MOHSEN AZAD
قـــــــــــــــــارچ شناســـــــــــــــــــــی پزشکــــــــــــــــــــی

مهندسی شیمی

مقدمه

آیا تصور می‌كنید كه مهندسی شیمی؛ یعنی حفظ فرمول‌های ریز و درشت و كار در آزمایشگاه‌های شیمی؟ آیا فكر می‌كنید كه دانشجویان این رشته باید شیفته علم شیمی باشند؟ اصلاً هیچ فكر كرده‌اید كه چرا فقط داوطلبان گروه ریاضی و فنی می‌توانند وارد این رشته شوند؟ آیا می‌دانید كه مهندسی شیمی زائیده ضرورت و نیاز صنعت مكانیك، الكترونیك و عمران است؟ برای مثال به مرور زمان صنعت به مهندس مكانیكی احتیاج پیدا كرد كه از تحولات و فرآیند‌های شیمیایی اطلاع داشته باشد و بتواند دستگاه‌هایی را طراحی كند كه در آنها فرآیندهای شیمیایی اتفاق می‌افتد.در نتیجه شروع به تربیت مهندسین مكانیكی كرد كه بیش از معمول تحصیل كردگان این رشته از علم شیمی مطلع باشند. و این دسته از متخصصان،‌ همان مهندسین شیمی هستند.این رشته‌ با 9 گرایش‌ صنایع‌ غذایی‌، صنایع‌ شیمیایی‌ معدنی‌، صنایع‌ گاز، صنایع‌ پتروشیمی‌، صنایع‌ پلیمر، صنایع پالایش، طراحی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌ و شیمیایی‌ سلولزی‌؛ یكی‌ از رشته‌های‌ گسترده‌ دانشگاهی‌ است‌. البته‌ در دوره‌ كارشناسی‌ هر یك‌ از گرایش‌های‌ فوق‌، تنها 12 یا 13 واحد تخصصی‌ دارند و بیشتر واحدهایشان‌ مشترك‌ است‌. گرایش‌ صنایع‌ شیمیایی‌ معدنی‌ اكتشاف‌ و استخراج‌ مواد معدنی‌ به‌ رشته‌ معدن‌ باز می‌گردد، اما فرآورده‌های‌ مواد معدنی‌ در حیطه‌ مهندسی‌ شیمی‌ گرایش‌ شیمیایی‌ معدنی‌ قرار دارد. هر كارخانه‌ تولید مواد غیرآلی‌ مثل‌ سیمان‌، گچ‌، شیشه‌ نسوز و دیرگداز دارای‌ یك‌ فرآیند است‌؛ یعنی‌ از زمانی‌ كه‌ مواد اولیه‌ وارد كارخانه‌ می‌شود تا زمانی‌ كه‌ محصول‌ خارج‌ می‌گردد، فرآیندی‌ روی‌ آن‌ انجام‌ می‌گیرد كه‌ طراحی‌ این‌ فرآیند برعهده‌ مهندس‌ شیمی‌ صنایع‌ شیمیایی‌ معدنی‌ است. همچنین‌ تولید هر ماده‌ معدنی‌ مثل‌ كودهای‌ شیمیایی‌ معدنی‌، حشره‌كش‌ها، نمك‌ها، رنگ‌های‌ معدنی‌ و حتی‌ لعاب‌ روی‌ كاشی‌ها در حیطه‌ كار مهندس‌ شیمی‌ این‌ گرایش‌ قرار دارد.


موضوعات مرتبط: مطالب دیگر
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۶ ] [ 10:23 AM ] [ محسن آزاد ]

مروری بر سیستم الایزا ریدر


آشنایی با میکروپلیت واشر الایزا


آشنایی با بن ماری


مطالب ارسالی توسط دانشگاه آزاد پزشکی اراک

جهت استفاده دانشجویان علوم آزمایشگاهی

با تشکر از آقای صابر سلطانی و استاد علی محمدی


موضوعات مرتبط: بيوشيمي باليني
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ] [ 20:49 PM ] [ محسن آزاد ]

HSE مخفف Health, Safety and Environment مي باشد. اين مقوله يكي از مهمترين مسائلي است كه هرفرد در هر سطحي در محيط كار و زندگي بايد بدان توجه نمايد و غفلت از آن بعضا صدمات و ضايعات جبران ناپذيري را موجب خواهد شد. و چه بسا زندگي فرد و حتي همكاران او را به خطر مياندازد و آسيب هاي فراواني را نيز به محيط زيست وارد ميسازد كه خود جاي تامل بسيار است. نكته اي كه هيچگاه نبايد مورد غفلت قرار گيرد اينست كه خطر همواره در كمين ماست. بنابراين همواره بايد به فكر كاهش آسيب هاي ناشي از خطرات احتمالي باشيم. اين سخن بدين معناست كه حتي اگر ما تمام احتياطات لازم را بكار ببنديم بازهم ممكن است از ناحيه مسائلي كه دور از ذهن ماست يا بخاطر اشتباه و سهل انگاري ديگران با خطراتي مواجه شويم. حال اگر ميخواهيم خود و ديگران را از گزند اين خطرات در امان نگه داريم يا آثار آنها را به حداقل كاهش دهيم بايد تمهيداتي را فراهم نماييم.

نخستين مسئله اي كه بايد بدان توجه كنيم تفكر صحيح و منطقي و برخورد درست در پيشگيري از خطر است. بايد بخاطر داشته باشيم كه بروز استرس بيش از حد و رفتارهاي وسواسي بخاطر ترس از اين موضوع كه همواره خطراتي هستند كه در كمين ما ميباشند نه تنها كمكي به حل مشكل نخواهد كرد بلكه كارآيي فرد را پايينتر هم مي آورد و تجربه نشان داده است كه اينگونه برخوردها و رفتارها هرگاه مشكل جديدي را ايجاد ننمايند بطور يقين مشكلات موجود را نيز حل نخواهند كرد.

دومين مرحله، شناسايي محيط اطراف (كار – زندگي - تحصيل – تفريح و ... ) و خطراتي است كه مي توانند ما را غافلگير نمايند. بطور مسلم هرگاه خطرات را قبل از وقوع، پيش بيني نموده و آمادگي لازم ذهني و عملي را در مقابل آنها كسب نماييم علاوه بر كاهش امكان وقوع آنها، نحوه برخورد ما با موارد خطر بسيار مؤثرتر خواهد بود. در غير اينصورت غافلگير خواهيم شد كه اين امر امكان بروز عكس العمل مناسب را از ما سلب و آسيبهاي ناشي از حوادث را بسيار افزايش ميدهد. اين مطلب به اين معناست كه مثلا اگر به آزمايشگاه شيمي وارد ميشويم بايد بدانيم كه در آن، احتمال انفجار، آتش سوزي، استنشاق گازها و بخارات سمي و غيره همواره وجود دارد و از اينرو هميشه بايد نكات ايمني لازم را مد نظر و به هشدارهاي ايمني توجه داشته باشيم.

مرحله سوم كه همراه با مرحله دوم و در تكميل آن مطرح ميگردد شناسايي ابزار مقابله با خطر و فرار از خطر است. يعني قبل از بروز خطر بايد آموزشهاي لازم را دريافت كرده و پاسخ چنين سؤالاتي را آموخته باشيم كه محل كپسولهاي آتش نشاني كجاست؟ در هنگام خطر بايد از كجا كمك خواست؟ درب و پلكان اضطراري كجاست؟ روش استفاده از كپسول آتش نشاني چگونه است؟ يا اگر خطر از ناحيه يك ماده شيميايي خاص ميباشد MSDS آن ماده كجاست؟ (MSDS هر ماده حاوي اطلاعات لازم در خصوص آن ماده و شناسايي خطرات ناشي از آن و چگونگي برخورد با اين خطرات ميباشد).

نكته چهارم اين است كه رفتارهاي خود و طرز قرار گيري وسايل و نگهداري مواد را بنحوي تغيير دهيم كه امكان بروز خطر را به حداقل كاهش دهد. مثلا قبل از انداختن چوب كبريت افروخته به سطل زباله از خاموشي كامل شعله پنهان آن اطمينان حاصل نماييم، اگر (متاسفانه) سيگاري هستيم در حالت خواب آلودگي سيگار نكشيم، وسايل با ارتفاع زياد را كه تعادل پايداري ندارند در نزديكي محل كار و خواب و نشستن قرار ندهيم، تابلوهاي سنگين را كه احتمال سقوط آنها وجود دارد بديوار نصب نكنيم، مواد شيميايي ناسازگار را در كنار هم انبار نكنيم، مسير تردد افراد را از وجود اشياي مزاحم خالي كنيم و نكات ديگري از اين دست كه همگي باعث خواهند شد كه موارد بروز خطر به حداقل رسيده و در صورت بروز خطر تلفات و آسيبهاي ناشي از آن كاهش يابد.

در آخرين مرحله بايد كمكهاي اوليه لازم را فرا بگيريم. هر فردي ممكن است در موقعيتهايي قرار بگيرد كه قبل از رسيدن پزشك و متخصص، افراد مصدوم نياز به كمك و ياري او داشته باشند. اينچنين موقعيتهايي ميتواند در خانواده، محل كار، خيابان و يا هر محل ديگري پيش آيد. براي اينكه بتوانيم در چنين مواقعي مصدومين را از خطرات جدي ناشي از اتلاف زمان تا رساندن به مركز درماني يا پزشك برهانيم، بايد از اصول كمكهاي اوليه آگاهي داشته باشيم و آن را بعنوان يكي از مهارتهاي اصلي زندگي فرا گيريم.

در نهايت با اميد به اينكه همواره از خطرات پيش روي در امان بوده و با برخورد صحيح از آسيبهاي ناشي از آنها جلوگيري نماييم يكبار ديگر پنج عمل اصلي ايمني را يادآوري مينماييم: 1- تفكر صحيح و منطقي در برخورد و پيشگيري از خطر 2- آشنايي با خطرات اطراف 3- در اختيار گرفتن ابزار مقابله با خطر از طريق آموزشهاي لازم 4- تغيير در جهت ايمن تر نمودن رفتارها و محيط زندگي 5- آموزش كمكهاي اوليه


موضوعات مرتبط: اصول ايمني و حفاظت در آزمايشگاه
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ] [ 17:59 PM ] [ محسن آزاد ]
دانشمندان در موسسه چشم پزشکی دانشگاه کالج لندن در کشور انگلیس ، سلول های حساس به نور را از موش های جوان سالم به طور مستقیم به شبکیه موش های بالغ که مبتلا به شب کوری بودند، تزریق کردند.

سلول های پیوند زده شده در واقع سلول های گیرنده نور میله ای نابالغ بودند که به ویژه برای دیدن در تاریکی بسیار مهم ضروری اند.

پس از چهار تا شش هفته، از هر شش سلول پیوندی ، یک سلول ارتباطات لازم برای شکل گیری انتقال دید به مغز را ایجاد کرد.

محققان، دید موش های درمان شده را در یک مارپیچ کم نوردرمحیط آب آزمایش کردند.

موش هایی که سلول های میله ای دریافت کرده بودند توانایی دید درمحیط کم نور و خروج از آب را داشتند.

این در حالی است که موش های پیوند نشده موفق به این کار نشدند.

پروفسور’روبین علی’ مجری این تحقیقات گفت: برای نخستین بار نشان دادیم ، پیوند سلول های گیرنده نور می تواند به طورموفقیت آمیزی با مدارهای شبکیه تلفیق شده و دید را بهبود بخشد.

وی ابراز امیدواری کرد به زودی بتوان این موفقیت را با سلول های گیرنده نور به دست آمده از سلول های بنیادی جنینی و در نهایت برای آزمایش های انسانی تکرار کرد.

دو نوع سلول گیرنده نور در چشم وجود دارد. میله ای و مخروطی. پیوند سلول های گیرنده نور مخروطی که برای دید انسان و کارهایی مانند مطالعه ضروری اند، بسیار دشوار است.

دانشمندان قصد دارند سلول های گیرنده نور به دست آمده از سلول های بنیادی جنینی را نیز مورد آزمایش قرار دهند. پروفسور علی می گوید این خط سلول ها در حال حاضر وجود دارد اما هنوز کارایی آنها هنگام پیوند مشخص نیست.

نتایج این تحقیقات در نشریه نیچرمنتشر شده است.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ] [ 17:20 PM ] [ محسن آزاد ]
گرچه والدین از داشتن کودکان چاق ابراز خرسندی می‌کنند، اما غافل هستند که سلول‌های چربی از زمان کودکی در تمام بدن ساخته شده و در جوانی و پیری برای فرد ایجاد مزاحمت می‌کند.

کسانی که مشکل اضافه وزن دارند، اغلب مایلند روش‌های مختلفی را برای کاهش وزن تجربه کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسند.

یکی از این موارد قرص‌های لاغریست که بسیار در مورد آن‌ها تبلیغ می‌شود. اگرچه به ادعای تولیدکنندگان، این قرص‌ها می‌توانند نتیجه قابل توجهی در کاهش وزن داشته باشند، اما اثرات جانبی و خطرناک آن‌ها را نباید از نظر دور داشت. قبل از مصرف هرگونه قرص لاغری از عوارض جانبی آن مطلع شوید.

قرص‌های لاغری را می توان از داروخانه، با نسخه پزشک و یا به صورت آنلاین خرید کرد. به دلیل سهولت دسترسی به این قرص‌ها از طریق آنلاین یا تهیه آن از فروشگاه‌ها، اغلب افراد وسوسه می‌شوند مصرف این قرص‌ها با نام‌های مختلف را تجربه کنند.

قرص‌های لاغری شامل مواد مختلفی است که مجموع آن‌ها باعث کاهش وزن می‌شود. در عین حال روش کاهش وزن در قرص‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال بعضی از قرص‌های با کاهش اشتها و کم خوردن به کاهش وزن کمک می‌کنند در حالی که سایر قرص‌ها، مانع جذب چربی در بدن می‌شوند.

تصمیم درباره مصرف قرص‌های لاغری حتی با داشتن آگاهی از احتمال خطرات استفاده از آن کار سختی است. در عین حال به دلیل این که امروزه بسیاری از این محصولات دارای تاثیر و خطرات احتمالی هستند به معنی این که هیچ‌کس نباید از آن‌ها استفاده کند، نیست.

افرادی که شاخص توده بدنی آن‌ها (یعنی وزن برحسب کیلوگرم÷ قد برحسب متر به توان ۲) بیش از ۳۰ است و آن‌هایی که سلامتی‌شان به دلیل افزایش وزن در معرض خطر است مثلا دچار دیابت یا افزایش فشار خون شده‌اند بهتر است از این قرص‌ها استفاده کنند. واقعیت این است که این قرص‌ها را باید به همراه یک رژیم سالم و تمرین ورزشی منظم مصرف کرد تا تاثیرگذار باشد.

اثرات جانبی مصرف قرص‌های لاغری

یکی از دلایلی که افراد در مصرف قرص‌های لاغری دچار تردید می‌شوند، احتمال تاثیر جانبی خطرناک آن‌هاست.

بسیاری از این قرص‌ها با نام مکمل‌های غذایی فاقد استانداردهای دارویی هستند. بسیاری از این قرص‌ها صرفا با عنوان مکمل غذایی، قبل از اثبات تاثیر و ایمنی آن‌ها روانه بازار شده، به فروش می‌رسند که به خصوص نوع جدید آن‌ها خطرات جانبی داشته و سلامت افراد را تهدید می‌کنند.

عوارض جانبی این قرص ها در افراد مختلف متفاوت بوده و عبارت است از:

• افزایش ضربان قلبقرص‌های لاغری
• افزایش میزان فشار خون
• بی‌خوابی
• عصبانیت
• سردرد
• سرگیجه
• ضعف
• تغییر مزه دهان
• خشکی دهان
• بی‌حسی پوست
• تهوع
• گرفتن عضلات شکم
• اسهال و دیگر مشکلات دستگاه گوارش
• مشکلات کبد

علائم فوق بسته به نوع داروی کاهش وزن در هر فرد فرق می‌کند. به علاوه توجه به این نکته حائز اهمیت است که چون مصرف این داروها برای مدت زمانی کوتاه در نظر گرفته شده است، افزایش مدت استفاده اثرات جانبی دیگری را به دنبال خواهد داشت. در صورتی که از قرص‌های لاغری استفاده می‌کنید، دستور استفاده از آن را با دقت بخوانید.

در صورتی که از داروهای دیگری استفاده می‌کنید، تاثیر تداخل دارویی را در نظر داشته باشید و قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت نمایید تا شما را در کاهش بیش‌تر وزن و نوع قرص لاغری راهنمایی نماید.

به هر حال، حتی در صورت انتخاب درست قرص‌های کاهش وزن، متوسط کاهش وزن با این روش ۱۰-۵ درصد وزن یک فرد خواهد بود که با تغییر رژیم غذایی و ورزش حاصل شده و همین مقدار تاثیر قابل توجهی بر روی کاهش فشار خون و میزان گلوکز خواهد داشت.

فراموش نکنید افرادی که این قرص‌ها را مصرف می‌کنند اما سبک زندگی خود را تغییر نمی‌دهد، تضمینی وجود ندارد که به نتیجه دلخواه برسند.

به یاد داشته باشید که هنوز هیچ داروی موثری در زمینه کاهش وزن، به بازار نیامده که فرد بتواند، بدون رعایت رژیم غذایی و صرفا از طریق خوردن قرص و بدون عوارض جانبی کاهش وزن پیدا کند، و تاکید می کنیم مهم ترین روش کاهش وزن بدون عوارض جانبی، کاستن از کالری مصرفی به طور روزانه است.


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ] [ 13:36 PM ] [ محسن آزاد ]

بیوشیمی عمومی بیو شیمی تخصصی خون شناسی هورمون شناسی ایمنی شناسی FBS HBA1c CBC T4 (ECL) FANA 2hr.pp Hb. Electrophoresis RBC Morphology T3 (ECL) ANA BS(4pm) Protein Electrophoresis Hb. T3up (ECL) Anti ds DNA GTT Blood Amino Acid Analysis Hct. TSH (ECL) c ANCA BUN, Cre Urine Amino Acid Analysis ESR (1st) FT3 (ECL) p ANCA Cho., Tg. Apo A1 ESR (2nd) FT4 (ECL) AMA HDL-C Apo B Plateletes Thyroglobulin (ECL) ASMA LDL-C LP (a) Retic Count Anti T.G (ECL) Anti Cardiolipin (G,A,M) VLDL-C Lipase B.T. Anti TPO (ECL) Anti Phospholipid (G,A,M) Uric Acid CK-MB C.T. FSH (ECL) IgG, IgA, IgM Ca. & P Troponin T PT with INR LH (ECL) C3, C4, CH50 Na, K Troponin I PTT Prolactin (ECL) IgG1 Cl Alpha HBDH Fibrinogen Estradiol (ECL) IgG2 Mg Gamma GT Direct Coombs 17-OH Progestrone IgG3 Cu Alk.Phos Isoenzymes Indirect Coombs Progestrone (ECL) IgG4 Zn Urine Sugar Chromatography Blood Group & Rh. Cortisol (ECL) IgE Li UBT LE cell GH 8 am or 4pm HBs Ag , HBs Ab Alk.Ph. ADA Mallaria GH-GTT HBe Ag, HBe Ab Acid Ph. (Total) Aldolase Borrelia GH-LDOPA HBc Ab (Total) (IgM) Acid Ph.(Prostatic) VMA G6PD GH-clonidin HCV Ab Bili (T&D) Metanephrine Hamm's Test PTH (ECL) HAV Ab (IgG,IgM) AST (SGOT) Normetanephrine Water Sugar Lysis Test DHEA-SO4 (ECL) HIV 1,2 p24 Ag, Ab ALT (SGPT) Epinephrine Sickelling Test Testostrone (ECL) H. pylori (G,A,M) CK Sodium Valparoate ناباروری free Testostrone Toxo (IgG, IgM) LDH Phenobarbital Spermogram B hcG Rubella (IgG, IgM) Amylase Carbamazepine Anti Sperm Ab. B hcG titer (ECL) CMV (IgG, IgM) Total Protein Cyclosporin level Anti Sperm Auto Ab. ACTH HSV-1(G,M) Serum Albumin Dig. Level (ECL) Seminal Fructose Ferritin (ECL) HSV-2 (G,M) Iron, TIBC ACE Post Coital Test (PCT) Folic Acid (ECL) Listeria Ab Cre. Clearance Beta 2 Microglobulin Sperm Capacitation for IUI Vit. B12 (ECL) Anti Chlamidia(G,M) Urine 24 (Pro.) Ceruloplasmin   Insulin (ECL) Anti Mycoplasma(G,M) Urine 24 (Ca) Haptoglobin سرم شناسی C peptide (ECL) Anti VZV (G,M) Urine 24 (P) Pre Albumin VDRL (RPR) Triple Marker Test Anti Mumps (G,M) Urine 24 (Na) Transferrin ASOT Quadruple Marker Anti Measels (G,M) Urine 24 (K) Alpha-1 AT CRP (Qualitative) تومور مارکرها Anti EBV (G,M) Urine 24 (Cl) PAPP A CRP (Quantitative) CEA (ECL) Anti Hydatid Ab. Urine 24 (Mg) Inhibin A RF Alpha FP (ECL) Brucella Ab (G,M) Urine 24 (Amyl)   Wright PSA (ECL)   Urine 24 (Urea)   Widal free PSA (ECL) Anti Endomesial Ab. Urine 24 (Crea.)   Coombs Wright CA 125 (ECL) Anti Gliadin (G,A,M) Urine 24 (U.A) میکروب شناسی 2ME CA 15-3 (ECL) Anti CCP Urine 24(VMA) Direct Smear Mono Test CA 19-9 (ECL) TTG (IgA) Urine 24(Citrate) Culture PPD CA 72-4 (ECL) C1 inactivator Urine 24(Oxalate) Antibiogram Xylocain Test Cyfra 21-1 (ECL) HLA B5, B27, ... تشخیص مولکولی B.K direct smear Cryoglobuin NSE (ECL) ادرار HBV DNA PCR Fungi direct Cold Agglutinin S-100 Urinalysis HBV DNA viral load Leishman Body تستهای بیماریهای متابولیک ارثی Urine Culture HCV RNA RT-PCR Urease Rapid Test Galactose (GALT) MMA Grawindex HCV RNA viral load مدفوع MSUD Plasma Pyrovate Urine Glucose HPV Genotyping Ova & Parasite MPS Porphirinuria Urine Ketone Bodies MTB DNA PCR Occult Blood Urine Cystein PKU Urinary Calculi BCR-abl Stool Culture Urine Homocystein MPS Electrophoresis Urine Hemosiderine Jac 2 Scotch Tape Test Plasma Ammonia Plasma Lactate Urine Microalbumin Fac II, Fac V, MTHFR   Urine Reducing Substances   Urinary Opiates  
موضوعات مرتبط: اصول مديريت و قوانين آزمايشگاه
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۵ ] [ 12:59 PM ] [ محسن آزاد ]
محمدرويانيان مديرعامل پرسپوليس مي‌گويد نمي‌داند مشكل اين تيم كجاست كه نمي‌تواند در ليگ برتر نتيجه بگيرد.رويانيان در پاسخ به اين سوال كه مشكلات پرسپوليس اين روزها خيلي زياد شده، چه برنامه‌اي براي آنها داريد گفت:وجود اين مشكلات نشان دهنده بلوغ و در حال تكامل شدن مااست.وقتي باشگاهي چنين مشكلاتي دارد، يعني رو به تكامل است هرچند ديگران مي‌خواهند اين مشكلات را بيشتر كنند.ما از قبل پيش‌بيني اين سختي‌ها را مي‌كرديم و براي همين در آرام‌ترين و مستقل‌ترين شرايط به مواجهه با آن رفتيم.وي درباره حضور پروين در كنار تيم پرسپوليس نيز گفت:ما كه هر چه فكر كرديم متوجه نشديم مشكل تيم كجاست.مشكل مالي كه نداريم، مشكل روحي كه نداريم، مشكل امكانات و حضور طرفداران كه نداريم، پس چه مشكلي داريم حتما مشكلات به مسائل فني برمي‌گردد.علي پروين بيايد بفهمد ما چه مشكلي داريم. او هم بازيكن بوده و هم از پيشكسوتان پرسپوليس است و هم جزو سرمايه‌هاي اين فوتبال است كه مردم او را دوست دارند.دنيزلي مربي بسيار بزرگي است و ما نمي‌توانيم عملكرد او را زير سوال ببريم اما پروين بايد بيايد و تشخيص دهد ما چه مشكلي داريم.رويانيان درباره موضوع حل اختلافات بين كريمي و دنيزلي گفت:اين موضوع درجا حل شد.كريمي خودش به دنيزلي زنگ زد و به دنيا آمدن نوه‌اش را تبريك گفت.وي در واكنش به اينكه ممكن است يكي از اين دو نفر فصل آينده در پرسپوليس نباشند گفت:ممكن است هر دوي آن‌ها نباشند.انشاءالله كه هر دوي اين‌ها را براي فصل آينده نگه داريم.رويانيان در پاسخ به اين سوال كه آيا دنيزلي ليست بازيكنان اخراجي يا بازيكناني كه براي فصل آينده مي‌خواهد جذب كنيد را به شما داده است گفت:قرار است دنيزلي بعد از بازي با تراكتورسازي و الهلال ليست بازيكناني كه براي فصل آينده از پرسپوليس مي‌خواهد را به ما بدهد.من اين را بگويم كه كاملا مستقل عمل مي‌كنم و تحت هيچ شرايطي از سوي هيچ كسي در اين رابطه فرمان نمي‌گيرم و تحت تاثير هيچ كسي هم قرار نمي‌گيرم.در آرام‌ترين و مستقل‌ترين شرايط سرمربي، هر بازيكني را كه نياز داشته باشد به بنده معرفي مي‌كند و اين من هستم كه مستقل عمل كرده و تصميم به جذب او مي‌گيرم.من هيچكدام از اين حرف‌ها كه فلان بازيكن اين را مي‌خواهد يا آن را مي‌خواهد قبول نكرده و زير بار چنين مسائلي نمي‌روم
موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ ] [ 20:53 PM ] [ محسن آزاد ]
علي فتح‌الله‌ زاده مديرعامل باشگاه استقلال که اين روزها زمزمه جدايي‌اش از استقلال به گوش مي‌رسد در گفت‌وگويي در اين خصوص صحبت‌هايي مطرح کرد.

-در حالي که استقلال درشرايط حساسي قرار دارد و 2 امتياز حساس را از دست داد شايعاتي هست که مي‌خواهيد از استقلال جدا شويد؟

من بايد اول ازهمه بگويم دست تک تک بچه‌ها را مي‌بوسم که با اين ناجوانمرد‌ي‌ها دست به دست هم دادند تا استقلال جان بگيرد، اي کاش که مي‌توانستم تلاش بچه‌ها را جبران کنم.شما تيمي را درليگ پيدا نمي‌کنيد که ازيک بازي بين‌المللي به ايران بازگردد و سپس به دورترين نقطه کشور برود تا يک بازي حساس برگزار کند.همين که بازيکنان در 2 بازي 90 دقيقه‌اي دوام آوردند دستشان را مي‌بوسم و خدا را بابت اين تيم و کادر فني شکر مي‌کنم.

-از رسولي‌نژاد در خصوص ديدارش با اوليايي سوالي نپرسيد؟

درشان من نيست که بپرسم که چه کسي با او ملاقات داشته و چه گفته‌اند.اوليايي از دوستان خوب من است و رسولي‌نژاد هم با هر کسي که بخواهد مي‌تواند حرف بزند. من تا روزي که هستم اين تيم را مال خودمان مي‌دانم و براي آن زحمت مي‌کشم و ذره‌اي هم کم نمي‌گذارم.ديروزبه بازديد کمپ اختصاصي استقلال رفتم و از اينکه اين کمپ را آماده ديدم لذت بردم.همين که استقلال صاحب خانه شد به اين قضيه مي‌بالم.

-دليل اينکه گفته مي‌شود مي‌خواهيد از استقلال جدا شويد چيست؟

وقتي که ساختار عيب داشته باشد مشکلاتي به وجود مي‌آيد.استقلال جاي خطا و آزمون نيست.وقتي يک نفر اين همه تلاش مي‌کند يک استاديوم را با هزار خون دل مي‌سازد و تلاش مي‌کند تا به بارآيد اما حرف از جدايي مي‌زند بدانيد که شرايط براي ادامه کار مناسب نيست.من شرايط را براي ادامه کارم مناسب نمي‌بينم.من نمي‌توانم کسي را تخريب کنم اما زورم به خودم مي‌رسد.شما فکر مي‌کنيد چرا هوادار به من احترام مي‌گذارد و يا طرفدار من است به خاطر اينکه من براي اين تيم زحمت شيده‌ام. در روزهايي که کسي حاضر نبود اين پست را قبول کند وارد اين باشگاه شدم و روزي هم که بروم دعوايي ندارم و عليه هيچ کس مصاحبه نمي‌کنم.در مجموع ساختار غلط است و با اين ساختار همه ضربه مي‌بينند.

-ظاهرا به آقاي قريب هم پيشنهاد شده بود تا مدير‌عامل استقلال شود اما او هم قبول نکرد؟

دوستان فکر مي‌کردند قريب به خاطر من اين پست را قبول نکرده است در حالي که من خودم يک ساعت با قريب صحبت مي‌کردم و از او خواهش کردم تا بيايد و حتي گفتم شرايط براي من مهيا نيست و درحال زجر کشيدن هستم اما اگرتو بيايي به تو کمک مي‌کنم ولي متاسفانه او هم که بچه نيست و مي‌داند و شرايط را مي‌‌بيند وقتي مي‌بيند که شرايط براي من مهيا نيست براي او مهيا باشد.دامن زدن به اين مسائل ضربه زدن به استقلال نيست من روزي که به هيئت مديره در خصوص تصميمم گفتم از آنها خواستم که اين قضيه علني نشود و فقط اين را به هيئت مديره گفتم تا فرصت داشته باشند مدير بعدي را انتخاب کنند نه اينکه آن را علم کنند.متاسفانه دوستان اين مسئله را علني کردند هرچند که مشکلي نيست و فقط مشکلاتي براي من درست شده است اما من اين تيم را سرو سامان مي‌دهم و مي‌روم اما به دوستاني هم که هل شده‌اند و مي‌خواهند به استقلال بيايند بگويم که اين تيم بدهي دارد در واقع از قبل اين بدهي را داشته و فردا نگويند بدهي کمر ما را شکست.

-به نظر مي‌رسد کمي از هيئت مديره استقلال ناراحتيد؟

نه هيچ ناراحتي‌اي ندارم و دست آنها درد نکند که هر روز براي استقلال يک مديرعامل انتخاب مي کنند، همين‌که در مورد مديرعامل آينده استقلال صحبت کردم نشان مي‌دهد که کارشان را بلدند من براي استقلال آرزوي موفقيت مي‌کنم و ازهواداران خواهش مي‌کنم که درآخرين بازي خارجي استقلال مقابل الريان قطردر تهران که آخرين حضور من به مديرعامل اين تيم است استاديوم رالبريز کنند تا با حمايت آنها استقلال به مرحله بعدي صعود کند
موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ ] [ 20:52 PM ] [ محسن آزاد ]
 به گفته رئيس مرکز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري، براي نخستين بار اسامي 50 شهر برتر دنيا از نظر جذب دانشجوي خارجي منتشر شد که بر اساس اين آمار، شهرهاي اروپايي در مقايسه با شهرهاي آمريکايي در صدر جدول قرار دارند.جعفر مهراد در گفتگو با مهر، با اعلام اين خبر به تشريح جزئيات انتخاب اين 50 شهر پرداخت و گفت: شرکت بريتانيايي QS که دانشگاه‌هاي جهان را رتبه بندي مي‌کند، به منظور انتخاب بهترين شهر دانشجويي، 50 شهر جهان را از نظر ترکيب دانشجويي، کيفيت زندگي، امکانات اشتغال و ميزان توانايي دانشجويان در پرداخت هزينه‌هاي مربوطه مورد بررسي قرار داده است.

نحوه ايجاد فهرست 50 شهر برتر دنيا

وي افزود: اين اولين بار است که QS فهرستي از بهترين شهرهاي دانشجويي را در جهان ارائه داده و اطلاعات آن از داده‌هاي عمومي و نظرسنجي ها اخذ شده است. براي ايجاد اين فهرست، شهرها بايد جمعيتي بالغ بر 250 هزار نفر و يا بيشتر همچنين حداقل داراي دو دانشگاه معتبر باشند. چنانچه آمار نشان مي دهد، شهرهاي اروپايي از رقباي آمريکايي خود پيشي گرفته و توانسته‌اند توجه دانشجويان و محصلان بيشتري را به خود جلب
کنند.

پاريس در صدر جدول برترين ها

به گفته عضو رسمي تيم رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي جهان اسلام، بر اساس فهرست منتشر شده، پاريس بهترين شهر جهان براي تحصيل شناخته شده و دو شهر لندن و بوستون در مقام‌هاي دوم و سوم قرار گرفته‌اند. اين در حاليست که از 10 جايگاه اول در اين فهرست 6 جايگاه در اختيار شهرهاي اروپايي قرار گرفته است.مهراد با بيان اين نکته که شهرهاي سنگاپور، هنگ کنگ و توکيو نيز با کسب عنوان 12، 19 و20 به ترتيب از نظر دانشجويان ساکن در اين شهرها برترين شهرهاي آسيايي براي ادامه تحصيل شناخته شده‌اند، افزود: تنها کشور جهان که توانسته 2 نماينده در ميان 10 شهر برتر جهان در اين فهرست به خود اختصاص دهد، استراليا است.

هزينه‌هاي تحصيل در شهرهاي آمريکايي

وي خاطرنشان کرد: براي استخراج نتايج اين رتبه بندي از 12 معيار مختلف استفاده شد. اين معيارها شامل ظرفيت‌هاي بالقوه شهر براي پذيرش دانشجويان، کيفيت آموزشي دانشگاههاي مستقر در اين شهرها، کيفيت زندگي در شهرها و همچنين ميزان اعتبار دانشگاه نزد صاحبان مشاغل آن منطقه است.سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) افزود: با اينکه هزينه تحصيل در شهرهاي آمريکاي شمالي در حدود 30 هزار دلار در سال است، اين هزينه در شهرهايي مانند پاريس، وين، زوريخ و برلين به مراتب پايين‌تر برآورد مي‌شود و رقباي اروپايي توانسته‌اند در کيفيت زندگي و پذيرايي از دانشجويان نظر تعداد بيشتري از آنها را به خود جلب کنند، بنابراين 20 شهر اروپايي توانستند در ميان 50 شهر اول مورد علاقه محصلان جاي گيرند، اين در حاليست که تنها 9 شهر آمريکاي شمالي، 9 شهر از آسيا و 4 شهر از آمريکاي لاتين در اين فهرست قرار گرفته‌اند.

هزينه پايين تحصيل در پاريس

به گفته مهراد، تحقيقات نشان مي‌دهد در بين شهرهاي اروپايي که خدمات آموزشي را در سطح جهاني ارائه مي دهند، پاريس امتيازات بسيار بالاتري را نسبت به شهرهايي که با اين شهر در رقابت هستند، کسب کرده و همه اينها در حالي اتفاق مي‌افتد که تحصيل در پاريس هزينه کمتري را نسبت به ديگر شهرها متوجه دانشجويان مي‌سازد.وي گفت: بر اساس نظرسنجي‌ها، لندن به عنوان يکي از بهترين مناطق جهان براي ادامه تحصيل شناخته شده، در حالي که اين شهر پذيراي بيش از 400 هزار دانشجو است و همين تعداد بيشتر از هر نقطه ديگر جهان به شمار مي‌آيد. همچنين لندن يک ابر شهر دانشجويي شناخته شده و حتي از نظر کتاب و بنگاه‌هاي انتشاراتي، تعداد کتابفروشي‌هاي بزرگ اين شهر در سال‌هاي اخير به دو برابر حد قبلي رسيده است.

10 شهر برتر از نظر تحصيل

اين مقام مسئول با بيان اينکه آخرين فهرست منتشر شده از شهرهاي دانشگاهي جهان توسط QS، شهر هاي پاريس، لندن، بوستون، ملبورن، وين، سيدني، زوريخ، برلين، دوبلين و مونترال جايگاه اول تا دهم را به لحاظ محبوبيت در ميان محصلان اين شهرها کسب کرده اند، ادامه داد: در جدول زير جزئيات مربوط به هر شهر که شامل تمامي موسسات آموزشي واجد شرايط، اندازه جمعيـت، کيفيت زندگي، يارايي و ترکيب دانشجويان مي‌شود، قابل مشاهده است.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ ] [ 20:50 PM ] [ محسن آزاد ]
یکنفر در هـمین نزدیکــی ها
چــيزی
به وسعت یک زنــدگی برایت جا گذاشته است
خیالـــت راحت باشد
آرام چشمهایت را ببــند
یکنفر برای همه نگرانـــــی هایت بیــدار است
یکنفر که از همه زیبایی های دنیــا
تـنهـا تـــو را بـــــاور دارد ...
بي قرار توام و در دل تنگم گله هاست-
آه بي تاب شدن عادت كم حوصله هاست-

مثل عكس رخ مهتاب كه افتاده در آب؛

در دلم هستي و بين من و تو فاصله هاست-

آسمان با قفس تنگ چه فرقي دارد؟

بال وقتي قفس پر زدن چلچله هاست.

باز مي پرسمت از مسئله ي دوري و عشق،

وسكوت تو جواب همه ي مسئله هاست


خیلـــ ـــی حــرفــ ــــــ اسـتـــــ ـــــ ...

کـــ ـــه تـــ ــو هــ ــر روز در گلـ ــویتــــ ـــــ

خــــ ـــاری کشنــ ـده احســـ ـــاس کنــ ــی

بـــ ــــرای کســ ـــی کــ ــه

" بـــدانـــ ــی "

حتــ ــی یکـــ ــــ بــار در عمــ ـــرش

بــ ـه خــ ــاطـــ ــــر تـــ ـو " بغــ ـض " هـ ــم نکـــ ــرده اسـتــــ ــــ ...موضوعات مرتبط: مطالب عاشقانه
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ ] [ 14:17 PM ] [ محسن آزاد ]
انتقال خون در پزشکی اهمیت بسیاری دارد. خون انسان هیچ جانشینی ندارد و نمیتوان آن را به طور مصنوعی تهیه کرد و علیرغم تحقیقات بسیار زیادی که در این زمینه توسط محققان انجام شده است، انسان تنها منبع خون برای همنوعانش است. صنعتی شدن زندگی انسان‌ها و افزایش تعداد تصادفات رانندگی و همچنین تعداد بیماران نیازمند دریافت خون و پیشرفت‌های علمی که سبب دستیابی به روش‌های درمانی جدید میشود، نیاز به خون را در جوامع مختلف بیش از پیش آشکار ساخته است.
تامین خون و فرآورده‌های سالم، مهم‌ترین هدف انتقال خون است و با توجه به این که اهداکنندگان خون نقش اساسی را در رسیدن به این هدف به عهده دارند، افزایش آگاهی افراد و تشویق آنها برای اهدای خون، ضروری به نظر میرسد. براساس توافق بین‌المللی میان سازمان بهداشت جهانی، جامعه بین المللی انتقال خون و اتحادیه بین‌المللی سازمان اهداکنندگان خون، روز 14 ژوئن، مصادف با سالروز تولد کارن لند اشتاینر، کاشف سیستم گروه‌های خونی ABO است  به عنوان روز جهانی اهداکننده، نامگذاری شده و در کشورهای مختلف برنامه‌هایی در این روز برگزار میشود.
یکی از مهم‌ترین فواید اهدای خون، نجات زندگی انسان‌ها و بهبود سلامت جسمانی است. براساس تحقیقات انجام شده، اهدای خون به طور منظم سبب مصونیت فرد در برابر بیماریهای قلبی و عروقی میشود. بنابراین میتوان گفت اهدای خون نه تنها برای افراد سالم زیانی ندارد، بلکه موجب جلوگیری از ابتلا به بیماریها خواهد شد. به علاوه این سیستم خون‌سازی بدن به گونه‌ای است که با افزایش جریانی خون در بدن، طی مدت زمان کوتاهی، خون اهدا شده را جایگزین میکند. همه ساله بیش از 80 میلیون واحد خون در جهان اهدا میشود که تنها 38 درصد آن به کشورهای در حال توسعه تعلق دارد و این در حالی است که این کشورها 82 درصد جمعیت جهان را تشکیل میدهند. امروزه با توجه به گسترش کاربرد روش‌های آزمایشگاهی، غربالگری اهداکنندگان خون از نظر عفونت‌های قابل سرایت از طریق تزریق خون انجام و سالم‌ترین خون برای افراد نیازمند فراهم میشود.


موضوعات مرتبط: ايمونوهماتولوژي(بانك خون)
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ ] [ 1:6 AM ] [ محسن آزاد ]
‘حسن قجاوند’ روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: ارایه دوره دکترای رشته علوم آزمایشگاهی از سال ۷۲ در کشور معلق مانده است و در زمان حاضر این رشته فقط تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ها ارایه می شود.

وی با تاکید براینکه ارایه دوره دکترا به پویا شدن این رشته و ارتقای سطح دانش فنی آزمایشگاه ها کمک بسیاری می کند، اظهار داشت: اعضای جامعه آزمایشگاهی کشور، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا را حق خود می دانند و خواهان احیای آن هستند.

وی بااشاره به اینکه بر اساس قانون، آزمایشگاه های تشخیص طبی باید دارای مسئول فنی باشند، تصریح کرد: بدلیل کمبود فارغ التحصیلان مقطع دکترا در رشته علوم آزمایشگاهی، برخی از آزمایشگاه ها مسئول فنی ندارند یا چند آزمایشگاه از یک مسئول فنی مشترک استفاده می کنند.

به گفته وی، مسئول فنی آزمایشگاه باید دارای مدرک دکترا رشته علوم آزمایشگاهی یا پاتولوژیست باشد.

قجاوند یکی دیگر از خواسته های اعضای جامعه آزمایشگاهی کشور را قرارگرفتن این رشته در زمره مشاغل سخت و زیان آور دانست و افزود: فعالان این رشته همواره با عوامل بیولوژیک و سرطان زا در تماس اند و خطر، آنها را تهدید می کند.

نایب رییس کانون علوم آزمایشگاهی استان اصفهان گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موافقت خود را با این کار اعلام کرده است اما منتظر ابلاغ آن از سوی معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری هستیم.

قجاوند با اشاره به اینکه حدود سه هزار نفر در استان اصفهان در زمینه علوم آزمایشگاهی فعال اند، گفت: کانون دانش آموختگان علوم آزمایشگاهی استان از چهارسال پیش آغاز به کار کرد و اینک دارای ۵۰۰ عضو است.

رشته علوم آزمایشگاه زیر شاخه‌ ی گروه پزشکی است و نقش مهمی در تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماریها دارد.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ ] [ 22:20 PM ] [ محسن آزاد ]
محققان دانشگاه ‘رایس’ با همکاری مرکز سرطان دانشگاه تگزاس در این روش با استفاده از نانوذرات جاذب نور انرژی لیزر را به نانوحباب‌های پلاسمایی تبدیل می‌کنند که امکان تزریق مستقیم دارو به سلول‌های سرطانی را فراهم می‌کند.

بر اساس آزمایشات انجام گرفته روی سلول‌های سرطانی مقاوم در برابر شیمی‌درمانی، دانشمندان دریافتند که تاثیر تزریق مستقیم دارو با این شیوه نسبت به روش‌های متداول شیمی درمانی، ۳۰ درصد بیشتر است.

بر خلاف روش‌های قبلی که در آنها از نانوذرات استفاده می‌شد، در این شیوه جدید از نانو حباب‌هایی استفاده می‌شود که دارو را تنها به سلول‌های سرطانی منتقل کرده و آن‌ها را از بین می‌برند و به سلول‌های سالم آسیبی نمی‌زنند.

نانوحباب‌های مورد استفاده در این شیوه بر اثر برخورد پرتو لیزر با مجموعه‌ای از نانوذرات، درست زیر غشای بیرونی سلول‌های سرطانی تشکیل شده و به‌طور موقت، حفره‌ای را درون این غشا ایجاد می‌کنند. به این ترتیب داروی شیمی‌درمانی به سادگی وارد سلول سرطانی شده و آن را نابود می‌کند.

این شیوه جدید، درزمینه درمان بیماری‌های ژنتیکی نیز کاربرد دارد.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ ] [ 22:19 PM ] [ محسن آزاد ]
دارو

خرید خودسرانه دارو گرچه در برخى موارد به كمك ما مى آیند و باعث بهبود بیمارى مى شوند، ولى اكثر اوقات باعث بروز عوارضی وخیم و خطرناك مى گردند.

مسمومیت دارویى، یكى از شایع ترین و ناگوارترین مسمومیت هایی است كه بنا به دلایل متعددى، از مصرف بیش از حد داروهاى تجویز شده گرفته تا تداخلات دارویى، بروز مى كند و بیش از همه كودكان را گرفتار مى سازد كه اغلب براى پاسخ به حس كنجكاوى خود از طعم و مزه ی داروها به سراغ آنها مى روند.

علائم مسمومیت:

مسمومیت دارویى بسته به نوع داروى مصرف شده علائم متفاوتى دارد كه در اینجا به علائم مسمومیت برخی داروها اشاره مى شود:

آسپرین

آسپرین: تهوع و استفراغ ، زنگ زدن گوش ، حالت خواب آلودگى، گیجى و منگى حین تنفس.

استامینوفن

استامینوفن: درد شكم، تهوع و استفراغ

 آرام بخش ها

خستگى و خواب آلودگى كه منجر به كاهش هوشیارى مى شود، تنفس سطحى، نبض ضعیف و نامنظم یا به طور غیرطبیعى كند یا تند.

البته ممكن است علائم هشداردهنده، بلافاصله در فرد یا كودك ظاهر نشوند.

بسیارى از سموم در بدن سریع عمل مى كنند، بنابراین فرصت کمی براى درمان خواهید داشت.

اقداماتی که هنگام مسمومیت دارویى لازم است انجام دهید:

- اگر فكر مى كنید شخصى دارو یا مواد شیمیایى موجود در منزل را مصرف كرده و آن شخص هوشیار نیست یا در حال تشنج است یا تنفس ندارد، فوراً درخواست آمبولانس كنید. حتی در صورت عدم مشاهده ی علائم فوق در فرد، فوراً با مركز اورژانس مسمومیت تماس بگیرید.

- نوع، زمان و مقدار مصرف دارو، همین طور مشخصات و وضعیت فرد مسموم را به كارشناس مركز اورژانس بگویید.

- هرگز فرد مسموم را وادار به استفراغ نكنید، مگر اینكه به وسیله كارشناسان اورژانس توصیه شود، البته در صورت توصیه كارشناس براى وادار كردن شخص به استفراغ یا خوردن مایعات، فرد مسموم نباید در حال تشنج، بیهوشى یا خواب آلودگى باشد.

توصیه هایی برای جلوگیری از مسمومیت دارویی:

- براى جلوگیرى از چنین مواردى، بهترین راه قفل كردن قفسه یا كمدى است كه داروها در آن قرار دارد.

- براى جلوگیرى از فاسد شدن داروها كه این خود نیز مسمومیت شدیدى به دنبال دارد، همیشه داروها را در شیشه یا قوطى اصلى خود نگاه دارید.

- از قرار دادن داروها در برابر حرارت و نور خوددارى كنید.

- قرص ها و كپسول ها را در جاهاى مرطوب نگهدارى نكنید، چراكه رطوبت و حرارت باعث تغییرات شیمیایى در دارو مى شوند.

- از یخ زدن داروهاى مایع جلوگیرى كنید.

- داروها را در یخچال نگهدارى نكنید، مگر بعضى داروهاى خاص كه در برچسب آن قید شده باشد.

- داروها را براى مدت طولانى در اتومبیل قرار ندهید.

- در مسافرت داروى خود را در چمدان قرار ندهید، چرا كه امكان گم شدن چمدان یا قرار گرفتن آن در محیط هاى خیلى سرد یا خیلى گرم وجود دارد.

- داروهاى تاریخ گذشته یا بى مصرف خود را دور بریزید و هنگام دور ریختن داروها مراقب باشید که کودکان به آنها دسترسی نداشته باشند.


موضوعات مرتبط: توكسيكولوژي
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ ] [ 17:15 PM ] [ محسن آزاد ]

مرگ با سیانور !

 

پتاسیم سیانید یک ترکیب معدنی با فرمول KCN می باشد. این ترکیب به صورت کریستال های بی رنگ است که بیشتر به شکر شباهت دارد و به شدت در آب انحلال پذیر می باشد.

 

مرگ با سیانور !

 

اغلب KCN در معادن طلا برای استخراج، سنتزهای آلی و آبکاری مورد استفاده واقع می شود. البته این ترکیب کاربردهای کمتری نیز در جواهرسازی برای طلاکاری و زراندود کردن به طریق شیمیایی دارد.

KCN به شدت سمی می باشد. بلور جامد نمدار و مرطوب KCN مقادیر کوچکی از هیدروژن سیانید را به علت هیدرولیز آزاد می کند که بویی شبیه به مغز بادام تلخ دارد. البته هیچ کس نمی تواند این بو را استشمام کند. در واقع توانایی انجام این کار یک خصیصه ژنتیکی و ارثی به شمار می آید. KCN توسط حشره شناسان به عوان عامل شدیدا کشنده در از پای درآوردن حشرات در ظرف چند ثانیه به کار می رود.

 

روش های تولید :

 

مرگ با سیانور !

 

KCN به علت برخورد هیدروژن سیانید با پتاسیم هیدروکسید تولید می شود:

 

مرگ با سیانور !

یا به وسیله ی برخورد فرمآمید با پتاسیم هیدروکسید تولید می گردد:

 

مرگ با سیانور !

KCN  تقریبا سالانه به اندازه ی 50،000  تن  تولید می شود.

 

ساختار KCN :

مرگ با سیانور !

 

در محلول های آبی، KCN به یون های +K و -CN تجزیه می شود. در حالت جامد، کریستال های نمکی KCN شبیه کاتیون ها و آنیون های +Na و - Cl در نمک NaCl می باشند. در این جا کاتیون ها و آنیون ها شش ظرفیتی هستند.

 

مرگ با سیانور !

 

چون - CN در این جا دو اتمی است بنابراین تقارن جامد در KCN کمتر از NaCl می باشد. در جامد KCN ، یون های - CN در دمای محیط به سرعت در حال چرخش هستند طوری که به نظر می رسد شکل متوسط یون های - CN کروی می باشد.

 

مرگ با سیانور !

 

کاربرد ها :

 

مرگ با سیانور !

 

- در معادن طلا برای استخراج طلا مورد استفاده قرار می گیرند. KCN و NaCN ، نمک های انحلال پذیر در آب را از فلز طلا در حضور هوا تشکیل می دهند.

مرگ با سیانور !

البته روش های جایگزین دیگری برای این فرایند استخراجی نیز وجود دارد.

- KCN و NaCN به طور گسترده در سنتزهای آلی جهت تهیه نیتریل ها و کربوکسیلیک اسیدها کاربرد دارند.

در کل سیانید ها عامل بازدارنده ی قوی در تنفس سلولی محسوب می شوند.

 

عملکرد سیانور در بدن :

 

مرگ با سیانور !

 

این که چگونه پتاسیم سیانید یا قرص سیانور موجب مرگ می شود همچنان به عنوان یک راز بزرگ باقی مانده است. اما آیا زمانی که فرد این قرص را مصرف می کند چه اتفاقاتی در بدن او ایجاد می گردد؟ و چه عواملی سبب می شود تا فرد فورا بی هوش و در ظرف 10 الی 15 دقیقه بمیرد؟

 

احتمالاتی وجود دارد که نشان می دهد بعد از ورود قرص به بدن از طریق دهان، پتاسیم سیانید با آب موجود در مایع متحرک بدن( سیال ) برای تشکیل هیدروسیانیک اسید واکنش می دهد. سپس این اسید به درون مویرگ های خونی موجود در فضای زیر زبان و مویرگ های مری و به سرعت به روده نفوذ می کند. بنابراین دلیل اول این که، در مسیر جریان خون این مواد شیمیایی در سلول های قرمز خونی مانع از جذب اکسیژن می شوند و این سلول ها عملا در شرایط قحطی اکسیژن واقع می گردند که این عمل منجر به اختلال و بی نظمی در سوخت و ساز و یا متابولیسم سلولی می شود.

اما دلیل دوم، این مواد شیمیایی بعد از واکنش با آهن و یا هر نوع فلز موجود در خون ترکیبات سنگینی را تشکیل می دهند و بدین وسیله موجب کاهش سیالیت و روان کنندگی مایع سلولی و خون می شوند.

 

بنابراین دو فاکتور مذکور در نهایت منجر به بیهوشی و سپس مرگ در شخص می شوند. مرگ و میر با پتاسیم سیانید در حدود 95 درصد می باشد. البته اگر یک پادزهر گوگردی به موقع استفاده شود می تواند موجب نجات فرد گردد. اما با این حال فردی که زنده می ماند دچار معلولیت سیستم عصبی مرکزی به مانند بیماری پارکینسون می شود.


موضوعات مرتبط: توكسيكولوژي
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ ] [ 17:0 PM ] [ محسن آزاد ]

داروهای ضد افسردگی براساس ناقل های عصبی مغز ساخته می شوند .

سه نوع ناقل عصبی وجود دارد : 1- سروتونین 2- نوراپی تفرین 3- دوپامین

داروهایی که بصورت اختصاصی روی گیرنده های سرتونین اثر می کنند شامل :

SSRI فلوکستین (فلوگزتین)، فلوراسامین، سرترالین و پاروکستین می باشند.

معمولاً گیرنده های افسردگی و اضطراب مانند هم هستند . بنابراین بیشتر داروهای آن ها مانند هم می باشند . در بچه ها چون این داروها زودتر روی گیرنده های سروتونین اثر می گذارد به عنوان انتخاب اول می باشد

این داروها معمولا طولانی اثر می باشند ; یعنی در واقع نیمه عمر طولانی دارند . مانند فلوکستین که بعد از 20- 15 روز اثرات آن ظاهر می شود .

کوتاه و موثرترین آنها پاروکستین است . این داروها ابتدا روی کبد اثر گذاشته و سپس دفع می شوند .


موضوعات مرتبط: توكسيكولوژي
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ ] [ 11:20 AM ] [ محسن آزاد ]

نام لاتین: amitriptyline

 

نام فارسی: آمی تریپتیلین

 

مصرف در حاملگی: D

 

گروه درمانی – دارویی: ضد افسردگی سه حلقهای (TCA)، ضد افسردگی، ضد میگرن، ضد درد 


موضوعات مرتبط: فارماكولوژي
ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ ] [ 17:17 PM ] [ محسن آزاد ]
آرزو داشتيد يک تيم کامل هميشه مراقب اضافه وزن و تناسب‌اندام شما بود؟ يک خبر خوب برايتان داريم: اينجا راهکارهايي از برترين متخصصين تغذيه جهان برايتان آورده‌ايم که تصور مي‌شود بيشترين تاثير را در وضعيت تناسب‌اندام شما خواهد داشت.

به گزارش سلامت نيوزبه نقل از مردمان، اين هفت راهکار را وارد برنامه روزمره زندگيتان کنيد تا ببينيد چطور تغييرات خيلي کوچک مي‌تواند تاثيري عالي بر جا گذارد.

جوانه‌هاي چشاييتان را فريب دهيد

"جوانه‌هاي چشايي موجوداتي به شدت قابل‌انعطاف هستند. وقتي نتوانند با غذاهايي که دوست دارند باشند، ياد مي‌گيرند که غذاهايي که به آنها مي‌رسد را دوست بدارند.

سعي کنيد در يک دوره کوتاه موادغذايي سالم‌تر و کم‌کالري‌تري را براي خوردن انتخاب کنيد که نمک، قند، چربي اشباع و چربي ترانس کمتري داشته باشند. طي چند هفته، خواهيد ديد که به اين غذاهاي جديد علاقه‌مند شده‌ايد."

-- ديويد کاتز (David Katz)، مدير بخش پژوهش دانشگاه ييل مي‌گويد:

هر روز کمي تقلب کنيد

"هر روز يک مقدار خيلي کم شکلات تلخ بخوريد—منظورم يک تکه با 100 کالري و شکلات 70درصدي است. اين کار ميل و هوس شما را هم به شيريني‌جات و هم شوري‌جات از بين مي‌برد و باعث مي‌شود به سمت اين موادغذايي کشيده نشويد.

ارباب‌رجوع‌هاي من مي‌گويند اين کار باعث مي‌شود وقتي در سوپرمارکت از کنار قفسه شکلات‌ها مي‌گذرند هيچ تمايلي براي خريد آنها نداشته باشند."

-- سينتيا ساس (Cynthia Sass)، متخصص تغذيه و نويسنده کتاب‌هاي Cinch! Conquer Cravings، Drop Pounds، Lose Inches و The Ultimate Diet Logمي‌گويد:

هوس‌هايتان را مخفي کنيد

"اگر عاشق نوشابه يا هر ماده‌غذايي ناسالم و پرکالري ديگر مثل چيپس هستيد، ذخيره‌هاي خودتان را در جايي دور از دسترس مثل زيرزمين يا انباري خانه پنهان کنيد. من خودم هميشه اينکار را مي‌کنم. اينکار باعث مي‌شود احتمال اينکه سراغ آن موادغذايي برويد کمتر شود و اگر هم به سراغ آنها برويد، بالاخره بايد کمي کالري بسوزانيد تا به محل پنهان کردن آنها برسيد!"

-- برايان وانسينک (Brian Wansink)، مدير آزمايشگاه کورنل فود اند برند و نويسنده کتاب Mindless eating: Why We Eat More Than We Thinkمي‌گويد:

امگا 3 مصرف کنيد

"عادت به مصرف موادغذايي حاوي امگا3 کنيد

-يا يک کپسول 200 ميلي‌گرمي امگا3 را 30 دقيقه قبل از ناهار و شام مصرف کنيد. خوردن 120 گرم ماهي سالمون يا قزل‌آلاي سرخ‌نشده سه مرتبه در هفته به همراه شش عدد گردو قبل از هر وعده غذايي هم کافي است.

اين ميل شما به خوردن را بعد از صرف غذا کاهش مي‌دهد زيرا اين نوع امگا به آزاد کردن هورمون کولي‌سيستوکين که کاهش‌دهنده اشتها است، کمک مي‌کند. هر چقدر کمتر بخوريد، لاغرتر خواهيد بود!"

-- مايکل رويزِن (Michael Roizen)، مدير کلينيک کليولند و نويسنده کتاب You: On a Diet و You: Stress Lessمي‌گويد:

با يخ سفارش دهيد

"وقتي به رستوران مي‌رويد، دقت کنيد که ليوان آبتان هميشه پُر و کاملاً خنک باشد. نوشيدن آب حين غذا خوردن باعث مي‌شود زودتر احساس سيري کنيد و سردي آب باعث مي‌شود براي بالا بردن دماي بدن کالري بيشتري بسوزانيد."

-- ديويد کيرش (David Kirsch)، مربي بدنسازي ويژه اشخاص نامدار (ازجمله هيدي کلام و ليو تايلور) و نويسنده کتاب The Ultimate New York Dietمي‌گويد:

مثل يک زن فرانسوي غذا بخوريد

"زنان فرانسوي مقدار خيلي کم از موادغذايي متنوع مي‌خورند. سعي کنيد غذا خوردنتان مثل زنان فرانسوي باشد.براي صبحانه يک برش نان تست، يک لايه نازک کره، کمي مربا، يک سهم ميوه به همراه چاي يا قهوه ميل کنيد. تنوع و رنگ غذاها معده شما را فريب داده و باعث مي‌شود معده تصور کند خيلي بيشتر از واقعيت غذا خورده‌ايد!"

-- ميريل گيليانو (Mireille Guiliano)، نويسنده کتاب French Women Don’t get Fatمي‌گويد:

کالري‌سوزي را بالا ببريد

"خوردن پروتئين 45 دقيقه بعد از يک جلسه تمرين با شدت متوسط (يک تمرين 45 دقيقه‌اي تا يک ساعته) علاوه بر کمک به به ترميم و بازسازي عضلاتتان، به بالا بردن تعداد کالري‌هايي که مي‌سوزانيد هم کمک مي‌کند.پس براي اينکه در روز کالري بيشتري بسوزانيد، يک غذاي پروتئينه سبک (100 تا 200 کالري) با خود به باشگاه ببريد يا در محل کار يک کاسه ماست يا يک تکه پنير بخوريد."


موضوعات مرتبط: مطالب پزشکی
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۲ ] [ 13:31 PM ] [ محسن آزاد ]
سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا اعلام کرد تيم پرسپوليس در ديدار با الغرافه قطر رکورد حضور تماشاگران در مسابقات ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا را ارتقا بخشيد. سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا اعلام کرد تيم پرسپوليس رکورد تعداد حضور تماشاگران در ورزشگاه که در اختيار خودش بود را ارتقا بخشيد. براساس آمار ثبت شده تيم پرسپوليس را در ديدار مقابل الغرافه قطر در هفته چهارم از مرحله گروهي مسابقات فوتبال ليگ قهرمانان آسيا 96 هزار و 200 نفر همراهي کردند که در نوع خود رکوردي تازه در مسابقات ليگ قهرمانان آسياست.

اين رکورد پيش از اين نيز در اختيار تيم پرسپوليس بود که در ديدار مرحله يک هشتم نهايي مسابقات ليگ قهرمانان آسيا در سال 2009 براي همراهي اين تيم مقابل بنيادکار ازبکستان 95 هزار و 225 نفر به ورزشگاه آزادي آمده بودند. پرسپوليس در آن بازي با نتيجه يک بر صفر تن به شکست داد و از راهيابي به مرحله يک چهارم نهايي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا بازماند.سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا با اشاره به تساوي پرسپوليس مقابل الغرافه قطر از اين تيم به عنوان تيمي بزرگ و قهرمان مسابقات فوتبال جام در جام باشگاه‌هاي آسيا در سال 1991 ياد و اعلام کرده سرخپوشان در هفته پنجم از مرحله گروهي مسابقات فوتبال ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا بايد به مصاف الهلال عربستان بروند.

تيم فوتبال پرسپوليس در پايان هفته چهارم از مرحله گروهي مسابقات فوتبال ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا با کسب هشت امتياز رتبه نخست جدول رده بندي گروه D رقابت‌ها را در اختيار دارد


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 22:33 PM ] [ محسن آزاد ]
فصل بهار رسيده و سرماخوردگي همچنان يكي از بيماري‌هاي شايع اين روزهاست.به گزارش جام جم آنلاين، شايد شما جزو آن گروه افرادي باشيد كه به محض ابتلا به سرماخوردگي يك دو جين قرص ادولت‌كولد، شربت رافع خلط سينه يا حتي بسته به شدت و حدت بيماري، آنتي‌بيوتيك دور و بر خود مي‌ريزند و با آه و ناله شروع به مصرفشان مي‌كنند! قرص‌ها و شربت‌هاي دارويي، محصولاتي شيميايي به شمار مي‌روند و اثرات جانبي ديگري نيز برجاي مي‌گذارند، اما خوب است بدانيد براي خداحافظي با سرماخوردگي مي‌توانيد دو انتخاب ديگر هم داشته باشيد:1ـ همواره پيشگيري بهتر از درمان است! از همان ابتدا سعي كنيد محل كار يا زندگي خود را آن‌قدر گرم نكنيد كه هواي سرد فضاي باز با گرماي درون فضاي بسته‌اي كه در آنيد، تفاوت دماي زيادي داشته باشد.يكي از دلايل ابتلا به سرماخوردگي، همين بودن در محيطي با گرماي زياد و تعريق، سپس رفتن به محيطي سرد و هجوم سرما به بدن از راه تنفس يا پوست است.2ـ از گياهان دارويي چون زنجبيل و آويشن استفاده كنيد كه در هر عطاري‌اي پيدا مي‌شود و احتمالا هم اينك هم در كابينت آشپزخانه خود مقداري از آنها دست نخورده موجود است! زنجبيل علاوه بر خواصي كه در ضديت با درد و اسپاسم، آميب و باكتري، حساسيت، نفخ و اكسيدگي دارد، قوي‌كننده و محرك سيستم ايمني بدن است و اثرات خوبي در رفع عوارض سرماخوردگي و فوايد بسيار در از بين بردن خلط در گلو و سينه دارد.پودر آن را در غذا ريخته، يا در مايعاتي چون چاي و آب حل كرده، مصرف كنيد. آويشن هم علاوه بر آن كه اغلب خواص ذكر شده زنجبيل را دارد، در از بين بردن ميكرو ارگانيسم‌هاي بيماري‌زاي تنفسي هنگام سرماخوردگي نقشي مثال‌زدني دارد. مصرف خوراكي آن براي كودكان عوارض جانبي چنداني ندارد و با كاهش ترشحات بزاقي، خاصيت ضد احتقان بيني و بازكنندگي برونش‌ها، به جاي مصرف چند دارو كاربردي نيكو دارد.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 22:30 PM ] [ محسن آزاد ]
گروه آزمون و سنجش: فرايند مهماني و انتقال دانشجويان مقاطع کارداني و کارشناسي دانشگاه‌هاي دولتي، غيردولتي همچنين فني و حرفه‌اي در سامانه مديريت خدمات آموزشي وزارت علوم آغاز شد و 31 ارديبهشت‌ماه به پايان مي‌رسد.

به گزارش فارس، سامانه خدمات آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي ثبت درخواست‌هاي مهماني و انتقال دانشجويان مقاطع کارداني و کارشناسي دانشگاه‌هاي دولتي، غيردولتي همچنين فني و حرفه‌اي فعال شد و دانشجويان تا ساعت 12 شب 31 ارديبهشت‌ماه فرصت دارند درخواست‌هاي خود را بر اساس مفاد آيين نامه بازنگري شده مهماني و انتقال دانشجويان همچنين احراز شرايط مندرج در اين آيين نامه از طريق سامانه مهماني و انتقال، ارسال کنند.

در اين فرايند، دانشجويان نيازي به مراجعه حضوري در دانشگاه‌هاي مبدا و مقصد ندارند و به درخواست‌هايي که در سامانه مذکور ثبت نشود، رسيدگي نخواهد شد.تنها دانشجويان مقاطع کارداني و کارشناسي دانشگاه‌ها امکان ثبت‌نام و ويرايش درخواست‌هاي خود را دارند و بر اساس آيين نامه بازنگري شده مهماني و انتقال، فرايند نام‌نويسي تنها يک بار در سال و آن هم در ارديبهشت‌ماه براي هر دو نيمسال تحصيلي صورت مي‌گيرد. در اين دوره از ارسال درخواست‌هاي مهماني و انتقال، دانشجويان تنها حق انتخاب دو دانشگاه را دارند که تحت عنوان "انتخاب دانشگاه اولويت يک" و "انتخاب دانشگاه ذخيره" در سامانه خدمات آموزشي معرفي شده است.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 22:24 PM ] [ محسن آزاد ]

لواشك همان عصاره گرفته شده ی میوه‌ها است که مورد علاقه همه افراد به ویژه بچه‌ها می باشد. متخصصان تغذیه به آن اكستراكت می‌گویند و با خشك كردن به دست می‌آید.

خشك كردن از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی است كه قدمتی به اندازه تمدن بشر دارد و امروزه در كشورهای مختلف به شكل‌های گوناگون از روش‌های سنتی تا الگوهای صنعتی انجام می‌شود.

امروزه با توجه به توسعه صنایع غذایی، روش‌های تهیه لواشك هم تحول یافته و نمونه‌های نوین این محصول با نظارت بهداشتی كافی تولید می‌شود.

بنابراین اگر دوستداران لواشك از محصولات بسته‌بندی شده با پروانه‌های بهداشتی استفاده كنند، دیگر لازم نیست نگران آلودگی آن باشند.
لواشک

اما آیا بهداشتی بودن لواشك و نداشتن آلودگی میكروبی به معنای این است كه مصرف آن خوب است؟ آیا می‌توان مصرف لواشك را به افراد مختلف توصیه كرد؟

به گزارش سلامت نیوز دكتر حسینی، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در پاسخ به این سوال كه مواد مغذی لواشك چیست و ارزش تغذیه‌ای آن تا چه حد است، می‌گوید:

غیر از نمك كه برای جلوگیری از فاسد شدن انواع لواشك‌های صنعتی به مقدار زیاد به آنها اضافه می‌شود و از معایب این ماده غذایی محسوب می‌شود، ریزمغذی‌های مفید و برخی ویتامین‌ها در لواشك به میزان خوبی وجود دارد و چون ماده اولیه لواشك انواع میوه‌هاست، بنابراین مصرف آن تا حدی فواید میوه را دارد و به مصرف پفك یا چیپس ارجحیت دارد.

این متخصص تغذیه نداشتن كالری بالا را مزیت دیگر لواشك به عنوان یك خوراكی بین وعده های غذایی دانست و گفت:
لواشک

مصرف شیرینی‌ها، چیپس و مواد مشابه همگی به علت كالری بالا، باعث چاقی می شوند كه خوشبختانه این مشكل با مصرف لواشك بروز نمی‌كند.

دكتر حسینی معتقد است، چون لواشك نوعی عصاره تغلیظ شده میوه‌هاست، خواص آن را باید با توجه به میوه اولیه شناخت.

در این زمینه جالب است بدانیم لواشك آلو برای درمان یبوست مفید است و لواشك سیب اثر معکوس دارد.

لواشك زغال اخته هم با توجه به مواد ضد میكروبی خود می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌های ادراری در خانم‌ها مفید باشد.


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 17:39 PM ] [ محسن آزاد ]

آشنایی با کلیه آزمایش های قبل از ازدواج :

 

برای آغاز یک زندگی سالم، مسلماً چیزی جز سلامت و صحت طرفین ملاک نیست. به همین منظور، عروس و داماد با مراجعه به محضر از انجام پاره‌ای آزمایشات مطلع می‌شوند. محضر، زوجین را با معرفی‌نامه عکس‌دار مهرشده به آزمایشگاه می‌فرستد.

 

آزمایشات مربوطه شامل :

۱- آزمایش عدم اعتیاد از هر دو نفر؛ اعتیاد به عنوان یک معظل اجتماعی است و تأثیرات سویی که بر ادامه یک زندگی دارد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

۲- بررسی بیماری سیفلیس؛ انجام این تست برای آقایان الزامی است.

۳- بررسی زوجین از نظر تالاسمی؛ تالاسمی یک نقص ژنتیکی است که به دلیل شیوع بالای آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

۴- تزریق واکسن کزاز برای خانم‌ها.

۵- گذراندن کلاس مشاوره تنظیم خانواده.

در ادامه مطلب به بررسی تک تک موارد بالا می پردازم :

آزمایش VDRL

سیفلیس یک بیماری مقاربتی عفونی است که عامل آن یک نوع باکتری به نام ترپونما پالیدوم می‌باشد.این باکتری به طور طبیعی فقط انسان را آلوده می‌کند و از آن‌جایی که بسیار حساس و ظریف است برای ایجاد بیماری در بیشتر موارد تماس مستقیم با منبع آلودگی لازم است. ترپونم از طریق خراش جزئی در پوست یا غشای مخاطی اندام تناسلی یا دهان و غیره وارد بدن می‌شود.

 

سیر بیماری سیفلیس به ۳ دوره تقسیم می‌شود:

۱- دوره اول با ورود باکتری و ایجاد یک زخم نسبتاً سفت در ناحیه تناسلی به نام شانکر مشخص می‌شود، پایان این دوره همراه با بهبودی خود به خود این زخم است.

۲- پس از آن، دوره دوم شروع می‌شود که مشخصه بارزآن ایجاد یک عفونت فراگیر است، یعنی باکتری به‌طور وسیعی در بدن پخش می‌شود و سبب ایجاد ضایعاتی در مخاط‌ها، چشم‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و سیستم قلبی- عروقی و عصبی مرکزی می‌شود. سیستم دفاعی بدن در اکثر بیماران درمان‌نشده، قادر به مقابله با این هجوم گسترده باکتری در خون است. به عبارت دیگر بیشتر مبتلایان درمان‌نشده، قابلیت لازم برای از بین بردن عفونت و ایجاد بهبودی بیولوژیک را دارند.

۳- بیماری در ۴۰ درصد بیماران درمان‌نشده از حالت ژنرالیزه خارج و وارد دوره سوم می‌شود. در این مرحله به علت واکنش‌های بیش از معمول دفاع سلولی بدن (سیفلیس هیپرآلرژیک) بافت‌ها و اعضای بدن تخریب می‌شوند. مهم‌ترین ضایعات، مربوط به دستگاه قلبی- عروقی (سیفلیس قلبی- عروقی) و دستگاه عصبی (سیفلیس عصبی) است. این عوارض ۱۰ تا ۲۰ سال پس از شروع بیماری ظاهر می‌شوند.موارد مرگ‌ومیر این بیماری مربوط به دوره سوم (سیفلیس عصبی یا قلبی- عروقی) است.

سیفلیس مادرزادی

مادر مبتلا به سیفلیس پس از ماه چهارم بارداری می‌تواند جنین خود را آلوده کند. اگر عفونت مادر شدید باشد، جنین سقط می‌شود ولی اگر عفونت مادر خفیف باشد، بچه زنده به دنیا می‌آید و علایم مختلفی از خود نشان می‌دهد.اگر ۲ سال پس از ابتلا، مادر باردار و جنین مبتلا شود، جنین می‌تواند سقط شود یا با علایم دوره دوم سیفلیس اکتسابی متولد شود. ولی اگر بعد از ۲ سال یعنی زمانی که مادر وارد دوره سوم سیفلیس شده بارداری رخ دهد، نوزاد متولدشده می‌تواند بدون علایم خاصی باشد یا علایم مشخصی مثل سه‌گانه هوچینسون را نشان دهد.

 

 معمولاً این سه علامت هوچینسون که تا ۲۰ سالگی خود را نشان می‌دهند عبارتند از:

۱- دندان‌های هوچینسون که دندان‌های تغییر شکل‌یافته ثنایای دایمی است.

۲- کدورت قرنیه که منجر به کوری می‌شود.

۳- ضایعه عصب زوج هشتم که منجر به کری می‌شود.

درمان این بیماری در کلیه مراحل ذکرشده به کمک آنتی‌بیوتیک پنی‌سیلین انجام می‌شود، ولی نوع و میزان مصرف آن به مرحله بیماری بستگی دارد.پس از کشف پنی‌سیلین از تعداد مبتلایان به آن کاسته شد ولی از سال ۱۹۵۸ مجدداً تعداد مبتلایان، سیر صعودی پیدا کردند. دلایل آن را می‌توان به عوامل متعدد اجتماعی و اخلاقی ربط داد. مثل عدم رعایت اصول اخلاقی، آزادی و بی‌بند و باری، افزایش روابط جنسی، مهاجرت مردم و جهانگردی و وجود بیمارانی که به بیماری خود توجهی ندارند.

در کشور ما به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، انجام آزمایش تشخیصی برای کلیه مردان در زمان ازدواج و فقط خانم‌هایی که ازدواج مجدد هستند، اجباری است. همچنین برای جلوگیری از بروز موارد سیفلیس مادرزادی، این آزمایش جزء آزمایشات روتین دوران بارداری هم است.محضرها در فرم‌های معرفی‌نامه خود از این آزمایش با عناوین متفاوتی نام می‌برند. به عنوان مثال: تست بیماری آمیزشی، تست بیماری مسری، آزمایش خون، آزمایش VDRL.

برای انجام این آزمایش کمی سرم (یا پلاسما) خون مورد نیاز است. پس از خون‌گیری و جدا کردن سرم (یا پلاسما)، یک قطره از سرم را روی صفحه خاصی قرار می‌دهند و به آن یک قطره معرف مربوطه را اضافه می‌کنند و اجازه می‌دهند ۸ دقیقه روی دستگاهی که حرکت چرخشی در سطح افق دارد (روتاتور) با یکدیگر مخلوط شوند و پس از آن تشکیل دانه‌های سیاه‌رنگ مورد بررسی قرار می‌گیرد. حضور دانه‌های سیاه‌رنگ یعنی مثبت بودن. از آن‌جایی‌که این روش جزء روش‌های غربالگری محسوب می‌شود (یعنی در بیشتر موارد نتیجه منفی آن ارزش تشخیصی دارد) ولی نتیجه مثبت آن می‌تواند به دلیل برخی بیماری‌های دیگر مثل بیماری‌های خودایمن، بیماری‌های کبدی (هپاتیت حاد ...) بیماری‌های عروقی و عفونت‌های ویروسی مفید باشد. لذا نتایج مثبت حاصله را باید با یک روش تأییدی اثبات کرد. این روش در اغلب آزمایشگاه‌های مراکز بهداشتی انجام نمی‌شود در این‌گونه موارد، شخص مورد نظر با یک معرفی‌نامه به سازمان انتقال خون فرستاده می‌شود. آزمایش تأییدی، FTA-Abs  نام دارد. با نتیجه مثبت این آزمایش، مرحله بیماری قابل تشخیص نیست (در کلیه مراحل این بیماری آزمایش FTA مثبت می‌شود، حتی در دوره بهبودی) لذا فرد باید توسط متخصص مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز اقدام درمانی انجام شود. پس از پایان درمان و اجازه کتبی پزشک معالج صدور گواهی ازدواج توسط آزمایشگاه بلامانع خواهد بود.


موضوعات مرتبط: ژنتيك پزشكي
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 13:17 PM ] [ محسن آزاد ]

 کدام بیماری زنانه ای که بر رابطه زناشویی اثر منفی می گذارد؟

واژینیسموس نام یک بیماری زنانه است که بر توانایی جنسی زنان در رابطه زناشویی تاثیر منفی می‌گذارد....

در این بیماری، عضلات مهبل یا واژن دچار تنش شدید می‌شوند و درد ناشی از این حادثه، رابطه زناشویی را غیرممکن می‌کند.

تعریف طبی «واژینیسموس» چیست؟

واژینیسموس یک اختلال جنسی است که سبب ایجاد مقاربت دردناک می‌شود. زنانی که این مشکل را دارند، در هنگام رابطه زناشویی دچار درد شدیدی می‌شوند که علت آن معمولا انقباض شدید عضلات کف لگن است.

به چه دلیلی این اتفاق می‌افتد؟

اغلب این اسپاسم‌ها به دلیل عوامل روحی و روانی است؛ یعنی به علت وجود یک سری اختلالات مانند اختلالات اضطرابی مانند افسردگی، اضطراب، سابقه یک رابطه زناشویی دردناک یا سابقه تجاوز در دوران


کودکی و یا باورهای نادرست در مورد رابطه زناشویی که یک زن از اطرافیان و دوستانش شنیده. ترس بیش از حد از همسر به دلیل خشونت‌های او و سایر مسایل روحی روانی دیگر هم می‌تواند به‌طور ناخودآگاه و ناآگاهانه منجر به انقباض عضلات کف لگن و ایجاد درد ‌شود.

یعنی اصلا پای علل جسمی در میان نیست؟

کلا در اختلالات جنسی به ندرت پای علت‌های جسمی در میان است و در این زمینه هم به نظر نمی‌رسد که علل جسمی نقشی داشته باشند. ضمن اینکه بیشتر این افراد با روان‌درمانی بهبود می‌یابند و مشکل‌شان حل می‌شود.

واژینیسموس به جز درد چه علایم دیگری دارد؟

هیچ! البته درجه درد در موارد مختلف، فرق می‌کند. به عنوان مثال، خانمی ممکن است در ازدواج اول‌اش که ازدواج ناموفقی بوده یا همسرش، فرد بدخلقی بوده؛ این مشکل را تجربه کند ولی در ازدواج دوم‌اش چنین مشکلی نداشته باشد. به این حالت، می‌گوییم: واژینیسموس موقعیتی.

همان‌طور که اضطراب سبب واژینیسموس می‌شود، آیا واژینیسموس هم می‌تواند اضطراب را تشدید کند؟

البته! دو تا از چیزهایی که در خانم‌ها خیلی مهم است اعتماد به نفس و تصویری است که آنها از بدن‌شان در ذهن دارند؛ یعنی اینکه زن باید نسبت به اندام، قیافه و شکل خودش احساس خوبی داشته باشد.

اگر مردی اندام یا قیافه همسرش را سرزنش کرده و به او بی‌احترامی کند، در واقع، شخصیت این زن را نابود کرده و اعتماد به نفس او را از بین برده است. هر چه زن اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد، رابطه بهتر و گرم‌تری با همسرش خواهد داشت.

چه درمان‌هایی برای واژینیسموس وجود دارد؟

درمان‌هایی که برای این افراد انجام می‌دهیم هم درمان‌های روحی روانی است و هم درمان‌های فیزیولوژیک. درمان‌های روحی و روانی به این شکل است که تنش‌ها و اضطراب‌های این افراد را پیدا کرده و سعی می‌کنیم این تنش‌ها را کم کنیم.


تمرینات ریلکسیشن یا آرامش‌بخشی به آنها می‌دهیم که این تمرین‌ها سبب می‌شود اضطراب فرد کم شده و احساس امنیت ‌کند. خیلی‌ها برای درمان واژینیسموس جراحی می‌کنند، در حالی که راه درمان، جراحی نیست.


درمان این است که باورهای غلط را درمان کنیم. برای این منظور، بهتر است زن و شوهر با هم مراجعه کنند چون لازم است که پزشک با همسر این خانم‌ها هم صحبت کند. یک سری رفتارها و برخوردهایی که با هم دارند اصلاح شود و طوری باشد که خانم در کنار همسرش احساس امنیت کند و بداند که در معرض هیچ آسیبی نیست.


به آنها روش‌هایی آموزش داده می‌شود که سبب ایجاد یک رابطه عاطفی خیلی نزدیک شود. در کنار این آموزش‌ها، درمان‌های فیزیوتراپی هم برای خانم‌ها می‌گذاریم. در فیزیوتراپی به بیمار آموزش داده می‌شود که عضله کف لگن چیست و چرا منقبض می‌شود.


سپس کم‌کم به وی آموزش می‌دهیم که چه‌طور این عضله را شل کند. در کنار اینها ورزش‌های کف لگن را به فرد آموزش می‌دهیم که بتواند روی عضلات تسلط و اراده پیدا کند. در همین آموزش‌ها خانم باید آناتومی بدن‌اش را نیز بشناسد و باورهای غلطی که نسبت به بدن‌اش دارد را اصلاح کند.


در کنار همه اینها یک سری تمرینات به زن و شوهر آموزش می‌دهیم که باید در خانه انجام دهند. با انجام این تمرینات، زن و شوهر هم از نظر عاطفی به هم نزدیک‌تر می‌شوند و هم اعتماد زن نسبت به همسرش جلب می‌شود.


بعد از انجام همه مراحل درمان، تقریبا 90 درصد خانم‌هایی که از این مشکل رنج می‌برند، درمان می‌شوند و جالب است که خانم‌هایی موفقیت بیشتری دارند که همسران‌شان همکاری لازم را در طی درمان داشته باشند اما اگر همسر همکاری نکند، مشکل حل نمی‌شود و مزمن می‌شود.

پس نقش آقایان خیلی مهم است.
تقریبا در تمام مشکلات جنسی که خانم‌ها از آن رنج می‌برند و برای درمان به ما مراجعه می‌کنند، اگر همسر حضور نداشته باشد، درمان فایده‌ای نخواهد داشت؛ چون درمان این مشکلات دو طرفه است. جالب است که در اختلالات جنسی مردانه هم همین‌طور است.


افرادی که مشکلات نعوظ یا زودانزالی و ... دارند، برای درمان باید با همسران‌شان نزد پزشک بروند. همان‌طور که اضطراب در زنان ایجاد واژینیسموس می‌کند، در مردان نیز سبب ایجاد مشکلات و ناتوانایی‌های جنسی خواهد شد، بنابراین بهتر است اختلالات روانی تهدیدکننده سلامت جنسی را هر دو با هم حل کنند.

ایا استفاده از حمام گرم و ژل تاثیری در کاهش انقباضات دردناک دارد؟

این بستگی به شرایط دارد. ممکن است فردی به پزشک مراجعه کند و پزشک برایش ژل یا یک ضداضطراب خفیف تجویز کند و مشکل‌اش حل شود اما معمولا خانم‌ها زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که تقریبا خودشان این مراحل را طی کرده‌اند و نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

توصیه‌هایی برای آقایان
اولا بهتر است قبل از ازدواج به مراکز مشاوره مراجعه کنند و با یک سری مسایل مانند برخورد با همسر، مراحل نزدیکی و ... آشنا شوند؛ چون خانم‌ها مثل آقایان نیستند. خانم‌ها بیشتر عاطفی هستند و مسایل شنیداری برای آنها خیلی مهم است.


آنها باید سعی کنند همیشه آرام و مهربان با همسرشان صحبت کنند و اعتماد همسر را نسبت به خود جلب کنند و همان‌طور که دوست دارند خانم‌شان همیشه تمیز و آراسته باشد، خودشان هم باید از این اصل پیروی کنند و مطمئنا انجام این کارها برای خودشان هم بهتر است.


موضوعات مرتبط: تنظیم خانواده
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 13:10 PM ] [ محسن آزاد ]همان طوركه مي دانيم در تكنیک ELISA پروئين ها در سطح حفرات پليت پوشش داده مي شوند و در انتهاي آزمايش ELISA ،از يك واكنش رنگ زا براي شناسايي انجام واكنش يا عدم انجام آن استفاده مي شود.اما در وسترن بلات ابتدا پروتئين توسط الكتروفورز روي ژل اكريل اميد جدا شده، سپس توسط جريان الكتريكي به غشاء نيترو سلولوز انتقال داده مي شوند. اين غشا شبيه به كاغذ معمولي است، اندازه حفرات آن كاملا مشخص است و توانايي زيادي در اتصال به پروتئين دارد پس از اينكه پروتئين به غشاء نيتروسلولوز انتقال داده شد بقيه مراحل شبيه به ELISA طي مي شود با اين تفاوت كه مسير حركت هر نمونه به شكل يك نوار بريده مي شود و درون ظزف خاصي كه شيار هايي به اندازه نوار بريده شده، قرار مي گيرد و بقيه مراحل در اين ظرف انجام ميگيرد . به اين ترتيب به طور مثال اگر نمونه كشت ويروس HIV در اختيار داشته باشيم، بايد ابتدا انرا الكتروفورز نماييم. پس از الكتروفورز باندهاي پروتئيني را به gp۴۱ و gp۱۲۰ هر يك بنا به اندازه مولكول آن ها ، روي ژل تفكيك مي شوند .اكنون باندهاي پروتئين را به غشاي نيترو سلولز انتقال داده تا مراحل بعدي به راحتي صورت گيرد .

پس از اينكه پروتئين ها به غشاي نيترو سلولوز منتقل شدند، مرحله بعدي ميتواند به دو گونه طراحي شود :
الف) بعضي از مواقع هدف شناسايي پروتئين خاص در پروتئين هاي الكتروفورز شده است. اين حالت بيشتر در تحقيقات كاربرد دارد .
ب) در برخي موارد نيز مخلوط پروتيني ماهيت مشخصي دارد و حتي وزن مولكولي پروتئين هاي اين مخلوط و موقعيت آن ها پس از الكترو فورز مشخص مي باشند. در اين موارد مي توان حضور آنتي بادي عليه پروتئين هاي را در سرم مورد آزمايش بررسي نمود. در اكثر موارد تشخيص از اين روش استفاده مي شود. به طور مثال پروتئين هاي ويروس HIV الكتروفورز شده، سپس به غشاي نيتروسلولوز منتقل مي شود. اكنون پس از مجاورت با سرم انساني هدف آزمايش بررسي وجود آنتي بادي عليه پروتئين غشايي يا مركزي HIV است. در اين مواقع علاوه بر حضور يا عدم حضور آنتي بادي اختصاصي مي توانيم مشخص سازيم كه آنتي فرد عليه چه جزئي از عامل بيماري زا است .
به اين ترتيب موارد مثبت كاذب مشاهده شده در آزمون ELISA در اينجا حذف مي شود و به طور اختصاصي واكنش دهي آنتي بادي ،مورد آزمون قرار مي گيرد. در بسياري مواقع كه چندين بار (۲ تا ۳ بار) تست ELISA يك عامل عفوني خطرناك براي يك بيمار مثبت مي گردد، جهت تاييد تست الايزا از تست وسترن بلات استفاده مي شود نظير عفونت هاي HIV ، HTLV و HSV .
البته امروزه براي بسياري از عفونت هاي ويروسي و باكتريايي تست تاييد وسترن بلات موجود است. به لحاظ تكنيكي در مواردي كه هدف ارزيابي حضور آنتي بادي خاص در يك سرم باشد، مراحل ذيل دنبال مي شود تا اينكه در انتها از طريق واكنش رنگ زايي رسوبي، اتصال آنتي بادي به آنتي ژن مشخص گردد. از انجا كه جايگاه حركت و قرار گيري آنتي ژن روي نوار نيترو سلولز مشخص است، مي توانيم مشاهده واكنش رنگي را دليل بر اتصال آنتي بادي اختصاصي به آن آنتي ژن بدانيم.
- الكترو فورز محلول پروتئين روي ژل پلي اكريل آميد در حضور سديم دو دسيل سولفات .


۲-اتقال باندهاي پروتئين جدا شده از ژل پلي آكريل آميد به كاغذ نيترو سلولز به وسيله جريان الكتريسيته .

۳-بريدنمسير حركت پروتئين ها روي كاغذ نيترو سلولز به شكل نوار .

۴-مجاور كردن اين نوارها با موادي نظير BSA۲% يا شير خشك بدون چربي تا اينكه ساير جايگاههاي كاغذ نيترو سلولز پوشش داده شود و پروتئين هاي مراحل بعدي آزمايش به آن متصل نگردد. در مواردي كه از كيت هاي تجاري استفاده مي شود ، معمولا نوار هاي بريده شده نيترو سلولز كه پروتئين ها به آن انتقال داده شده اند به همراه الگوي قرار گيري پروتئين ها در كيت وجود دارد. اين نوارها معمولا مراحل بلكينگ را نيز پشت سر گذاشته اند.

۵-در اين مرحله سرم مورد آزمايش با نوار نيترو سلولز مجاور مي شود. مدت زمان مجاور سازي مي تواند بين ۱ تا ۳ ساعت باشد.

۶-پس از چند بار شستشو نوار نيترو سلولوز (در همان شيار هاي مربوطه ) آنتي بادي ضد ايمونو گلبولين انساني كونژوگه شده با انزيم (در صورتي كه نمونه سرم مربوط به انسان باشد ) اضافه مي شود و پس از ۲-۱ ساعت (همراه با حركت دادن ظرف) نوارها ۳تا ۵ بار توسط بافر مخصوص شستشو مي شوند.


۷-با ريختن سوبستراي آنزيم بر روي نوار واكنش رنگي رسوبي در محل اتصال آنتي بادي ايجاد مي شود كه مي تواند نشانگر حضور آنتي بادي عبيه آنتي ژن خاص باشد . نوع سوبسترا به كار رفته وابسته به انزيمي است كه به انتهاي آنتي بادي ضد ايمونوگلوبين انساني متصل است . در مواردي كه اين آنزيم ‌Horse Radish Peroxdase باشد، سوبستراي بكار رفته مي تواند دي- آمينو بنزيدين و H۲O۲ باشد كه آنزيم با اكسيد كردن دي - آمينو بنزيدين ، رنگ قهوه اي تيره اي را در محل واكنش آنتي بادي - آنتي ژن رسوب ميدهد.


موضوعات مرتبط: ايمونولوژي
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 12:57 PM ] [ محسن آزاد ]

سامانه ثبت نام کارت الکترونیکی یارانه‌ای کتاب داخلی

اعتبار بن کارت دانشجویی پیش از این 2 میلیارد تومان اعلام شده بود که با افزایش یک میلیارد دیگر از امروز سایت ثبت نام مجددا باز و دانشجویان قادر به ثبت‌نام خواهند بود.

به گزارش سه نسل به نقل از فارس، اختصاص بیست میلیارد ریال و آغاز ثبت‌نام بن‌کارت‌های دانشجویی از 25 فروردین خبری بود که چندی پیش منتشر و حسین‌پور مسئول بن کارت الکترونیک معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته از درخواست افزایش این اعتبار به دلیل استقبال علاقه‌مندان خبر داده بود که این موضوع امروز محقق شد.

بر این اساس صبح امروز با استقبال و ثبت‌نام دانشجویان، سقف 2میلیارد تومان اعتبار بن‌کارت دانشجویی پر و سایت ثبت‌نام به دلیل پرشدن سقف اعتبار بسته شد، اما امروز معاونت ارشاد اعلام کرد که یک‌ میلیارد ریال دیگر به این اعتبار افزوده شده و از این زمان سایت مجددا باز و دانشجویان علاقه‌مند قادر به ثبت‌نام خواهند بود.

پیش از این اعلام شده بود که دانشجویان تا 15 اردیبهشت مهلت دارند تا در سایت مربوطه ثبت‌نام کنند، اما استقبال دانشجویان این مهلت زمان را به امروز رساند. دانشجویان جهت دریافت بن‌کارت دانشجویی مجددا از امروز می‌توانند به سایت  www.tibf.net مراجعه و مراحل ثبت‌نام را انجام دهند.

عنوان شده اگر دانشجویی در هنگام ثبت‌نام با عدم وجود نام دانشگاه خود در سایت مواجه شد می‌تواند به بخش «سایر» مراجعه و ثبت‌نام خود را انجام دهد، زیرا برخی دانشگاه‌های غیرانتفاعی و یا دانشگاه‌های علمی کاربردی جدید تاسیس هستند که نام آنها در لیست ارائه شده از وزارت علوم وجود ندارد، اما به دلیل اینکه دانشجویان علاقه‌مندان این دانشگاه‌ها بتوانند برای گرفتن بن‌کارت ثبت‌نام کنند می‌توانند از قسمت«سایر» ورود و با شماره دانشجویی خود اقدام به ثبت‌نام کنند.

کارت الکترونیکی یارانه‌ای کتاب صرفاً ویژه دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است؛ یارانه پرداختی برای خرید کتاب از بیست و پنحمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است، مبلغ یارانه 20 هزار تومان است و دانشجویانی که علاقمند به دریافت این کارت هستند، باید در سامانه ثبت‌نام کنند و پس از دریافت شماره رهگیری به شعب منتخب بانک صادرات ایران مراجعه کنند و با پرداخت 20 هزار تومان یک کارت خرید 40 هزار تومانی دریافت نمایند.

هر دانشجو مجاز به دریافت یک کارت الکترونیکی یارانه‌ای کتاب داخلی است. در سایت ثبت‌نام آمده، توزیع کارت در شعب منتخب بانک صادرات ایران از روز شنبه 2 اردیبهشت شروع می‌شود.

گفتنی است، با این افزایش اعتبار سقف اعتبار بن کارت دانشجویی به 30 میلیارد ریال رسید.


موضوعات مرتبط: اخبار جالب
[ جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ ] [ 11:31 AM ] [ محسن آزاد ]
درباره وبلاگ

ســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلامی
به گــــــــــــرمی نـــــــــــــفسهاتون..
محسن 24ساله دانشــــجوی
فــــــــــوق لیســــــــــــانس
قارچ شناســـــــــی پزشـــکی
و ســـــــــــــاکن شهر تهـــــــــــــــــران
هـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــستم.
امیــــــــــــــــــــــــــــــــــــدوارم که
لحظـــــــــــــــــات خـــــــــوب و خوشی
را در وبـــــــلاگم سپـــــــــــــــری نمایید.
.
.
........(_\.........
.../_)...) \........
../ (....(__)......
.(__)...oooO....
Oooo..............
.
.
.
.
.
........(_\.........
.../_)...) \........
../ (....(__)......
.(__)...oooO....
Oooo..............
.
.
.
.

.
.
بيا نترس من باهـــــــــــــــــــــاتم...
..
.
.
.
.

.
.
........(_\.........
.../_)...) \........
../ (....(__)......
.(__)...oooO....
Oooo..............
.
.
.
بيا پايــــــــــــــــــــــــين تر..
بيا حـــــــــــــالا..
..
.
.
.
بــــــه وبـــــــــــــــلاگم خــــــــوش آمدید.
----------------------------------------
بهـ دنبالـ ظواهر نرو؛ شاید فریبـ بخوریـ

بهـ دنبالـ ثروتـ نرو؛ اینـ همـ ماندنیـ نیستـ

بهـ دنبالـ کسیـ باشـ کهـ بهـ لبانتـ لبخند بنشاند

چونـ فقطـ یکـ لبخند میـ تواند

شبـ سیاهـ را نورانیـ کند

کسیـ را پیدا کنـ کهـ دلتـ را بخنداند...
-----------------------------------------------
نمی دونم از کــجا شروع کنم قصه تلخ ســـــادگیمـــو

نمی دونم چرا قسمت می کنم روزای خوب زندگیمو

چــــــرا تو اول قصه همه دوســـــــــم مــــــــــــی دارن

وسط قــــــــــصه می شه سر به سر من مـــی ذارن

تا می خواد قـــــصه تموم شه همه تنهام مــی ذارن

مــــــی تونم مثل همه دورنگ بـــــاشم دل نــــبازم

مــــــی تونم مثل همه یه عـــــشق بادی بــــسازم

تا با یک نـــــیش زبــــــون بترکه و خراب بـــــــــــشه

تا بـــــــیان جمعش کنن حباب دل ســــــــراب بشه

مــــــی تونم بازی کنم با عشق و احساس کسی

مـــــــی تونم درست کنم تـــــــرس دل و دلواپسی

مــــــــی تونم دروغ بگم تا خودمو شــــــــیرین کنم

مــــــــی تونم پشت دلا قایم بشم کــــــــمین کنم

ولی با این همه حــــــــرفا باز مـــــــــــنم مثل اونام

یه دروغگو مـــــــی شم همیشه ورد زبــــــــــــــونا

یه نفر پیدا بـــــــشه به مـــــــــن بگه چیکار کــــنم

با چه تیری اونی که دوسش دارم شکار کنم ؟؟؟؟

من باید از چی بفهمم چه کسی دوسم داره ؟؟؟

توی دنیا اصلا عشق واقعی وجود داره .........؟؟؟
امکانات وب

دریافت كد ساعت
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

جوان تولز - ابزار وبلاگنویسان جوان