز لقاح آزمایشگاهی در انسان که به تولد یک نوزاد انجامید، بوسیله پاتریک استپتو و آر جی ادوادز در انگلیس در سال ۱۹۷۸ به انجام رسید.

IVF به عنوان یک روش درمان ناباروری تنها هنگامی که مورد نظر قرار می‌گیرد، که ارزیابی دفیق در مورد علت ناباروری در زوج به عمل آمده باشد.

یک گروه از افراد مناسب برای IVF رنانی هستند که دچار انسداد یا فقدان لوله‌های رحم هستند که تخمک را از تخمدان به رحم منتقل می‌کند؛ از گروه‌های دیگر می‌توان به مردانی اشاره کرد که شمار اسپرم آنها پایین است یا زوج‌هایی که ناباوری غیرقابل‌توضیح دارند.

عملیات IVF شامل دریافت تخمک بالغ (که معمولا با مکش با سوزن با هدایت سونوگرافی انجام می‌شود) و قرار دادن تخمک‌ها در محیط کشت در گرمخانه در آزمایشگاه، جمع‌آوری و آماده‌سازی اسپرم و اضافه کردن آن به این محیط کشت است.

لقاح تخمک و اسپرم در آزمایشگاه معمولا در فاصله ۱۲ تا ۴۸ ساعت صورت می‌گیرد. رویا‌ن‌ بالقوه تولید شده در یک محیط رشد قرار داده می‌شود و به طور دوره‌ای زیر نظر قرار می‌گیرد تا مراحل تقسیم به دو سلول، چهار سلول و هشت سلول را بگذراند.

در طول این دوره، مادر هورمون پروژسترون دریافت می‌کند تا پوشش داخلی رحم او برای کاشتن رویان آماده شود. رویان که در این مرحله به آن “بلاستوسییست” می‌گویند، از طریق دهانه رحم به درون رحم آزاد می‌شود. در طی یک دوره سه و نیم‌روزه این بلاستوسیست درون محیط داخلی رحم شناور به نظر می‌ر‌سد. اگر عمل موفقیت آمیز باشد، رویان بالاخره در دیواره رحم کاشته می‌شود و بارداری رخ می‌دهد.

هر مرحله IVF ممکن است دچار مشکلاتی شود، اما حساس‌ترین و مشکل‌‌سازترین مرحله، مرحله کاشته‌شدن موفقیت‌آمیز رویان وارد شده به رحم است.

یک توضیح ممکن است این باشد سلول تخم در آزمایشگاه با سرعت کمتری نسبت به سلول تخم درون بدن رشد می‌کند، و همچنین رشد تخم در آزمایشگاه و رشد بافت پوششی رحم مانند باروری طبیعی به طور دقیق هماهنگ‌شده نیست.

فرآیند لقاح

در وضعیت طبیعی، از بین چند صد اسپرم مرد که به تخمک زن می رسند فقط یکی از آنها می تواند بطور موفقیت امیز تخمک را بارور کند. از ترکیب تخمک بالغ و اسپرم زنده یک موجود جدید به نام تخم بوجود می آید.

اسپرم باید دارای تحرک و انرژی کافی باشد تا بتواند خود را از ناحیه واژن به لوله رحم و در نهایت به تخمک زن برساند. سپس از لایه های اطراف تخمک عبور کرده و به داخل تخمک نفوذ نموده تا عمل لقاح یا باروری صورت گیرد. در نهایت ، جنین تشکیل میشود که به دو سلول تقسیم میگردد و سریعا این سلولها به طرف رحم حرکت می کنند که حدود ۳-۵ روز طول می کشد و معمولا روز ششم لانه گزینی انجام و پس از گذشت ۹ ماه نوزاد متولد می شود.

مشکل ناباروری

قبل از اینکه نگران ناباروری خود باشید، باید بدانید که در یک سیکل طبیعی احتمال حاملگی موفق حتی با وجود فعالیت جنسی روزانه فقط ۲۵/۰ می باشد که به آن میزان باروری گویند و بیانگر قدرت باروری یک زوج است.

تعریف ناباروری

هر گاه یک زوج با وجود تلاش برای حاملگی با داشتن مقاربت کافی در عرض یکسال ( بدون استفاده از روش جلوگیری) حامله نشوند ، به آنها زوج نابارور گویند.

شانس حاملگی

شانس حاملگی به عوامل متعدد بستگی دارد از جمله:

- سن زن، دفعات مقاربت ( نزدیکی) و زمان آن ( حوالی دوره تخمک گذاری زن)
-با افزایش سن زن ، تعداد تخمک و کیفیت آن کاهش می یابد.
-هر چه تعداد دفعات مقاربت در زمان تخمک گذاری بیشتر باشد شانس حاملگی افزایش می یابد هر چه طول دوره نازایی افراد بیشتر باشد شانس موفقیت درمان کمتر است . به همین دلیل بیماران نابارور باید هر چه سریعتر به پزشک متخصص جهت درمان مراجعه کنند.

چنانچه نازایی بیش از سه سال به طول بیانجامد از نوع طولانی خوانده می شود.

مراحل انجام IVF:

1 – مرحله جلوگیری از تخمک گذاری:

۲- زن در روز دوم یا سوم پریود خود مصرف قرص  ضد بارداری را شروع می کند. بعد از ۲ تا ۳ هفته, پزشک متخصص یک سونوگرافی از تخمدان های زن به عمل آورد. در صورتی که تخمدان ها حالت طبیعی داشته باشند, دارویی (Lupron) به زن تجویز می شود. این دارو از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان ها جلوگیری می کند.

داروی Luopron به صورت زیر جلدی هر روز تزریق می شود. شایعترین عوارض این دارو سر درد, حالت برافروختگی چهره و خشکی واژن است. در برخی موارد از داروهای Antagon (آنتاگون) و یا Cetrotide (ستروتاید) به جای Lupron استفاده می کنند.

۲-  مرحله تحریک فولیکول:

۳-  یک هفته پس از شروع مصرف داروی Lupron یک سونوگرافی دیگر انجام می شود. اگر کیست تخمدانی مشاهده نشد (از عوارض داروی Lupron, داروی دیگری به نام گونال- اف (Gonal- F یا Follistim (فولیستیم) تجویز شده و کم کم از میزان مصرف داروی Lupron کاسته خواهد شد.

۴- دارو های گونال- اف و یا فولیستیم می تواند تخمدان ها را برای تولید تخمک های زیادی تحریک نمایند. این موضوع خیلی مهم است چون که ما برای افزایش میزان موفقیت نیاز به این دارو داریم که به جای یک تخمک بارور شده چندین تخمک بارور شده را در رحم زن قرار دهیم ( به همین دلیل است که در بعضی موارد ممکن است بیشتر از یک نوزاد در یک نوبت به دنیا بیاید) و ما به این حالت چند قلویی می گوییم.

در روز پنجم یا ششم مصرف گونال اف یا فولیستیم, در ساعات ۷ الی ۹ صبح آزمایشات اندازه گیری هورمون های استروژن انجام می شوند و یک سونوگرافی دیگر از طریق واژن انجام خواهد شد. بر اساس این نتایج, پزشک میزان داروهای فوق را تنظیم می کند. این کار تا زمان بالغ شدن فولیکول های تخمدانی ادامه خواهد یافت.

۳- مرحله بالغ کردن فولیکول ها:

در این مرحله داروی hCG برای بلوغ نهایی تخمک ها تزریق می شود.

۴- مرحله جمع آوری تخمک ها:

در این زمان زن را وارد اتاق عمل می کنند. یک متخصص بیهوشی داروی بیهوشی را به صورت آرامش بخش وریدی تزریق می کند. سپس متخصص مربوطه یک لوله متصل به دستگاه سونوگرافی را همراه با یک سوزن به نزدیکی محل تخمدان ها می رساند و با کمک سونوگرافی محل دقیق فولیکول ها را در تخمدان ها پیدا می کند. سپس توسط سوزن مخصوص مایع فولیکول را همراه با تخمک های درون آن را به درون سوزن می کشد. این کار حدوداً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

۵- مرحله باروری:

در این مرحله اسپرم مرد تهیه می شود و این مقدار اسپرم را همراه با مایع فولیکول تخمدانی زن به آزمایشگاه IVF می برند.

برخی از مردان نمی توانند اسپرم کافی را از خود تخلیه نمایند. بنابراین با استفاده از روش های خاصی مقدار اسپرم مورد نظر را از داخل بیضه مرد توسط سوزن تخلیه می کنند.

اگر اسپرم مرد کافی بوده و مشکل ناباروری مربوط به زن باشد , مایع اسپرم مرد را با مایع فولیکول زن مخلوط می کنند و پدیده لقاح خود به خود رخ می دهد. یعنی اسپرم ها در تخمک ها نفوذ کرده و تخمک ها را بارور می کنند. ولی اگر اسپرم مرد ضعیف بوده و یا ناقص باشد, باید اسپرم های سالم را با سوزن های بسیار ریز زیر میکروسکوپ در درون تخمک تزریق نمود.

یک روز پس از انجام این کار, می توانیم بگوییم که چند تخمک را توانسته ایم بارور کنیم.

۶- مرحله ریکاوری:

پس از آنکه تخمک های زن را در مرحله جمع آوری تخمک در اتاق عمل جمع آوری کردیم, زن مرخص می شود و برای استراحت به خانه می رود. زن ممکن است دچار درد خفیف شکم و یا خونریزی خفیفی نیز بشود. برای تسکین درد از استامینوفن استفاده می کنند.

۷- مرحله تزریق پروژسترون:

در این مرحله پروژسترون (۱ سی سی در روز) به زن تزریق می شود. البته ژل واژینال Crinone نیز همین خاصیت پروژسترون را دارد. در هر صورت پروژسترون سبب می شود که در جدار داخل رحم سطح مناسب برای چسبیدن و لانه گزینی جنینها ایجاد شود .

۸- مرحله انتقال جنین:

حالا ما دارای جنین هایی هستیم که در محیط آزمایشگاهی با لقاح مصنوعی تولید کرده ایم. ما عموماً ۲ تا ۴ تا جنین را زیر میکروسکوپ انتخاب کرده و آنرا در درون رحم زن منتقل می کنیم.

پس از انجام این کار زن را به خانه منتقل نموده و پس از ۳۶ ساعت استراحت او می تواند فعالیت روزمره خود را ادامه دهد.

۹- مرحله تست بارداری:

دو هفته پس از انجام عمل یک تست بارداری قبل از ساعت ۹ صبح انجام می شود. و نتیجه موفق یا ناموفق به زوجین اعلام خواهد شد.

توصیه های خوب برای زوج های علاقه مند به بارداری:

۱- ترک سیگار, الکل, داروهای مضر و …

نکته ای که زوجین باید بدانند این است که بر اساس تحقیقات کنونی, حتی اسپرم های آسیب دیده هم قادر به بارداری تخم هستند.

بنابراین نا امیدی در باروری معنی ندارد.

از قول پزشکان متخصص, قبل از هر گونه عمل لقاح مصنوعی بهتر است به مدت ۳ ماه توصیه های فوق را اجرا کنید.

چون ممکن است بدون نیاز به روش های مصنوعی توانایی باروری خود را بازیابید.

انتخاب جنسیت فرزند:

از دیر باز تا کنون دانشمندان در اندیشه انتخاب جنسیت فرزندان بودند. در حال حاضراز روش موفقی (با موفقیت ۸۰%) که توسط دکتر دونالد اریکسون ابداع شده است, استفاده می کنند.

در این روش اسپرم های x و y را از هم جدا نموده و اسپرم های دارای جنسیت مورد نظر را وارد رحم می کنند.

طول مدت این عمل حدود ۴ ساعت است و میزان موفقیت آن (۸۰%) می باشد.

در حال حاضر هزاران نوزاد با این روش در دنیا متولد شده اند .


موضوعات مرتبط: تنظیم خانواده
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۹ ] [ 0:4 AM ] [ محسن آزاد ]

از نظر طب قديم ايران چاي کوهي گرم و خشک است.

ماده قرمز رنگي که در برگهاي چاي کوهي وجود دارد و با فشار دادن برگها از آن استخراج مي شود براي التيام زخم ها و درمان سوختگيها به کار ميرود.

به گزارش برنا، براي تهيه جوشانده و يا دم کرده اين گياه بايد حدود يک قاشق چايخوري برگ و گل خشک گياه را در دو فنجان آب جوش ريخته و آن را آنقدر بجوشانيد تا يک فنجان باقي بماند، سپس آن را مصرف کنيد.

برخي از خواص اين گياه به اين شرح هستند:

1- ضد کرم معده و روده است.

2- ادرار آور وقاعده آور است.

3- گرفتگي صدا را باز ميکند و خلط آور است.

4- براي درمان کزاز به کار مي‌رود.

5- اگر برگ آن را بصورت پودر درآورده و روي زخمهاي عميق بپاشيد آنها را درمان ميکند.

6- درمان کننده اسهال و اسهال خوني است.

7- براي درد دنبالچه بهترين دارو است.

8- اگر مشکوک به خونريزي مغزي هستيد يا احتمال خونريزي مغزي وجود دارد حتما از اين دارو استفاده کنيد.

9- درمان کننده بيماري مننژيت است.

10- براي درمان فلج به کار ميرود.

11- سياه سرفه را از بين ميبرد.

12- درد پشت و گردن و خشکي گردن را درمان مي‌کند.

13- براي کم خوني مفيد است.

14- چاي کوهي اشتها را باز ميکند بنابراين ميتوان آنرا به بچه‌ها و افراد مسن که اشتها ندارند توصيه کرد.

15- براي رفع افسردگي مفيد است.

16- درمان کننده بيخوابي است.

17- در درمان سرماخوردگي معجزه ميکند.

18- براي درمان تب و اثر نيش سمي حشرات به کار ميرود.

در واقع با تحقيقات جديدي که دانشمندان روي اين گياه معجزه آسا انجام داده‌اند، دريافته‌اند که چاي کوهي مي‌تواند ويروسها را از بين برده و حتي براي از بين بردن ويروس بيماري ايدز نيز کاربرد دارد .

مدتي است دانشمندان درباره اثر اين گياه در درمان سرطان خون تحقيقات گستردهاي انجام داده و به نتايج درخشاني نيز دست يافته‌اند.

مضرات :

استفاده از اين گياه دارويي براي کساني که قرص ضد بارداري، داروهاي ضد آسم و ضد سرماخوردگي و حساسيت مصرف ميکنند توصيه نميشود.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۸ ] [ 13:50 PM ] [ محسن آزاد ]

کاربرد لیزر در پزشکی و از جمله بیماری‌های پوستی از حدود ۴۰ سال پیش به صورت تحقیقاتی شروع شده و با آمدن دستگاههای جدیدتر که مؤثرتر و کم عارضه‌تر هستند جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری‌ها، پیدا کرده است.

مکانیسم اثر لیزر جذب انرژی نورانی توسط مولکول‌های بافتی است. همانطوری که در اثر تابش نور خورشید اشیاء به تدریج گرم می‌شوند، تابش لیزر نیز باعث گرم شدن، داغ شدن و نهایتاً تخریب بعضی مولکول‌های حساس بافتی می‌شود.

از آنجایی که لیزر تک طول موج است، فقط باعث داغ شدن و تخریب ساختمان‌های خاصی می‌شود. در حالی که افزایش حرارت در ساختمان‌های مجاور که حساس نیستند زیاد قابل توجه نیست.

لذا با انتخاب لیزر مناسب و با دانستن ویژگی‌های بافتی می‌توان ضایعه مورد نظر را تخریب کرد در حالی که کمترین صدمه ممکن به ساختمان‌های مجاور آن وارد شود. به طور مثال لیزری که طول موج حدود ۵۸۵ نانومتر می باشد (Pulse dye Laser) بیشتر روی ساختمان عروقی اثر می‌کند. لذا در مورد عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی و لکه‌ها و خال‌های عروقی به کار می‌رود.

لیزر محدودیتهایی هم دارد , مهمترین نکته آن است که لیزر فقط روی موهای در حال رشد تأثیر میگذارد و از آنجایی که در هر لحظه از زمان فقط درصدی از موها در حال رشد هستند و بقیه در مرحلة استراحت می باشند , لذا تنها درصدی از موها با هر بار انجام لیزر از بین می رود . به همین منظور غالباًَ

جلسات متعددی برای انجام لیزر لازم است و معمولاً فواصل این جلسات می بایست حدود ۴ هفته باشد .

نکته دیگرآن است که پاسخ افراد مختلف به لیزر متفاوت است و همة افراد بطور یکسان پاسخ نمی دهند .

●  کاربرد لیزر در بیماریهای پوستی و زیبایی

به طور کلی کاربردهای لیزر را به شکل زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

درمان ضایعات و خال‌های عروقی که معمولاً رنگ این ضایعات قرمز روشن یا تیره است. درمان انواع ضایعات رنگی و رنگدانه‌ای پوست که شامل خال‌های رنگی پوست و خالکوبی ها می‌شود، درمان و کاهش موهای زائد و ناخواسته بدن، کاهش چین و چروک، فرورفتگی ها و جای زخم‌های ناشی از بعضی بیماریهای پوستی از قبیل آکنه.
درمان بعضی از انواع بیماریهای پوستی از قبیل زگیل، جای زخم های برجسته و خارش دار (کلوئید)، ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی و چاقی (Striae) و ترمیم زخم و همچنین استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای برش بافت از کارایی‌های مهم این پدیده است.

●  انواع دستگاههای لیزر و کاربرد آنها

برای درمان ضایعات عروقی که شامل رگ‌های واریسی پوست (درصورت، اندام ها و بدن)، لکه های قرمز عروقی و خال‌های عروقی (ماه گرفتگی های قرمز) و بعضی تومورهای عروقی (گرانولوم پیوژنیکوم) است، لیزرهای (Pulse dye laser)P.D.L، Nd-YAG، آرگون قابل استفاده هستند که P.D.L مناسب تر است.

برای درمان خال‌ها و لکه‌های تیره پوستی (ماه گرفتگی آبی و یا قهوه‌ای)، خالکوبی ها (آبی، سیاه، گاهی قرمز) از انواع این لیزرها می‌توان استفاده کرد:
Q- Switch Ruby, Q- Switch Alexandrite, Q- Switch Nd-YAG
برای درمان و کاهش موهای ناخواسته نیز از انواع لیزرهای Ruby laser، Alexandrite، Diode، Nd-YAG می توان استفاده نمود.

همچنین یک سیستم جدید به نام (I.P.L) Intense Pulse Light که نور پرانرژی معمولی است و از جنس لیزر نیست در کاهش موهای ناخواسته مؤثر است اما تأثیر لیزر در کاستن موهای زائد، دائمی نمی باشد.

برای کاهش چین و چروک و فرورفتگی های جای زخم آکنه و سایر بیماریها می توان از لیزرهای CO۲ و Erbium YAG استفاده کرد.

لیزر CO۲ پوست را عمیق تر می‌تراشد و در کاهش چین و چروک مؤثرتر است ولی عوارض آن از جمله ایجاد جای زخم و لکه های تیره شایع تر است، لذا برای کاهش عوارض ناخواسته، Erbium YAG مناسب تر است. نتیجه این لیزرها هیچ کدام صددرصد نیست، ولی در کاهش عمق چین و چروک و زخم ها مؤثر هستند.

انواع مختلف لیزر در درمان بیماریهای مختلف پوستی کاربرد دارند ولی باید توجه داشت که برای این بیماریها، درمان‌ها و روش‌های دیگر و ارزان‌تر نیز وجود دارند، لذا در صورت عدم موفقیت سایر روشها می توان نتایج لیزر را نیز امتحان کرد.

●  عوارض لیزر

عوارض لیزر بسیار نادر هستند , گهگاه قرمزی , ایجاد شدن دلمه و تغییر رنگ های مختصری در محل لیزر ایجاد می شود که غالباً به سرعت از بین میروند .

برای کاستن این عوارض , بهتر است از ۲ تا ۴ هفته قبل از لیزر تا چند هفته بعد از آن از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب پرهیز کرده و در تمام این مدت از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده از لیزر توسط افراد غیر متخصص منجر به عوارض جبران ناپذیری از جمله تغییر در رنگ پوست می شود.

از جمله عوارض لیزر که همراه با تغییر رنگ پوست است می توان به پر رنگ شدن (تیره شدن) پوست و بی رنگ شدن پوست بصورت ایجاد لکه های سفید رنگ پوست اشاره کرد.

استفاده از لیزر در پوست های تیره و به عبارت دیگر پوست های سبزه عوارض بیشتری دارد،  بسیاری از مردم ایران دارای پوست سبزه هستند و عوارض لیزر بصورت تغییر در رنگ پوست یا بطور ایجاد لکه های پوستی ، تیره شدن پوست و یا بی رنگی پوست در آنها شایعتر است.

برخی از مشکلات که در نتیجه استفاده از لیزر توسط افراد غیر متخصص صورت می گیرد از جمله بی رنگ شدن پوست بخصوص در افراد دارای پوست های سبزه غیر قابل بازگشت است.

در خصوص سایر عوراض پوستی که در نتیجه استفاده از لیزر توسط افراد غیر متخصص صورت می گیرد  عارضه دیگر ایجاد سوختگی های پوست است که باعث ایجاد جوشگاه ها می شود و در اغلب موارد غیر قابل بازگشت است.

توصیه متخصصین پوست به افرادیکه قصد لیزر درمانی دارند این است که در این خصوص تحت تاثیر تبلیغات فراوانی که در این خصوص و بدون هیچ گونه نظارتی در مجلات صورت می گیرد قرار نگیرند بلکه با مراجعه به پزشک متخصص و در صورت صلاحدید پزشک اقدام به این کار کنند.  با پیشرفت علم و فناوری های نوین، دستگاه های لیزر پیشرفته ای به بازار آمده اند که چنانچه افراد متخصص پوست و آگاه آنها را به کار گیرند با حداقل عوارض می توانند نتایج مطلوبی به دنبال داشته باشند.

استفاده از لیزر در درمان بسیاری از بیماری های پوستی شامل ضایعات مادرزادی یا اکتسابی همچنین درمان موهای زاید ، درمان بسیاری از جوشگاه های برجسته و فرورفته آکنه یا سوختگی و جوان سازی پوست کاربرد دارد که با توجه به نوع ضایعه باید از انواع مختلفی از لیزر با طول موج های متغیر استفاده کرد.

تشخیص ضایعه دقیق پوستی باید توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام گیرد و متناسب با آن از روش درمانی خاصی استفاده شود.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۷ ] [ 13:12 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با تاكيد بر برگزاري آزمون سراسري رشته‌هاي غيرپزشكي در امنيت كامل، گفت: نتايج نهايي آزمون هفته دوم شهريور ماه اعلام مي‌شود. به گزارش ايسنا، دكتر عبدالله سجادي جاغرق در حاشيه بازديد از كنكور سراسري دانشگاه آزاد با اشاره به رقابت 491 هزار و 261 داوطلب در 247 حوزه در سراسر كشور، اظهار كرد: از اين تعداد حدود 390 هزار نفر در رشته‌هاي غيرپزشكي پذيرفته مي‌شوند.

وي با بيان اينكه در رشته‌هاي علوم پزشكي 10 هزار نفر پذيرفته خواهند شد، تصريح كرد: بيشترين ميزان مردودي‌ها در رشته‌هاي علوم پزشكي است. دكتر سجادي با اشاره به نحوه پذيرش دانشجو در دانشگاه‌هاي دنيا، گفت: پذيرش فقط در 50 دانشگاه برتر دنيا بسيار سخت است و هيچ جاي ديگر همانند ما كنكوري با اين استرس و اضطراب برگزار نمي‌كنند.

وي با تاكيد بر اينكه بايد الگوي ورود به دانشگاه را تغيير داد، خاطرنشان كرد: حذف كنكور به شرط كيفي بودن آموزش عالي كار بسيار خوبي است. رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد در خصوص پيرترين و جوانترين كنكوري امسال، گفت: در كنكور امسال پيرمردي 77 ساله ساكن رشت متقاضي رشته حقوق و دو دختر نوجوان 11 ساله كه يكي از آنها ساكن مياندوآب متقاضي رشته زبان انگليسي واحد مراغه و ديگري ساكن تهران و متقاضي رشته روانشناسي عمومي واحد ملاير است.

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه پس از تهران استان‌‌هاي خوزستان و اصفهان داراي بيشترين داوطلب هستند، تصريح كرد: استان ايلام با داشتن سه هزار و 263 داوطلب كمترين ميزان داوطلب را دارد. دكتر سجادي با اشاره به رشته مهندسي عمران با داشتن 56 هزار و 476 داوطلب به عنوان پرمتقاضي‌ترين رشته، گفت: حدود يك سوم داوطلبان معادل 33 درصد كنكوري‌ها متقاضي چهار رشته مهندسي عمران، معماري، حقوق و مهندسي مكانيك هستند.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۱۶ ] [ 22:22 PM ] [ محسن آزاد ]

بر طبق بررسی های به عمل آمده، زمان لازم برای ورود یک دارو به بازار دارویی، تا ۱۵ سال و هزینه های مربوط به آن، تا یک میلیارد دلار تخمین زده می شود (۲). این مسئله سازمان خوراک و داروی آمریکا (FDA) را بر آن داشت تا با انتشار بیانیه ای در سال ۲۰۰۴ با عنوان « گذرگاه بحرانی »، نواقص موجود در روند فعلی اکتشاف دارو و نیاز به روش های نوین در تحقیقات دارویی را ابراز دارد (۳).

روند فعلی اکتشاف دارو، همانگونه در شکل ۱ نیز نشان داده شده است، از یک مرحله¬ ی پیشابالینی و چهار مرحله ¬ی بالینی (موسوم به فازهای ۱ تا ۴) تشکیل می شود. در این بین، مطالعات حیوانی، سهم قابل توجهی از مراحل اکتشافی دارو را به خود اختصاص داده است (۴).

 

شکل ۱٫ روند فعلی تحقیقات اکتشافی دارو

روش میکرودوزینگ (microdosing) موسوم به فاز صفر، که به منظور تسریع در روند اکتشافی دارو، طراحی شده است، از حجم قابل توجهی از مطالعات حیوانی کاسته و جایگزین پیشنهادی مناسبی برای تحقیقات حیوانی در مراحل ابتدایی اکتشاف دارو خواهد بود (۴). شکل ۲، توضیحات مزبور را به صورت شماتیک بیان می دارد.

شکل ۲٫ روش میکرودوزینگ به عنوان جایگزین آزمایشات حیوانی در تحقیقات پزشکی

سابقه ¬ی مطالعاتی و عملیاتی روش میکرودوزینگ، به دهه¬ ی اخیر باز می گردد (۵). میکرودوز، عنوانی است که به مقادیر بسیار پائین از مواد مؤثره¬ ی دارویی اطلاق می گردد (۶). این مقدار، به طور تقریبی برابر با یک صدم دوزهای فارماکولوژیک دارویی بوده و بنابراین با به کار گیری مقادیر اندک داروها، احتمال بروز عوارض جانبی و سمیت حاصل از تزریق مواد انتخابی به داوطلبین انسانی به میزان زیادی پائین می آید. در واقع با کمک این روش، با حفظ اثرات فارماکوکینتیک داروها، سد ناشی از بروز اثرات فارماکولوژیک و توکسیکولوژیک که عامل محدود کننده بسیاری از پژوهش های انسانی می باشد، برچیده خواهد شد (۵).

اساس این روش، مبتنی بر این واقعیت می باشد که بسیاری از روندهای کنترل فارماکوکینتیک، غیر وابسته به سطوح خونی داروها بوده و از این رو در پژوهش های بررسی خصوصیات فارماکوکینتیک داروها، امکان استفاده از مقادیر بسیار پائین داروها میسر می شود. پیشرفت های تکنولوژیک در خصوص ردیابی دقیق تر مواد شیمیایی و ظهور دستگاه اسپکترومتر شتاب دهنده ی جرمی (AMS)، قدرت عملکرد این روش را به میزان زیادی بهبود بخشیده است (۴).

لازم به ذکر است که FDA  در توسعه¬ ی میکرودوزینگ، تعیین سقف مقادیر کاربردی در این روش را نیز در دستور کار خود قرار داده است (۷). از این رو، یک کاربرد دیگر میکرودوزینگ، در تعیین حداقل مقادیر پیشنهادی جهت انجام مطالعات فاز نخست خواهد بود. با استفاده از این روش، هزینه های مربوط به انجام فاز نخست اکتشاف دارو تا ده درصد کاهش خواهد یافت. سرعت نتیجه¬ دهی بالا، استفاده از مقادیر پائین داروها و حذف حجم کثیری از مطالعات حیوانی از دیگر مزایای بارز این روش تحقیقاتی می باشد (۱).


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۱۶ ] [ 13:11 PM ] [ محسن آزاد ]


آشنایی با خواص کرفس
تغذیه > آشنایی با خواص خوراکی‌ها  - صدف کوه کن:
کرفس سلطان سبزی‌هاست و تمام بخش‌های این گیاه مفید و شفابخش است.

این گیاه به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر است و ساقه‌ای منشعب دارد. کرفس گیاهی است که در تمام دنیا به راحتی می روید .این گیاه در بسیاری از مناطق ایران از جمله سیستان، خوی و بندرعباس می‌روید.

دانشمندان بر این عقیده‌اند که کرفس بهترین ماده غذایی برای برطرف کردن عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا از طریق ضدعفونی مجاری ادراری است، همچنین وجود روغن‌های فرار در کرفس علاوه بر ایجاد عطر خوشایند این گیاه، باعث گشاد شدن مجاری کلیه می‌شوند و دفع اسید اوریک را تسهیل می‌کند.

تجربه نشان داده است که کرفس و غذاهای حاوی آن بوی بد دهان را از بین می‌برد که احتمالاً به دلیل ترکیب موادی که در معده تولید می‌شوند با مواد معطر کرفس است.

این گیاه حاوی ویتامین (ث) زیادی است و به همین دلیل مصرف آن به تقویت لثه ها کمک کرده و از بروز بیماری اسکوربوت پیشگیری می‌کند. مصرف کرفس همچنین به افراد کم خون، توصیه می‌شود. اسیدهای چرب فرار موجود در این گیاه، محرک اشتهاست.

پتاسیم موجود در کرفس علاوه بر تحریک ادرار باعث کاهش فشار خون می‌شود و به همراه گوگرد موجود در آن بیش از همه برای بیماران مبتلا به نقرس و افرادی که از دردهای مفصلی و روماتیسم رنج می برند، توصیه می‌شود.

این گیاه دارای خاصیت ضدمیکروبی است و در بهبود آسم و سرماخوردگی‌های ریوی مناسب است. آب کرفس به صورت غرغره برای رفع گلو دردهای خشک به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده اش مفید است. همچنین آلودگی میکروبی ضعیف در روده نیز در اثر تریپین از بین می‌رود.

این گیاه حاوی درصد بالایی فیبر است، بنابراین ملین بسیار مناسبی به شمار می‌آید و مصرف برگ و ساقه های کرفس در مورد کسانی که از ناراحتی های گوارشی نظیر یبوست رنج می‌برند بسیار نافع است.

کرفس همچنین ضد نفخ است و تب را پایین می‌آورد. مصرف آن به خصوص به افراد درگیر با بیماریهای قلب و عروق و بالا بودن چربی‌های خون بسیار توصیه می‌شود، این گیاه از تصلب شرائین جلوگیری می‌کند.

ویتامین B6 و اسید پانتوتنیک موجود در آن به همراه منیزیوم و کلسیم اثر مثبتی در تقویت ماهیچه ها داشته و دارای اثرات شگرف در آرامش روانی است.

نقش بسیار موثر دیگر این گیاه، تاثیر آن در کاهش وزن است؛ به حدی که افرادی که از 1 لیوان عصاره کرفس به همراه لیموترش به شکل هر روزه یا یک روز در میان در زمان استفاده از رژیم‌های کاهش وزن، بهره  برده‌اند، یک تا دو کیلوگرم کاهش وزن علاوه بر میزان عادی داشته اند.

در برخی از متون به اثرات مثبت کرفس در تقویت نیروی جنسی مردان اشاره شده است، البته این موضوع تاکنون به اثبات نرسیده است.

این گیاه به دلیل دارا بودن مقدار زیادی آنتی اکسیدان از سوی محققین آمریکایی به عنوان یکی از ده ماده غذایی که می تواند با سرطان مقابله کند، نام برده شده است. همچنین مصرف آن به شدت به افراد درگیر با سنگ کلیه و سنگ های مجاری ادراری توصیه می‌شود.

جوشانده این گیاه، گرفتگی صدا را درمان می‌کند و برای سرمازدگی مفید است. این گیاه حاوی فسفر بوده و در تقویت حافظه و ازدیاد هوش کارآمد است. در نسخ قدیمی به نقش افزایش دهنده شیر مادر، توسط این گیاه اشاره شده است.

تخم کرفس نیز دارای خواص مفید بی شماری است. تخم این گیاه حاوی کلسیم بالاست که ممکن است نقش مهمی در کاهش فشار خون ایفا کند، این تخم ادرارآور بوده و یکی از بهترین داروها برای پاک کردن اسید اوریک در بدن است؛ از این رو برای درمان نقرس و آرتروز و روماتیسم مناسب است. البته دانه کرفس در مواردی موجب سقط جنین می شود و به همین دلیل در دوران بارداری منع مصرف دارد.

خوردن کرفس برای بیماران مبتلا به صرع نیز مضر است زیرا حملات آنها را تحریک می‌کند. همچنین در افرادی که به ورم کلیه مبتلا هستند، منع مصرف دارد.

انواع کوهی این گیاه علاوه بر خاصیت ضددرد و التهاب، اثر کاهنده ای بر ترشح اسیدهای معده دارد. دانشمندان دریافته اند که مصرف گیاه کرفس کوهی ترشح اسید معده را کاهش می دهد و توصیه می‌کنند که افرادی که از ترشح زیاد اسید معده رنج می‌برند و به اصطلاح به زخم معده دچار هستند با وجودی که منع مصرف سبزیجات خام وجود دارد، به مصرف کرفس کوهی بپردازند.

در نسخ قدیمی اشاره شده است که برای ریشه کن کردن روماتیسم باید روزی 1 لیوان آب کرفس خام را تا 21 روز خورد.

همچنین یکی از پزشکان به نام لئونس کارلیه (LEOCE CARLIER) برای درمان سرمازدگی، پاشویه و حمام گرم کرفس را تجویز و توصیه می‌کند.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۵ ] [ 18:56 PM ] [ محسن آزاد ]

پوست یک عضو زنده است که تنفس کرده خود را بازسازیکرده، اعمال فیزیولوژیک مختلفیانجام میدهد. چنانچه به عنوان یک چتر، یک سایبان یا یک پوشش محافظ عمل میکند. پوست از سلولهای کاملا“ تمایز یافته تشکیل شده که به سه لایه مشخص تقسیم میشود . بطور متوسط این سه لایه با هم ۲mm عمق دارند.

پوست وسیعترین، سنگین ترین و نیز موثرترین و پیچیده ترین عضو بدن میباشد. بطور متوسط کل سطح پوست فرد بالغ سطحیمعادل ۲ – ۱٫۷ متر مربع و وزنیمعادل ۱/۴ کیلوگرم دارد. اولین وظیفه پوست عملکرد بعنوان یک مانع بین بدن و محیط میباشد.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۵ ] [ 13:9 PM ] [ محسن آزاد ]

رعايت نكات ساده در خريد و پخت‌ و پز مواد غذايي مي‌تواند ابتلاي به بيماري‌ها را به صفر برساند. بوتوليسم، بيماري كشنده‌اي كه نوعي مسموميت غذايي است، اما از آن چندپله خطرناك‌تر است و مي‌تواند در فاصله فقط يك شبانه‌روز تا مرگ برود.به گزارش جام جم آنلاين، شايد شما هم خبر مسموميت يك خانواده مسافر را با سوسيس وكالباس شنيده باشيد كه طي چند ساعت، سه عضو آن جان باختند يا دختر دانشجويي كه به خاطر استفاده از كنسرو تن ماهي، مغلوب بوتوليسم شد.پزشكان مي‌گويند، بوتوليسم بر اثر مصرف مواد غذايي مانند سوسيس ، كالباس، كنسرو ماهي، كنسرو ذرت، كنسرو لوبيا، كشك خام و عسل طبيعي كه در شرايط نامناسب و غيربهداشتي تهيه و نگهداري شده‌اند ايجاد مي‌شود. در صورت مصرف مواد غذايي آلوده به سم بوتوليسم، سيستم عصبي مصرف‌كننده فلج مي‌شود؛ زيرا سم بوتوليسم روي سيستم عصبي اثر مي‌گذارد.

همچنين تاربيني (دوبيني)، ضعف عمومي، اختلالات بلعي و تنفسي كه مي‌تواند منجر به مرگ شود، از ديگر علائم بوتوليسم است.

نخستين علامت بوتوليسم اطفال، يبوست است كه متأسفانه چندان مورد توجه والدين قرار نمي‌گيرد. والدين كمتر كودك خود را به خاطر يبوست نزد پزشك مي‌برند تا اين‌كه ساير علائم مانند خواب‌آلودگي، نخوردن غذا، تغيير صدا و در نهايت از دست دادن كنترل سر ظاهر مي‌شود.براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري كشنده، پزشكان نكات ساده‌اي توصيه مي‌كنند كه رعايت آن بويژه هنگام تهيه غذاهاي سريع و آماده الزامي است.تمام غذاهاي كنسرو شده و نگهداري شده بايد بدرستي آماده‌سازي و پروسس شده باشد. از مصرف كنسروهاي متورم شده بايد بشدت خودداري كرد.مواد غذايي داراي بوي نامطلوب نبايد خورده يا حتي چشيده شوند. همچنين كنسروهاي تجاري كه در آنها متورم است، بايد به فروشنده بازگردانده شود.اگر شما كنسرو خانگي تهيه مي‌كنيد، بايد مطمئن باشيد كه از لوازم صحيح و ظروف مناسب كنسرو استفاده شده است؛ ضمن اين كه روش توليد آن بايد به‌روز باشد.قبل از مصرف غذاهاي خانگي كنسرو شده، بايد به مدت 10 تا 20 دقيقه آنها را جوشاند تا هر سمي در ماده غذايي نابود شود. در اين زمينه رعايت نكات زير ضروري است:

غذاهاي خام يا پخته شده‌اي را كه علامتي از فساد دارند، دور بريزيد. از مصرف غذاهاي كنسرو شده‌اي كه ظرف متورم يا فررفته بوده يا در شيشه آنها متورم است، خودداري كنيد.

غذاهاي كم اسيد كنسرو شده را كه ظرف آنها متورم است يا غذاي آن كف‌آلود مي‌باشد يا بوي بدي دارد، هرگز نخوريد و حتي از آن نچشيد.

براي تهيه كنسرو غذاهاي كم‌اسيد بايد با توجه به اندازه قوطي، دماي حرارت پيشنهادي را مدنظر قرار دهيد.

غذاهاي كم‌اسيد كنسرو شده خانگي را قبل از مصرف به مدت 20 دقيقه بجوشانيد. چنانچه به سلامت غذا شك كرديد، بي‌درنگ آن را دور بريزيد.


موضوعات مرتبط: باكتريولوژي
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۴ ] [ 13:8 PM ] [ محسن آزاد ]

علي پروين عضو هيئت مديره ورئيس کميته فني باشگاه پرسپوليس گفت:مانوئل خوزه به ما قول قهرماني داده است.واقعا بايدازتلاش هاي شبانه روزي سردار محمد رويانيان تشکر کنيم.کميته فني روي مانوئل خوزه به دليل سوابق و افتخارات کسب شده نظر مثبت داشت و مقررشده بود در صورتي که باشگاه نتواند نظر موافق اين مربي را جلب کند از گزينه هاي ديگر استفاده شود که خوشبختانه با تلاش هاي سردار رويانيان اين مربي با پرسپوليس به توافق رسيد و بامداد فردا کشورمان مي شود.وي ادامه داد:هميشه مي گفتم بايد مربيان درجه يک بيايند و ما ازآنها چيزي ياد بگيريم نه اينکه به آنها ياد بدهيم.

سردار رويانيان در اين خصوص تلاش کردند و اين مربي بامداد امروز وارد تهران شد و از فرداپنجشنبه کارشان را شروع مي کنند.پروين درخصوص ميزان دريافت دستمزد اين مربي تصريح کرد:مانوئل خوزه در ابتدا رقم پيشنهادي بالايي را مطرح کرده بود که با رايزني هاي سرداررويانيان و تلاش هاي انجام شده سرانجام با رقم پيشنهادي باشگاه پرسپوليس موافقت کرد و در اين خصوص به تفاهم رسيديم و ايشان هم محبت و عنوان کردند نمي خواهم براي پول کار کنم و بنابراين با پرسپوليس کارم را براي قهرماني آغاز مي کنم.

پروين ادامه داد:مانوئل خوزه عملکرد قابل قبولي در عرصه مربيگري داشته و انشاءالله با اين تيم که خيلي خوب بسته شده و براي آن زحمات زيادي کشيده شده، بتواند قهرماني کسب کند.


مسئولان باشگاه پرسپوليس که ازهفته ها پيش به دنبال پيدا کردن جانشين مصطفي دنيزلي بودند، بالاخره با مانوئل خوزه پرتغالي به توافق نهايي رسيدند.پس از قطعي شدن فسخ قرارداد مصطفي دنيزلي با باشگاه پرسپوليس، محمد رويانيان با چهارگزينه خارجي وارد مذاکره شد تا يکي را به عنوان جانشين اين مربي ترکيه اي انتخاب و معرفي کند اما اين انتخاب چند هفته به طول انجاميد تا بالاخره سه شنبه با گزينه مورد نظر به توافق رسيد.مانوئل خوزه که يکي از گزينه اي مورد نظر رويانيان براي نشستن روي نيمکت پرسپوليس بود، ابتدا قيمت بالايي به مسئولان اين باشگاه ارائه کرد اما پس ازرايزني هاي لازم حاضر شد از مواضع قبلي اش کوتاه بيايد و پيشنهاد مالي پرسپوليسي ها را بپذيرد.ازحميد درخشان به عنوان دستيار اول وي نام برده مي شود.مانوئل خوزه پرتغالي متولد 1946 است كه شروع مربيگري او در سال 1985 بود.خوزه در سال 1985 كار خود را دراسپورتينگ ليسبون پرتغال آغاز كرد و درسال 1989 اسپورتينگ براگارابرعهده گرفت اما يكسال بعد به تيم سابق خود بازگشت.

وي در سال 1990 به اسپورتينگ رفت و پس ازآن بواويشتا را براي ادامه مربيگري خود انتخاب كرد و پس از پنج سال فعاليت دراين به تيم ماريتيمو پيوست.بنفيكا، يونيائو، الاهلي مصر، بلننس پرتغال، الاهلي مصر، تيم ملي آنگولا، الاتحاد عربستان و الاهلي مصرديگر تيم هاي او تا سال 2012 بودند.از افتخارات خوزه مانوئل مي توان به قهرماني، نايب قهرماني و قهرماني جام حذفي با تيم بواويشتا در سال 1991و 1992 اشاره كرد.همچنين وي سه قهرمان سوپر جام باشگاه هاي آفريقا، نايب قهرماني جام باشگاه هاي آفريقا، چهار بار قهرمان جام باشگاه هاي آفريقا، چهار بارپياپي قهرمان سوپر ليگ مصر، 2 بار قهرمان جام حذفي مصر و 6 بار هم قهرمان ليگ مصر كه پنج بار آن پياپي بوده است با تيم الاهلي مصر اشاره كرد.از افتخارات فردي اين مربي مطرح مي توان به سابقه مربيگري در چهار تيم مطرح پرتغال يعني، بنفيكا، اسپورتينگ ليسبون، براگا و بواويشتا اشاره كرد.

كسب جايزه از رييس جمهورپرتغال، كسب برترين مدال افتخار ورزشي از رييس جمهور مصر، انتخاب به عنوان اولين غير آفريقايي به عنوان برترين مربي سال اين قاره در سال 2006 و همچنين برترين مربي سال پرتغال در سال 2009 از ديگر افتخارات اين مربي مطرح است.نكته جالبي كه در خصوص اين مربي شنيده مي شود، اختلاف بسيارشديدش با كارلوس كي روش سرمربي تيم ملي فوتبال كشورمان است که همه اميدوارندبه دليل 11 ملي پوشي که پرسپوليس دارد مشکلي را براي تيم ملي ايجاد نکند.به نظر مي رسد باحضور وي درايران بايد شاهد تنش بين باشگاه پرسپوليس و مربيان تيم ملي باشيم.وي پنجشنبه در تمرينات حضور پيدا مي كند.موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۳ ] [ 21:36 PM ] [ محسن آزاد ]

يكي از گياهان دارويي پرمصرف، زرشك است. ميوه‌هاي قرمز كوچك اين گياه در سفره‌هاي بيشتر مردم مورد استفاده قرار مي‌گيرد.به گزارش جام جم آنلاين، زرشك‌پلو، مرباي زرشك ، سس زرشك، كيك زرشك، ترشي زرشك و حتي آب زرشك، اسم‌هاي آشناست كه طعم، مزه و خواص جالبي دارد.از رنگ دانه‌هاي موجود در چوب و پوست گياه زرشك نيز براي رنگ كردن چرم و پشم استفاده مي‌شود.

خواص درماني

سابقه مصرف زرشك به دوره مصر باستان مي‌رسد، زماني كه فراعنه و ملكه‌ها، اين گياه را با تخم رازيانه به‌منظور درمان طاعون مصرف مي‌كردند.درباره خواص درماني زرشك مطالب زيادي بيان شده است، به عنوان مثال سرخپوستان آمريكا زرشك را براي بيماري‌هاي خوني، سل، بي‌اشتهايي، بيماري‌هاي كليوي، رماتيسم ، زخم‌ها و جراحت‌ها به كار مي‌بردند.بعضي از پزشكان سنتي در ايران نيز زرشك را به عنوان رفع بوي بد خلط سينه مي‌شناختند و در درمان بيماري‌هاي لثه، درد دندان و بعضي بيماري‌هاي چشمي (ضعف ديد) از آن استفاده مي‌كردند.از زرشك براي درمان بيماري‌هاي آرتريت، مشكلات صفراوي، اسهال، كاهش تب، التهاب طحال، آماس زبان، زرد زخم، كمردرد، از بين بردن كرم‌هاي حلقوي، مشكلات قلبي، قاعدگي دردناك، مشكلات كبدي، بواسير و تب‌خال نيز استفاده مي‌شود.روس‌ها زرشك را براي التهاب خونريزي‌دهنده ديواره رحم، مشكلات كيسه صفرا، فشار خون بالا، افزايش ترشح صفرا و همچنين براي تنظيم ارگان‌هاي زنانه مصرف مي‌كنند.

زرشك، سرشار از ويتامين C

برگ‌هاي گياه زرشك سرشار از ويتامين C است و خاصيت داروي ملين را دارد، ميوه‌هاي آن ادرارآور و خلط‌آور است و براي خوشبو شدن دهان نيز استفاده مي‌شود. پوسته، ريشه و ساقه آن تقويت‌كننده، ضد‌عفوني‌كننده، صفراآور، مدر و ملين است.در مطالعات جديد ثابت شده است زرشك به علت داشتن آلكالوئيدي به نام بربرين اثرات آنتي‌بيوتيكي براي باكتري‌ها دارد.همچنين سولفات موجود در اين گياه عليه سيستم‌هاي توموري قابل استفاده است. شايد به همين دليل است كه بعضي زرشك را عامل ضد تومور يا سرطان مي‌شناسند.

عوارض جانبي

طبيعت زرشك گرم و خشك است و در كتاب‌هاي قديمي گفته شده است كه زرشك براي كسي كه سرفه مي‌كند، مفيد نيست. علائم سمي بودن زرشك شامل گيجي، خون‌دماغ، اسهال، تحريك كليوي و نفريت است.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۳ ] [ 21:34 PM ] [ محسن آزاد ]

لحظه ی قشنگیه

وقتی اونی که عاشقشی از پشت بغلت میکنه

دستاشو حلقه میکنه دورت و نفسای گرمش

میخوره به گردنت و آروم زیره گوشت

زمزمه میکنه دوستت دارم

تو يعني دسته اي گل را از ان سوي افق چيدن

تو يعني پاكي باران..تو يعني لذت ديدن


تو يعني يك شقايق را به يك پروانه بخشيدن

تو يعني از شب تا سحر به زيبايي درخشيدن


تو يعني يك كبوتر را ز تنهايي رها كردن

خداي اسمان ها را به ارامي صدا كردن


تو يعني روح باران را متين و ساده بوسيدن

و يا در پاسخ يك لطف به روي غنچه خنديدن


اگرچه دوري از اينجا تو يعني اوج زيبايي

كنارم هستي و هرشب به خوابم باز مي ايي


اگر يك اسمان دل را به قصد عشق بردارم

ميان عشق و زيبايي من تو را دوست مي دارمموضوعات مرتبط: مطالب عاشقانه
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۳ ] [ 13:38 PM ] [ محسن آزاد ]

وقتي توجه‌ات به ناخن‌هاي بلند يك خانم جلب مي‌شود، با خود مي‌گويي كه اي كاش ناخن‌هاي من هم اينقدر زيبا بود! اما اگر آنچه از ديدن آن لذت مي‌بري حاصل كاشت ناخن و نه ناخن‌هاي طبيعي باشد، نبايد داشتنش را آرزو كني.

چراكه چرخه طبيعي بدن به گونه‌اي عمل مي‌كند كه يك عضو خارجي را كه به بافت طبيعي بدن تحميل مي‌شود، پس از طي مدتي كه در افراد مختلف متفاوت است، بيگانه تلقي مي‌كند و نسبت به آن واكنش نشان مي‌دهد.

بر اين اساس ناخن‌هاي كاشته شده كه از جنس مواد اكرليك يا شيميايي است، حتي در مواردي كه بسيار طبيعي و با رعايت تمام نكات تخصصي نيز كاشته شده باشد، بسيار خطرناك است.

دكتر زهره نيكبخت، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با جام‌جم در اين باره مي‌گويد: عفونت‌هاي قارچي، اگزما، جداشدن بستر ناخن و تغيير رنگ آن از عوارضي است كه فرآيند كاشت ناخن و مواد شيميايي استفاده شده طي اين فرآيند به همراه مي‌آورد.

سختي جدا كردن ناخن مصنوعي

شايد ندانيد كه مواد مصنوعي مورد استفاده براي كاشت ناخن روي لايه‌اي متشكل از يك رديف سلول، آنقدر محكم چسبانده مي‌شود كه اگر در اثر ضربه يا كشيدگي ناگهاني بشكند يا كنده شود، بافت زير ناخن يعني پوست، گوشت و عروق نيز همراه با آنها جدا مي‌شود.

به گفته دكتر نيكبخت، از آنجا كه براي كاشت ناخن ابتدا سطح صدف ناخن با سوهان‌هاي تيز تراشيده مي‌شود تا چسب و مواد شيميايي روي آن بخوبي چسبانده شود، بافت رويي ناخن بشدت آسيب مي‌بيند.

اين متخصص پوست و مو اضافه مي‌كند: مواد به كار رفته در فرآيند كاشت ناخن به رشد ضايعات قارچي در بستر ناخن منجر مي‌شود كه بتدريج به سمت گوشه‌هاي ناخن گسترش پيدا مي‌كند. همچنين به دنبال شل شدن بافت ناخن، احتمال افتادن سطح رويي ناخن وجود دارد كه ترميم آن به درمان دارويي درازمدت نياز دارد.

بيماري‌هاي نهفته بيدار مي‌شود

برخي بيماري‌ها بر اثر تحريكات خارجي چون زخم‌ها و التهابات بروز پيدا مي‌كند.

به همين دليل متخصصان پوست تاكيد مي‌كنند كه ناخن‌هاي مصنوعي يا كاشته شده نيز مي‌تواند بيماري‌‌هاي نهفته شخص را بيدار و حتي تشديد كند. نمونه اصلي آن را مي‌توان در بيماران مبتلا به پسوريازيس ديد.

دكتر نيكبخت مي‌گويد: حتي مانيكور و پديكور نيز بايد توسط افراد متخصص، با وسايل كاملا استريل و با كمترين دستكاري صورت بگيرد، چراكه دستكاري بيش از حد پوست و گوشت اطراف ناخن نيز مي‌تواند به بروز عفونت‌هاي قارچي دردناك و تغييرات اگزمايي در شخص منجر شود.

ناخن مصنوعي، چرا؟

به گفته متخصصان، ناخن‌هاي مصنوعي نبايد بيش از 24 يا حداكثر 48 ساعت روي ناخن اصلي باقي بماند. ناخن‌هاي مصنوعي از صفحاتي پليمري ساخته شده است كه توسط چسب‌هاي مخصوص به ناخن اصلي چسبانده مي‌شود؛ اين ناخن‌هاي پلاستيكي مي‌تواند بافت طبيعي ناخن را دستخوش حساسيت‌هاي تماسي كند.

دكتر نيكبخت مي‌گويد: چسبي كه براي چسباندن اين ناخن‌ها به كار مي‌رود نيز مي‌تواند ناخن شخص را دچار عارضه كند.

حتي ممكن است چسب‌‌هاي به كار رفته با ناخن طبيعي ادغام و عمل جداسازي ناخن طبيعي و مصنوعي را دچار مشكل كند و در اين فرآيند بخشي از ناخن طبيعي نيز كنده شود.

ضروري است كه براي كندن اين ناخن‌ها از محلول‌هاي مخصوص استفاده شود.

حساسيت تنفسي به چسب ناخن

نگه داشتن طولاني‌مدت ناخن‌هاي مصنوعي روي ناخن طبيعي مي‌تواند عوارضي را براي بستر و چين‌هاي اطراف ناخن به همراه داشته باشد.

متخصصان پوست تاكيد مي‌كنند ناخن‌ها در چنين شرايطي متورم، زخمي، قرمز و خارش‌دار مي‌شود، به نحوي كه ناخن از بسترش جدا شده و محيطي مستعد عفونت‌هاي مزمن با نام «پارانيكيا» ايجاد مي‌كند كه بسيار دردناك و مزمن است.

دكتر نيكبخت با اشاره به وجود تركيبات سمي موسوم به سم سيانيد در چسب ناخن اضافه مي‌كند: اين تركيبات به بروز حساسيت‌هاي تنفسي خطرناك، بخصوص در آرايشگرها منجر مي‌شود. از اين رو استفاده از ماسك‌هاي مخصوص دولايه به مانيكوريست‌ها توصيه مي‌شود. البته در برخي مراكز آرايشي به جاي اين كه ناخن مصنوعي به‌صورت كامل چسبانده شود، فقط به نوك ناخن طبيعي چسبانده مي‌شود كه عوارض كمتري نسبت به روش قبلي دارد، اما در اين شيوه نيز از مواد و چسب‌هاي مضر استفاده مي‌شود و احتمال بروز عوارض پوستي وجود دارد.

هميشه ناخن‌هاي بلند و آراسته مطلوب نيست، بلكه مراقبت از ناخن‌هاي طبيعي هنگام كار و تماس با تركيبات شوينده، بهره‌گيري از كرم‌ها و لوسيون‌هاي مرطوب‌كننده و تقويت‌كننده پوست و ناخن و مرتب نگه داشتن آنچه به طور طبيعي به ما ارزاني شده است، مي‌تواند بسيار زيباتر و ايمن‌تر باشد.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۳ ] [ 13:6 PM ] [ محسن آزاد ]

 
معاون دانشجويي دانشگاه آزاد با تشريح ضوابط نقل و انتقال دانشجويان دانشگاه آزاد، گفت: دانشجويان تا 15 تير ماه براي ارائه درخواست انتقال مهلت دارند. محمود رضا اسفنديار در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه بر اساس بخشنامه ضوابط خاص انتقال دانشجويان فعلي شاغل به تحصيل در دوره‌هاي كارداني و كارشناسي و كارشناسي ارشد به محل زندگي دائم خانواده آنها فقط يكبار براي متقاضياني كه تقاضاي خود را تا 15 تير ارائه كنند، قابل بررسي است، اظهاركرد: اين بخشنامه شامل دانشجويان جديد الورود در مهر 1391 و بعد از آن نمي‌شود.

وي افزود: انتقال به شرط موفقيت دو ترم ميهماني دانشجويان فعلي مشغول به تحصيل در رشته‌ها و گرايش‌هاي تحصيلي دوره‌هاي كارداني، كارشناسي و كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد به يكي از واحدهاي دانشگاه آزاد نزديك به محل زندگي دائم خانواده آنها شامل پدر و مادر يا همسر به استثناي انتقال به گروه 1 از جدول همطرازي، براي همان رشته و گرايش تحصيلي، در صورت عدم مشروطي در ترم‌هاي تحصيلي قبلي و موافقت واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در مبدا و مقصد و كسب معدل ميانگين بالاتر از 17 از 20 در مدت دو نيمسال متوالي ميهماني و رضايت از عملكرد علمي و فرهنگي دانشجو و داير بودن رشته و گرايش متقاضي در واحد دانشگاهي مقصد، بلامانع است.

وي تصريح كرد: البته در صورتيكه رشته و گرايش دانشجوي متقاضي در محل سكونت خانواده دانشجو داير نباشد، دانشجو مي‌تواند به شهرهاي همجوار ميهمان شود.

وي با اشاره به شرايط انتقالي براي دانشجويان دختر، اظهاركرد: دانشجويان دختري كه موفق به كسب معدل ميانگين بالاتر از 17 از 20 در مدت دو نيمسال متوالي ميهماني نشوند ولي معدل ميانگين آنها بالاتر از 15 باشد، تا زمانيكه واحدهاي دانشگاهي مبدا و مقصد از عملكرد علمي و فرهنگي آنها رضايت داشته و در هيچ ترمي مشروط نشوند، مي‌توانند به صورت ميهمان در واحد مقصد ادامه تحصيل دهند ولي مدرك تحصيلي آنها بايد توسط واحد دانشگاهي مبدا صادر شود. اسفنديار با تاكيد بر اينكه در طول دوران ميهماني هزينه ثابت هر ترم بايد به واحد دانشگاهي مبدا و هزينه متغير واحدهاي اخذ شده به واحد دانشگاهي مقصد پرداخت شود، خاطرنشان كرد: در بقيه موارد مقررات و قوانين مربوط به دانشجويان ميهمان حاكم است، همچنين ديگر موارد آيين‌نامه مصوب نقل و انتقالات دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي و دستور العمل اجرايي آن به قوت خود باقي و لازم الاجرا است.

معاون دانشجويي دانشگاه آزاد در خاتمه، گفت: دانشجوي متقاضي نقل و انتقال با استفاده از اين بخشنامه مي‌تواند در صورت موافقت واحد مبدا تا 15 تيرماه سال 1391 از طريق سايت نقل و انتقالات واحد دانشگاهي خود ثبت درخواست كند و واحد مقصد بايد تا قبل از اتمام آخرين مهلت ثبت نام آموزشي، نسبت به بررسي درخواست و پاسخ مقتضي به آن اقدام كند.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ ] [ 21:48 PM ] [ محسن آزاد ]

سرپرست دانشگاه فني و حرفه‌اي كشور از اجراي طرح حفظ دعاي عهد به‌ مناسبت نيمه شعبان با همکاري حوزه علميه حضرت مهدي(عج) در دانشکده‌هاي فني و حرفه‌اي کشور خبر داد.به گزارش ايسنا ، رضايي در مراسم افتتاحيه جشنواره فرهنگي، هنري و قرآني دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي پسران سراسر كشور به ميزباني دانشكده فني و حرفه‌اي خرم‌آباد آغاز به‌كار كرد، در سخناني با بيان اينكه دانشكده‌هاي فني و حرفه‌اي تجلي شعار «ما مي‌توانيم» هستند، افزود: دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي بايد بزرگراه رسيدن به اشتغال جوانان که يکي از دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري است،باشند.

وي با تأکيد بر اينکه دانشگاه فني‌وحرفه‌اي بايد مسجد دانشگاه‌هاي وزارت علوم باشد و اين دانشگاه بايد الگوي موفق ارزشي و علمي براي همه آموزش عالي باشد ادامه داد: اين دانشگاه چند شعار را محور کار خود قرار داده است که مهمترين شعار آن اين است که دانشگاه فني و حرفه اي دانشگاهي متفاوت از دانشگاه‌هاي ديگر است و آموزش را همزمان با يادگيري دارد.رضايي دانشگاه کارآفرين و اشتغال را ديگر شعار مهم در دانشگاه فني و حرفه اي بيان کرد و گفت: نبايد هيچ دانشجويي وارد اين دانشگاه شود که پس از فراغت از تحصيل نتواند کاري پيدا کند و مژده‌اي که در اين زمينه داريم اين است که از مجموع 60 رشته اين دانشگاه در 45 رشته بعد از فارغ التحصيلي دانشجويان آن شاغل شده‌اند.

سرپرست دانشگاه فني و حرفه اي کشور تغيير سرفصل ها و نغيير کارورزي دانشجويان اين دانشگاه را از برنامه‌هاي در دست اقدام عنوان کرد و گفت: کارورزي شما دانشجويان از 240 ساعت به 500 ساعت افزايش مي‌يابد.رضايي طرح حفظ دعاي عهد را از ديگر برنامه هاي فرهنگي در اين دانشگاه بيان کرد و گفت: اين طرح به مناسبت نيمه شعبان با همکاري حوزه علميه حضرت مهدي(عج) در دانشکده‌هاي فني و حرفه‌اي کشور اجرا خواهد شد.وي با بيان اين که دانشگاه فني‌و حرفه‌اي بايد پيشگام تبديل علم به ثروت باشد، از دانشجويان خواست زمينه حضور خيرين و سرمايه گذاران بخش خصوصي در اين دانشگاه را فراهم آورند.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ ] [ 21:44 PM ] [ محسن آزاد ]

طالبي و گرمك و دستنبو كه معطر و شيرين است اين روزها مهمان سفره‌هاي شماست. محققان دريافته‌اند كه طالبي خاصيت ضدانعقاد خون دارد. به گزارش جام جم آنلاين، محققان براي آزمايش، مقداري از پلاكت‌هاي خون را گرفته با مقدار كمي عصاره يا آب طالبي شيرين مخلوط‌ كرده و مشاهده كردند در طالبي عاملي وجود دارد كه بشدت مانع از انباشته‌شدن غيرطبيعي پلاكت‌ها مي‌شود و در نتيجه از انعقاد و لخته ‌شدن خون در رگ‌ها ‌‌كه عامل حمله‌هاي قلبي است جلوگيري مي‌شود.

اگر طالبي و آسپيرين با هم خورده شود، خاصيت ضد انعقاد خون نيرومندتري تشكيل مي‌شود.

مطالعات نشان داده است، مصرف يك ليوان آب طالبي در روز به ميزان 25 درصد احتمال بروز فشار خون را كاهش مي‌دهد.

اين ميوه حتي در رديف گياهان و خوراكي‌هايي قرار دارد كه از اين نظر بسيار مفيد و مؤثر هستند. در اين تحقيقات، ميوه‌ها از نوع مركبات و همچنين سبزيجات به رنگ‌سبز و نارنجي، خواص ضدسرطان نشان داده‌اند.

گفتني است ويتامين C بالايي كه در طالبي وجود دارد به همراه بتاكاروتن، احتمال بروز سرطان‌هايي نظير سرطان ريه، پستان، مثانه، روده‌بزرگ، معده و لوزالمعده را در افراد مستعد كاهش مي‌دهد.

اين دو ماده مغذي (ويتامين C و بتاكاروتن) با فعاليت آنتي‌اكسيداني كه دارند، از فعاليت تخريبي راديكال‌هاي آزاد جلوگيري كرده و مانع تشكيل غدد سرطاني مي‌شوند.

طالبي يكي از بهترين منابع ويتامين A بوده و مملو از بتاكاروتن است كه در بدن تبديل به ويتامين A مي‌شود.

در يك فنجان آب طالبي فقط 56 كالري انرژي وجود دارد، ولي 129 درصد نياز روزانه ما به ويتامين A را تامين مي‌كند كه در بهبود بينايي و پوست بدن نقش دارد.

اين ميوه حاوي پتاسيم، فولات، فيبر، منيزيم، يد و ويتامين E، B6،B3،B5 وB1 است. ويتامينB6 و پتاسيم از ديگر مواد موجود در اين ميوه است.

طالبي ميوه‌اي اشتهاآور، ادرارآور، مليّن و موجب طراوت و شادابي پوست بدن است.

خوردن طالبي، بعد از غذا براي درمان كم خوني مفيد است و يبوست و بواسير را نيز بهبود مي‌بخشد.

طالبى را بدون شكر يا چيزهايى ديگر به طور ساده بايد پيش از غذا خورد؛ كسانى كه طالبى را با نمك و فلفل مى‌خورند هضم آن را آسان‌تر مى‌كنند ولى در مقابل، خاصيت ملين آن را كم مى‌كند.

گوشت طالبى را اگر روى سوختگي‌هاى سبك و سطحى يا ورم پوست بگذارند، آن را تسكين داده و شفا مى‌بخشد.

تخم طالبى يا گرمك با تخم كدو و تخم خيار تشكيل تخم‌هاى خنك را مى‌دهند و براى تسكين و نرم‌كردن سينه مصرف مى‌شود.

طرز مصرف آن اين است كه اين سه تخم را كمى مى‌كوبند و در آب مى‌ريزند تا شيره آن در آب مخلوط شود، سپس آن را صاف كرده و مصرف مى‌كنند.

گرمك و طالبي، تشنگي را در تابستان تسكين مي‌دهد. گوشت طالبي براي تسكين سوختگي‌هاي سطحي يا درمان ورم پوست موثر است؛ اما كساني كه مرض قند دارند بايد در خوردن طالبي جانب احتياط را رعايت كنند يا آن را مصرف نكنند. همچنين كساني كه ورم معده دارند، نبايد در مصرف طالبي زياده‌روي كنند.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ ] [ 13:13 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به آغاز توزيع كارت دانشگاه آزاد از ساعت 11 صبح ديروز، از فراهم شدن امكان انتخاب رشته مجدد در مرحله تكميل ظرفيت كنكور خبر داد و گفت: داوطلباني كه در اين دوره از آزمون قبول نشوند امكان انتخاب رشته مجدد به عنوان انتخاب رشته هفتم پس از اعلام نتايج نهايي آزمون در شهريور ماه را خواهند داشت. دكتر عبدالله سجادي جاغرق در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز توزيع كارت ورود به جلسه آزمون دانشگاه آزاد از ساعت 11 صبح ديروز از طريق سايت مركز آزمون به نشاني www.azmoon.org گفت: داوطلبان شهرستاني در صورت مغايرت در كارت ورود به جلسه خود مي‌توانند از امروز دوشنبه 12 تيرماه تا روز چهارشنبه به باجه‌هاي رفع نقص مستقر در واحدهاي دانشگاهي مراجعه كنند.

وي با اشاره به حوزه‌هاي رفع نقص كنكوري‌هاي تهران گفت: اين دسته از داوطلبان در صورت مشاهده مغايرت در كارت ورود به جلسه خود براي داوطلبان دختر واحد تربيت بدني تهران مركز و براي پسران مجتمع وليعصر واحد تهران مركز در نظر گرفته شده است. وي با بيان اينكه داوطلبان مي‌توانند تا يك ساعت قبل از ورود به جلسه آزمون نسبت به دريافت كارت ورود به جلسه اقدام كنند، تصريح كرد: البته بهتر است داوطلبان در فرصت‌هاي اوليه نسبت به دريافت كارت اقدام كنند تا در صورت وجود مغايرت بتوانند اشكالات آن را تصحيح كنند. دكتر سجادي با اشاره به برگزاري آزمون سراسري رشته‌هاي غيرپزشكي در روزهاي پنجشنبه و جمعه 15 و 16 تيرماه در چهار نوبت با رقابت 491 هزار و 261 داوطلب گفت: تعداد داوطلبان رشته‌هاي غير پزشكي نسبت به سال گذشته 13 درصد كاهش داشته است. وي با اشاره به پيشي گرفتن داوطلبان مرد نسبت به زنان در رشته‌هاي غيرپزشكي گفت: نسبت داوطلبان مرد به زن در رشته‌هاي غيرپزشكي سراسري دانشگاه آزاد 51 به 49 است. وي با بيان اينكه 84 هزار و 501 داوطلب متقاضي دوره‌هاي پاره وقت هستند كه اين نشان‌دهنده كاهش 15 درصدي تعداد داوطلبان است، اظهار كرد: تعداد رشته‌هاي غير پزشكي 439 و رشته محل‌ها 7 هزار و 477 رشته محل مي‌باشد. وي با اشاره به برگزاري اين آزمون در 385 واحد مجري از امكان فراهم شدن انتخاب رشته مجدد در مرحله تكميل ظرفيت خبر داد و افزود: داوطلباني كه در اين دوره از آزمون قبول نشوند امكان انتخاب رشته مجدد به عنوان انتخاب رشته هفتم پس از اعلام نتايج نهايي آزمون را دارند.

رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به برگزاري آزمون رشته‌هاي پزشكي در روز پنجشنبه 29 تيرماه در دو نوبت با رقابت 245 هزار و 299 داوطلب، گفت: اين آزمون در دو نوبت در تهران و 74 حوزه امتحاني برگزار مي‌شود. وي با اشاره به آغاز توزيع كارت ورود به جلسه رشته‌هاي علوم پزشكي از 25 تيرماه اظهار كرد: داوطلبان مي‌توانند تا 28 تيرماه با مراجعه به سايت مركز آزمون نسبت به دريافت كارت ورود به جلسه اقدام كنند. وي با بيان اينكه تعداد داوطلبان رشته‌هاي پزشكي دانشگاه آزاد كاهش 15 درصدي داشته است، افزود: نسبت شركت كنندگان اين دوره از آزمون رشته‌هاي علوم پزشكي 68 درصد را زنان تشكيل مي‌دهند. دكتر سجادي در خاتمه از اعلام نتايج نهايي آزمون سراسري دانشگاه آزاد اسلامي در نيمه دوم شهريور ماه خبر داد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۱ ] [ 23:9 PM ] [ محسن آزاد ]

اعضاي کميته فني و برخي پيشکسوتان باشگاه پرسپوليس درحالي راي به انتخاب گابريل کالدرون به عنوان سرمربي فصل آينده سرخپوشان دادند که در طول جلسه آراي متناقضي درمورد سرمربي آينده اين تيم داشتند.نشست پيشکسوتان باشگاه پرسپوليس براي مشورت درمورد انتخاب سرمربي فصل آينده سرخپوشان در محل اين باشگاه برگزار شد تا علاوه بر بررسي شرايط سرمربي آينده اين تيم، اعضاي کميته فني باشگاه نيز انتخاب شوند.کميته اي که مشخص نيست پس از انتخاب سرمربي آيا بازهم به کمک باشگاه خواهد آمد يا خير.اما درطول جلسه‌اي که اعضاي کميته فني و برخي پيشکسوتان باشگاه داشتند نظرات براي انتخاب گزينه مورد نظر باشگاه متناقض بود.با وجود اينکه اکثر حاضرين به حضور گزينه خارجي راي دادند اما محمود خوردبين ازجمله نفراتي بود که با حضور مربي داخلي درراس کادر فني سرخپوشان موافق بود.با اين حال در پايان اين نشست اعضاي کميته فني بر انتخاب گابريل کالدرون به عنوان سرمربي فصل آينده پرسپوليس به توافق رسيدند.البته تا قبل از اين خوزه مانوئل ازشانس بالاتري برخورداربود اما قيمت بالاي او باعث انصراف سرخ ها از ادامه مذاکره با وي شد.

بيوگرافي کامل کالدرون

گابريل کالدرون52 ساله متولد هفتم فوريه 1960 در آرژانتين است.دوران بازيگري او ازسال1976 آغاز شد، اينديپندنته وراسينگ کلوب آرژانتين و رئال بتيس اسپانيا معتبرترين باشگاه‌هايي بودند که کالدرون درآنها بازي کردو دوران بازيگري‌اش سال 1994 در تيم لوزان سوئيس به پايان رسيد.او 23 بازي ملي براي آرژانتين انجام داده و يک گل هم براي اين تيم به ثمررسانده است.کالدرون مربيگري رااز سال1997 با تيم کائن آغاز کرد و سال2003 هم در سوئيس مربي تيم لوزان بود.اما دوران کاري او درخاورميانه ازسال 2004آغاز شد که به عنوان سرمربي تيم ملي عربستان برگزيده شد.او از سال 2004 تا2005 سرمربي عربستان واز 2007 تا2008 سرمربي تيم ملي عمان بود.پس ازاين 4 سال، سرمربي آرژانتيني کارخود را به عنوان مربي باشگاهي در عربستان و امارات دنبال کرد.کالدرون با حضور در الاتحاد از سال 2008 تا 2010 يک مقام قهرماني درليگ برترعربستان(2009)براي اين باشگاه کسب کرد.او فصل 2010-2011 را هم در الهلال سپري کرد که با قهرماني در ليگ عربستان و جام پادشاهي اين کشوربهترين دوران مربيگري خود در آسيا راسپري کرد.او به همراه الهلال در سال2011 بدون حتي يک شکست به قهرماني عربستان رسيد.سرمربي آرژانتيني بعد از جدايي ازالهلال به تيم بني‌ياس امارات پيوست و با اين تيم به قهرماني جام حذفي و عنوان سومي در ليگ امارات دست يافت.بني‌ياس آخرين تيمي است که کالدرون در آن مربيگري کرده است.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۱ ] [ 23:6 PM ] [ محسن آزاد ]
برای بررسی مواد مخدر در آزمایشگاه و یا در پزشکی نیاز است آنرا به دسته های مختلفی تقسیم کرد 

1- مواد توهم زا یا Hallucinating
بررسی ها نشان داده است که از این دسته مواد مخدر در طول تاریخ استفاده میشده است . در قاره آمریکا در برخی مراسم مذهبی از قارچ های توهم زا استفاده می کرده اند . همچنین استفاده از برخی داروهای روانگردان مرسوم بوده است

این مواد عمدتا از دسته مواد شیمیایی هستند و تحریک کننده سیستم اعصاب مرکزی می باشند و در صورت مصرف علائمی مانند تغییر حالات روحی و خلقی و روانی . تجربه توهمات بینایی و شنوایی از مشخصات مصرف است رویا و کابوس هم دیده می شود .

انواع آن LSD ,STP , DMT , است .

2- محرک ها :
باعث هیجان و انرژی از طریق تحریک سیستم اعصاب مرکزی می شود . قبلا برای افزایش هشیاری و تحمل بیداری برای مدت طولانی در صنایع نظامی کاربرد داشت . اشتها را کاهش داده و در پزشکی استفاده محدود دارد .
وابستگی شدید روانی ایجاد کرده طوریکه شدیدترین و سریعترین وابستگی را ایجاد می کند و شخص مبتلا حتی برای زمان کوتاهی نمی تواند قطع وابستگی و مصرف کند

از این دسته آمفتامین ها است که مهمترین آنها شیشه یا Glass است قرص های شادی آور مانند X از این دسته است . از دسته موادی که در این دسته قرار میگیرد فرآورده های گیاه کوکا است که شامل کوکائین و کراک است ( البته نه کراکی که در ایران است زیرا کراک ایرانی چیز دیگری است که بعدا می گویم )

3- کانابیس یا عصاره گیاه سیاهدانه :
شبیه توهم زاهااست اما در دسته سستی زا ها و یا محرک ها هم هم قرار میگیرد در روی سیستم اعصاب مرکزی اثر دارد
از این دسته می توان THC و حشیش و بنگ و ماری جوانا را قرار داد . . بیشتر وابستگی روانی ایجاد می کند

4- مواد مخدر
این دسته به کار میرود مواد که اصلی ترین فعالیت آن کند کننده سیستم اعصاب مرکزی است و جزو سستی زاها می باشند . در پزشکی به عنوان مسکن دردهای شدید بکار میرود . این مواد شدیدا اعتیادآور است و با مصرف آن فرد حالت سرخوشی و نشاط می کند .علایم ترک مصرف هم بسته به نوع مواد شدید است .این دسته خود دونوع دارد برخی طبیعی است مانند تریاک و برخی شیمیایی است مانند کدئین .

از دسته این مواد می توان تریاک ،کدئین ، مورفین ، هروئین ، متادون ، پتدین ، دیفن اکسیلات ، هیدرومورفین ، هیدروکدئین ،دارون ، و کراک ایرانی را نام برد (کراک ایرانی بر خلاف غیر ایرانی آن شامل هروئین خالص شده است )

5- سستی زاها یا مسکن ها و خواب آورها :
این دسته نیز باعث کندی سیستم اعصاب مرکزی شده و بر شعور و هوشیاری فرد اثر دارد . در پزشکی برای برطرف کردن درد و یا ایجاد خواب یا آرا مش و همچنین از بین بردن اضطراب و رفع کشش و عصبانیت استفاده میشود. در صورت مصرف مقادیر زیاد باعث مسمومیت ، کما و مرگ می شود .در اثر مصرف بلند مدت اعتیاد آور است

از مهمترین این دسته می توان باربیتوراتها را نام برد مانند فنوباربیتال متا کوالن ، فلورازپام

6- آرام بخش ها :
این مواد تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی هستند در صورت مصرف کم آرامش ایجاد کرده اما در صورت مصرف زیاد باعت کما و بیهوشی شده اما به ندرت باعث مرگ میشوند
در مصارف پزشکی برای درمان عصبانیت ، اضطراب ، بیخوابی ، شل کننده عضلانی استفاده میشود . از مهمترین این دسته ها میتوان دیازپام ،اگزازپام ، کلردیازپوکساید را نام برد .

7- مخدرهای فراموش شده :
الکل ،توتون ، قهوه و مورد استفاده عامه مردم است اما جزو دسته مخدرها هستند

8- مواد فرار استنشاقی
مانند انواع چسب هایی که سریع خشک می شوند ، بنزن ، استن ، تینر ،این مواد از طریق ریه جذب شده و باعث سرخوشی مصرف بیش از حد باعث خفگی و مرگ می شود در دراز مدت باعث آسیب کبد کلیه پریدگی رنگ پوست ،ضعف ، بی حالی ، اختلال فکر ، لرزش ، عطش زیاد ، اختلالات خلقی می شود .

وابستگی روانی و جسمی ایجاد کرده که علائم ترک شامل احساس سرما ، لرزش بدن ، توهم ، سردرد ، دردهای شکمی . اسپاسم عضلانی است .

آزمایشگاه »
براحتی متوجه میشویم که برای آزمایش مواد مخدر با توجه به گستردگی طیف مواد مخدر و روانگردان قبل از آزمایش باید مشخص شود چه نوع ماده مخدری لازم است آزمایش شود . با توجه به علائم شخص معتاد میتوان حدس زد که حد اقل چه دسته از مواد مخدر را احتمال دارد مصرف کند که که این به آزمایشگاه خیلی کمک کننده است .

یک نتیجه گیری منطقی هم این است که اگر آزمایشگاه تست مورفین را منفی داد حتما دلیل عدم اعتیاد به مواد مخدر شخص آزمایش شونده نیست چرا که فرد میتواند به ماده دیگری غیر از آن ماده آزمایش شده اعتیاد داشته باشد .


موضوعات مرتبط: توكسيكولوژي
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۱ ] [ 12:54 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: آزمون سراسري سال 91 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي كشور با رقابت بيش از يك ميليون داوطلب ظهر ديروز به كار خود پايان داد. دكتر ابراهيم خدايي سرپرست سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌و‌گو با ايسنا، با تاكيد بر اينكه كنكور 91 در آرامش و امنيت كامل و بدون هيچ گزارش تخلفي و اخلالي به كار خود پايان داد، اظهار كرد: نتايج اوليه كنكور به صورت كارنامه از 15 مردادماه منتشر مي‌شود بر اين اساس داوطلبان مجاز به انتخاب رشته مي‌توانند از 17 تا 23 مردادماه نسبت به انجام انتخاب رشته به ترتيب اولويت علاقه اقدام كنند.

وي با تاكيد بر برگزاري آزمون در امنيت و نظم كامل، گفت: تا كنون هيچ گونه گزارشي به سازمان ارائه نشده است. وي با اشاره به برگزاري كنكور سراسري 91 براي دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم، نيمه حضوري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، پيام نور، غيرانتفاعي و غيردولتي و دانشگاه‌هاي ويژه فرهنگيان با رقابت يك ميليون و 66 هزار و 141 نفر، اظهاركرد: از اين تعداد 639 هزار و 982 داوطلب زن و 426 هزار و 159 داوطلب مرد هستند. وي با بيان اينكه امسال از يك ميليون و 66 هزار و 141 داوطلب كنكور سراسري، 660 هزار داوطلب در دانشگاه‌هاي كشور پذيرش خواهند شد، اظهار كرد: بر اين اساس در گروه علوم رياضي و فني 218 هزار داوطلب، گروه آزمايشي تجربي 88 هزار داوطلب، گروه آزمايشي علوم انساني 170 هزار داوطلب، گروه آزمايشي هنر 21 هزار داوطلب، در گروه آزمايشي زبان 18 هزار داوطلب و در چند‌گروهي‌ها 145 هزار داوطلب پذيرش خواهند شد. وي با بيان اينكه ميزان ظرفيت 660 هزار نفري پذيرش داوطلبان در كنكور 91 احتمال افزايش نيز خواهد داشت، گفت: بر اين اساس امسال نسبت به سال گذشته حداقل 100 هزار نفر افزايش ظرفيت خواهيم داشت.

سرپرست سازمان سنجش با بيان اينكه بر اين اساس گروه علوم رياضي داراي بيشترين ظرفيت و علوم تجربي داراي كمترين ظرفيت مي‌باشد، تصريح كرد: شانس پذيرش داوطلبان در كنكور امسال 70 درصد است البته اين شانس در گروه‌هاي آزمايشي مختلف متفاوت خواهد بود. خدايي با بيان اينكه پس از قرائت پاسخنامه‌ها در قرنطينه و محاسبه نمرات خام و تراز شده هر داوطلب نتايج آنان به صورت كارنامه از 15 مردادماه اعلام مي‌شود، اظهار كرد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته مي‌توانند از 17 تا 23 مردادماه نسبت به انجام انتخاب رشته به ترتيب الويت علاقه اقدام كنند. وي از اعلام نتايج نهايي كنكور از 15 تا 17 شهريور ماه در طريق سايت سازمان سنجش خبر داد و افزود: همچنين فهرست اسامي معرفي شدگان رشته‌هاي نيمه متمركز در نيمه اول مهرماه به منظور شركت داوطلبان در مرحله دوم تا چند برابر ظرفيت اعلام مي‌شود. سرپرست سازمان سنجش در خاتمه با بيان اينكه آزمون سراسري سال 91 طي روزهاي پنجشنبه 8 تير، جمعه 9 تير و شنبه 10 تير برگزار شد، گفت: همچنين كليد اوليه سوالات امروز يكشنبه 11 تير ماه منتشر مي‌شود.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۰ ] [ 23:12 PM ] [ محسن آزاد ]
الكلیسم‌ یعنی: وابستگی‌ فیزیولوژیك‌ (جسمانی‌) و روانی‌ به‌ الكل‌، كه‌ موجب‌ بروز بیماری‌های‌ مزمن‌ و بروز مشكل‌ در روابط‌ ‏بین‌ فردی‌ و مشكلات‌ خانوادگی‌ و كاری‌ می‌شود.

● علایم‌ شایع‌ ‏
▪ مراحل‌ اولیه‌ :
ـ كم‌ بودن‌ تحمل‌ نسبت‌ به‌ بروز اضطراب‌
- نیاز به‌ الكل‌ در آغاز روز، یا در زمان‌های‌ استرس‌
- بی‌خوابی‌؛ كابوس‌
بروز یك‌ حالت‌ ناخوشایند و سردرد صبح‌ روز بعد از مصرف‌ زیاد الكل‌ و نیز بیشتر شدن‌ موارد غیبت‌ و حاضر نشدن‌ سركار
مشغولیت‌ ذهنی‌ زیاد برای‌ تهیه‌ الكل‌ و پنهان‌ كردن‌ نوشیدنی‌ الكلی‌ از خانواده‌ و دوستان‌ - احساس‌ گناه‌ یا آزردگی‌ و تحریك‌پذیری‌ ‏وقتی‌ كه‌ دیگران‌ می‌گویند كه‌ وی‌ الكل‌ مصرف‌ می‌كند. مراحل‌ پیشرفته‌ .از هوش‌ رفتن‌های‌ كوتاه‌ مدت‌ به‌ دفعات‌؛ كاهش‌ حافظه‌
بروز یك‌ حالت‌ هذیانی‌ همراه‌ با لرزش‌ (علایم‌ در این‌ حالت‌ عبارتند از لرزش‌، توهمات‌، گیجی‌، عروق‌ ریزش‌، تندشدن‌ ضربان‌ قلب‌). ‏این‌ حالت‌ اغلب‌ در اثر نرسیدن‌ الكل‌ رخ‌ می‌داد. بیماری‌ كبدی‌ (پوست‌ یا چشم‌ها زرد می‌شوند) ‏ اختلال‌ رشته‌های‌ عصبی‌ دست‌ و پا و نیز دستگاه‌ عصبی‌ (كرخت‌ شدن‌ و سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ در دست‌ها و پاها، كاهش‌ علاقه‌ و توانایی‌ ‏جنسی‌، گیجی‌، كُما)

● علل‌ ‏
هنوز به‌ طور كامل‌ مشخص‌ نشده‌اند، اما موارد زیر را می‌توان‌ ذكر كرد:
ـ عوامل‌ شخصیتی‌، به‌ خصوص‌ وابسته‌ بودن‌، عصبانیت‌، جنون‌ و سرخوشی‌، افسردگی‌ یا در خود فرورفتن‌ ‏
تأثیرات‌ خانوادگی‌، به‌ خصوص‌ الكلی‌ بودن‌ والدین‌ یا طلاق‌ آنها

ـ عوامل‌ ارثی‌ ‏
ـ فشار اجتماعی‌ یا فرهنگی‌ برای‌ نوشیدن‌ الكل‌ ‏
ـ اختلالات‌ شیمیایی‌ در بدن‌ (شاید) ‏
ـ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر ‏
ـ عوامل‌ فرهنگی‌. در برخی‌ از گروه‌های‌ قومی‌ میزان‌ الكلیسم‌ بالا است‌ كه‌ ممكن‌ است‌ به‌ دلایل‌ اجتماعی‌ یا زیست‌شناختی‌ باشد. ‏
ـ استفاده‌ از مواد مخدر تفریحی‌ ‏
ـ بروز بحران‌ در زندگی‌، مثلاً بی‌كاری‌، نقل‌ مكان‌ مداوم‌، یا از دست‌ دادن‌ دوستان‌ یا خانواده‌ ‏
ـ عوامل‌ محیطی‌ مثل‌ در دسترس‌ بودن‌، مناسب‌ بودن‌ قیمت‌، و پذیرش‌ اجتماعی‌ الكل‌ در گروه‌ فرهنگی‌، كاری‌ یا اجتماعی‌ كه‌ فرد ‏بدان‌ تعلق‌ دارد. ‏

● پیشگیری‌
اگر احیاناً الكل‌ مصرف‌ می‌كنید، سعی‌ كنید مصرف‌ آن‌ را قطع‌ كنید. در این‌ حالت‌ خود را به‌ عنوان‌ یك‌ فرد نمونه‌ سالم‌ به‌ دیگران‌ ‏معرفی‌ خواهید كرد. به‌ تدریج‌ محدودیت‌هایی‌ برای‌ مصرف‌ در نظر بگیرید، سعی‌ كنید به‌ تدریج‌ كمتر بنوشید، تا كاملاً آن‌ را قطع‌ ‏كنید. در صورت‌ الكلی‌ شدن‌ همسر، دوست‌، یا همكار خود، به‌ وی‌ كمك‌ كنید تا مشكل‌ خود را بپذیرد و درخواست‌ كمك‌ كند.

● عواقب‌ مورد انتظار
با اجتناب‌ از الكل‌ یا موادمخدر، مست‌ یا معتاد نبودن‌ را تجربه‌ خواهید كرد. این‌ تغییر مثبت‌ در شیوه‌ زندگی‌ چندان‌ آسان‌ به‌ دست‌ ‏نمی‌آید و بازگشت‌ به‌ عادت‌ بد قدیمی‌ به‌ دفعات‌ رخ‌ خواهد داد. اما اگر مصممم‌ باشید ، می‌توانید الكل‌ را به‌ كلی‌ ترك‌ كنید.

● عوارض‌ احتمالی‌ ‏
بیماری‌ مزمن‌ و پیش‌ رونده‌ كبدی‌ .سندروم کورساکف که در آن فراموشی شدید و سایر اختلالات مغزی دیده میشود، زخم‌ معده‌ همراه‌ با خونریزی‌؛ التهاب‌ معده‌ .التهاب‌ رشته‌های‌ عصبی‌، لرزش‌، حملات‌ صرعی‌ و ‏اختلال‌ مغزی‌، زمین‌ خوردن‌ در خانه‌ .التهاب‌ لوزالعمده‌ .التهاب‌ قلب‌ .‏
آسیب‌ ذهنی‌ و جسمانی‌ به‌ جنین‌، در صورتی‌ كه‌ مادر به‌ هنگام‌ بارداری‌ الكل‌ بنوشد. ‏
اعضای‌ خانواده‌ افراد الكلی‌ ممكن‌ است‌ دچار مشكلات‌ روانی‌ شوند. این‌ مشكلات‌ احتیاج‌ به‌ درمان‌ دارند.

 
موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۰ ] [ 12:52 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: مرکز سنجش آموزش پزشکي فرم اعتراض به سئوالات آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي را منتشر کرد. به گزارش مهر، داوطلبان اين آزمون مي توانند با تکميل فرم اعتراضات به صورت اينترنتي، سئوالات مورد نظر خود را در زمينه آزمون اعلام کنند.آزمون کارشناسي ارشد در دو نوبت صبح و بعدازظهر روزهاي پنجشنبه اول تير و جمعه دوم تيرماه در 55 رشته با رقابت 65 هزار نفر برگزار شد.

بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي با توجه به افزايش ظرفيت برخي از رشته محل هاي اين مقطع، مهلت مجدد براي انتخاب رشته - محل داوطلبان داده شد که داوطلبان به مدت 24 ساعت از روز 17 تير تا روز 18 تير مي توانند با ورود به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي و درج کد رهگيري خود، فرم انتخاب رشته خود را ويرايش و ظرفيت هاي جديد را انتخاب کنند. به گفته نسل سراجي، رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي کليد نهايي 27 تيرماه اعلام مي شود نتايج نهايي هم در روز 6 شهريور ماه 91 اعلام خواهد شد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ ] [ 22:46 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: معاون آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از افزايش 15 درصدي ظرفيت‌ رشته‌هاي علوم پزشكي نسبت به سال گذشته خبر داد. محمدعلي محققي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به افزايش ظرفيت پذيرش در رشته‌هاي علوم پزشكي در چارچوب برنامه پنجم توسعه، گفت: ميزان افزايش در رشته‌هاي علوم پزشكي بر اساس نياز متفاوت است. وي با اشاره به رشد16 درصدي ظرفيت رشته پزشكي عمومي، گفت: ظرفيت پذيرش در رشته دندانپزشكي 10 درصد و در رشته داروسازي 5 درصد افزايش يافته است.

معاون وزير بهداشت با اشاره به افزايش ظرفيت پذيرش در رشته‌هاي پرستاري، مامايي و برخي از رشته‌هاي كارشناسي تا 20 درصد، تصريح كرد: در رشته پرستاري بر اساس نياز كشور به نيروي پرستار، ظرفيت اين رشته افزايش يافته است. محققي با بيان اينكه مطمئنا برخي از دانشگاه‌ها با اين افزايش ظرفيت با مشكل روبرو مي‌شوند، خاطر نشان كرد: از آنجاكه رشته‌هاي دندانپزشكي و داروسازي نيازمند امكانات، مواد و آزمايشگاه است افزايش ظرفيت بايد در اين رشته‌ها با احتياط انجام شود. به گفته وي، البته با توجه به پيشرفت‌ها و سرمايه گذاري‌هاي دانشگاه‌ها در زمينه‌هاي تجهيزاتي، فني و تامين منابع انساني اين مشكل حل مي‌شود. وي با اشاره به جذب اعضاي هيات علمي جديد با توجه به افزايش ظرفيت، گفت: با توجه به جذب اعضاي هيات علمي جديد اين افزايش پذيرش دانشجو مشكل كمبود عضو هيات علمي را جبران مي‌كند. معاون آموزشي وزارت بهداشت با بيان اينكه نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي يك به ده است، گفت: تمام سعي‌مان بر اين است كه بتوانيم اين نسبت را همچنان حفظ كنيم. محققي در خصوص امكانات رفاهي و خوابگاهي براي دانشجويان با توجه به افزايش ظرفيت‌ها، اظهار كرد: برخي از دانشگاه‌ها در زمينه خوابگاه با مشكل روبرو مي‌شوند به ويژه اينكه سال گذشته ظرفيت بيش از حد اعلامي بوده است كه اين موجب شد در خوابگاه‌ها فشاري به دانشجويان وارد شود ولي به هر حال با تلاش مسئولين سعي شده است كه اين مشكل جبران شود. وي با تاكيد بر اجراي طرح بومي گزيني خاطر نشان كرد: اجراي طرح بومي گزيني در پذيرش امسال و تسريع پروژه‌هاي خوابگاهي‌ موجب حل اين مشكل مي‌شود. محققي با تاكيد بر اينكه بايد از ظرفيت‌ها چون امكانات باليني و فيلدهاي باليني استفاده لازم شود اظهار كرد: بر اين اساس نبايد گروه‌هاي جديد كه وارد سيستم آموزشي مي‌شوند با مشكل فيلدباليني روبرو شوند.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ ] [ 22:44 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: سرپرست سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به آغاز رقابت بيش از يك ميليون داوطلب در آزمون سراسري سال91 در كنكور سراسري، گفت: شانس قبولي داوطلبان در كنكور امسال به 70 درصد افزايش يافت. دكتر ابراهيم خدايي در در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ظرفيت پذيرش كنكور 91، اظهار كرد: ظرفيت پذيرش كنكور امسال بر اساس ظرفيت‌هايي كه تا كنون توسط دانشگاه‌ها اعلام شده است، 660 هزار نفر است كه ممكن است اين ميزان تغيير كند ولي با اين وجود مطمئنا نسبت به سال گذشته حدود 100 هزار نفر افزايش ظرفيت خواهيم داشت.

وي با اعلام خبر شانس 70 درصدي كنكوري‌ها در سال 91 براي پذيرش، تصريح كرد: با احتساب غايبين شانس قبولي داوطلبان كنكور امسال 70 درصد است البته شانس قبولي داوطلبان در گروه‌هاي آموزشي مختلف متفاوت خواهد بود. وي با اشاره به برگزاري كنكور سراسري 91 براي دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم، نيمه حضوري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، پيام نور، غيرانتفاعي و غيردولتي و دانشگاه‌هاي ويژه فرهنگيان ، گفت: براي شركت در اين آزمون يك ميليون و 66 هزار و 141 نفر ثبت‌نام كرده‌اند كه از اين تعداد 639 هزار و 982 داوطلب زن و 426 هزار و 159 داوطلب مرد هستند. وي در خصوص تعداد داوطلبان كنكور 91 به تفكيك گروه‌هاي آزمايشي مختلف، گفت: در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني 260 هزار و 55 نفر، گروه آزمايشي علوم تجربي 449 هزار و 955 داوطلب، گروه آزمايشي علوم انساني 325 هزار و 135 داوطلب، گروه آزمايشي هنر 17 هزار و 858 داوطلب و گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي 13 هزار و 138 داوطلب ثبت نام كرده‌اند.

سرپرست سازمان سنجش در خاتمه افزود: همچنين 28 هزار و 922 داوطلب علاقمندي خود را براي شركت در گروه هنر علاوه بر گروه آزمايشي اصلي خود اعلام كرده‌اند. بر اين اساس براي 46 هزار و 760 داوطلب گروه آزمايشي هنر كارت ورود به جلسه صادر مي‌شود و حدود 97 هزار و 230 داوطلب علاقمندي خود را براي شركت در آزمون گروه زبان علاوه بر گروه آزمايشي اصلي خود اعلام كردند. بنابراين با توجه به تعداد داوطلبان واقعي آزمون زبان، براي 110 هزار و 368 داوطلب كارت ورود به جلسه صادر مي‌شود.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ ] [ 22:44 PM ] [ محسن آزاد ]

 
با توجه به تسهيلات زيادي که براي دانشجويان ممتاز در نظر گرفته شده بحث تامين شهريه دانشجويان ممتاز هنوز مشخص نيست.قديمي، مدير کل آموزش عالي وزارت علوم و تحقيقات و فناوري در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تسهيلات خاصي به اين دسته از دانشجويان داده مي شود که البته مهم ترين آن امکان ادامه تحصيل اين دانشجويان بدون شرکت در کنکور در مقاطع بالاتر است.وي افزود: تسهيلاتي از جمله وام دانشجويي، تسهيلات آموزشي و در اولويت قرار گرفتن در مقاطع تحصيلات تکميلي از جمله اين تسهيلات به شمار مي آيد.

وي افزود: اين تسهيلات در کل آموزش عالي اعم از دولتي، پيام نور و غير انتفاعي تصويب شده بود که عملا باز خورد آن در سطح کشور بسيار خوب بوده است.قديمي تصريح کرد: البته در دوران قبل آئين نامه اي وجود داشت که افراد در کنار استفاده از اين تسهيلات دانشگاه ها از تخفيف در زمينه هزينه و شهريه دانشگاهي نيز برخوردار بودند.وي افزود: در همين زمان با سوالات و تقاضاي دانشجويان در خصوص تخفيف و کاهش هزينه روبه رو هستيم البته ما به دنبال اين هستيم که اين امر را از منابع دولت برطرف سازيم و اگر اين امر محقق نشود دانشجو خودش بايد منابع مالي را تامين کند چنانچه تا امروز اين امر محقق نشده است.

قديمي در ادامه در خصوص تسهيلات براي اين دانشجويان گفت: ادامه تحصيل در مقاطع تحصيلي بالاتر، امکانات رفاهي در حوزه پژوهش و آزمايشگاهي از جمله تسهيلات براي اين دانشجويان است که در آ ن اين امر برگزيدگان علمي در تعامل با بنياد ملي نخبگان نيز قرار مي گيرد که در اين امر آئين نامه مشخص نيز وجود دارد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ ] [ 22:37 PM ] [ محسن آزاد ]

لالایی چشمای خیسم

لالایِـی دستـای تـنهـا

پس كجاست اونكه دوستت داشت

چـــرا تــو مـــونـــدیـــو غـمـهــا

لالایی ماه شب مـن

لالایی تنها گل یاس

ایـن لبای خشـك و پرپر

خیلی وقته بی توتنهاس

لالایی چیك چیك بارون

لالایـی دلـه پـراز خـون

پــس كـجـایی نـازنـینـــم

دارم میشم بی تو داغون

لالایی موجای دریا

لالایــی ماهی مرده

این عاشق یكه و تنها

تـورو از یـادش نبرده

لالایــی نیـلوفرنـاب

لالایی همزادمهتاب

ازهمون شب كه تورفتی

پانزاشته به چشام خواب

لالایی سنـگ صبـورلـحظه هـا

لالایی هق هق وگریه بی صدا

دل من دشت پرازلاله وخون

دادوفـریاد میـزنــه گــلم بـیا

لالایی اهــوی دربنــدواسـیر

لالایی چشمای نازوبی نظیر

پـس چـرا یـارم نیومدازسـفر

میدونم برمیگرده گرچه دیر

لالایـی یــاس دلتنـگم نخـواب

لالایی بازم بمون درتب وتاب

ایــن شـباروتـاســحربیـداربمــون

واسه خوبیاش روعشق من بتاب


موضوعات مرتبط: مطالب عاشقانه
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ ] [ 13:30 PM ] [ محسن آزاد ]

ارتودنسی چیست؟
معمولاً در جامعه ما ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندانها به منظور ایجاد زیبایی است ولی در واقع این رشته دامنهگسترده تری دارد.
ارتودنسی شاخه ای از علم دندانپزشکی است که هدف آن ایجاد رابطه درست بین تمامی ساختمانهای صورت یا تصحیح روابط نادرست میان آنهاست . مسئولیت اصلی ارتودنسی پیشگیری از ایجاد تغییرات دائمی نادرست در ساختمانهای صورت است که با تشخیص ، پیشگیری و یا درمان انواع ارتباطهای ناصحیح دندانها و ساختمانهای اطراف آنها انجام می شود . بدیهی است که روابط نادرست ساختمانهای صورت با یکدیگر علاوه بر زیبایی ، در تنفس ، تکلم و تغذیه نیز ممکن است اختلال ایجاد کنند .

 بهترین زمان ارتودنسی
زمانی که ساختمانهای صورت در حال رشد ونمو هستند اصلاح روابط آنها معمولاً با هدایت صحیح روند رشد آنها انجام می شود . بنابراین اعمال ارتودنسی در این زمان راحت تر و ساده تر است و زمان کمتری نیاز دارد . از طرفی میزان موفقیتهای درمان ارتودنسی در این دوره زیادتر است .
بعد از کامل شدن رشد و شکل گرفتن روابط ساختمانهای صورت با یکدیگر ، در صورتی که این روابط نادرست باشد تصحیح این روابط ، زمان ، کار و انرژی بیشتری نیاز دارد و  میزان موفقیت درمان کمتر است . بهترین سن مراجعه جهت معاینه ارتودنسی هنگام رویش دندانهای دائمی جلو است .

اکثر درمانهای ارتودنسی که در آنها نیاز به تصحیح روابط اسکلتی فکین باشد ( درمانهای فانکشنال ) بهتر است در دخترچه بچه ها قبل از 13 سالگی و در پسربچه ها قبل از 15 سالگی انجام شود .
بهر حال والدین باید توجه داشته باشند که هرگاه ناهنجاری قابل توجهی در فک و دندانهای کودک مشاهده کردند یا کودک آنها دچار عادات غلط نظیر مکیدن انگشت دست است باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنند .

چگونه از ناهنجاریهای فک و صورت پیشگیری کنیم ؟
اگرچه ارث نقش مهمی در ایجاد ناهنجاریهای فک وصورت دارد ولی با رعایت موارد زیر می توان تا حدود زیادی از این ناهنجاریها جلوگیری کرد :

1 ـ اهمیت دادن به دندانهای شیری
بی توجهی به دندانهای شیری و از دست رفتن زود هنگام آنها باعث رویش نادرست دندانهای دائمی می گردد .

2 ـ  مراجعه به موقع و منظم به دندانپزشک:
مشاوره با دندانپزشک بخصوص بعد از رویش دندانهای دائمی جلو مهم است .

3 ـ جلوگیری از عادات غلط
این عادات غلط عبارتند از مکیدن انگشت  ،  فشردن زبان به طرف جلوی دهان و به دندان  ، مکیدن یا جویدن لب ویا یاجویدن ناخن

ارتودنسی پیشگیری
شامل ترمیم دندانهای پوسیده ، برطرف کردن عادات غلط کودک و آگاه کردن والدین نسبت به عواقب آنها و بعضی مواقع حتی کشیدن دندان شیری جهت ایجاد فضا برای رویش دندانهای دائمی و با استفاده از دستگاههای ارتودنسی متحرک و فانکشنال

درمانهای ارتودنسی
درمان ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک انجام می گیرد. ارتودنسی متحرک در سنین پایین و با انجام قالبگیری  ساخت پلاک ارتودنسی *** صورت می گیرد .
اما ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و ناهنجاریهای پیچیده تر و چسباندن براکت و سیم صورت می گیرد که مدت این دو درمان بطور تقریبی بین 6 ماه تا 3 سال خواهد بود . این درمان به طور کلی بدون درد بوده و با مراجعات مکرر بیمار به مطب صورت می گیرد .

مراقبت های حین ارتودنسی

 • . مراجعات منظم و به موقع به مطب دندانپزشکی
 • . پلاکهای متحرک ارتودنسی بایستی قبل از غذا خوردن از دهان خارج و پس از شستن دهان مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند .
 • . رعایت بهداشت با دقت بسیار زیاد در ارتونسی ثابت و تمیز کردن منظم و بی وقفه براکتها و لابه لای سیمهای ارتودنسی ، چرا که عدم رعایت بهداشت باعث از بین رفتن دندانها می شود .
 • . در صورت مشاهده هر گونه زخم و مشکل به دندانپزشکی مراجعه کنند .
 • . ممکن است پس از گذاشتن پلاک و یا براکتهای ارتودنسی تا چند روزی مشکل تکلم و یا جویدن داشته باشید ، نگران نباشید عادت خواهید کرد .
 • . از آنجاییکه هزینه و طول مدت درمان ارتودنسی ثابت بیشتر است ، پس بهتر آنست که هر چه زودتر نسبت به اصلاح دندانها اقدام نمایید که در صورت امکان ، ارتودنسی متحرک درمان صورت گیرد .
 • . در حین درمان ارتودنسی از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و چسبنده اکیداً خودداری کنید .

موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ ] [ 10:52 AM ] [ محسن آزاد ]

خالکوبی,هیپرپیگمانتاسیونی می باشد که در اثر تلقیح پیگمان خارجی به داخل درم ایجادمیگردد. خالکوبی در اثر تروما Traumatic tattooدر اثر تلقیح آسفالت به داخل پوست,در هنگام   تصادف اتومبیل ایجادد می گردد و یا در اثر تلقیح ذرات کربن در حوادث آتش سوزی ایجادمی شود.

امروزه از خالکوبی به عنوان عمل زیبا سازی برای مشخص تر ساختن خطوط لب و ایجاد خطوط شبیه ریمل بر روی پلک ها یا سرخاب بر روی گونه ها,استفاده می شود. از خالکوبی برای اهداف طبی صورت می گردد مثلا" برای بازسازی آرئول پستان بعد از عمل ماستکتومی و تعیین دقیق حدود رادیاسیون برای انجام رادیوتراپی در درمان بدخیمی های عمقی,از خالکوبی استفاده می شود.بدون در نظر گرفتن مکانیسم ایجاد خالکوبی,بسیاری از بیماران در مقطعی از زمان خواستار برداشتن خالکوبی خود می باشند و در طول زمان نیز روش های مختلفی برای برداشتن خالکوبی ابداع شده است.

در انتخابات روش درمان,عوامل متعددی را باید در نظر گرفت,از جمله اندازه و محل خالکوبی,انتظارات بیمار از عمل,نوع و رنگ خالکوبی,مدتی که از زمان خالکوبی گذشته است,تاریخچه قبلی از ایجاد اسکار,نوع پوست بیمار,وجود گرانولوم آلرژیک و هزینه ای که بیمار می تواند پرداخت کند.

درمان :

 1.     برداشتن ضایعات با جراحی در یک یا چندین جلسه
 2.     Dermabrasionبا تراش سطحی پوست تا درم پاپیلاری
 3.     تخریب ضایعات با مواد شیمیایی
 4.     کوتر و کرایو(فریز کردن)
 5.     لیزر های Qswitchedو لیزر Erbiumیا CO3

نکته: بغیر از روش جراحی در سایر روشها امکان با قی ماندن پیگمان وجود دارد.

لیزر Qswitchedدر تاتو های با رنگ تیره بهتر از رنگ روشن پاسخ می دهد تعداد جلسات در لیزر قابل پیش بینی نیست.

جلسات به صورت ماهیانه انجام می شود.

تاتوهای با رنگ زرد و قرمز بدترین پاسخ دهی را دارند در تاتو های روشن ابرو,لیزر Erbiumیا CO3  با پاسخ دهی بهتری همراه است.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۹ ] [ 10:50 AM ] [ محسن آزاد ]

ای عـــــــــــــشق خاطـــره های قشنگ

سنگ صبور من و دل هـای تنگ

ای که پس پلک تو شب ، شعله ور

از مُــــژه ات ماه مـــن آویــــــزتر

بازترین پنــــجره ی رو بــه ماه

نشئه ی شیریـــن نخستین نـــگاه

راز نهفته پس خــــــواب عمیق

جـــلوه ی رویــایی عهـــد عتیق

مخمل نــــرم نوســـان و نســـیم

کی من و تو باز به هم می رسیم ؟

کـــی گُـــل لبخند تو وا می شود ؟

موی تو بر شانه رها می شــود ؟

کــــی به ترانه ، به ترنم ، به ناز

می بری ام تا تب یک خلسه باز ؟

کــــی وَ کجا باز دو باره پری !

در تپش تازه ی من می پــری ؟

دخـــتر مهـــتاب شبانگاه راز !

آینـــــه ی صیقـلی عشوه ساز !

بارش بی وقفه ی چشم تــــرم !

پنـــــجره ی بــــاز نسیم آورم !

دختر قند و عسل و ناز و نـی !

کی شود این فاصله ها تا تو طی ؟

پس بـــزن از روی ، نقــاب سیاه

در عطــش چشـــمه بیارای مـــاه

دامــــن شعله بتـــکان در شبـم

غنـــچه ی بوسه بنشان بر لبـم

کی به تپش ، کی به کشش ، کی به ناز

در رگ من می پری آهسته باز

زندگی ام با تو غزل ، بی تو غم

بی تو غزل ، تلخ ، عسل بی تو سم

تازگـــی فصــل بهــــار و نسیم !

کی من و تو باز به هم می رسیم


موضوعات مرتبط: مطالب عاشقانه
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۸ ] [ 13:12 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش : رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به ثبت‌نام حدود 815 هزار و 213 داوطلب در آزمون دوره كارشناسي و كارداني ناپيوسته اين دانشگاه، گفت: كنكور غير پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي از 15 تير ماه برگزار مي‌شود.

دكترعبدالله سجادي جاغرق در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برگزاري كنكور غير پزشكي دانشگاه آزاد در روزهاي 15 و 16 تير ماه، از آغاز توزيع كارت ورود به جلسه آزمون از 11 تا 14 تير ماه خبر داد. وي با بيان اينكه آزمون رشته‌هاي گروه علوم پزشكي 29 تير ماه برگزار مي‌شود، اظهاركرد: همچنين آزمون دوره كارداني پيوسته 30 تير ماه برگزار مي‌شود.

دكتر سجادي با اشاره به تغيير در شيوه پذيرش دانشجو در انتخاب هفتم آزمون دانشگاه آزاد، خاطرنشان كرد: پيشنهاد شده است كه پذيرش دانشجو در انتخاب هفتم كه در گذشته به انتخاب دانشگاه آزاد بود تغيير كرده و از امسال دانشجويان امكان انتخاب داشته باشند. وي افزود: به عبارتي ديگر وقتي انتخابهاي اول تا ششم داوطلبي بررسي شد و او در اين انتخاب‌ها پذيرفته نمي‌شد امكاني فراهم شود كه داوطلب بتواند در انتخاب هفتم انتخاب ديگري داشته باشد. رييس مركز آزمون دانشگاه آزاد در خاتمه در خصوص ديگر تغييرات آزمون اين دوره، خاطرنشان كرد: آزمون اين دوره دانشگاه آزاد همانند دوره گذشته برگزار مي‌شود.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۷ ] [ 22:17 PM ] [ محسن آزاد ]
بيماري تب مالت كه 'بروسلوز' نيز خوانده مي شود در اصل ، بيماري حيوان هاي اهلي است كه از طريق باكتري بروسلا از طريق دام آلوده و فراورده هاي لبني غيرپاستوريزه به انسان منتقل مي شود.

پزشكان در تعريف علايم اين بيماري با يكديگر اختلاف نظر دارند ؛ تب، تعريق، لرز، سردرد، درد عضلاني،خستگي ، بي اشتهايي، درد مفاصل، كمر درد، كاهش وزن، يبوست، درد گلو، سرفه خشك، علايم شبيه سرماخوردگي و التهاب مفاصل از علايم اين بيماري عنوان شده است.بزرگ شدن غدد لنفاوي، افسردگي، درگيري قرنيه، ضايعات پوستي، كاهش وزن، دردشكم، اختلال خواب، بزرگ شدن كبد و طحال، رنگ پريدگي و درد ستون فقرات نيز از ديگر علايم اين بيماري است.خطر ابتلا به تب مالت به عنوان مهم ترين بيماري مشترك بين انسان و حيوان با مصرف پنير تازه، كره، سرشير، خامه محلي و بستني هاي سنتي غيرپاستوريزه افزايش مي يابد بنابراين از مصرف اين مواد غذايي به صورت غيرپاستوريزه بايد به شدت پرهيز كرد. همچنين در صورت تماس با ترشحات جفت و جنين سقط شده دام هاي آلوده، خطر ابتلا به تب مالت وجود دارد.متخصصان بهداشتي معتقدند براي پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي قابل انتقال بين حيوان و انسان بايد گوشت يا جگر تازه را 24 ساعت قبل از مصرف در يخچال نگهداري كرد.علاوه برآن، خطر ابتلا به بيماري تب مالت در دامداران نيز با استفاده از وسايل حفاظتي در هنگام ذبح دام كاهش مي يابد.

كارشناس مسوول بيماري هاي مشترك انسان و دام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درباره اين بيماري به ايرنا مي گويد: تب مالت يكي از بيماري‌هاي قابل انتقال بين حيوان و انسان و يك بيماري بومي است.

'محمد زينلي' با يادآوري اينكه اين بيماري از ديرباز در كشور وجود داشته است، مي افزايد: بيشترين موارد اين بيماري به دليل وجود قطب هاي دامداري در استان هاي غربي و شمال غرب كشور مشاهده مي‌شود. وي با اشاره به اينكه ميزان ابتلا به تب مالت در محل نگهداري دام ها بيشتر است، ادامه مي دهد: اين بيماري از دو طريق مستقيم و غيرمستقيم ممكن است به انسان منتقل شود.كارشناس مسوول بيماري‌هاي مشترك انسان و دام وزارت بهداشت، خاطرنشان مي‌كند تماس مستقيم انسان با دام و ترشحات دام به ويژه زماني كه دام دچار سقط جنين مي شود، موجب ابتلا به تب مالت خواهد شد.

زينلي مي گويد: تب مالت بر خلاف تب كريمه كنگو در دام ها ، علامت دارد و هرچند اين بيماري در دام كشنده نيست اما موجب كاهش توليد شير ، سقط جنين و كاهش وزن در دام مي شود و ممكن است يك دام سال ها اين بيماري را داشته باشد.وي تاكيد مي كند دامداران درصورت مشاهده سقط جنين دام حتما بايد آن را به دامپزشكي منطقه خود اطلاع دهند تا دام را نابود كنند و غرامت آن را به دامدار بپردازند.كارشناس مسوول بيماري هاي مشترك انسان و دام وزارت بهداشت، مصرف شير و فراورده هاي آلوده را راه غيرمستقيم انتقال تب مالت بيان مي كند و مي‌گويد: البته امكان انتقال بيماري از راه تنفسي نيز وجود دارد چراكه باكتري باقيمانده در ادرار و مدفوع دام در آغل ها و محل نگهداري به ويژه باكتري موجود در كود مرطوب ممكن است تا دو سال هم فعال بماند و امكان ابتلاي انسان به تب مالت از طريق راه تنفسي در اين محل ها وجود دارد.

زينلي براي پيشگيري از اين بيماري به مردم توصيه كرد در هر شرايطي از شير و فراورده هاي لبني پاستوريزه استفاده كنند.وي تاكيد مي كند حداقل پنج دقيقه جوشاندن شير در مناطق روستايي و عشايري كه اغلب از لبنيات غيرپاستوريزه استفاده مي كنند، مي تواند باكتري تب مالت را از بين ببرد.كارشناس مسوول بيماري‌هاي مشترك انسان و دام وزارت بهداشت به دامداران نيز توصيه كرد هنگام ارتباط با دام به ويژه زمان توليد مثل دام از وسايل حفاظت فردي مانند دستكش استفاده كنند.

زينلي در ادامه به تشريح علايم بيماري مالت پرداخت و گفت: علايم اين بيماري متغير است،اما بطور معمول تب و لرز، كاهش وزن، بي اشتهايي، تعريق فراوان به ويژه در شب ، درد عضلات و درد عمومي بدن از علايم تب مالت نوع حاد به شمار مي‌رود.

وي خاطرنشان كرد درمان تب مالت طولاني مدت است و بيمار حداقل هشت هفته بايد تحت درمان قرار گيرد؛ برخي روستاييان به دليل طولاني بودن درمان ، مصرف داروهاي خود را قطع مي كنند كه اين مساله موجب مي شود تب مالت تاآخر عمر با فرد باقي بماند.زينلي يادآور شد معمولا ميزان بروز بيماري تب مالت در كشور، 15 تا 17 مورد ابتلا در هر يكصد هزار نفر جمعيت است


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۷ ] [ 13:23 PM ] [ محسن آزاد ]

 بيمه دانشجويي(دانش) از مهرماه اجرايي مي شود دانشجويان شهريه پرداز پيام نور، آزاد اسلامي و جامع علمي کاربردي همچنين غيرانتفاعي مشمول اين بيمه مي شوند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛منصور حبيب پور گودرزي افزود: بر اين اساس که دانشجويان در زمان تحصيل هيچ گونه نگراني درباره سلامت خود نداشته باشند، بيمه دانش در قالب بيمه تکميلي با موارد مبتلا به گروه سني دانشجويان از 18 تا 30 سال طراحي شده است.

وي با اعلام اين خبر که دانشجويان شهريه پرداز نيز تحت حمايت اين بيمه قرار خواهند گرفت، اظهار داشت: دانشجويان شهريه پرداز دانشگاههاي کشور از جمله پيام نور، آزاد اسلامي و جامع علمي کاربردي همچنين غيرانتفاعي مشمول بيمه تکميلي مي شوند.به گفته اين مقام مسئول، دانشجوياني که تمايل دارند براي پرداخت حق بيمه از وام بيمه تکميلي صندوق رفاه استفاده کنند، به آنان وام بيمه تکميلي پرداخت خواهد شد.گودرزي اضافه کرد:جزئيات ثبت نام و اعلام نظر درباره اين بيمه در سامانه اطلاع رساني صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم موجود است.قائم مقام صندوق رفاه دانشجويان به رايزني با چند شرکت بيمه گر اشاره کرد و گفت: اين مذاکرات در حال نهايي شدن است و اين شرکت ها به صورت رقابتي براي ارائه خدمات دانشجويي در حال پيگيري هستند.

وي با يادآوري اين موضوع که دانشجويان تمام مقاطع تحصيلي مي توانند از بيمه تکميلي بهره مند شوند، خاطرنشان کرد دانشجويان متاهل مي توانند همسر و فرزندشان را هم تحت حمايت بيمه تکميلي دانشجويي درآورند.مواردي از جمله درمانهاي دندانپزشکي، آزمايشگاهي، جراحيها، موارد کيلينيکي، عينک و غيره به گفته گودرزي شامل اين بيمه مي شود.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۶ ] [ 23:14 PM ] [ محسن آزاد ]

ريزگرد از جمله پديده‌هايي است كه اگرچه براي بسياري از هموطنان جنوبي ما پديده‌اي شناخته شده محسوب مي‌شود اما بسياري ديگر از جمله پايتخت‌نشين‌ها تنها چند سال است كه با آن آشنا شده‌اند.گرد و غبار يا ريزگرد ، توده‌اي از ذرات جامد ريز، غبار، گاه دوده و خاكستر آتشفشاني است كه در جو پخش شده و ديد افقي را به كمتر از يك كيلومتر و حتي در مواقع بحراني به چند متر محدود مي‌كند و براي بيماران تنفسي بسيار زيان‌آور است.

به گزارش جام جم آنلاين، ريزگردها مانند ديگر عوامل آلوده‌كننده هوا باعث شده‌اند تا در حالي كه در شش ماه دوم سال دائما نگران افزايش غلظت دي‌اكسيد و مونوكسيدكربن در اثر وارونگي هوا هستيم، شش ماه اول سال هم امكان نفس كشيدن برايمان همچنان سخت باشد.البته داستان ريزگردها برخلاف ديگر آلاينده‌هاي هوا كه ماحصل صنعتي شدن جوامع هستند فقط به زمين و روزگاري كه در آن هستيم محدود نمي‌شود.

ريزگرد در مريخ رويدادي تقريبا هميشگي است كه گاه تا ارتفاع 30 كيلومتري (بيش از پنج برابر ارتفاع كوه دماوند از سطح دريا) بالا مي‌رود و در فصل تابستان شدت گرفته و توفان‌هاي شديدي ايجاد مي‌كند.از طرف ديگر محققان و ديرينه‌شناسان معتقدند يكي از دلايل بسيار مطرح در انقراض‌هاي بزرگ تاريخ ، از جمله انقراض دايناسور‌ها، پديده ريزگرد است، چراكه اين پديده در موارد بحراني با جلوگيري از تابش نور خورشيد به زمين موجب زمستان جهاني مي‌شود.

اگر كمي جلوتر بياييم ردپاي نمونه‌اي از چنين رويدادي در تاريخ بشر را در حدود دو قرن پيش و به دنبال فوران كوه تامبورا مي‌بينيم.گرد و غبار يا ريزگرد ، توده‌اي از ذرات جامد ريز، غبار، گاه دوده و خاكستر آتشفشاني است كه در جو پخش شده و ديد افقي را به كمتر از يك كيلومتر و حتي در مواقع بحراني به چند متر محدود مي‌كند و براي بيماران تنفسي بسيار زيان‌آور است. در منطقه ما سرچشمه اصلي ريزگردها، باد شمال است كه از خرداد تا شهريور فعال است. جريان اين باد در شمال خاورميانه شكل مي‌گيرد و با گذر از كوه‌هاي تركيه و شمال عراق، مانند قيفي به بيابان‌هاي عراق و سوريه سرازير مي‌شود و تا خليج‌فارس و رسيدن به آب‌هاي آزاد پيش مي‌رود.اما اين جريان باد كه تا همين چند سال پيش نوعي نعمت قلمداد مي‌شد به علت عدم توجه به محيط زيست و افزايش بيابان‌هاي عراق و به دليل خشك‌شدن بسياري از باتلاق‌هاي اين كشور، به مصيبتي عمومي براي ما مبدل شده است.

بخصوص اين‌كه در گذشته سه كشور ايران، عراق، و عربستان به‌صورت مشترك هزينه‌هاي مالچ‌پاشي اين زمين‌ها را تامين مي‌كردند و تمام زمين‌ها در فصل خاصي از سال مالچ‌پاشي مي‌شدند.مالچ نوعي فرآورده چسبنده نفتي است كه براي تثبيت شن‌هاي روان در بيابان‌ها استفاده مي‌شود.جنگ عراق و تغيير رويه اين دولت‌ها در دهه اخير سبب فراموشي اين كار‌ و در نتيجه افزايش ريزگرد در خوزستان، غرب ايران‌ و سرانجام تقريبا در سراسر ايران شد. آلودگي هوا كه در چند سال اخير به قصه تكراري هر روز و هر هفته ما مبدل شده، تاثيرات مخربي بر سلامتمان دارد.

بخصوص اين‌كه تركيب غبار با آلاينده‌هاي شهري ريزگرد خطرناكي را توليد مي‌كند كه بيماري‌هاي دستگاه تنفسي، بروز عفونت گوش مياني، بروز بيماري‌هاي انسداد دستگاه تنفسي و بروز سرطان ريه فقط برخي از اين مخاطرات است.متخصصان بارها اعلام كرده‌اند نوزادان، كودكان، نوجوانان، سالمندان، افراد مبتلا به آسم و برونشيت، بيماران قلبي و مادران باردار از جمله گروه‌هاي آسيب‌پذير در برابر اين ريزگرد‌ها محسوب مي‌شوند، در يك كلام بايد گفت اگرچه به نظر نمي‌رسد ما هم به سرنوشت دايناسورها دچار شويم اما ريزگردها مصيبتي است كه همه جامعه ما را با خود درگير مي‌كند.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۶ ] [ 23:9 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش: معاون آموزشي وزير علوم با تشريح و تاييد فرايند اجرا و پذيرش در آمون دكتري 91، در اين زمينه به حضور سرپرست سازمان سنجش در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اشاره كرد و گفت: بر اساس گزارشات ارائه شده، اعضاي كميسيون آموزش مجلس نيز از توضيحات ارايه شده در خصوص صحت فرايند برگزاري آزمون دكتري قانع شده‌اند.

به گزارش ايسنا،‌ دكتر نادري‌منش معاون آموزشي وزارت علوم ر پاسخ به سئوالي مبني بر تجمع داوطلبان آزمون دكتري مقابل رياست جمهوري و نگارش نامه‌اي از سوي دفتر حل مشكلات مردمي جهت ارسال به وزارت علوم، گفت: در آزمون دكتري امسال بر اساس ارزيابي‌ها و آيين‌نامه‌ها، افراد با اولويت و نمره برتر به ترتيب براي مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي شده‌اند.

وي با بيان اينكه اكثر اعتراضات مبني بر اين است كه چرا افراد بيشتري معرفي نشده‌اند، در اين زمينه به حضور سرپرست سازمان سنجش در كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اشاره كرد و گفت: بر اساس گزارشات ارائه شده، اعضاي كمسيون آموزش مجلس نيز از توضيحات ارائه شده در خصوص صحت فرايند برگزاري آزمون دكتري قانع شده‌اند.

وي تصريح كرد: هر كس كه فكر مي‌كند بر اساس چارچوب آزمون دكتري و نه انتظارات خودش، حقي از وي ضايع شده است مي‌تواند از طريق سايت سنجش شكايات خود را پيگيري كند و اگر سازمان سنجش نيز پاسخ ندهد راه‌هاي قانوني ديگري نيز همچون خود ستاد وجود دارد كه موارد بررسي و پاسخ داده مي‌شود. وي افزود:‌ البته جمع‌بندي ما اين است كه امسال بر اساس معيارهايي كه براي آزمون دكتري تعريف شده دقيقا عمل شده است.

وي با بيان اينكه تا پيش از اين دانشگاه‌ها به صورت جداگانه آزمون دكتري برگزار مي‌كردند، گفت: بر اين اساس اطلاعاتي در سازمان سنجش وجود نداشت و از زماني كه فرايند آزمون نيمه متمركز آغاز شد سازمان سنجش سايت رشته‌هاي موجود را باز مي‌كند و دانشگاه‌ها بر اساس آن ظرفيت خود را اعلام مي‌كند.

وي در خصوص برخي مشكلات ايجاد شده در خصوص اعلام ظرفيت در برخي رشته‌هايي كه ظرفيتي براي آن در دانشگاه‌ها پيش‌بيني نشده است، تصريح كرد:‌ در موارد اندكي كه يك رشته منحصرا مربوط به يك دانشگاه است اگر دانشگاه مربوطه ظرفيت خود را صفر اعلام كند، طبيعتا مشكل رخ مي‌دهد كه امسال اين مشكل پيش آمد.

معاون وزير علوم با بيان اينكه سازمان سنجش بايد قبل از اعلام اسامي معرفي‌شدگان براي انجام مصاحبه به دانشگاه در رابطه با تك رشته‌ها مذاكره مي‌كرد، اظهار كرد: منطقي‌ترين كار براي ما اين بود كه در زمان انتخاب رشته، اين رشته‌ها را ببنديم اما به علت رعايت حال دانشجويان، سازمان سنجش طي تعامل با دانشگاه‌ها اين مشكل را حل كرد ولي ممكن است تنها در يكي دو رشته اين اتفاق افتاده باشد كه مطمئنا سازمان سنجش و دانشگاه مربوطه اين مشكل را طي تعامل حل مي‌كند.

دكتر نادري‌منش همچنين در خصوص آيين‌نامه دكتري پيوسته از كارشناسي، گفت: اين آيين‌نامه جهت تاييد نهايي به وزير علوم ارائه شده است. با توجه به اينكه اين آيين‌نامه مربوط به دانشجويان برتر است. در فاز اول براي يكسري دانشگاه‌هاي خاص داراي توانمندي و تمايل اعلام مي‌شود اما در فازهاي بعدي عام مي‌شود.

معاون آموزشي وزير علوم همچنين در خصوص ظرفيت آزمون كارشناسي ارشد سال 91، با بيان اينكه انتظار مي‌رود بين 80 تا 90 هزار نفر در اين آزمون پذيرش شوند، تصريح كرد: بين 10 تا 15 درصد افزايش ظرفيت خواهيم داشت و دليل افزايش ظرفيت اين است كه به دانشگاه‌هاي جوان‌تر در حال رشد مجوز ارشد و دكتري داده شده است.

وي با بيان اينكه در حال حاضر يك ميليون متقاضي ورود به مقطع ارشد و حدود 180 هزار نفر ورود به دكتري داريم، گفت: ظرفيت پذيرش در دكتري 1 به 18، معادل 10 هزار نفر و در كارشناسي ارشد نيز 1 به 12 است، بنابراين بر اساس برنامه پنجم اين مجوز داده شد كه دانشگاه‌ها مي‌توانند ظرفيت مازاد با اخذ شهريه ايجاد كنند. اين موضوعي است در آموزش و پرورش نيز وجود دارد مدارس غير انتفاعي در آموزش و پرورش كه برخي از آنها جزو بهترين مدارس هستند كه برخي از آنها شهريه يك سال آنها برابر كل دوره شبانه و يا نوبت دوم كارشناسي ارشد محاسبه مي‌شود. در اين فرآيند حتي آموزش عالي ارزان‌تر از آموزش و پرورش است.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۶ ] [ 22:57 PM ] [ محسن آزاد ]

اين روزها کمتر کسي است که کلمه امگا 3 را نشنيده باشد. به‌طورکلي روغن‌ها و چربي‌ها از مهمترين اجزاي تشکيل دهنده غذاي انسان به شمار مي‌آيند. چربي‌ها در سلولها و بافتهاي بدن وجود دارند و در ساختمان غشاي سلولي نقش مهمي ‌ايفا مي‌نمايند.

از آنجا که يک گرم چربي در بدن معادل 9 کيلوکالري، انرژي توليد مي‌کند که اين مقدار بيش از دو برابر کربوهيدرات‌ها (قندها) و پروتئين‌هاست، در نتيجه مي‌توان از چربي‌ها براي کودکاني که رشد خوبي ندارند در هر وعده غذايي به غذاي آنها اضافه نمود.اسيدهاي چرب از اجزاي تشکيل دهنده چربي‌ها است که بدن قادر به توليد انواع ضروري آن نيست و بايد از طريق ماده غذايي تامين گردد که از آن جمله‌اند: امگا3 و امگا‌6. اسيدهاي چرب امگا3 به دليل حضور در غشاي سلولي در فعاليت‌هاي فيزيولوژيک بدن نقش حياتي دارند. اين اسيدهاي چرب همچنين در تنظيم کليه عملکردهاي زيست شناختي، دستگاه قلبي و عروقي، توليد مثل، ايمني و عصبي به کار مي‌روند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، نام ديگر امگا3 اسيد لينولنيک و نام ديگر امگا‌6 اسيد لينولئيک مي‌باشد. براي آنکه بدن ما بتواند از امگا‌3 و امگا‌6 موجود در مواد غذايي، مشتقات مورد نياز خود را بسازد بايستي آن دو ماده را به نسبت متعادل با يکديگر دريافت کند. نسبت ايده‌آل امگا‌6 به امگا‌3 مي‌بايست 1:1 و حداکثر 4:1 باشد، اما متاسفانه اين مقدار در افراد جامعه 11:1 تا 30:1 است يعني مصرف امگا‌6 در اغلب موارد سي برابر بيش از امگا‌3 است.

گفتني است که مصرف مجزاي هرکدام از اين دو ماده به تنهايي سبب ايجاد مشکلات زيادي در بدن مي‌شود زيرا هرگاه امگا‌6 بيش از امگا‌3 مصرف گردد بدن نيز تنها از امگا‌6 استفاده مي‌نمايد. از عوارض کمبود امگا‌6 مي‌توان به اگزما، ريزش مو، تحليل کبد، افزايش ابتلا به عفونت و تاخير در التيام زخمها اشاره کرد و از عوارض کمبود امگا‌3 مي‌توان لاغري، آسيب به بينايي و توانايي يادگيري، افزايش تري گليسيريد و فشارخون و خشکي پوست را برشمرد.

امگا‌6 در تخم مرغ، مارگارين، گوشت قرمز، ذرت و غلات يافت مي‌شود. امگا‌3 خاصيت ضد انعقادي دارد ولي امگا‌6 انعقاد خون را افزايش مي‌دهد. امگا3 در ماهي‌هاي روغني مثل ماهي آزاد و قزل‌آلا همچنين در کنجد، دانه کتان و گردو يافت مي‌شود. روغن سويا و روغن آفتابگردان نيز هردو اسيد چرب برشمرده هستند.به خاطر داشته باشيم 60درصد از مغز به چربي‌ها اختصاص دارد پس عملکرد صحيح مغز و سلول‌هاي عصبي و شبکيه چشم به اسيد‌هاي چرب از جمله امگا‌3 وابسته است. امگا‌3 در بدن به پروستاگلندين‌ها و ايکوزانوييد‌ها تبديل مي‌شود.

پروستاگلندين‌ها در تنظيم فشار خون، انعقاد خون، پاسخ‌هاي آلرژيک، عملکرد کليه‌ها و دستگاه گوارش، توليد انرژي و تنظيم هورمون‌هاي جنسي نقش دارد. مصرف امگا‌3 سبب کاهش کلسترول و تري گليسيريدهاي خون، کاهش فشارخون، کاهش وزن، پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و عروقي، درمان و کاهش دردهاي مفاصل، آرتريت روماتوئيد و آرتروز مي‌گردد.از آنجا که امگا3 جذب کلسيم را افزايش مي‌دهد و رسوب کلسيم را در بافتهاي استخواني تسهيل مي‌نمايد، سبب درمان پوکي استخوان مي‌شود. همچنين اين ماده در درمان افسردگي، خشکي چشم، کاهش دردهاي قاعدگي، جلوگيري از تصلب شرائين و کاهش بروز سرطانهاي سينه، تخمدان، پروستات و دستگاه گوارش موثر است و همچنين سبب درمان و پيشگيري از آلزايمر، آسم، اختلال کم توجهي بيش‌فعالي، ميگرن، آکنه مي‌شود.

مصرف اين ماده سبب بهبود توان ذهني و حافظه، جلوگيري از پيري زودرس، تثبيت انسولين و قندخون، افزايش سطح هورمون رشد و افزايش رشد عضلات مي‌گردد و لذا مصرف اين ماده به زنان باردار و شيرده توصيه مي‌گردد زيرا چنانچه گفته شد اين ماده در تکامل مغز و سيستم عصبي نيز نقش اساسي دارد.

با مصرف امگا3 مقاومت بدن در مقابل انواع سرطان افزايش مي‌يابد و در نتيجه باعث کاهش رشد غده‌هاي سرطاني مي‌گردد اما لازم به ذکر است افرادي که دچار اختلالات خوني هستند، کساني که پوستشان به راحتي دچار کوفتگي و کبودشدگي مي‌گردد، کساني که از داروهاي آسپرين و رقيق کننده خون استفاده مي‌نمايند، افرادي که به غذاهاي دريايي حساس هستند، افرادي که فشارخون بالا دارند ونيز کساني که دچار ضعف سيستم ايمني بدن هستند نبايد امگا3 مصرف کنند زيرا مصرف ميزان امگا‌3، سيستم ايمني بدن را سرکوب مي‌نمايد و اگر بيش از نياز بدنمان از اين ماده مصرف نماييم موجب اسهال، تهوع، کاهش جذب ويتامين‌هاي A,D,E,K (ويتامين‌هاي محلول در چربي) مي‌گردد.

اين اسيد چرب به نور و حرارت و اکسيژن بسيار حساس است و در نتيجه اين مواد بايد در ظروف در بسته و در يخچال و دور از نور نگهداري شود. پيش‌تر گفتيم که امگا‌3 در روغن‌هاي ماهي موجود است.عليرغم دانستن اين نکته و نقش مصرف ماهي و ساير آبزيان در افزايش ضريب سلامت جامعه اما مصرف سرانه آبزيان در کشورمان اکنون 5کيلوگرم است که در مقايسه با مصرف سرانه جهاني ناچيز است.امگا3 کليد هوش کودکان است در نتيجه مادران باردار بايد در هفته يک تا دو بار مصرف نمايند از طرفي اين ماده باعث کاهش خطر تولد نوزاد نارس مي‌گردد و با افزايش رشد سريع مغز جنين، توان هوشي را در کودکان زياد مي‌نمايد.

تحقيقات علمي‌حاکي از آنند که سطح امگا3 در خون افراد مبتلا به افسردگي کمتر از افراد عادي است. جالب اينکه اگر در افراد افسرده اين ميزان پايين‌تر از حد معمول باشد امکان خودکشي آنها تا 8 برابر نسبت به افراد افسرده‌اي که اين مشکل را ندارند (عليرغم افسرده بودن، ميزان امگا‌3 طبيعي دارند) بيشتر مي‌شود.و از آنجا که يک زندگي پر از سلامت در کودکي نهفته است، دريافت منظم و صحيح اسيد چرب امگا3 در اين دوران و يا حتي در دوران جنيني سبب محافظت از بدن در مقابل بسياري از امراض مي‌شود. امراضي که منشأ بيماري‌هاي ناتوان کننده مزمن در کودکان است مانند آسم و آلرژي، اختلالات يادگيري، بيش فعالي و پرخاشگري.

کودک تا قبل از تولد، اسيد چرب امگا3 مورد نياز خود را از مادر تأمين مي‌کند و پس از تولد اين ماده را از شير مادر به دست مي‌آورد. آنچه که حائز اهميت است گنجاندن غذاي حاوي اسيد چرب امگا3 در رژيم غذايي کودک بعد از شيرخوارگي است که مي‌تواند در پيشگيري از بروز بسياري از بيماري‌هاي کودکان مؤثر باشد. غلظت خوني امگا‌3 در بهار و تابستان کمتر از پاييز و زمستان است زيرا در بهار و تابستان کمتر از غذاهاي دريايي استفاده مي‌نماييم


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۶ ] [ 13:22 PM ] [ محسن آزاد ]

مسلما خود بهتر مي‌دانيد نخستين قدم براي درمان جوش‌ها مراجعه به پزشك متخصص است اما گاهي استفاده از درمان‌هاي خانگي و طبيعي به‌عنوان مكمل نيز مي‌تواند بسيار موثر باشد، بدون اين‌كه عوارض جانبي خاصي داشته باشد البته پيشنهاد مي‌كنيم از قبل با پزشك مشورت كنيد چون شايد آكنه‌ها و جوش‌هاي شما از نوع خاصي باشند كه با بعضي از مواد بدتر شوند.

جوش‌ها خشك مي‌شوند

به گزارش برترين‌ها، بر طبق مطالعاتي كه در سال 2010 در مجله بين‌المللي زيبايي و پوست منتشر شد؛ ماست خواصي دارد كه مانع رشد باكتري‌هاي عامل آكنه مي‌شود. به‌خصوص اين كه ماست خنك مي‌تواند التهابات، درد و خارشي را كه به دليل آكنه‌ها به‌وجود آمده‌است را آرام كند و شما مي‌توانيد هم به تنهايي ماست را روي پوست بگذاريد هم آن را با مواد طبيعي ضدآكنه ديگر مخلوط كنيد و به صورت ماسك روي چهره بگذاريد. آردجو دوسر يكي از لايه بردارهاي طبيعي است كه مانع مسدود‌شدن منافذ پوستي مي‌شود و علاوه‌بر اين مي‌تواند جوش‌ها را نيز خشك كند. كافي‌است مقداري آردجو دوسر را با مقداري ماست مخلوط كنيد و روي جوش‌ها بگذاريد و اجازه دهيد مخلوط حدود 20 تا 30 دقيقه باقي بماند تا خشك شود.

از جوش زدن پيشگيري كنيد

اگر ميزان اسيديته روي پوست را متعادل كنيد، مي‌توانيد تا حد زيادي مانع به‌وجودآمدن جوش و كورك‌هاي پوستي شويد. سركه سيب مي‌تواند ميزان PH و اسيديته پوست را تنظيم كند، كافي است يك قاشق چاي‌خوري سركه سيب را با 2 قاشق‌غذاخوري آب مقطر مخلوط كنيد و بعد با گوش پاك‌كن به قسمت‌هاي جوش‌دار صورت بماليد.

خمير دندان هم جوش‌ها را درمان مي‌كند

شايد كمي عجيب باشد ولي شما مي‌توانيد با خمير دندان نيز جوش‌هاي‌تان را درمان كنيد در واقع تركيب بيكينگ پودر و خمير دندان مي‌تواند مشكل جوش‌هاي پوستي را تا حدي برطرف كند اما قبل از استفاده، اول مطمئن شويد كه پوست‌تان حساس نيست. براي فهميدن اين نكته، نيازي به مراجعه به دكتر نيست. كمي بيكينگ پودر در آب بريزيد، سپس آن را روي پوست بازوي‌تان امتحان كنيد. اگر پس از استفاده از اين ماده پوست‌تان قرمز يا دچار خارش شد يا درد گرفت فورا آن را از روي پوست‌تان بشوييد. در اين صورت پوست بسيار حساسي داريد و به هيچ عنوان نبايد آن را روي پوست صورت‌تان بگذاريد. اگر اتفاقي نيفتاد محلول آماده شده را روي جوش‌هاي‌تان بگذاريد سپس براي نتيجه‌اي بهتر كمي خمير دندان روي آن بماليد بهتر است خمير دنداني انتخاب كنيد كه كمترين ميزان فلورايد را داشته باشد. بعضي‌ها مي‌گويند؛ شايد پوست‌تان دچار كمي خارش شود، نگران نباشيد به‌زودي رفع خواهد شد.

گوجه فرنگي با جوش‌ها چه مي‌كند؟

يك گوجه‌فرنگي را كاملا بكوبيد و له كنيد و سپس آن را به‌صورت ماسك روي صورت‌تان بگذاريد و اجازه دهيد يك ساعت باقي بماند بعد صورت‌تان را با آب ولرم بشوييد و خشك كنيد، از اين درمان حدود يك هفته استفاده كنيد تا جوش‌هاي‌تان بهبود يابد. اگر هم احساس مي‌كنيد منافذ پوست‌تان بيش از اندازه باز شده است مي‌توانيد يك قاشق غذاخوري آب گوجه‌فرنگي تازه را با 2 تا 4 قطره آبليمو مخلوط كنيد و با گوش پاك‌كن روي صورت بماليد، اين مخلوط بايد حدود 15 دقيقه روي پوست باقي بماند و بعد با آب ولرم شسته شود.

راه‌هايي موثر براي از بين‌بردن دانه‌هاي سرسياه پوستي

يك قاشق غذاخوري آبليمو را با يك قاشق‌غذاخوري پودر دارچين مخلوط كنيد و روي مناطق مورد نظر يعني جاهايي كه دانه‌هاي سرسياه دارد بگذاريد، بعد از اين‌كه محلول روي صورت خشك شد با آب گرم آن را بشوييد. اسيديته موجود در آبليمو مي‌تواند كمك فراواني به درمان و بيرون كشيدن اين دانه‌هاي سرسياه كند. راه ديگر اين است كه در يك كاسه كوچك ميزان مساوي از نمك، آبليمو و عسل را با هم مخلوط كنيد و بعد اين مخلوط را خيلي ملايم با حركات دوراني روي دانه‌هاي سرسياه ماساژ داده و اجازه دهيد 10دقيقه باقي بماند، در واقع با اين روش شما يك اسكراب ساخته‌ايد كه مي‌تواند كمك فراواني به پاك‌كردن دانه‌هاي سرسياه كند اما حواس‌تان باشد از اين مخلوط تنها هفته‌اي يك تا 2بار استفاده كنيد چون ممكن است باعث التهاب پوستي شود.

اگر آكنه‌هاي شما دردناك است

ژل درون برگ‌هاي آلوورا كاربردهاي فراواني دارد، تنها استفاده موضعي از اين ژل بسياري از مشكلات پوستي را درمان مي‌كند از درمان جراحت‌ها و سوختگي‌ها گرفته تا كاهش التهابات پوستي. بنابراين مي‌توانيد اين ژل را به تمام درمان‌هاي خانگي خود اضافه كنيد. علاوه بر اين‌ها، آلوورا خواص آنتي‌باكتريايي دارد كه مي‌تواند زمان درمان جوش‌هاي دردناك و ملتهب را كاهش دهد، كافي است شيره درون برگ‌هاي آن را روي جوش‌ها بگذاريد و اجازه دهيد تا خشك شوند.

با لوسيون هويج به جنگ آكنه‌ها برويد

در يك شيشه 4 برش كوچك هويج را با14 قاشق غذاخوري الكل سفيد،6 قاشق غذاخوري سركه، 2 قاشق غذاخوري جوش‌شيرين و2 قاشق غذاخوري آبليمو را با هم مخلوط كنيد، بعد در شيشه را ببنديد و شيشه را خوب تكان دهيد. اجازه دهيد مخلوط حدود يك روز باقي بماند تا آماده شود. بعد هرروز با گوش پاك‌كن لوسيون را به‌صورت‌تان بماليد، البته حواس‌تان باشد كه اين مخلوط كمي قوي است بنابراين اگر احساس كرديد صورت‌تان بيش از حد حساس شده‌است، كمتر مصرف كنيد.

هم درمان جوش‌ها، هم صاف‌شدن پوست

اول از همه بايد ظرف پلاستيكي خود را با آب‌داغ و صابون بشوييد؛ بعد 30 گرم روغن جوجوبا را در ظرف بريزيد، بعد 15 قطره اسانس يا روغن اسطوخودوس و 5 قطره روغن درخت چاي اضافه كنيد. حواس‌تان باشد بيشتر از اين ميزان استفاده نكنيد چون اثربخشي لوسيون را كاهش مي‌دهد، بعد در ظرف را ببنديد و محلول را خوب تكان دهيد. اين محلول را با نوك انگشتان روي جوش‌ها بگذاريد. دقت كنيد قبل از استفاده از اين محلول حتما صورت‌تان را بشوييد. اين محلول بايد در جاي خنك و تاريك نگهداري شود و قبل از هربار استفاده نيز آن را تكان دهيد.

پماد جعفري بسازيد

يك دسته جعفري تازه با يك ليوان آب خوب بجوشانيد و اجازه دهيد خنك شود و آن را صاف كنيد. يك قطعه پارچه نخي كه اندازه صورت‌تان باشد را در اين جوشانده خوب خيس كنيد، حالا دراز بكشيد پارچه را روي صورت‌تان بگذاريد و تمام صورت را با پارچه خيس از جوشانده بپوشانيد و 10 دقيقه صبر كنيد، اين كار را هر روز انجام دهيد تا اثر فوق‌العاده آن را روي جوش‌ها ببينيد.

جوش‌هاي ملتهب را از بين ببريد

بعضي از گياهان دارويي براي درمان جوش‌هاي دردناك، متورم و خارش‌دار بسيار كارا هستند. روغن درخت چاي يكي از اين ماده‌هاي اثر‌گذار است، درواقع اين روغن باكتري‌ها را از بين مي‌برد و التهابات را نيز بهبود مي‌دهد و هيچ عارضه جانبي نيز ندارد و اين روغن بايد به‌طور موضعي روي آكنه‌ها استفاده شود. البته در بسياري از محصولات ضد‌جوش نيز اين روغن وجود دارد كه نشان‌دهنده اثربخشي آن محصولات است.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۶ ] [ 0:0 AM ] [ محسن آزاد ]

نتايج يك تحقيق در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان نشان داده است كه عصاره برگ خشك گردو به دليل خواص آنتي‌اكسيداني دردرمان و پيشگيري از ديابت موقر است. 
در اين مطالعه كه توسط صديقه عسگري وجمعي از همكارانش دردانشگاه علوم پزشكي اصفهان انجام شده، اثر عصاره هيدروالكلي برگ خشك گردو در پيشگيري از ديابت در موش‌هاي صحرايي بررسي شده است. 
ديابت، يك ناهنجاري متابوليكي است كه با هييرگليسمي ناشي از نقص در ترشح، عملكرد انسولين و يا هردو مشخص مي‌شود. برگ گردو در طب سنتي ايران براي درمان ديابت كاربرد داشته است. 
در اين تحقيق 18 موش صحرايي نر با وزن متوسط 180 تا 240 گرم به طور تصادفي به سه گروه شش تايي كنترل غيرديابتي، كنترل ديابتي و پيشگيري با عصاره هيدروالكلي تقسيم شدند. 
براي ايجاد ديابت از آلوكسان با دوز mg/kg120 وزن بدن استفاده شد و تزريقات به صورت درون صفاقي انجام گرفت. موش‌هاي صحرايي براي 16 ساعت ناشتا بوده، سپس خون در لوله‌هاي هپارينه براي تعيين ميزان انسولين، قند، 
HbA1c, LDL, HDL و VLDL جمع آوري شد. 
نتايج از كاهش معني‌دار ميزان قند و LDL در گروه‌هاي تيمار شده با عصاره هيدروالكلي برگ خشك گردو حكايت داشت. علاوه براين، در گروه‌هاي تيمار شده، ميزان انسولين افزايش معني‌داري نسبت به گروه ديابتي نشان مي‌داد. 
يافته‌هاي آزمايش‌هاي بافت‌شناسي نشان داد كه اين عصاره در موش‌هاي صحرايي ديابتي سبب جلوگيري ازتخريب بافت پانكراس مي‌شود. 
اين نتايج نشان مي‌دهند كه عصاره هيدروالكلي برگ خشك گردو ممكن است در درمان و پيشگيري از ديابت موثر باشد. 
تاثير اين عصاره احتمالا به دليل وجود فلاونوييدها و خواص آنتي اكسيداني آنهاست. 
برگ گردو نقرس، درد مفاصل را درمان مي‌كند و ضدعفوني كننده قوي و مفيدي براي بيماريهاي جلدي است. 
لازم به ذكر است اگر برگ خشك شده گردو را در داخل كيسه برنج قرار دهيم ديگر احتياجي به مصرف قرص برنج نخواهيم داشت، برگ گردو انواع حشرات را از برنج دور مي‌كند. 
عرق برگ گردو: 
كاهش دهنده قند خون، چاق كننده، موثر در معالجه ترشحات رحم، ورم پرستات، آب آوردن كبد، سرطان روده، ناراحتي‌هاي مغزي، ورم غدد لنفاوي، قابض، دافع كرم‌هاي روده، ضداسپاسم، محرك جريان صفرا و تقويت مژه‌ها. 
طريقه مصرف: حداكثر 3 فنجان در روز ميل نمائيد.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۵ ] [ 23:50 PM ] [ محسن آزاد ]

گروه آزمون و سنجش:‌ سرپرست جديد سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به آغاز فرايند برگزاري كنكور سراسري سال 91 از روز پنجشنبه 8 تير ماه، از پذيرش620 هزار داوطلب در كنكور 91 خبر داد. به گزارش خبرنگار آفرينش، دكتر ابراهيم خدايي در اولين نشست خبري خود در سمت سرپرست سازمان سنجش با اشاره به برگزاري كنكور سراسري 91 براي دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم، نيمه حضوري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، پيام نور، غيرانتفاعي و غيردولتي و دانشگاه‌هاي ويژه فرهنگيان از 8 تيرماه، گفت: براي شركت در اين آزمون يك ميليون و 66 هزار و 141 نفر ثبت‌نام كرده‌اند.

وي با اشاره به ثبت‌نام بيش از يك ميليون داوطلب در كنكور 91، گفت: از اين تعداد 639 هزار و 982 داوطلب زن و 426 هزار و 159 داوطلب مرد ثبت نام كرده‌اند. وي با بيان اينكه براي هر گروه آزمايشي مختلف كارت ورود به جلسه جداگانه صادر مي‌شود، خاطر نشان كرد: بر اين ا ساس براي يك ميليون و 192 هزار و 293 داوطلب كارت ورود به جلسه صادر خواهد شد. وي با اشاره به برگزاري آزمون گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در صبح روز پنج شنبه 8 تيرماه، گفت: گروه آزمايشي هنر در بعدازظهر روز پنجشنبه هشتم تيرماه، آزمون گروه آزمايشي علوم تجربي در صبح روز جمعه 9 تيرماه، آزمون گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي در بعد از ظهر روز جمعه 9 تيرماه و گروه آزمايشي علوم انساني در روز صبح شنبه 10 تيرماه در سراسر كشور به صورت متمركز برگزار مي‌شود.

به گفته سرپرست سازمان سنجش دفترچه سوالات دو ساعت بعد از پايان جلسه امتحان روي سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت و كليد سوالات نيز يكشنبه 11 تير منتشر خواهد شد.خدايي با بيان اينكه پس از قرائت پاسخنامه‌ها در قرنطينه و محاسبه نمرات خام و تراز شده هر داوطلب نتايج آنان به صورت كارنامه از نيمه اول مردادماه اعلام مي‌شود، اظهار كرد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته ميتوانند از 17 تا 23 مردادماه نسبت به انجام انتخاب رشته به ترتيب تقدم علاقه اقدام كنند. سرپرست سازمان سنجش در خاتمه از اعلام نتايج نهايي كنكور از 15 تا 17 شهريور ماه در طريق سايت سازمان سنجش خبر داد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۵ ] [ 23:33 PM ] [ محسن آزاد ]

 سرطان گردن رحم دومین سرطان شایع دستگاه تناسلی زنان و پنجمین سرطان پس از سرطان‌های ریه، پستان، روده و جسم رحم در جهان است که حدود شش درصد کل سرطان زنان را تشکیل می‌دهد سرطان دهانه‌رحم از جمله بیماریهایی است که ممکن است بسیار دیر تشخیص داده‌شود چون متاسفانه علائم قابل توجه و مشخصی ندارد. در‌حالی که این بیماری بسیار بد و حتی کشنده است.

گردن رحم  یا سرویکس‬ قسمتی از دستگاه تناسلی زنان است و ناحیه باریک و تحتانی رحم را که به مهبل باز می‌شود، شامل می‌شود.

افراد در معرض خطر سرطان گردن رحم
۱- سن : بین ۶۵- ۵۵ سالگی شایع است .
۲- سبک زندگی : چاقی و نداشتن فرزند از عوامل خطرند .
۳- سابقه خانوادگی : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .
۴- زنانی که ارتباط جنسی در سنین پایین دارند ، با افراد مختلف ارتباط جنسی دارند و یا با فردی که با افراد مختلف ارتباط دارد نزدیکی دارند بیشتر در معرض خطر هستند چون یکی از شایعترین علل سرطان دهانه رحم (۹۵ درصد موارد سرطان دهانه رحم ) بوسیله ویروسی بنام ویروس پاپیلوما‌ست که از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابد
۵- کسانی که ضعف سیستم ایمنی به ویژه به صورت اکتسابی  مانند بیماری ایدز دارند یا داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند
۶- زنانی که دخانیات اعتیاد دارند
۷- زنانی که زایمانهای متعدد داشته اند

علایم هشداردهنده سرطان گردن رحم :

در مراحل ابتدایی هیچ نشانه‌ای ندارد.
 طولانی شدن بیش از حد معمول عادت ماهانه و یا خونریزی بیش از حد ،ازدیاد ترشحات مهبل
 خونریزی هنگام معاینه پزشکی اندامهای تناسلی
 سختی، درد و یا خونریزی به هنگام نزدیکی
  عفونت‌های مکرر مهبل
 درد به هنگام ادرار
 درد کمر

در شرایطی که سرطان گردن رحم مهاجم و به دیگر اندامها گسترش یافته باشد علاوه بر نشانه‌های فوق، علایمی مانند یبوست، مشاهده خون در ادرار، گرفتگی مجرای ادرار، باز شدن غیر طبیعی گردن رحم و کم خونی ظاهر می‌شود.
نکته : در صورت عدم درمان ، سرطان رحم ممکن است به لوله های رحم و تخمدانها و سایر اعضاء مانند ریه ها و گاهی کبد منشتر شده و گسترش یابد .

پیشگیری از سرطان گردن رحم
۱- معاینات منظم و دوره‌ای و انجام آزمایش پاپ اسمیر یکی از موثرترین اقدامات پیشگیرانه سرطان رحم و الگویی موفق در کاهش میزان بروز و تلفات ناشی از این نوع سرطان بشمار می رود. این تست در خانمها پس از شروع فعالیت جنسی، سالی یک بار و پس از دو تست منفی، هر سه سال یک بار تکرار می‌شود. این آزمایش معمولا دو هفته پس از اتمام عادت ماهانه و حداقل  ۴۸ ساعت پس از مقاربت جنسی توصیه می‌شود.
۲- به تاخیر انداختن تماس جنسی : هر چه سن شروع فعالیت جنسی زنان جوان دیرتر باشد امکان ابتلاء به بیماریهای جنسی کمتر و در نتیجه احتمال آلودگی ویروس مولد سرطان گردن رحم کمتر خواهد بود.
۳- نداشتن ارتباط جنسی با افراد مختلف و در صورت داشتن ارتباط باید حتما از کاندوم استفاده کرد.
درمان سرطان گردن رحم
الگوهای درمانی بیماری سرطان گردن رحم بستگی به نوع سرطان، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، وضعیت سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد.برای بیماران بسته به شرایط از روشهای درمانی جراحی ، پرتو درمانی یا رادیوتراپی و شیمی درمانی استفاده می شود.


موضوعات مرتبط: تنظیم خانواده
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۵ ] [ 23:22 PM ] [ محسن آزاد ]
ميليون‌ها نفر دچار مشکلات تيروئيدي هستند اما اکثريت آنها از آن بي‌خبرند. تيروئيد غده‌اي پروانه‌اي شکل است که در گردن قرار گرفته است، غده مهم در متابوليسم و سوخت‌وساز بدن محسوب مي‌شود. وقتي غده تيروئيدتان خوب عمل نکند، مي‌تواند بر هر جنبه از سلامتيتان، به‌ويژه وزن، افسردگي و سطح انرژي‌تان اثر بگذارد.

به گزارش مردمان، ازآنجاکه مشکلات تيروئيدي که تشخيص داده نشده‌اند مي‌تواند به شدت موجب چاقي، بيماري‌هاي قلبي، افسردگي، اضطراب، ريزش مو، ناکارايي جنسي، ناباروري و علائم و مشکلات ديگر شوند، خيلي مهم است که مراقب وضعيت سلامتي خودتان باشيد.

براي اينکه مشکل تيروئيد داشته باشيد لازم نيست همه اين علائم را در خود مشاهده کنيد. در زير به چند مورد از متداول‌ترين علائم و نشانه‌هاي تيروئيد اشاره مي‌کنيم:

1. درد مفصلي و عضله، مشکلات تونل کارپ و تاندون

درد در ناحيه عضلات و مفصل‌ها، ضعف دست‌ها و گرايش به ايجاد مشکل تونل کارپال در دست‌ها، تونل تارسال در ران‌ها و التهاب پلانتار در پاها، همه مي‌توانند از علائم مشکلات تيروئيد تشخيص داده‌نشده باشند.

2. ناراحتي در گردن/بزرگ شدن گردن

احساس تورم در گردن و ناراحتي در قسمت جلويي گردن، خش‌دار شدن صدا يا بزرگ شدن محسوس تيروئيد، همه از علائم تيروئيد به شمار مي‌روند.

3. تغيير در وضعيت پوست و مو

پوست و مو شديداً دربرابر مشکلات تيروئيد آسيب‌پذير هستند و به‌ويژه، ريزش مو يکي از متداول‌ترين علائم مشکلات تيروئيد مي‌باشد. در کم‌کاري تيروئيد، موها معمولاً شکننده، زبر و خشک مي‌شوند که خيلي راحت شکننده شده و مي‌ريزند. پوست نيز ممکن است شديداً زبر، خشک و پوسته‌پوسته شود. در کم‌کاري تيروئيد، معمولاً ريزش موي غيرطبيعي در لبه بيروني ابرو ايجاد مي‌شود. در پُرکاري تيروئيد، ريزش موي جدي اتفاق افتاده و پوست نيز حساس و نازک مي‌شود.

4. مشکلات گوارشي

کم‌کاري تيروئيد معمولاً با يبوست جدي و طولاني مدت همراه است درحاليکه پُرکاري تيروئيد با اسهال و سندرم روده آسيب‌پذير همراه است.

5. بي‌نظمي عادت‌ماهيانه و مشکلات باروري

کم‌کاري تيروئيد معمولاً موجب سنگين‌تر شدن، دردناک‌تر شدن و بيشتر شدن عادت‌ماهيانه مي‌شود و در پُرکاري تيروئيد معمولاً عادت‌ماهيانه بسيار کوتاه، سبک و دير‌به‌دير خواهد شد. مشکلات تيروئيدي که تشخيص داده نشده و درمان نمي‌شوند ممکن است منجر به ناباروري نيز شوند.

6. سابقه خانوادگي

اگر مشکلات تيروئيد در خانواده شما موروثي باشند، شما بيشتر در معرض ابتلا به آنها قرار داريد. البته ممکن است از وجود اين مشکل در خانواده خود اطلاع نداشته باشيد، زيرا اين مشکل معمولاً در ميان نسل قبل به‌عنوان گواتر معروف بوده است. بنابراين به هر حرف و صحبتي که در خانواده درمورد گواتر و اضافه وزن ناشي از مشکل غدد پيش آمد دقت کنيد زيرا همين‌ها مي‌تواند به طور غيرمستقيم به مشکلات تيروئيد اشاره داشته باشد.

7. مشکلات کلسترول

بالا رفتن کلسترول، مخصوصاً وقتي به رژيم‌غذايي، ورزش يا داروهاي پايين‌آورنده کلسترول واکنش‌پذير نباشد، مي‌تواند نشانه کم کاري تيروئيد باشد. پايين بودن غيرطبيعي کلسترول نيز مي‌تواند نشانه پُرکاري تيروئيد باشد.

8. افسردگي و اضطراب

افسردگي و اضطراب مي‌توانند نشانه‌هايي از بيماري تيروئيد قلمداد شوند. کم‌کاري تيروئيد معمولاً با افسردگي همراه است و پُرکاري آن معمولاً با اضطراب و حملات ترس. افسردگي که به داروهاي ضدافسردگي نيز واکنش نمي‌دهد هم مي‌تواند نشانه يک اختلال تيروئيد تشخيص داده نشده باشد.

9. تغييرات وزن

ممکن است يک رژيم‌غذايي کم‌چربي و کم‌کالري را با يک برنامه ورزشي قوي دنبال کنيد اما موفق به پايين آوردن وزنتان نشويد. مشکل در پايين آوردن وزن مي‌تواند نشانه کم‌کاري تيروئيد باشد. در پُرکاري تيروئيد نيز ممکن است باوجود خوردن همان مقدار غذاي قبل يا حتي بيشتر از آن وزنتان پايين بيايد. تغييرات وزن بي‌دليل و غيرطبيعي مي‌تواند نشانه‌هاي کم‌کاري يا پُرکاري تيروئيد باشند.

10. خستگي

احساس خستگي وقتي از خواب بيدار مي‌شويد، طوريکه انگار 8 تا 10 ساعت خواب شب برايتان کافي نبوده است و قادر نيستيد فعاليت‌هاي روزمره‌تان را شروع کنيد، مي‌تواند نشانه‌هاي مشکلات تيروئيد باشد. (در پُرکاري تيروئيد هم ممکن است فرد دچار بي‌خوابي شويد و همين باعث خسته ماندن شما در طول روز شود.)

اگر اين علائم را در خود مشاهده مي‌کنيد، حتماً به پزشک مراجعه کنيد تا آزمايش کامل تيروئيد از شما گرفته و وضعيتتان را ارزيابي کن


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۵ ] [ 12:56 PM ] [ محسن آزاد ]

يكي از ابعاد مهم وجود آدمي، بعد اجتماعي اوست و شايد همين ويژگي مهم است كه انسان را از ديگر مخلوقات برتري بخشيده و متمايز كرده است. مي‌توان گفت تعاملات اجتماعي بويژه تعاملات اجتماعي مثبت به رشد فكري و ذهني افراد كمك مي‌كند حتي مي‌توان گفت مهارت‌ها و تعاملات اجتماعي نه تنها بر سلامت رواني كه بر سلامت جسمي افراد نيز موثر است.

به گزارش جام جم آنلاين، مهارت‌هاي اجتماعي وسيله ارتباطي ميان فرد و محيط تعريف مي‌شود. محققان معتقدند اين وسيله براي شروع و ادامه ارتباط سازنده و سالم با محيط اجتماعي به عنوان بخش مهمي از بهداشت رواني، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مهارت‌هاي اجتماعي، رفتارهايي هستند كه رشد آنها مي‌تواند در عملكرد فرد و اجتماع تاثير بگذارد و به داشتن جسم و روحي سالم و جامعه‌اي سالم كمك كند.

در اين راستا گروهي از محققان به كمك مدل‌هاي كامپيوتري و ارگانيسم‌هاي شبيه‌سازي شده دريافتند مغز با تعاملات اجتماعي و بازي‌هاي گروهي رشد كرده و تكامل مي‌يابد.

آنها 50 مغز شبيه‌سازي شده و مصنوعي را در اين ارگانيزم‌ها با بازي‌هاي مختلف از جمله بازي‌هاي گروهي و سنتي ـ كه مستلزم داشتن روابط اجتماعي زيادي است ـ مورد آزمايش و بررسي قرار دادند و مشاهده كردند اين مغزها رشد و توانايي‌هاي بيشتري كسب كرده‌اند.

آنها دريافتند اين ارگانيسم‌ها براي داشتن روابط اجتماعي گسترده‌تر نيازمند داشتن مغزي بزرگ‌تر و تكامل‌يافته‌ترند و لذا به برنامه‌هاي بيشتري براي داشتن روابطي سازنده‌تر احتياج دارند.

در واقع براي به كارگيري استراتژي‌هاي اجتماعي بايد مغز بزرگ‌تري داشت و رشد مغز و بزرگ‌تر شدن آن هم به نوعي سبب رشد هوش بيشتر، حافظه بيشتر و تصميم‌گيري بيشتر است.

محققان مشاهده كردند اين ارگانيسم‌هاي شبيه‌سازي‌شده، وقتي در معرض بازي‌هاي گروهي و رفتارهاي اجتماعي پيچيده‌تر قرار مي‌گيرند، گرايش به انتخاب مغزي بزرگ‌تر و پيچيده‌تر دارند.

در واقع آنها براي سازگاري با محيط و كنترل روابط اجتماعي شروع به تكامل پيچيده‌تر مغز مي‌كردند. البته لازم به ذكر است كه رابطه بين هوش و تعاملات اجتماعي در دهه 70 مشخص شده بود، اما مطالعات گسترده مرتبطي براي تأييد اين فرضيه انجام نشده بود.

فرضيه محققان اين بود كه تعاملات اجتماعي گسترده مستلزم داشتن مغزي بزرگ‌تر و پيچيده‌تر است كه براي تاييد آن ابتدا آزمايش‌هايي روي برخي حيوانات اجتماعي مانند ميمون‌ها انجام شده بود، اما مطالعه حاضر اولين پژوهشي است كه در آن شواهد تجربي به صورت مدل‌هاي رياضي ثابت مي‌كند تعاملات اجتماعي و فعاليت‌هاي گروهي بر رشد مغز و در نتيجه افزايش هوش تاثير زيادي دارد.

اين محققان ادعا مي‌كنند مدل آنها توانسته مطالعات تجربي انجام شده را با شبكه‌هاي عصبي و مغزي مصنوعي و شبيه‌سازي شده پيوند دهد بنابراين هر قدر كه مغز افراد بزرگ‌تر باشد، تعاملات اجتماعي و گروهي در آنها بيشتر است و تعاملات اجتماعي بيشتر و گسترده‌تر سبب افزايش حجم مغز و در نهايت بالا رفتن سطح هوش افراد مي‌شود.

به همين دليل است كه انسان با داشتن روابط اجتماعي، مغزي پيچيده‌تر و هوش بالاتري نسبت به ديگر مخلوقات دارد.

در واقع فراگيري هنر، دانش، زبان و تعاملات اجتماعي و گروهي، انسان را قوي‌تر و باهوش‌تر كرده است.

پس فراموش نكنيد شما با داشتن روابط اجتماعي سالم و مثبت نه تنها از نظر رواني و جسمي سالم‌تر و شاداب‌تر خواهيد بود بلكه از نظر مغزي نيز فعال‌تر و از هوش بيشتري نيز برخوردار خواهيد شد.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 23:21 PM ] [ محسن آزاد ]

معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و منابع انساني رييس جمهوري با تاكيد بر توجه به مناطق كمتر توسعه يافته به منظور جلوگيري از مهاجرت به تهران و كاهش جمعيت آن، تصريح‌كرد: كاهش ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي در تهران، انتقال برخي پادگان ها از پايتخت و توسعه دولت الكترونيك از جمله اقداماتي است كه براي تمركززدايي از تهران در دستور كار قرار دارد.

عبدالعلي تاجي در گفت و گو با ايسنا درباره جزئيات اقدامات انجام شده براي كاهش جمعيت تهران اظهار كرد: علاوه بر انتقال كارمندان از تهران كارگروه تصميات ديگري اتخاذ كرده كه از جمله آنها مي‌توان به انتقال سازمان‌ها، موسسه‌هاي آموزشي و پژوهشي و همچنين شركت‌ها اشاره كرد.

وي در ادامه با بيان اين‌كه بيش از 100 موسسه پژوهشي و آموزشي وجود دارد كه هريك به وزارتخانه خاصي اختصاص دارند، گفت: بنا به تصويب شوراي عالي اداري كليه اين موسسات از وزارتخانه‌ها جدا شده و به وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري واگذار شدند. تاجي افزود: همچنين وزارت علوم در حال پيگيري است كه موسساتي را كه در پايتخت واقع شده‌اند، بر اساس فعاليتشان به استان‌هاي ديگر منتقل شوند. معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و منابع انساني رييس جمهوري در ادامه توجه به مناطق محروم را از ديگر اقدامات انجام شده به منظور تمركززدايي و كاهش جمعيت تهران اعلام و تصريح كرد: اگر به دنبال مهاجرت معكوس يا حداقل جلوگيري از مهاجرت به تهران هستيم، بايد به مناطق محروم و دورافتاده توجه بيشتري كنيم كه البته در دولت‌هاي نهم و دهم در راستاي توسعه مناطق كمتر توسعه يافته گام‌هايي برداشته شده است و اگر نگوييم مهاجرت معكوس ايجاد كرده‌ايم، مي‌توانيم ادعا كنيم كه جمعيت در مناطق كمتر توسعه يافته تثبيت شده است.

وي با اشاره به اين‌كه ميل و رغبت براي مهاجرت به تهران و ساير كلانشهرها كاهش يافته است، اضافه كرد: هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله داريم و براي كاهش جمعيت تهران بايد برخي از كاركردهاي تهران را از اين شهر خارج كنيم. البته در شرايطي كه مراكز تجاري، سياسي، اقتصادي، الكترونيكي در تهران قرار دارد، به طور طبيعي جمعيت وارد اين شهر مي‌شود. او در ادامه با بيان اين‌كه خانوارهاي تحت پوشش بهزيستي و كميته امداد و همچنين مراكزي كه توسط اين دوسازمان اداره مي‌شوند نيز بايد به خارج از تهران منتقل شوند، ادامه داد: بنا شده دولت تسهيلاتي را در اختيار اين دو سازمان قرار دهد تا در گام اول هر سازمان 400 خانوار را از تهران خارج كند.

معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و منابع انساني رييس جمهور به كاهش ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي در تهران اشاره و اظهار كرد: عمده افرادي كه براي ادامه تحصيل يا انجام خدمت نظام وظيفه به تهران منتقل مي‌شوند، در تهران باقي مي‌مانند؛ بنابراين كاهش پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي از مصوبات كارگروه بوده است. وي تصريح كرد: همچنين با همكاري ستاد نيروهاي مسلح، مراكز آموزشي خارج از تهران فعال‌تر شده‌اند و همچنين انتقال برخي پادگان ها از سطح شهر تهران صورت گرفته است.

تاجي با اشاره به اين كه پيش‌بيني مي‌شود روزانه حدود دو ميليون نفر از نقاط مختلف كشور وارد تهران مي‌شوند، خاطرنشان كرد: بسياري از اين افراد براي انجام امور اداري وارد تهران مي‌شوند و اين در حالي است كه اگر دولت الكترونيك توسعه يابد، لزومي ندارد اين افراد براي انجام كارهاي خود به تهران بيايند. وي گفت: در گام اول شناسايي و كوتاه شدن روند انجام كار در دستور كار قرار گرفت و سپس اقداماتي در راستاي الكترونيكي شدن كارها انجام شد؛ به طوري كه در مواردي كه كارها قابليت انجام به صورت تراكنشي را داراست، از راه دور انجام شود. معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و منابع انساني رييس جمهوري با اشاره به اين‌كه براي اين كارها اقدام به ايجاد دفاتر پيشخوان دولت كرديم، اظهار كرد: بخش از مسووليت‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي به اين دفاتر واگذار شد و در برخي استان‌ها حدود 400 خدمت در دفاتر پيشخوان ارائه مي‌شود و هدفگذاري شده تا پايان سال 400 خدمت ديگر نيز اضافه شود.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 23:18 PM ] [ محسن آزاد ]

انرژي نداريد؟ قوايتان تحليل رفته است؟ ساعات خوابتان كافي نيست تا احساس نشاط كنيد؟ اين علائم نشانه هاي خستگي مفرط است.به گزارش جام جم آنلاين به نقل از پامپا پرس، مانند بسياري از افراد احساس مي كنيد آنچه كه لازم است را انجام مي دهيد. هر زمان كه بتوانيد استراحت كرده، ساعات خوابتان كافي وقابل قبول است اما هنگام بيدار شدن اين احساس را داريد شبي كه سپري كرده ايد فايده‌اي نداشته و در عرض روز در جستجوي مكاني براي استراحت هستيد.بسياري از افراد از اختلال خواب و احساس خستگي مفرط رنج مي برند اما گاهي دلايل اين پديده تا حدودي ناشناخته و حتي عجيب است.

وجود باكتري هاي مضر در روده

دو سوم از مردم جهان از مشكل وجود يك باكتري به نام H. Pylori يا Helicobacter pylori رنج مي برند كه به ويژه مخاط معده را آلوده مي كند.

اين باكتري مضر در صورت گسترش به بافت هاي حفاظتي معده حمله كرده و معده را در برابر زخم ها و آسيب هاي كم و بيش عميق ديواره معده آسيب‌پذير مي كند.

هنگام خواب ، اسيدي كه معده براي هضم غذا ترشح مي كند از خراش هايي كه توسط اين باكتري در ديواره معده ايجاد شده ، خارج مي شود. سپس اسيد به مري راه يافته و موجب گلودردي مي شود كه خواب عميق و آسايش بخش را مختل مي كند. در عين حال،‌ احساس خستگي به دليل كم خوني ناشي از زخم هايي‌كه در معده ايجاد شده اند، افزايش مي يابد.راه حل مراجعه به پزشك براي تشخيص باكتري و ارائه درمان مناسب است.

تنفس نامنظم

تنفس منظم در حال خواب موجب مي شود اكسيژن كافي به بدن و اندام هاي مختلف آن برسد. هنگام خواب گاهي تنفس به دليل تجمع مخاط يا عوامل ديگر در انتهاي گلو راه عبور اكسيژن از طريق بيني به سوي ريه ها را محدود مي كند.

طبيعتا اين انسداد موجب مي شود تا بيشتر از طريق دهان تنفس كنيد كه مطالعات اخير نشان مي‌دهد تنفس از طريق دهان چندان مفيد نبوده و كمبود اكسيژن در بدن منجر به احساس خستگي عمومي مي شود.

راه حل؟ صبح و شب با يك محلول شستشوي دهان يا آب نمك غرغره كرده تا مخاط يا موادي كه راه گلو را تنگ مي كنند از بين رفته و اكسيژن راه كافي براي رسيدن به ريه ها را داشته باشد.

به اين ترتيب ، صبح با انرژي كافي از خواب بيدار مي شويد.

نوشيدن قهوه صبحگاهي ،ايده اي خوب اما غلط

براي بسياري از افراد نمي توان روز را بدون نوشيدن يك قهوه خوب يا چاي آغاز كرد. اما مصرف قهوه پس از بيدار شده موجب افزايش آني و بيش اندازه متابوليسم ( سوخت و ساز) شده كه سپس ناگهان روند آن كاهش مي يابد. اين گسست موجب كاهش قابل توجه انرژي در ارگانيسم مي شود. علاوه بر اين، كافئين به روي آب بدن تاثير مي گذارد. پس از بيدار شدن شما ساعات زيادي را در بيرون سپري كرده بي آنكه آب كافي به بدنتان برسانيد. پس نوشيدن قهوه از دست دادن آب بدن را تشديد كرده كه در خستگي بيشتر موثر است.

راه حل؟ نوشيدن يك ليوان آب هنگام بيدار شدن براي خنثي كردن اثر كافئين.

لباس هاي بيش از اندازه راحت

پوشيدن لباس هاي گشاد و بيش از اندازه راحت بدن را به سوي وضعيت استراحت و شل شدن سوق مي‌دهند. بنابراين به طور طبيعي بدن در حال استراحت قرار گرفته و ميزان تنفس كاهش مي يابد.همچنين مطالعات نشان مي دهند رنگ لباس ها نقشي مهم ايفا مي كنند. در واقع، لباس هاي تيره ترشح ملاتونين كه موجب خواب آلودگي مي شود را تحريك مي كنند.راه حل؟ لباس هايي با برش مناسب كه موجب مي‌شوند بدن به وضع شل شدن دچار نشود و ناگزير باشيد در وضعيت درست بنشينيد را به تن كنيد. همچنين لباس هاي سفيد و روشن ترشح هورمون سراتونين كه موجب سرحالي مي شود را تحريك مي‌كنند. در عين حال، فعاليت مغز را سرعت بخشيده و اعتماد بنفس را افزايش مي دهند.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 23:14 PM ] [ محسن آزاد ]

 رييس اداره پيشگيري، درمان و كاهش آسيب اعتياد وزارت بهداشت، مصرف ريتالين در دانشجويان را مقدمه‌اي براي مصرف شيشه عنوان كرد و از برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي پيشگيري از اعتياد در دانشجويان گروه‌هاي پزشكي خبر داد.دكتر فيروزه جعفري در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: با همكاري دفتر پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر بنا داريم در يك هفته آغاز سال تحصيلي كه معمولا دانشجويان با فضاهاي مختلف دانشگاه آشنا مي‌شوند، پكيج‌هاي اطلاع‌رساني در خصوص اعتياد و انواع مواد مخدر به دانشجويان ارائه كنيم.وي افزود: در قالب اين برنامه‌هاي آموزشي، چهار ساعت كلاس آموزشي براي دانشجويان برگزار و انواع مواد مخدر توضيح داده مي‌شود. همچنين مهارت‌هاي زندگي كه در حوزه پيشگيري از اعتياد كمك‌كننده‌ هستند به دانشجويان ارائه مي‌شود.

جعفري ادامه داد: در برخي دانشجويان مصرف ريتالين مشاهده مي‌شود كه اين موضوع مي‌تواند مقدمه‌اي براي مصرف شيشه باشد. به اين ترتيب دانشجويان پس از ورود به دانشگاه و در اولين امتحاناتشان، براي آن كه بتوانند شب‌ها بيدار بمانند و انرژي بيشتري براي درس خواندن داشته باشند، ممكن است از سوي برخي به مصرف ريتالين تشويق شوند. هدف از برنامه‌هاي آموزشي وزارت بهداشت آن است كه دانشجويان با انواع مواد و به ويژه محرك‌ها آشنا شوند و عوارض اين مواد در بدو ورود دانشجويان به دانشگاه، به صورت كامل اطلاع‌رساني شود. قبل از آنكه دانشجويان از طريق دانشجويان ديگر و يا ازطريق خوابگاه‌ها اطلاعات نادرستي دريافت كنند.رييس اداره پيشگيري، درمان و كاهش آسيب وزارت بهداشت افزود: در اين برنامه فعلا دانشجويان سال اولي گروه‌هاي پزشكي مطرح هستند و اين آموزش‌ها از امسال به اين دانشجويان ارائه خواهد شد، اما پكيج جامعي براي آموزش و پيشگيري از اعتياد براي تمام دانشجويان در نظر گرفته شده است.

وي گفت: امسال اين آموزش‌ها به دانشجويان ورودي جديد پزشكي ارائه خواهد شد و در قدم بعدي پوشش خوابگاه‌هاي دانشجويي را خواهيم داشت. پس از آن نيز برنامه‌هايي براي عموم دانشجويان در جهت آموزش و پيشگيري از اعتياد اجرا خواهد شد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 23:11 PM ] [ محسن آزاد ]

وقتي رفتار جنسي حالت اجباري به خود مي گيرد و با زندگي شخص تداخل مي کند بيماري، اعتياد شروع شده است .شباهت قابل توجهي در شخصيت افراد دچار اعتياد جنسي وجود ندارد. بسياري از معتادان با رفتارهاي اوليه اعتياد جنسي در زندگي خود دچار مشکل مي شوند و بسيار اندكند معتاداني كه فقط به يك سطح از وسوسه‌ي جنسي گرفتار باشند . همچنين قابل ذکر است که اعتياد جنسي پديده‌اي براي طبقات پايين جامعه نيست، بلکه در بين تمام گروه هاي اقتصادي و اجتماعي ديده مي شود.

به گزارش سلامت نيوز، اعتياد جنسي سطوح متفاوتي دارد که البته در هر سطحي دردآور است.احساسات منفي مانند خشم و غربت و تنهايي، شرمساري و يأس و دل‌زدگي و... فرد را به انزوا و مشکلات رواني بيشتر سوق مي دهد در اعتياد جنسي قيود و مرزهاي اساسي در زندگي خانوادگي واجتماعي به سرعت زير پا گذاشته مي‌شوند و رفتارهايي نظير تجاور به زور و خشونت، تجاوز به نزديكان ،كودك آزاري و...اتفاق مي‌افتد .

به گزارش سلامت سلامت نيوز به نقل از افکار نيوز، در اعتياد جنسي رفتارهاي جنسي يكديگر را تقويت مي‌كنند به عبارت ديگر معتاد از يك نوع رفتار به نوعي ديگر گرايش پيدا مي‌كند. تحقيقات در اين حوزه نشان داده اند که در اکثر موارد رفتار جنسي با رفتارهاي حاصله از ديگر انواع اعتياد، مرتبط است مانند اعتياد به خوردن، به کار ، مصرف مواد مخدر،..

اعتياد جنسي شامل يک سري اختصاصات مي‌باشد مانند اشتغال و وسواس فکري، يعني شخص بصورت مداوم در رابطه با موقعيت ها و حوادث جنسي داراي اشتغال ذهني است و تمرکز مداوم فرد با مسائل جنسي باعث سطح بالاي تحريک پذيري جنسي در او مي گردد. خصيصه دوم در اعتياد جنسي تکراري شدن رفتار است به عبارتي شخص به رفتار جنسي خود براي ارضاء ادامه نمي دهد بلکه هدف تحريک شدن هرچه بيشتر است و بدين شکل اين اعتياد به تداخل با برنامه‌هاي روزانه مي انجامد و عملکرد اجتماعي و فردي را مختل مي کند ولي با وجود اين عوارض رفتار تداوم پيدا مي‌کند . بنابراين خصيصه سوم ، از دست دادن کنترل (اجبار) شخص با وجود مشکلات حاصل است که کماکان به رفتارهاي تکراري خود شامل تحريک پذيري بالا بدون احساس رضايت،... ادامه مي‌دهد و نمي‌ تواند رفتار را متوقف کند با اينکه هر روز وقت بيشتري را براي متوقف کردنش اختصاص مي دهد .خستگي خصيصه چهارم اعتياد جنسي است . شخص که دچار احساس گناه و شرمساري از رفتار شديد و غير قابل کنترل خود و آسيب هائي که به ديگران مي زند است، کاملا خسته وسرخورده مي شود. در کل براي معتادان جنسي تجربه‌ي اعتياد به واسطه‌ي يك چرخه‌ي چهار مرحله‌اي رشد مي‌كند كه با هر دور تكرار آن شديدتر مي‌شود: مشغوليت ذهني : ذهن معتاد كاملا" لبريز از افكار جنسي است. اين حالت ذهني موجب تلاش وسواسي براي تحريك جنسي مي‌شود. آداب و عادت سازي : همان روال كار هميشگي هر معتاد است كه منتهي به رفتار جنسي مي‌شود . آداب عمل معتاد موجب تشديد مشغوليت ذهني گرديده و باعث بيداري و تحريك جنسي مي‌شود. رفتار جنسي وسواس گونه : ارتكاب فعل جنسي، كه غرض نهايي مشغوليت ذهني و آداب سازي‌ها است براي معتاد قابل كنترل يا توقف نيست .

يأس و ملالت : احساس شديد نوميدي كه معتاد در رابطه با رفتار و عجز و ناتواني خود دارد. احساس درد و رنجي كه معتاد در پايان هر دور از چرخه‌ي اعتياد متحمل مي‌شود، ممكن است با مشغوليت ذهني مجدد كه چرخه‌ي اعتياد را از نو به كار مي‌اندازد، تسكين يافته يا فراموش گردد. مي توان گفت ، مشکل اساسي اين است که شخص اين برداشت را دارد که خيلي با مردم عادي متفاوت نيست ؛چون معتادان نمي توانند بر يك دسته از رفتارها ثابت قدم بمانند پس گمان مي‌كنند كه چون رفتارشان هميشگي نيست قادر به كنترل خود هستند و اين‌كار اثر بدي بر زندگي‌آنها نمي‌گذارد. اين افراداغلب داراي سيکل زياده‌روي جنسي دوره اي (موقعيتي) همراه با وقفه هفتگي وماهيانه هستند مثلا در شهر خود زندگي ظاهرا«‌طبيعي» دارد اما دنيايي پنهان براي خود ساخته است. اين افراد با خود زيادعهد و قرار مي بندند اما دست از اين‌كار نمي‌كشند، چون اصلاً نمي‌توانند. به شکلي مي توان گفت اعتياد دغدغه‌ي محوري زندگي معتاد مي شود. يکي از ابزارهاي مورد استفاده در اين حيطه اينترنت است زيرا در اعتياد جنسي مجازي شخص در يک محيط کاملا ايزوله (بدون احتمال دستگيري ومشکلات قانوني)در گير است و از طرف ديگر تنوع بسيار زياد انتخاب ها هم از نظر نوع ،هم مکان وهم زمان وجود دارد. بسياري از افرادي که بعلل مختلف در برقراري ارتباط سالم مشکل دارند با استفاده از اين نوع رويا پردازي‌ها ساعت‌ها خود را ارضاء مي‌کنند. بعلت همين عوامل سرعت رشد اعتياد جنسي به اينترنت بسيار بالا است . افراد وقت زيادي را صرف اينترنت مي‌کنند و دچار مشکلات مرتبط مي شوند.

از نظر متخصصان ، اعتياد به پورنو يکي از شديدترين اعتياد هاي جنسي ومعادل اعتياد به کوکايين محسوب مي‌گردد در يک بررسي در سال 2003 نشان دا ده شد که :

- 90درصد بچه ها ي 8 تا 19 ساله سري به سايت‌هاي پورنو زده‌اند

- بيشترين سن اين مشکل 12 تا 17 سال است

- 12درصد کل سايت هاي اينترنت مربوط به پورنو هستند

- 25درصدکل موتور هاي جستجو در رابطه با پورنو فعاليت مي‌کنند

مشکلات رفتاري و رواني که در اثر اعتياد جنسي شکل مي گيرد بسيار پيچيده مي باشد مانند ايزوله شدن فرد که در ادامه اين رفتار بوجود مي آيد . بسياري از اين افراد از افسردگي واضطراب شديد (بخصوص در رابطه با کشف شدن) در رنج هستند. افکار وسواسي خود کشي حدود 72درصد ، اقدام به خود کشي17درصد، در اين افراد ديده مي شود. اقدام به خود کشي در افرادي که کنترل خود را از دست داده‌اند بسيار شايع است اعتماد به نفس پائين، شرمساري، نا اميدي و سرخوردگي در اين افراد بسيار زياد است؛ همچنين نداشتن اعتماد در ارتباطات به وفور ديده مي شود. ارتباطات ضعيف زناشويي و ضعف در تعهد و صميميت با همسر به جهت حالت اجبار موجود در اعتياد در بين اين افراد ايجاد مشکل مي‌نمايد .بسياري از وظائف و مسئوليت هاي خانوادگي مانند ارتباط، عملکرد خانوادگي وزندگي جنسي خانواده تحت تاثير قرار مي‌گيرد حتي ارتباط با فرزندان نيز تحت شعاع قرار گرفته و معمولا بسيار محدود مي‌شود. گاهي از اوقات ايجاد محدوديت موقت در اينگونه افراد با افزايش بسيارشديد بعدي همراه خواهد بود و با وجود اينکه اينگونه افراد از نظر جنسي بسيار فعال مي باشند اما اطلاعات جنسي بسيار ضعيفي دارند. متخصصان براي درمان اعتياد جنسي از 1- روان درماني شامل :شناخت درماني فردي، گروه درماني ،برنامه هاي حمايتي2 -درمان هاي داروئي استفاده مي نمايند.


موضوعات مرتبط: تنظیم خانواده
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 13:11 PM ] [ محسن آزاد ]

خواستم برای جشن تولد نامزدم هدیه‌ای بفرستم به همین خاطر از خانم خوش پسندی که یکی از همکارانم بود خواستم تا از مغازه جنب اداره یک جفت دستکش بسیار اعلا انتخاب کند تا برایش بفرستم … پس از خرید، خانم خوش پسند هم برای خود یک جفت شورت انتخاب کرده و پس از اینکه هر دو بسته‌بندی آماده شد پول را به صاحب مغازه دادیم و هنگام تحویل غافل از اینکه شاگرد خرازی بسته‌ها را اشتباهی داده، یعنی بسته دستکش را به خانم و بسته شورت را به من داده، من با اطمینان خاطر آن را باز نکردم و به منزل آمدم و نامه‌ای به خیال خود با انشا خوب برای نامزدم نوشتم و دستکش‌ها را برای او فرستادم …

وقتی نامه به دست او می‌رسد در حضور پدرش بسته را باز می‌کند و دو عدد شورت را در آن می‌بیند و چون نامه را می‌خواند می‌بیند چنین نوشته‌ام:

سرکار علیه مهری خانم عزیز

با تقدیم این نامه خواستم کمال معذرت خود را از ارسال این هدیه ناقابل که نمونه‌ای از محبت خالصانه من نسبت به شماست خواسته باشم و ضمناً یقین بدانید که هرگز تاریخ تولد شما از ذهن من محو نمی‌شود.

این هدیه مختصر را مخصوصا بدین منظور انتخاب نمودم که یقین دارم شما احتیاج خاصی به آن دارید و هرگز بدون پوشیدن آن به مهمانی نمی‌روید. البته این یک جفت نمونه را با انتخاب خانم همکارم خریده‌ام و ایشان به من اطلاع دادند که شما نوع کوتاه‌تر آن را می‌پسندید.

چنانچه ملاحظه می‌فرماید در انتخاب آن دقت کافی به کار رفته که خوش رنگ و ظریف و چسبان باشد. خانم خوش پسند خود یکی از این نمونه‌ها داشت و به من نشان داد و به خواهش خودش چند بار در مقابل من آن‌ها را امتحان کرد.

عزیزم چقدر آرزو داشتم که آن را برای اولین بار که استفاده می‌کنی در مقابل خودم باشد، ولی یقین دارم تا دیدار آینده دست‌های فراوانی آن را لمس خواهند کرد. در هر حال امیدوارم که هنگام پوشیدن و درآوردن آن مرا به خاطر داشته باشی.

البته اندازه واقعی آن را به خوبی نمی‌دانستم لیکن مطمئن هستم که هیچ کس بهتر از خودم به اندازه تقریبی آن واقف نیست. ضمناً اگر هم تنگ و چسبان باشد بهتر است چون پس از چند بار استفاده گشاد و به اندازه خواهد شد.

عزیزم خواهش می‌کنم شب جمعه آینده آن را در مهمانی خانه عموجان بپوشی تا زیبایی آن را به چشم خود ببینم. ضمناً لازم می‌دانم این نکته را هم به عرض برسانم به عقیده من بهتر است برخلاف سابق که به هرجا می‌رسیدی فوراً آن را در‌می‌آوردی چنین کاری را تکرار نکنی زیرا تکرار این عمل آن را گشاد خواهد کرد و ممکن است در مجالس مهمانی بر اثر گشاد شدن بیافتد و موجب شرمندگی تو بشود.

در خاتمه امیدوارم با قبول این هدیه ناقابل که با کمال ادب تقدیم می‌شود این افتخار را داشته باشم با قلب پر از ارادت چند بوسه آبدار بر آن نثار نمایم.

با تقدیم احترام - نامزدت

در روز بعد نامه‌ای با بسته به دستم رسید که در آن حلقه نامزدی را پس فرستاده و نوشته بود خدا رحم کرد که با کمال ادب تقدیم کرده بودی اگر بی‌ادبی بود چه می‌شد؟ بهتر است آقای با ادب مرا به فراموشی بسپاری …


موضوعات مرتبط: طنز و شوخی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 0:52 AM ] [ محسن آزاد ]

انگور يکي از بهترين و مغذي‌ترين ميوه‌هاست. به گزارش برنا، آب‌انگور نيز يکي از بهترين آبميوه‌هايي است که براي سلامتي فوايد زيادي دارد. در زير به فوايد آن اشاره مي‌کنيم.

1. فلاوونوئيد موجود در آب‌انگور سطح کلسترول LDL (کلسترول خوب) را در بدن بالا مي‌برد و به همين ترتيب از ايجاد انسداد در شريان‌ها جلوگيري کرده و قلب سالم مي‌ماند.

2. ريزوراتول موجود در آب‌انگور از تشکيل تومور در بدن جلوگيري مي‌کند و به همين روش از بروز سرطان جلوگيري مي‌کند. آب‌انگور بنفش از سرطان سينه پيشگيري مي‌کند.

3. با نوشيدن آب‌انگور، سطح اکسيد نيتريک در بدن بالا مي‌رود که ايجاد لخته در رگ‌هاي خوني را کاهش مي‌دهد. اين مسئله احتمال بروز بيماري و حمله قلبي را کاهش مي‌دهد.

4. نوشيدن روزانه آب‌انگور به پايين نگه داشتن فشارخون کمک مي‌کند.

5. آب‌انگور خواص ضدپيري دارد و به پايين نگه داشتن وزن نيز کمک مي‌کند.

6. آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در آب‌انگور، سلول‌هاي تخريب‌شده را ترميم کرده و همچنين از تخريب بيشتر آنها جلوگيري مي‌کند.

7. فردي که به صورت روزانه آب‌انگور مي‌نوشد، دچار سرفه و ترش کردن معده نمي‌شود.

8. نوشيدن آب‌انگور در صبح بدون شکر به درمان ميگرن کمک مي‌کند.

9. آب‌انگور اختلالات خوني را درمان کرده و براي پاکسازي خون فوق‌العاده است و سموم مضر را از بدن بيرون مي‌برد.

10. آب‌انگور مشکل يبوست را نيز درمان مي‌کند و يک ملين خوب به شمار مي‌رود.

11. آب انگور قرمز خواص ضدويروسي و ضدباکتريايي قوي دارد، به همين علت از فرد در مقابل بسياري عفونت‌ها محافظت مي‌کند.

12. آب‌انگور بخاطر ارزش درماني بالايي که دارد، در درمان آسم بسيار مفيد شناخته شده است.

13. آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در آب‌انگور مي‌تواند از پير شدن و بيماري‌هاي مرتبط با آن مثل آلزايمر جلوگيري کند.

14. آب انگور بنفش به مقابله با تصلب شريان کمک مي‌کند.

15. آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در آب‌انگور سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌کنند.

نکته: اگر دچار کم‌خوني هستيد (آهن خونتان کم است)، از نوشيدن آب‌انگور تيره و غليظ خودداري کنيد. آب‌انگور تيره حاوي موادشيميايي است که مي‌تواند سطح آهن بدن را کاهش دهد. در اکثر مواقع، آب‌انگوري که از فروشگاه تهيه مي‌کنيم، خالص نيست. توصيه مي‌شود که خودتان در منزل و بااستفاده از انگور تازه آب‌انگور تهيه کنيد.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 0:32 AM ] [ محسن آزاد ]

سالك توسط گزش برخي گونه‌هاي پشه خاكي آلوده منتقل مي‌شود. پشه خاكي بسيار كوچك است و اندازه آن حدود يك سوم پشه‌هاي معمولي است و به سختي مشاهده مي‌شود. در ايران دو نوع سالك شهري (نوع خشك) و روستايي (نوع مرطوب) وجود دارد. در سالك نوع شهري (خشك) مخزن بيماري عمدتا بيماران مبتلا و به طور تصادفي سگ‌ها هستند و پشه خاكي ماده پس از خونخواري از اطراف زخم سالك، آلوده شده و در خون‌خواري مجدد در فرد سالم باعث انتقال بيماري مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در سالك نوع روستايي (مرطوب) موش‌هاي صحرايي مخزن بيماري هستند و پشه خاكي ماده پس از خونخواري از موش صحرايي مبتلا، آلوده شده و در خونخواري مجدد در فرد سالم باعث انتقال بيماري به او مي‌شود.

علائم سالك چيست؟

پس از چند هفته تا چند ماه از گزش پشه خاكي آلوده، برجستگي كوچك قرمز رنگي ظاهر شده كه به تدريج بزرگ و بزرگتر شده و مركز آن زخم مي‌شود. تعداد ضايعات معمولا يكي است و ممكن است متعدد نيز باشد. در سالك نوع روستايي ترشحات چركي در اطراف زخم وجود دارد و اطراف آن قرمز و برجسته است كه به همين دليل به آن نوع مرطوب گفته مي‌شود. در سالك نوع شهري ضايعه معمولا بدون ترشح و چرك است بنابراين به آن نوع خشك نيز مي‌گويند. احتمال عفونت ثانويه با باكتري‌ها نيز وجود دارد كه در بيمار ايجاد عوارض مي‌كند.

ضايعات معمولا بدون درد و خارش است.ضايعه سالك به شكل يك زخم بدشكل ممكن است براي بيشتر از يك سال باقي بماند كه موجب اثرات رواني در بيمار حتي پس از بهبودي شود. در برخي موارد با تهاجم به پلك و بيني ممكن است موجب ايجاد ضايعه ماندگار در چهره و يا تغيير شكل شديد در بيمار شود. همچنين ايجاد عفونت ثانويه با باكتري‌ها، ممكن است عوارض منتشر شديد را ايجاد كند.

آيا سالك قابل پيشگيري است؟

با رعايت موارد ذيل مي‌توان احتمال ابتلا به سالك را بسيار كاهش داد و يا اصلا به آن مبتلا نشد:

در مناطقي كه اين بيماري وجود دارد حتي‌الامكان در هنگام غروب آفتاب و شب از خانه خارج نشويد، چرا كه در اين زمان پشه خاكي حداكثر فعاليت را دارد. روي پنجره‌ها توري مناسب نصب و پشت درها پرده مناسب آويزان كنيد تا امكان ورود پشه خاكي به داخل خانه به حداقل برسد. در هنگام غروب آفتاب و در طول شب از پشه‌بند آغشته به حشره‌كش استفاده كنيد. براي از بين بردن پشه‌ها در داخل اتاق‌ها از اسپري حشره‌كش استفاده كنيد. در صورت بروز سالك درمان خود را جدي بگيريد؛ چرا كه در نوع شهري امكان انتقال بيماري به افراد سالم وجود دارد. خانه خود را با فاصله مناسب از اصطبل‌ دام‌ها بسازيد. در جمع‌آوري و دفع مناسب زباله، نخاله‌هاي ساختماني و تسطيح مخروبه‌ها كه مكان‌هاي مناسبي براي تكثير پشه خاكي هستند دقت كنيد و با مسئولين مربوطه همكاري كنيد. جهت معدوم كردن جوندگان در نوع روستايي با مسئولين ذيربط همكاري كنيد. در كنترل بيماري در سگ‌ها و نگهداري بهداشتي سگ‌ها در نوع شهري با مسئولين همكاري كنيد.

آيا بيماري سالك نياز به درمان دارد؟

در سالك نوع شهري چون بيماران مخزن بيماري هستند حتما لازم است بيماران تحت درمان قرار گيرند تا با درمان و بهبودي حالت مخزن بودن آنها از بين برود.

لذا خطر آلوده شدن پشه‌هاي خاكي‌ و انتقال بيماري وجود نخواهد داشت. در سالك نوع روستايي فقط موارد خاص تحت درمان قرار مي‌گيرند كه شامل ضايعات بيشتر از 3 سانتي‌متر، ضايعات موجود در صورت، تعداد بيشتر از 3 ضايعه، ايجاد ضايعه منتشر سالكي و وجود ضايعه در روي مفاصل، مي‌باشند.

درمان سالك به دو صورت موضعي و عضلاني انجام مي‌شود. درمان موضعي به صورت تزريق دارو به اطراف زخم هفته‌اي يكبار و يخ زدن آن توسط مواد خاص (كرايو) دو هفته يكبار (حداكثر 12 هفته) انجام مي‌شود. درمان عضلاني به صورت تزريق روزانه دارو به مدت 14 روز (در نوع روستايي) و 21 روز (در نوع شهري) است.پانسمان ضايعه سالكي در كنترل بيماري از اهميت خاصي برخوردار است. پانسمان ضايعه ضمن پيشگيري از عوارض عفوني، باعث جلوگيري از آلوده شدن پشه خاكي و قطع زنجيره انتقال مي‌شود. بنابراين لازم است محل زخم را روزانه يك يا دو بار با آب لوله‌كشي و صابون شسته و با بتادين يا پماد اكسيد دوزنگ پانسمان شود.


موضوعات مرتبط: پارازيتولوژي
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ ] [ 0:26 AM ] [ محسن آزاد ]

 این تحقیق به درک بیشتر توانایی سلول های بنیادی برای تبدیل شدن به بافت های مختلف بدن و نقش آنها در ترمیم بافت های آسیب دیده کمک می کند. محققین اعلام کردند که سلول های بنیادی ۱۷ روز در جسد زنده می مانند

به گفته محققان، سلول های بنیادی عضلانی اسکلتی می توانند در جسد انسان مدت ۱۷ روز و در جسد موش ۱۶ روز زنده بمانند.

محققان متوجه شدند که سلول های بنیادی توانایی خود را برای تبدیل شدن به سلول های عضلانی حفظ می کنند.

محققان موسسه پاستور دریافتند که سلول های بنیادی عضلانی اسکلتی برای زنده ماندن در شرایط دشوار، متابولیسم خود را پایین می آورند تا انرژی کمتری مصرف کنند و وارد وضعیت نهفته شوند.

این گروه همچنین سلول های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان (جایی که سلول های خونی تولید می شود) بررسی کردند.

محققان متوجه شدند که سلول های بنیادی ناشی از مغز استخوان چهار روز پس از مرگ موش آزمایشگاهی زنده می ماند و توانایی خود را برای ساخت بافت پس از پیوند مغز استخوان حفظ می کند.

محققان گفتند: با برداشت سلول های بنیادی از مغز استخوان اهدا کننده ی مرده، پزشکان می توانند تا حدودی کمبود بافت ها و سلول ها را جبران کنند.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۳ ] [ 13:1 PM ] [ محسن آزاد ]
 
سرانجام پس از حرف و حديث هاي فراوان مسولين تيم استقلال رسمآ اعلام کردند که نام فرهاد مجيدي در فهرست بازيكنان مورد نظر آنها نيست و حضور اين بازيكن در تيم استقلال منتفي است. گفتني است ، سال گذشته و در روزهايي که فرهاد مجيدي از استقلال جدا و راهي قطر شد ، مدير عامل باشگاه استقلال براي راضي کردن هواداران معترض استقلال ، از امضاي قرارداد با فرهاد مجيدي براي فصل کنوني خبر داد و اعلام کرد مجيدي دوباره به استقلال باز خواهد گشت، اما با آغاز فصل يارگيري استقلالي ها اعلام کردند که خواهان مجيدي نبوده و نام وي در فهرست آنها نيست.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۳ ] [ 2:26 AM ] [ محسن آزاد ]
گروه آزمون و سنجش: رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به برگزاري آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي گفت: آزمون بدون مشکل در روزهاي اول و دوم تيرماه برگزار شد و 65 هزار داوطلب با هم به رقابت پرداختند. دکتر جبرائيل نسل سراجي در گفتگو با مهر افزود: آزمون کارشناسي ارشد در دو نوبت صبح و بعدازظهر روزهاي پنجشنبه اول تير و جمعه دوم تير ماه در 55 رشته برگزار شد و تاکنون نيز مشکلي از سوي حوزه هاي امتحاني گزارش نشده است.وي اضافه کرد: کليد اوليه آزمون 7 تيرماه و کليد نهايي 27 تيرماه اعلام مي شود. نتايج نهايي هم در روز 6 شهريور ماه 91 اعلام خواهد شد.وي افزود: ظرفيت اعلامي از سوي دانشگاههاي علوم پزشکي 4 هزار و 246 نفر است و علاوه بر آن 305 نفر در واحدهاي بين الملل دانشگاههاي علوم پزشکي و 64 نفر نيز در دانشگاه علوم پزشکي بقية الله پذيرفته مي شوند.آزمون کارشناسي ارشد در 25 شهر و 55 رشته با رقابت 65 هزار نفر در روزهاي اول و دوم تيرماه 91 برگزار شد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۳ ] [ 2:21 AM ] [ محسن آزاد ]

دياليز فرايندي است که در آن ترکيب مواد حل شونده در يک محلول با در معرض قرار گرفتن با محلول ديگر که از طريق غشاي نيمه تراوا از هم جدا شده‌اند، تغيير مي‌کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، دياليز(تراکافت) در مبتلايان به نارسايي حاد کليه وقتي سطح نيتروژن اوره سرم (BUN) آنها به 100 - 70 ميليگرم در دسي‌ليتر مي‌رسد. يا هنگامي که کليرانس کراتينين آنها به کمتر از 20 - 15 ميلي‌ليتر در دقيقه کاهش مي‌يابد، شروع مي‌شود. به مجموعه نشانه‌ها و علايمي که به علت آثار سمي افزايش مواد نيتروژني و ديگر مواد زايد در خون ايجاد مي‌شود، سندرم اورمي گويند.

در دياليز(تراکافت) انتخاب روش درماني از بين همودياليز، دياليز صفاقي و يا دياليز پيوسته آهسته صورت مي‌گيرد. همودياليز شايعترين روش مورد استفاده در درمان نارسايي کليه‌است. همودياليز نسبت به روشهاي ديگر باعث ايجاد تغييرات سريعتري در سطح پلاسمايي مواد حل شونده و برداشت سريعتر آب اضافي تجمع يافته در بدن مي‌شود. دياليز صفاقي نسبت به همودياليز در خروج مواد حل شونده خون 8/1 و در خارج کردن آب اضافي بدن 4/1 کارآيي دارد ولي مي‌تواند بطور مستمر 24 ساعته مورد استفاده قرار گيرد. برتري روشهاي پيوسته آهسته، پايداري بيشتر وضعيت هموديناميک بيمار است و نقطه ضعف آن ارائه آموزش خاص به پرستاران و گراني آن است.

روش همودياليز

همودياليز شايع‌ترين روش درمان جايگزين کليه در بيماران کليوي است. در اين روش خوني که از يک مسير عروقي ثابت يا موقتي بدست مي‌آيد با سرعت 300 ميلي ليتر در دقيقه يا بيشتر به درون مويرگهايي که از غشاهاي نيمه مصنوعي ساخته شده‌اند، پمپ مي‌گردد. در سمت مقابل، مايع دياليز که حاوي کلرايد سديم، بي‌کربنات و غلظتهاي مختلفي از پتاسيم است، حرکت مي‌کند.انتشار از طريق غشا اين امکان را فراهم مي‌آورد که مواد داراي وزن مولکولي کم مثل اوره بر اساس شيب غلظت از سر حرکت کنند. به همين ترتيب بي‌کربنات به سمت پلاسما انتشار مي‌يابد.

دياليز صفاقي

دياليز صفاقي يکي از شيوه‌هاي درمان جايگزيني کليه‌است که تقريباً از دو دهه پيش رواج فزاينده‌اي يافته‌است که اساسا به دليل سهولت و مناسب بودن و قيمت پايين آن است. در دياليز صفاقي، انتقال آب و مواد حل شونده از خلال غشا که دو کمپارتمان حاوي مايع را از هم جدا مي‌کند، انجام مي‌شود. اين دو کمپارتمان عبارت‌اند از: خون موجود در کاپيلرهاي صفاقي که در نارسايي کليه حاوي مقادير بيشتري اوره، کراتينين، پتاسيم و... است و محلول دياليز در حفره صفاقي که بطور معمول حاوي سديم، کلر استات و لاکتات است که با غلظت بالاي گلوکز هيپراسمولار شده ‌است. غشاي صفاق به عنوان يک صافي عمل مي‌کند، واقعا يک غشا هتروژن، نيمه تراوا و حاوي سوراخ‌ها در اندازه‌هاي مختلف است که آناتومي و فيزيولوژي پيچيده‌اي دارد.

جريانهاي انتقالي در انجام جايگزيني انتشار: مواد حل شونده اورميک و پتاسيم بر اساس شيب غلظت از مويرگهاي خون صفاق به محلول دياليز صفاقي منتشر مي‌شوند در حالي‌که گلوکز، لاکتات در مقياس کمتر، کلسيم در مسيري معکوس از محلول دياليز وارد خون مي‌شوند.اولترا فيلتراسيون: بطور هم‌زمان هيپراسمولار بودن نسبي محلول دياليز صفاقي موجب اولترافيلتراسيون آب و همراه آن مواد حل شونده در آب از غشا مي‌شود.جذب: بطور هم‌زمان، يک جذب ثابت آب و مواد حل شونده از حفره صفاقي بطور مستقيم و غير مستقيم به سيستم لنفاتيک وجود دارد.

مشکلات اختصاصي در بيماران دياليزي

افسردگي شايع‌ترين شکايت رواني در بيمارن دياليزي است که پاسخي به واقعيت، ترس يا فقداني موهوم است. تظاهرات آن شامل خلق افسرده پايدار، تصور و نگرشي ضعيف از خود و احساس نااميدي است. افسردگي مهم‌ترين مشکل رواني است که در صورت عدم شناسايي يا درمان مي‌تواند منجر به خودکشي يا قطع دياليز شود.

سوء تغذيه: سوء تغذيه يک مساله نسبتاً رايج در بيماراني است که به مدت طولاني دياليز مي‌شوند و تقريباً 3/1 بيماران همودياليزي و دياليز صفاقي دچار آن هستند. سوء تغذيه مي‌تواند ناشي از دريافت غذاي کم، افزايش از دست دادن پروتئين باشد.

آثار سو تغذيه زياد است و شامل افزايش مرگ و مير و دفعات بستري در بيمارستان، خستگي و بازتواني ضعيف است.افزايش فشار خون: افزايش فشار خون به عنوان علت اصلي بستري و مرگ و مير بيمارن دياليزي در نظر گرفته مي‌شود. تخمين ما از خطر بيماري قلبي عروقي همراه با افزايش فشار خون شرياني در جمعيت دياليزي بر اساس مطالعات طولاني مدت محدودي استوار است.از عوارض ديگر موجود در بيماران دياليز مي‌توان به اختلالات خوني، اختلالات آندوکرين، بيماري استخوان و ... اشاره کرد.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۰۲ ] [ 13:0 PM ] [ محسن آزاد ]

آمار بيماريهاي گوارشي در ايران رو به افزايش است و بيماريهاي التهابي روده، از مهمترين بيماريهاي ِ گوارشي روبه افزايش به حساب ميآيند.

پزشکان، افزايش ميزان مصرف فست فود و استعمال دخانيات و کاهش ميزان ورزش و فعاليتهاي فيزيکي را متهمان رديف اول اين پرونده ميدانند، به گزارش هفته نامه سلامت، دکتر ناصر ابراهيمي درياني، فوق تخصص بيماريهاي گوارشي و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران، ما را با جزييات بيشتري از بيماريهاي التهابي روده آشنا ميکند.

آقاي دکتر! از اسم "بيماريهاي التهابي روده" اينطور برميآيد که روده در روند اين بيماريها دچار التهاب ميشود.

سوال من اين است که آيا قضيه به همين التهاب ختم ميشود يا نه؟

نه! در بيماريهاي التهابي روده بزرگ،بعد از التهاب و تورم روده، کم‌کم زخمهاي متعددي به وجود ميآيند و باعث شکنندگي سطح روده ميشوند. درپي اين تغييرات، خونريزيهاي متناوب گوارشي رخ ميدهد و به اصطلاح، مخاط روده، خون گريه ميکند! اين درگيري ميتواند در سراسر روده يا فقط در قسمتي از روده بزرگ باشد که در حالت اخير، به التهاب روده بزرگ يا کولون، کوليت گفته ميشود.

علامتش فقط خونريزي گوارشي است؟

نه! اين بيماري به 2 صورت، خودش را نشان ميدهد؛ يکي، نشانه هايي که مربوط به روده بزرگ‌اند و ديگري، نشانه هاي خارج رودهاي. در حالت اول، بيماران از اسهال خوني و زورپيچ شکايت دارند و معموال نمي‌توانند در محافل عمومي شرکت کنند چون مرتب بايد دستشويي بروند و اين خسته شان ميکند و گاهي حتي افسرده ميشوند. اسهال اين بيماران ممکن است همراه با چرك و خون باشد. گاهي نيز يبوست همراه با دفع خون دارند.

درگيريهاي رودهاي اين بيماران معمولا در انتهاي روده بزرگ است و اغلب بيماران تصور مي کنند که به بواسير يا هموروييد مبتلا شده اند.

برخي از بيماران نيز دچار تب و دردهاي مفصلي ميشوند و به اشتباه به متخصص روماتولوژي مراجعه مي کنند و برايشان روماتيسم رودهاي تشخيص داده ميشود. گاهي نيز مشکل بيماران در ستون فقرات است و بيمار قدرت خم کردن ستون فقراتش را از دست ميدهد؛ يعني ستون فقراتش ديگر حالت الاستيکي ندارد. اين حالت ممکن است سالها قبل از بيماري رودها خودش را نشان بدهد. حتي درگيريهاي چشمي نيز ممکن است رخ دهد!

گاهي در پوست (مخصوصا در ساق پا) هم ضايعاتي ديده ميشود. خارشهاي پوستي، اختالالت کبدي و صفراوي و حتي سنگهاي کليوي و صفراوي هم ناشايع نيستند.

پس طيف علايم اين بيماري‌ها خيلي گسترده است. با اين حساب، تشخيص آنها نيز آسان نخواهد بود. اينطور نيست؟

بله، همينطور است. پزشکان در مرحله اول تشخيص از علايم باليني بيماران استفاده ميکنند: درد شکم، خونريزي از مقعد و اسهال. در مرحله بعدي، براي اطمينان بيشتر، از تستهاي آزمايشگاهي استفاده ميشود: آزمايش مدفوع و آزمايش خون.

در آزمايش مدفوع، گلبولهاي سفيد و قرمز ديده و شمرده ميشوند و در آزمايش خون هم کم خوني ناشي از فقر آهن و افزايش گلبولهاي سفيدخون يا افزايش ميزان سديم انتاسيون بررسي مي‌شود. در اين روش، بافت رکتوم (مقعد) از نزديک مشاهده مي‌شود که معمولا مخاطي کاملا ملتهب پيدا مي‌کند و زخم‌هاي متعددي در آن به وجود مي‌آيند. براي تشخيص قطعي نيز از روش بيوپسي (نمونه برداري) استفاده ميشود.

بايد چه کار کنيم که اصلا به اين بيماري مبتلا نشويم؟

جواب به اين سوال، آسان نيست چون علت اين بيماري،ناشناخته است. کوليت، در واقع، به هم خوردن سيستم ايمني به واسطه آنتيژن‌هايي است که مي‌توانند ويروس يا ماده غذايي باشند. در اين بيماري،سيستم دفاعي بدن عليه بافت‌هاي خود بدن فعاليت مي‌کند. اما آنچه ميتوانم در پاسخ به شما بگويم اين است که رژيم غذايي در عود اين بيماري چندان موثر نيست ولي استرس و عصبانيت مي‌توانند باعث تشديد بيماري شوند.

و درمانش چيست؟

روشهاي درماني متفاوتي وجود دارند. بر حسب شدت بيماري، ما پزشکان گاهي از شياف‌هاي ضددرد براي بيماران استفاده مي کنيم و گاهي از کورتون‌ها کمک مي‌گيريم اما از آنجا که کورتون‌ها، عوارضي مانند افزايش قند و فشارخون و پوکي استخوان دارند، اين درمان را بيش از 4 ماه ادامه نمي‌دهيم.

در بعضي مواقع نيز خونريزي آنقدر شديد است که به درمان‌هاي دارويي جواب نمي‌دهد و بايد کولون را برداريم و به اصطالح، "کولکتومي" کنيم. البته گاهي بيماران به علت ناراحتي ناشي از بيماري، خودسرانه به مصرف دارو ادامه مي‌دهند تا علايم بيماري را تخفيف دهند ولي در نهايت، وابسته به کورتون مي‌شوند و الزم است حتما با کمک پزشک، دوز مصرفي خود را کاهش دهند و کمکم آن را قطع کنند.

اين بيماري چه عوارضي دارد؟

هر چقدر اين بيماري بيشتر طول بکشد، احتمال بروز سرطان روده بزرگ افزايش مي يابد و اگر تمام روده بزرگ بيمار، درگير شود؛ بعد از 10 سال، بايد هر 1 تا 2 سال کولونوسکوپي و نمونه برداري انجام شود ولي اگر بيماري محدود به ناحيه چپ کولون باشد، بعد از 15سال، يک نمونه برداري الزم است.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۱ ] [ 13:26 PM ] [ محسن آزاد ]
نام : كمال    
كلاس :دوم دبستان    
موزو انشا : عزدواج!   

 
هر وقت من يك كار خوب مي كنم مامانم به من مي گويد بزرگ كه شدي برايت يك زن خوب مي گيرم.
تا به حال من پنج تا كار خوب كرده ام و مامانم قول پنج تايش را به من داده است.
حتمن ناسرادين شاه خيلي كارهاي خوب مي كرده كه مامانش به اندازه استاديوم آزادي برايش زن گرفته بود. ولي من مؤتقدم كه اصولن انسان بايد زن بگيرد تا آدم بشود ، چون بابايمان هميشه مي گويد مشكلات انسان را آدم مي كند. 
 در عزدواج تواهم خيلي مهم است يعني دو طرف بايد به هم بخورند. مثلن من و ساناز دختر خاله مان خيلي به هم مي خوريم.
از لهاز فكري هم دو طرف بايد به هم بخورند، ساناز چون سه سالش است هنوز فكر ندارد كه به من بخورد ولي مامانم مي گويد اين ساناز از تو بيشتر هاليش مي شود.
در عزدواج سن و سال اصلن مهم نيست چه بسيار آدم هاي بزرگي بوده اند كه كارشان به تلاغ كشيده شده و چه بسيار آدم هاي كوچكي كه نكشيده شده. مهم اشق است !
اگر اشق باشد ديگر كسي از شوهرش سكه نمي خواهد و دايي مختار هم از زندان در مي آيد
من تا حالا كلي سكه جم كرده ام و مي خواهم همان اول قلكم را بشكنم و همه اش را به ساناز بدهم تا بعدن به زندان نروم.  
 
مهريه و شير بلال هيچ كس را خوشبخت نمي كند.
همين خرج هاي ازافي باعث مي شود كه زندگي سخت بشود و سر خرج عروسي دايي مختار با پدر خانومش حرفش بشود.
دايي مختار مي گفت پدر خانومش چتر باز بود.. خوب شايد حقوق چتر بازي خيلي كم بوده كه نتوانسته خرج عروسي را بدهد. البته من و ساناز تفافق كرده ايم كه بجاي شام عروسي چيپس و خلالي نمكي بدهيم. هم ارزان تر است ، هم خوشمزه تراست تازه وقتي مي خوري خش خش هم مي كند!  
 
اگر آدم زن خانه دار بگيرد خيلي بهتر است و گرنه آدم مجبور مي شود خودش خانه بگيرد. زن دايي مختار هم خانه دار نبود و دايي مختار مجبور شد يك زير زميني بگيرد. ميگفت چون رهم و اجاره بالاست آنها رفته اند پايين! اما خانوم دايي مختار هم مي خواست برود بالا! حتمن از زير زميني مي ترسيد. ساناز هم از زير زميني مي ترسد براي همين هم برايش توي باغچه يك خانه درختي درست كردم. اما ساناز از آن بالا افتاد و دستش شكست. از آن موقه خاله با من قهر است.
قهر بهتر از دعواست. آدم وقتي قهر مي كند بعد آشتي مي كند ولي اگر دعوا كند بعد كتك كاري مي كند بعد خانومش مي رود دادگاه شكايت مي كند بعد مي آيند دايي مختار را مي برند زندان!
البته زندان آدم را مرد مي كند.عزدواج هم آدم را مرد مي كند، اما آدم با عزدواج مرد بشود خيلي بهتر است! 
اين بود انشاي من


موضوعات مرتبط: طنز و شوخی
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۱ ] [ 13:23 PM ] [ محسن آزاد ]
مرد ميانسالي وارد فروشگاه اتومبيل شد. ب ‌ام ‌و آخرين مدلي را ديده و پسنديده بود. وجه را پرداخت و سوار بر اتومبيل تندروي خود شد و از فروشگاه بيرون آمد.

قدري راند و از شتاب اتومبيل لذت برد. وارد بزرگراه شد و قدري بر سرعت اتومبيل افزود. کروکي اتومبيل را پايين داد تا باد به صورتش بخورد و لذّت بيشتري ببرد. چند شاخ مو بر بالاي سرش در تب و تاب بود و با حرکت باد به اين سوي و آن سوي مي‌رفت. پاي را بر پدال گاز فشرد و اتومبيل گويي پرنده‌اي بود رها شده از قفس. سرعت به 160 کيلومتر در ساعت رسيد.

مرد به اوج هيجان رسيده بود. نگاهي به آينه انداخت. ديد اتومبيل پليس به سرعت در پي او مي‌آيد و چراغ گردانش را روشن کرده و صداي آژيرش را نيز به اوج فلک رسانده است. مرد اندکي مردد ماند که از سرعت بکاهد يا فرار را بر قرار ترجيح دهد.

لختي انديشيد. سپس براي آن که قدرت و سرعت اتومبيلش را بيازمايد يا به رخ پليس بکشد. بر سرعتش افزود. به 180 رسيد و سپس 200 را پشت سر گذاشت، از 220 گذشت و به 240 رسيد. اتومبيل پليس از نظر پنهان شد و او دانست که پليس را مغلوب کرده است.

ناگهان به خود آمد و گفت: "مرا چه مي‌شود که در اين سن و سال با اين سرعت مي‎رانم؟ باشد که بايستم تا او بيايد و بدانم چه مي‌خواهد."

از سرعتش کاست و سپس در کنار جاده منتظر ايستاد تا پليس برسد. اتومبيل پليس آمد و پشت سرش توقف کرد...


افسر پليس به سوي او آمد، نگاهي به ساعتش انداخت و گفت: "ده دقيقه ديگر وقت خدمتم تمام است. امروز جمعه است و قصد دارم براي تعطيلات چند روزي به مرخصي بروم. سرعتت آنقدر بود که تا به حال نه ديده بودم و نه شنيده بودم. خصوصا اينكه به هشدار من توجهي نكردي و وقتي منو پشت سرت ديدي سرعتت رو بيشتر و بيشتر كرده و از دست پليس فرار كردي. تنها اگر دليلي قانع‌کننده داشته باشي که چرا به اين سرعت مي‌راندي، مي‌گذارم بروي."

 مرد ميانسال نگاهي به افسر کرد و گفت:  "مي‌دوني، جناب سروان؛ سالها قبل زن من با يک افسر پليس فرار کرد. وقتي شما رو آژير كشان پشت سرم ديدم  تصور کردم داري اونو برمي‌گردوني!"


افسر خنديد و گفت: "روز خوبي داشته باشيد، آقا!" و برگشت سوار اتومبيلش شد و رفت.

موضوعات مرتبط: طنز و شوخی
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۱ ] [ 13:21 PM ] [ محسن آزاد ]
 مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به آغاز طرح رتبه‌بندي دانشگاه‌ها به صورت پايلوت، گفت: اين طرح كه با رتبه‌بندي موسسات غيرانتفاعي آغاز مي‌شود، با كمي اصلاح براي ساير زير نظام‌هاي آموزشي از جمله دانشگاه‌هاي آزاد، پيام نور و غيرانتفاعي قابل تعميم است، بر اين اساس از اين پس شهريه دانشگاه‌هاي پولي بر اساس كيفيت و خدمات دانشگاه‌ها تعيين مي‌شود. رضا عامري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به فعاليت حدود 345 موسسه غيرانتفاعي و ارزيابي سالانه هريك از اين موسسات، افزود: بخشي از مشكلات و مسائلي كه موسسات غير انتفاعي درگير آن هستند از جمله مشكلات زير ساخت، فضاي فيزيكي، ساختمان و تجهيزات درست است.

وي با بيان اينكه موسسات غيرانتفاعي با كمبود منابع مالي مواجه هستند و بايد به دو شيوه براي اين موسسات تامين زير ساخت صورت گيرد، اظهار كرد: براي رفع مشكلات اين دانشگاه‌ها يا بايد از طريق افزايش شهريه‌ها و يا اخذ منابع مالي مانند بانك‌ها و وام‌هاي بلند مدت اقدام شود كه در حال حاضر بيشتر به دنبال اين هستيم كه اين موسسات از طريق يك منبع مالي غير از شهريه بتوانند مشكلات خود را حل كنند.مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم با اشاره به اجراي ساز و كار افزايش شهريه به صورت سالانه در اين موسسات و افزايش شهريه دانشجويان در سال گذشته تا حدود 15 درصد، اظهار كرد: درصدد هستيم كه با رتبه‌بندي موسسات غير انتفاعي بتوانيم شهريه اين موسسات را بر اساس سطح خدمات و كيفيت موسسات تعيين كنيم.وي ادامه داد: بدين ترتيب موسساتي كه از لحاظ كيفي رتبه‌هاي خوبي كسب مي‌كنند قاعدتا شهريه بيشتري از دانشجو دريافت مي‌كنند.

تمامي موسسات غيرانتفاعي در حال تعطيلي نيستند

عامري با بيان اينكه اينگونه نيست كه تمامي موسسات غير انتفاعي در حال تعطيلي باشند، افزود: در حال حاضر 350 موسسه غير انتفاعي وجود دارد كه در بين آنها بحث رقابت و صندلي خالي مطرح است و اين طبيعي است كه تعدادي از اين موسسات نتوانند در بورس رقابت خود را نشان دهند.وي تصريح كرد: اين مسئله دليل نمي‌شود كه به اين دانشگاه‌ها پول تزريق كنيم تا بتوانند سرپا بمانند و از سوي ديگر واضح است موسساتي كه نتوانند در عرصه رقابت خود را بالا بكشند حذف مي‌شوند.مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم ادامه داد: اگر بودجه لازم در اختيار وزارت علوم قرار داشت، اين بودجه صرف ظرفيت‌سازي در دانشگاه‌هاي دولتي مي‌شد.

سازو كار شهريه دانشجويان غيرانتفاعي بايد ساماندهي شود

وي با بيان اينكه ساماندهي ساز و كار شهريه بحثي ضروريست، تصريح كرد: معتقديم بايد متناسب با خدماتي كه موسسات به دانشجو ارائه مي‌دهند حمايت‌ها صورت گيرد.عامري با اشاره به حمايت‌هاي موسسات نوپا و تازه كار به صورت‌ حمايت‌هاي منابعي، گفت: اين موسسات حتي اگر شهريه دانشجو را نيز افزايش دهند باز هم با مشكل مواجه خواهند بود، بنابراين بايد از لحاظ منابع بودجه‌اي به آنان كمك كرد.وي با بيان اينكه در هيچ كجاي دنيا از محل شهريه دانشجو نمي‌توان تمامي مشكلات دانشگاه را برطرف كرد، تصريح كرد: در حال حاضر در بسياري از مراجعات به موسسات غيرانتفاعي مشاهده مي‌شود كه عليرغم كم بودن شهريه دانشجويان، ساخت‌وسازهاي لازم را براي آموزش دانشجويان در نظر گرفته‌اند.

كمتر از 10درصد موسسات غيرانتفاعي مشكل مالي دارند

مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم با بيان اينكه شايد كمتر از 10 درصد اين موسسات هستند كه مشكلات عديده‌اي دارند و تمامي مشكلات آنان نيز به پول بر نمي‌گردد، افزود: بيشتر اين موسسات در تركيب هيات موسس، اختلافات دروني و عدم انسجام مديريتي مشكل دارند كه نبايد همه چيز را به شهريه موكول كرد.

شهريه دانشگاه‌هاي غير دولتي بايد منطقي‌تر شود

وي با بيان اينكه ما نيز مي‌پذيريم كه بايد شهريه دانشگاه‌هاي غير دولتي منطقي تر شود، تصريح كرد: به اين معنا كه هر موسسه‌اي كه داراي كيفيت بيشتري باشد بايد شهريه مناسب تري از دانشجو دريافت كند.عامري با بيان اينكه اين مسئله تنها براي موسسات غير انتفاعي نيست؛ بلكه معتقديم در كل سيستم غير دولتي‌ها بايد اجرايي شود، افزود: حتي دانشگاه‌هاي آزاد، پيام نور و علمي كاربردي نيز بايد بر اساس كيفيت رتبه‌بندي شوند تا متناسب با كيفيت موسسه خود شهريه دريافت كنند.

رتبه‌بندي موسسات غيرانتفاعي براي ساير زيرنظام هاي آموزشي قابل اجراست

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين روش براي دانشگاه‌هايي مانند دانشگاه آزاد نيز امكان پذير است و وزارت علوم در اين راستا برنامه‌اي دارد، گفت: روشي كه براي دانشگاه‌هاي غير دولتي به كار برديم با كمي اصلاح براي ساير زير نظام‌ها قابل اجراست.مديركل دفتر نظارت و ارزيابي وزارت علوم با بيان اينكه بايد در درون هر زير نظام رتبه بندي صورت گيرد، افزود: اين منطقي است كه واحدهاي دانشگاه‌هاي آزاد با خود مقايسه شوند تا اينكه يك دانشگاه بزرگ را با يك موسسه كوچك مقايسه كنيم


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۰۱ ] [ 0:58 AM ] [ محسن آزاد ]
درباره وبلاگ

ســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلامی
به گــــــــــــرمی نـــــــــــــفسهاتون..
محسن 24ساله دانشــــجوی
فــــــــــوق لیســــــــــــانس
قارچ شناســـــــــی پزشـــکی
و ســـــــــــــاکن شهر تهـــــــــــــــــران
هـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــستم.
امیــــــــــــــــــــــــــــــــــــدوارم که
لحظـــــــــــــــــات خـــــــــوب و خوشی
را در وبـــــــلاگم سپـــــــــــــــری نمایید.
.
.
........(_\.........
.../_)...) \........
../ (....(__)......
.(__)...oooO....
Oooo..............
.
.
.
.
.
........(_\.........
.../_)...) \........
../ (....(__)......
.(__)...oooO....
Oooo..............
.
.
.
.

.
.
بيا نترس من باهـــــــــــــــــــــاتم...
..
.
.
.
.

.
.
........(_\.........
.../_)...) \........
../ (....(__)......
.(__)...oooO....
Oooo..............
.
.
.
بيا پايــــــــــــــــــــــــين تر..
بيا حـــــــــــــالا..
..
.
.
.
بــــــه وبـــــــــــــــلاگم خــــــــوش آمدید.
----------------------------------------
بهـ دنبالـ ظواهر نرو؛ شاید فریبـ بخوریـ

بهـ دنبالـ ثروتـ نرو؛ اینـ همـ ماندنیـ نیستـ

بهـ دنبالـ کسیـ باشـ کهـ بهـ لبانتـ لبخند بنشاند

چونـ فقطـ یکـ لبخند میـ تواند

شبـ سیاهـ را نورانیـ کند

کسیـ را پیدا کنـ کهـ دلتـ را بخنداند...
-----------------------------------------------
نمی دونم از کــجا شروع کنم قصه تلخ ســـــادگیمـــو

نمی دونم چرا قسمت می کنم روزای خوب زندگیمو

چــــــرا تو اول قصه همه دوســـــــــم مــــــــــــی دارن

وسط قــــــــــصه می شه سر به سر من مـــی ذارن

تا می خواد قـــــصه تموم شه همه تنهام مــی ذارن

مــــــی تونم مثل همه دورنگ بـــــاشم دل نــــبازم

مــــــی تونم مثل همه یه عـــــشق بادی بــــسازم

تا با یک نـــــیش زبــــــون بترکه و خراب بـــــــــــشه

تا بـــــــیان جمعش کنن حباب دل ســــــــراب بشه

مــــــی تونم بازی کنم با عشق و احساس کسی

مـــــــی تونم درست کنم تـــــــرس دل و دلواپسی

مــــــــی تونم دروغ بگم تا خودمو شــــــــیرین کنم

مــــــــی تونم پشت دلا قایم بشم کــــــــمین کنم

ولی با این همه حــــــــرفا باز مـــــــــــنم مثل اونام

یه دروغگو مـــــــی شم همیشه ورد زبــــــــــــــونا

یه نفر پیدا بـــــــشه به مـــــــــن بگه چیکار کــــنم

با چه تیری اونی که دوسش دارم شکار کنم ؟؟؟؟

من باید از چی بفهمم چه کسی دوسم داره ؟؟؟

توی دنیا اصلا عشق واقعی وجود داره .........؟؟؟
امکانات وب

دریافت كد ساعت
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

جوان تولز - ابزار وبلاگنویسان جوان